Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Harun_Gulsun

13 yıl önce - Pts 01 Ekm 2007, 12:56
32. Yeşil Bursa Rallisi


Türkiye Ralli Şampiyonası'nın 6. ve son yarışı olan 32. Yeşil Bursa Rallisi 29-30 Eylül 2007 tarihleri arasında yapıldı. Toplam 45 otomobilin ralli için, 2 otomobilin mahalli şampiyona ve 7 otomobilin de klasik otomobil şampiyonası için kayıt yaptırdığı Yeşil Bursa Rallisi BOSSEK (Bursa Otomobil Sporu Sevenler Kulübü) tarafından Orhaneli - Keles yolu üzerindeki toprak özel etaplarda düzenlendi. Rallinin toplam kilometresi 423 km.

29 Eylül Cumartesi günü saat 10:00'da Korupark’ta start alan olan ekipler iki gün içinde toplamı 141.65 kilometre olan 11 özel etap geçtiler. Yarışı tamamlamayı başaran ekipler 30 Eylül Pazar günü saat 14:00’den itibaren Holiday Inn'de finiş gördüler.

Sezonun son rallisi olması ve şampiyonları belirleyecek olması sebebiyle şampiyonada iddialı ekipler açısından önem taşıyan Yeşil Bursa Rallisi bir hayli çekişmeli mücadelelere sahne oldu.

Bursa Keles yolu Doğancı Barajını geçtikten sonra Dağakça köyü sapağından sağa dönüp Uluçam tabelasını takip ederek ulaşılabilen Yeşil Bursa Rallisi'nin ilk özel etabı Uluçam'da en iyi zamanı Ford Focus WRC Pilotu Emre Yurdakul yaptı. Bu ilk özel etabı Emre Yurdakul'un 5,5 saniye ardından genç pilot Yağız Avcı Mitsubishi Lancer Evo 9 ile ikinci olarak tamamladı. Diğer pilotların etap dereceleri için http://ybr.bossek.org/oe1.htm Cenk Çeyişakar ve Bursalı Pilot Ünal Şenbahar bu özel etapta abandone olan ekipler arasındaydı.

Geçtiğimiz yıllarda iki farklı etap olarak geçilen, bu yıl ise yapılan değişiklikle tek bir etap haline gelen Nalınlar özel etapı iki güçlü ekibin yarış dışı kalmasına sebep oldu. Subaru Impreza ile görmeye alıştığımız ancak Yeşil Bursa Rallisi'nde ST Racing adına Mitsubishi Lancer Evo 9 ile start alan Ercan Kazaz motor problemi nedeniyle daha ikinci özel etapta yarış dışı kaldı. İzlemezi çok keyifli pilotlardan biri olan Ford Focus WRC Pilotu Hakan Dinç'te ralliyi izlemye gelen seyircilere henüz ikinci etapta veda etti.


İlk özel etapta motor problemi nedeniyle yarış dışı kalan için Ercan KAZAZİniş karakterli olan ve son kısımları uzun ve geniş düzlüklere sahip Topuk ile Uluçam ve Nalınlar etaplarını iki defa geçerek günü tamamlayan pilotlar Fatih Sultan Mehmet Bulvarının altındaki Milli Piyongo Anadolu Lisesinin karşısında bulunan pazar yerinde servis aldılar. 1. Ayak Sonuçları için http://ybr.bossek.org/1-ggs.htm


İzlemesi son derece keyifli Ford Focus WRC Pilotu Hakan DİNÇ, Nalınlar özel etabında yarış dışı kaldı.
Ford Rally Sport Turkey adına yarışan Adil Küçüksarı-Afşin Baydar.


Sağdan direksiyonlu Mitsubishi Lancer Evo 9 pilotu Kıbrıslı Hasan Özseyhan

Yeşil Bursa Rallisi’nin ikinci gününün ilk özel etabı Uluçam 3’de en iyi zamanı yapan Emre Yurdakul liderlik farkını 41.7 saniyeye çıkardı. Bu özel etabı ikinci sırada Adil Küçüksarı tamamlarken, etabın finişine etap lideri Emre Yurdakul’un 20.7 saniye arkasında ve üçüncü sırada gelen Yağız Avcı genel klasmanda ikinci sıradaki yerini koruyordu.

Günün ilk özel etabına başlamadan önce genel klasmanda beşinci sırada bulunan Adil Küçüksarı bu özel etabın ardından iki sıra birden yükselerek üçüncü sıraya çıktı.

Yeşil Bursa Rallisi’nin 11. ve son özel etabı Karandere 2’de en iyi zamanı Adil Küçüksarı yaptı.Ralli lideri Emre Yurdakul ise takım arkadaşının 3.4 saniye arkasında ve ikinci sırada finişe ulaştı.Emre Yurdakul’un 5.3 saniye arkasında ve üçüncü sırada finiş yapan pilot Yağız Avcı’ydı.

Fatih Kara son özel etabı dördüncü sırada tamamlarken onu beşinci sırada Tarık Öktem ve altıncı sırada Mehmet Besler izliyordu.

Son özel etabın ardından Bursalı pilot Mehmet Besler genel klasmanda takım arkadaşı Bursalı Pilot Ahmet Burkay’ın yerine dördüncü sıraya yükseliyordu.

Sırasıyla Hasan Özseyhan, Dağhan Ünlüdoğan, Celal Özben ve Bursalı Pilot Tansel Üründül son özel etabın ilk onunu tamamlayan pilotlar oluyorlardı.

Etabı onbirinci sırada tamamlayan Ahmet Burkay da genel klasmanda bir sıra gerileyerek beşinci sıraya iniyordu.


32. Yeşil Bursa Rallisi'ni kazanan Ford Rally Sport Turkey adına yarışan Emre Yurdakul - Can Erkal


Ralli ikincisi ve Grup N birincisi ST Racing Genç Pilotu Yağız Avcı - Ersan Alkır


Ford Rally Sport Turkey adına yarışan Adil Küçüksarı-Afşin Baydar Ralli üçüncüsü oldular.


Yeşil Bursa Rallisi’ni Ford Focus WRC pilotu Emre Yurdakul kazanırken Grup N Mitsubishi Lancer pilotu Yağız Avcı ikinci sırada, bir başka Ford Focus WRC pilotu Adil Küçüksarı üçüncü sırada ralliyi tamamlıyordu.

Yağız Avcı aynı zamanda Yeşil Bursa Rallisi’nin Grup N birincisi olurken ralliyi genel klasmanda sekizinci sırada bitiren Dağhan Ünlüdoğan da Super 1600 birincisi oluyordu.

Yeşil Bursa Rallisi Genel Klasman Sonuçları: http://ybr.bossek.org/gk.htm


zebrano
13 yıl önce - Pts 01 Ekm 2007, 13:15

bursamızda böyle bi ralli yapılmayacakta nerde yapılacak?ama bence daha prof ve bursanın ismine yakışır otomobil şehri lakabına uygun rallilere ve oto şowlarına yer vermeliyiz diye düşünüyorum saygılar

ANA SAYFA -> BURSA