Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sakarya - Taraklı
« önceki   123 ... 48495051   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 49
kenan_okuyucu

10 ay önce - Pzr 08 Ekm 2017, 18:22

Özkan_Bayhan

10 ay önce - Prş 12 Ekm 2017, 22:50

Sakarya Taraklı'nın Genel Görünümü

(+)

Özkan_Bayhan

9 ay önce - Cum 17 Ksm 2017, 16:41

(+)

Kazım Arslan

8 ay önce - Cmt 16 Arl 2017, 19:46

(+)

Misafir e70

7 ay önce - Çrş 10 Oca 2018, 11:54

Güncel 2018-01-10 10:55
Taraklı, Mümkünlü ve Yalaza'dan öteye nasıl geçebilir?
"

Medyabar köşe yazarı Zülfikar Özçelik, son günlerde Yalaza dizisiyle yine gündemde olan Taraklı ilçesini yazdı...

Sakarya hazinesinin üstünde oturup günü kurtaran bir toplum gibiyiz! Taraklı da bu hazinelerden biri.
İlçeye usta oyunca Şener Şen de, mizah ustaları Hasan Kaçan da, Kadir Çöpdemir de katkı sağladı.
Bu iş tarakla, tarhanayla, kaşıkla, yalazayla olmuyor! Bir de hepsini deneyelim.
Yaz aylarında iki yazı yayımladım, biri "Türkiye'de Sakarya Algısı; diğeri Sakarya'nın tarla bekçisi tarihi" İki yazıya da bu siteden ulaşabilirsiniz.
Bu konularla ilgili memnun eden gelişmeyi medyabar.com'da Beşköprü'yle ilgili haberi okuyunca öğrenmiş oldum.
Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, benim "tarla bekçisi" diye tabir ettiğim Justinianus Köprüsü'nü Birleşmiş Milletler Dünya Mirası listesine dahil etmek için çalışmalar başlatmış.
1500 yıllık 384 metre uzunluğunda bir Roma Köprüsü'nü (Justinianus) projelendirerek Sakarya'ya kazandırma girişiminden dolayı Sayın Alemdar'ı kutluyorum.
Bir başka umudum ise Taraklı ile ilgili.
Her yıl ziyaret ettiğim bu ilçenin önemli sorunları var. Bu sorunlar devlet ve sivil toplum örgütlerinden oluşan ciddi bir çalışma ekibiyle birkaç yılda aşılabilir.
Taraklı'da önemli değişimler var; ancak değişmeyen tek şey değişimin farkına varması gereken yetkililer ve Taraklılılar!
Şöyle ki Taraklı'ya iki termal tesis yapılıyor. Biri Taraklı Termal, diğeri Paşalar Konakları. Taraklı Termal hizmet vermeye başladı.
Konumu, tesisi ve suyu güzel. Tamamlanmış alanlar kadar tamamlanmayı bekleyen alanlar var. Tesisin sahipleri gayretle çalışıyor, ancak her yere yetişmeleri zor.
Eksiklerini tamamlayabilmesi halinde Türkiye'nin önemli bir termal tesisi olacaktır.
Eğer turizm ve konaklama alanında uzman, müşteri memnuniyeti odaklı vizyon sahibi iyi bir işletme yönetimi oluşturabilirlerse bu hedefe kısa bir sürede ulaşabilirler.
Paşalar Konakları da Taraklı girişinde güzel bir konumda, binalar yükselmeye devam ediyor, henüz hizmete sunulmadı, benzer önerileri de şimdiden orası için yapmış olalım.
Taraklı, tarihi dokusu, havası, doğasıyla özel bir yerleşim alanı; Dünya Sakin Şehirler listesine de girdi,
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Taraklı'ya güzel bir meydan kazandırdı, kaldırımlar yenilendi. İlçeyle yakından ilgileniyor, gezi turları da düzenliyor, ancak daha fazlasını bekliyorum.
Öncesinde büyük oyuncu Şener Şen'in oynadığı reklam filmi, şimdilerde TRT'de yayınlanan Yalaza dizisi, (her ne kadar kadro iyi olsa da senaryosu kitlelere dokunmayınca yakında final yapacak)...
Yani az çok demeyelim Taraklı için bir şeyler yapıldı. Ancak Taraklı hala hak ettiği seviyede değer ve ilgi gören bir yer değil!
İnsanlar Taraklı'yı merak etti, turlar düzenlendi, geldiler gezdiler, esnaf teyzeler, ablalar, ağabeyiler, amcalar birkaç parça Taraklı Kaşığı, tarhana satıp mutlu oldu!
Artık bu günü kurtarma algısından herkesin bir silkelenmesi lazım. İster yapılsın ister yapılmasın önerilerim şunlar:
İlçede bütün yapıların tarihi mimariye uygun olarak düzenlenmesi gerekiyor. Yani kırmızı tuğlalı bina cepheleri veya başka sıvalar, renkler yasaklanmalı.
Mümkünlü reklamından esinlenerek şunu da ilave edeyim, mümkünse ana cadde üzerindeki yeni yapılmış estetikten yoksun, eskimiş beton yığınları istimlak edilerek yıkılmalı, cadde genişletilmeli.
Bu konuyla ilgili artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mı, yoksa Büyükşehir Belediyesi mi ilgilenmelidir bilemiyorum.
Sakarya Valililiği de özel bir ekip oluşturarak Taraklı'yla ilgilenmeli.
Taraklı Belediyesi, gelir arttırmaya yönelik adımlar atmalı, şirket kurmalı, ulaşım ve diğer hizmetlere yönelerek bütçesini geliştirmeli. Bozuk yollar onarılmalı, çevre düzenlemesine ağırlık verilmeli.
Seyyar satıcıların meydanda tezgah açıp orayı pazar yerine çevirmelerine müsaade etmemeli.
Taraklılara da tavsiyemi idolüm usta mizahçı Kadir Çöpdemir üzerinden yapayım, Taraklı'nın tarihini ve güzelliklerini anlatıp, buraların çekim merkezi haline gelmesi için gayret gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak : " Taraklılılar meşhur bir yemek üretsinler, bu da Taraklının meşhur yemeği desinler, tarhana diyenler var, annem alasını yapıyor!"
Velhasılı namı yurt dışına da ulaşmış olsa Taraklı'dan bir Tarak, olmaz!
Tarağı, tarhanası, kaşığı, mimarisi, doğası, tarihi ve insanıyla bir bütün olarak Taraklı olur.
Taraklı'yı iyi anlatamadık. Taraklı daha da fazlasını hak ediyor. Bunu önce Taraklılar, sonra da Sakaryalılar dert edinmeli ve çalışmalılar. Bu Taraklı'ya vefamızdır.
Ne zaman ki hafta sonu hava durumu raporlarında Taraklı'nın da derecesi yayınlanır, o gün Taraklı'ya sahip çıkıldığını rahatlıkla söyleyebilirim.

...

Güzel bir yazı
Bence de taraklı ya farklı bir şeyler yapmak lazım
Mesela bir sokağı cumalıkızık gibi kahvaltı yöresel tabı
Safranbolu gibi küçük araçlarla gezi
Reklam ı iyi yapılmalı
Taraklı evlerinin miyatürleri yapılarak satılmalı

..

sayfa 49
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 48495051   sonraki »