Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
huseyinbilik
11 yıl önce - Pzr 25 Şub 2007, 12:04
Nevşehir - Ürgüp - Mazı Köyü ve Yeraltı Kenti


Ürgüp-Mazı Köyü-Yeraltı Kenti
İlçemize 27 Km. Güneyinde olup Kuzeyinde Güneyce köyü Güneyinde Til Köyü Doğusunda Şahinefendi köyü Batısında Kaymaklı Kasabası ile komşudur.Nüfusu Yaklaşık 1850 Kişi civarındadır.

Köyün Tarihi yer altı şehri ,Kaya mezarlıkları, seramik fırın ve ayrıca Helenistik Dönemine ait kayanın içerisine oyma kiliseler, Mezarlar dan anlaşılacağı üzere çok eskilere dayanmaktadır.Yer altı şehri Kapadokya’daki bulunan en eski şehirlerinin hiçbirisine benzememektedir. Kapadokya’daki yer altı şehirlerini aşağı inerken Mazı Köyündeki yer altı şehirleri tam tersi 8 kat yukarı çıkmakta, ayrıca kat katda aşağı inileçeği söylenmektedir.Köyün etrafında kayalıkların üzerinde kayaya açılmış mezarlar bulunmaktadır.Helenistik dönemine ait olan kayaya oyma Kilise(Mezar)lar ise 2000 yıldan daha eski olduğu söylenmektedir..Frigyalılar ,Lidyalılar,Bizans ve son dönem olarak Romalıların kalıntılarına rastlanmaktadır.Mazi ismi iki isimden aldığı söylenir birincisi Köyde çok eskiden yetişen Mazı ağacından öyle bir ağaç ki çok sağlam olduğu söylenir ve eski Kağnı Dingilleri bu ağaçtan yapılırmış. Köyde şuanda mazı ağaçı iki tane kalmış durumdadır.Mazı köyü ismini aldığı ikici isim ise Mataza ‘dır Kelime ve Sözcük manası olarak Antik kent demektir. Köyün farklılık gösteren yer altı şehri Kaya mezarları Seramik fırınları ve yerleşim yerini Çağrıştırdığı için Mataza ismi ilede eskiden ismi anılmakta imiş. Köyün Rakımı 1335 Metredir Tipik içanadolu iklimi görülmektedir.Yazları Sıcak ve kurak Kışları Soğuk ve kar yağışlı geçer.Köyde Yetişen ürünlerin başında Patates gelir Köyün 50-55 bin Metrekarelik Ekim,Dikim alanı bulunmaktadır.Tabi ki ekim dikim çoğu sulama iledir. Sulama Köyde 100-250 Metreye kadar olan kuyulardan Elektrik sistemi ile çıkartılmaktadır .Kıraç olarak Kabak çekirdeği ,Nohut,Fasülye,Soğan,Ayçiçeği yanı sıra Kayısı,Elma ve armut azmiktarda üzüm yetişdirilmektedir.Söylendiği gibi Köyün genel geçim kaynağı Patates,Buğday Üzerine olup diğer ihtiyaç gidermek için ekilmekte ve dikilmektedir.Köyde 1948 Yılında İlköğretim okulu Eğitim-Öğretime açılmış 8 Yıllık eğitime geçilmiştir.Eğitime ve Öğretime devam etmek isteyen Öğrenciler Köyün 9.Km.Batısında Kaymaklı Kazasına gitmektedirler .Ayrıca Sağlık ocağında Doktor,Ebe ve Hemşire gibi personel bulunmaktadır.Köyün 3.Tarafı asvaltlıdır Mazı-Güneyce istikametinde İlçeye giden 27.Km. yolun Asvaltlı olduğu Mazı-Şahinefendi 8.Km.ve Mazı Kaymaklı İlçesi 9.Km.olup.Köye bağlıdır.Ulaşım sorunu olmayıp bu nedenle geliş ve Gidişler rahatlıkla sağlanmaktadır.Köyün Turistik güzellikleri her türlü ziyaretçiler tarafından görülüp gezilmektedir.Köyde yapılan Yemekler arasında Köfte,Tandırda Kuru fasülye,Patatesli Ekmek (Çörek) Yaprak Sarması ve bunların yanında sarı patatesle yapılan Çeşitli tatlılar gelip görmek isteyen misafirlerimize ikram edilmekte ve Köyde Sosyal Yaşan halen devam etmektedir.
Bilgiler : Mehmet KORKMAZ dan alınmıştır.
Derleyen: İsa UZ
(+)Mazı Yeraltı Şehri:


(+)


Antik adı "Mataza" olan Mazı köyü, Ürgüp'ün 18 km güneyinde, Kaymaklı Yeraltı Şehri'nin ise lOkm doğusundadır. Vadinin her iki dik yamaçlannda Erken Roma Dönemi'ne ait kaya mezarları bulunmaktadır.  Platoda ise çok sayıda Bizans Dönemi'ne ait mezarlar yer alır. V Yeraltı şehri,  derin vadide yer alan köyün batı dik yamacına övülmüştür.  Değişik yerlerde dört girişi tespit edilebilmiş, asıl giriş düzensiz taşlardan örülü bir koridorladır.  Kısa koridordaki iri sürgü taşı,  yeraltı şehrinin giriş çıkışı kontrol altina alınmasını sağlamaktadır.  İç kısımdaki küçük oda, sürgü taşının rahat bir şekilde hareket etmesi için yapılmıştır.  Ayrıca sürgü taşının karşısında kapının tam olarak kapanması için bir girinti bulunmaktadır.  Böylece dışarıdan içeriye girmek imkansız hale gelmektedir. Girişin tam karşısındaki sütunlu mekan ahırdır. Yeraltı yerleşiminin geniş alanlarına yayılan ahırlar, diğerlerinden farksızdır. Ancak bir ahırın ortasında kayadan oyulmuş,  hayvanların su içmesini sağlayan yalak bulunması diğerlerinden farklı özelliğidir. Ahırların çok sayıda olması hayvansal üretimin bolluğunu dolayısıyla refah seviyesinin yüksek olduğunu gösterir.  Ahırların arasında kalan bir mekan,  şırahane olarak kullanılmıştır.  Tavan kısmında moloz taşlardan örülmüş,  üzümleri aşağıya doğru dökmeye yarayan bir baca yer alır. Ahırlardan kısa bir koridor vasıtasıyla yeraltı şehrinin kilisesine ulaşılır. Bu mekanın girişi sürgü taşı ile kapatılabilmektedir.
Kilise apsisi, Kaymaklı Yeraltı Şehri'ndeki kilisenin aksine uzun kenar köşesine oyulmuş,  fasatı kabartmalarla süslenmiştir. Kilisenin kenarlarına oturmaya yarayan alçak platformlar yapılmıştır. Girişin yanında bulunan oda ise din görevlisine ait olmalıdır. Kilisede bulunan aşağıya doğru yaklaşık 20 m derinlikteki su kuyusu, yeraltı şehrinin gerçek derinliğini göstermesi açısından önemlidir. Kilise apsisinin karşısındaki küçük oyuk aynı zamanda gizli baca olup yeraltı şehrinin diğer mekanlarına geçişi sağlar. Bacanın iki tarafındaki küçük oyuklar tırmanmayı kolaylaştırmıştır.Üst katlara geçiş gizli bacalar sayesindedir. Üst kat salonları ve odaları birbirlerine dar, uzun tünellerle bağlanmıştır. Mazı yeraltı şehrinin genel özelliği alt kat mekanlarının bağlantıları kısa pasajlarla, üst kat mekanlarının ise uzun, dar pasajlarla sağlanmasıdır.  Bu pasajların çoğu kapandığından dolayı yeraltı şehrinin ne kadar bir alana yayıldığı bilinememektedir. Dini mekana sahip Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri büyük alanlara yayılmıştır. Mazı yeraltı yerleşiminde de bir kilise bulunduğundan dolayı onlar gibi geniş alanlara yayılmış olması olasıdır.
Kaynak:kaymakli.com


(+)


 

(+)
Misafir 4d4

2 yıl önce - Cmt 22 Ekm 2016, 21:01

cooook guzel mazikoyum benim tasina topragina kurban olayim

Misafir 9c2

1 yıl önce - Cmt 11 Ksm 2017, 21:41

Değerini bilenlere büyük nimetler var bu antik şehirdecevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler