Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Sal 25 Eyl 2007, 09:56
İzmir'de Dünyaca Ünlü Bir Yazar : Marc LEVY - [KÜLTÜR]

Asansör'ün 100. yılına özel konuk : Tarihi binayı yaptıran Nesim Levi Bayraklı'nın torunu, ünlü Fransız edebiyatçısı Marc Levy İzmir'e geliyor.

İzmir Ticaret Odası, İzmir'in simge yapılarından Mithatpaşa Semti'ndeki Tarihi Asansör'ü yaptıran ve Karataş Hastanesi'nin arsasını bağışlayan Nesim Levi Bayraklı'nın torunu, ünlü Fransız edebiyatçısı Marc Levy'yi İzmir'de konuk edecek.

İzmir'in tanıtımı içim önemli bir fırsat. Marc Levy'nin İzmir hakkında bir kitap yazması gündeme gelmişti bir zamanlar. Belkide kendisinin İzmir'de elde edeceği izlenimler, İzmir kitabı için heyecanlanmasına ve ilham gelmesine sebep olur.

http://www.marclevy.info

Alıntı:
Son dönem Fransız Edebiyatı'nın en önemli isimleri arasında gösterilen yazar Marc Levy'i Tarihi Asansör'ün faaliyete geçişinin 100'üncü yılında Asansör Restoran'da ağırlamaya hazırlanan İzmir Ticaret Odası, Türkiye ile Fransa arasındaki kültürel ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacak.

Değerli bir konuk
Türkçe'ye dört kitabı çevrilen Levy'nin onuruna 27 Eylül 2007'de verilecek öğle yemeğine İzmir'in önde gelen isimleri katılacak.
Kitapları tüm dünyada 40 dile çevrilen ve en iyi satanlar listesinde yer alan ünlü Fransız Yazar Marc Levy, İzmir Ticaret Odası'nın daveti sayesinde büyük dedesinin yaşadığı kent olan İzmir'i ziyaret edecek.

Kenti tanıyacak
"Gelecek sefere", "Keşke gerçek olsa" "Neredesin" ve "Sonsuzluk için yedi gün" isimli dört kitabı Türkçe'ye çevrilen İzmir'de büyük dedesinin yaptırdığı Tarihi Asansör'de kentin önde gelen isimleriyle öğle yemeği yiyerek kültür alışverişinde bulunacak.
Levy, 1907 yılında faaliyete geçen ve günümüzde de Mithatpaşa Caddesi'nden Asansör Semti'ne çıkmak isteyenlerin kullanmaya devam ettiği Tarihi Asansör'ü yaptıran büyük dedesi Nesim Levi Bayraklı'nın yaşadığı kenti inceleme fırsatı da bulacak.

Romanları dünyada 10 milyon sattı
Marc Levy 1961 yılında Fransa'da doğdu. Paris Dauphine Üniversitesi'ni bitirdikten sonra ABD'de bilgisayar teknolojileri üzerine bir şirket kuran Levy, 1990 yılında Fransa'ya dönerek mimarlık ve mühendislik üzerine bir şirket kurdu. 1999 yılında oğluna anlattığı hikayelerden oluşan ilk kitabı "Keşke gerçek olsa"yı yayınlayan Levy, aylarca en çok satanlar listesinde kaldı. Yazarın ilk kitabı 2005 yılında "Just like Heaven" ismiyle beyazperdeye aktarıldı.

Film de çekecek
Levy'nin ikinci romanı "Nerdesin" ise 1 milyon satış rakamına ulaştı. 2003'te yayınlanan "Bir sonsuzluk için yedi gün" isimli romanı Fransa'da o yılın en çok satan romanı oldu. "Gelecek sefere" ve "Seni bulmak" isimli romanlarıyla başarısını perçinleyen Levy'nin tüm romanları dünyada 10 milyondan fazla sattı. Şu anda Londra'da yaşayan Levy, uzun metrajlı filminin hazırlıklarını yapıyor.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/09/25/index.php ...lum=gunluk

H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Pzr 30 Eyl 2007, 15:52

Marc Levy "NİŞANLIMLA BU KENTTE, DENİZ KENARINDA BİR EVİMİZ OLSUN İSTERİZ" demiş.
Ünlü bir yazarın, yılın bir bölümünü İzmir'de geçirmesi ve İzmir ile ilgili kitap yazması ne güzel olurdu değil mi?

Tüm dünyada milyonlarca satan "Keşke Gerçek Olsa" kitabının yazarı Marc Levy, yeni romanını tanıtmak için geldiği İzmir'de Nesim Levy'nin meşhur eserini de ziyaret etti.

Alıntı:

İşten eve yorgun döndüğünüz bir gün, banyo dolabınızın içinde bir kadın bulsanız ne yapardınız? Hele bu kadını sizden başka kimse görüp sesini duyamıyorsa..." Paris, New York ve Londra arasında geçen yılların ardından 39 yaşında yazı hayatına başlayan Fransız yazar Marc Levy, "Keşke Gerçek Olsa" adlı kitabıyla gerçeküstü bir aşk hikayesi anlattı. Bu kitap öyle beğenildi ki ve öyle satış rakamlarına ulaştı ki dünyada milyonlarca baskısı yapıldı.

Bitkisel hayattaki bir kadının ruhuyla yaşanan bu aşk, yazarın "Sizi Tekrar Görmek" adlı son romanında kaldığı yerden devam etti. Yazarın, son kitabının tanıtımı için seçtiği ülkeler arasında Türkiye de yer aldı.
Ama Levy'nin Türkiye'ye gelmesinin tek nedeni bu değildi. Yazara, bütün çocukluk döneminde İzmir'in sembollerinden biri olan tarihi Asansör'ün, büyük büyük babası Nesim Levy tarafından yapıldığı anlatılmıştı. Çok sevdiği bu aile hikayesinin gerçek olmamasından ise hep korkmuştu. Bu nedenle yıllarca İzmir'e gelemedi. Ama, hikaye, Türkiye geldiğinde de kendisine anlatılıp kanıtlanınca, köklerinin bulunduğu İzmir'e gelmek istedi.
Ardından da Havra Sokağı'ndan Kızlarağası'na kadar "memleketini" gezdi ve İzmir'i "Paris'in dünyadaki son güzel yer olmadığının kanıtı" sözleriyle anlattı. Ama yine de İzmir'e taşınmayı düşünmüyor.
- İzmir'den haberdar olduğunuzda, bu kentle bir bağlantınız bulunduğunu öğrendiğinizde kaç yaşındaydınız?
- İzmir'den hep haberim vardı aslında. Bu kent ve Asansör aile içinde anlatılan bir hikayeydi. Sadece bu hikayenin ne kadarının doğru olduğunu bilmiyordum. Kanıtlanmış bir hikaye değildi. Son kitaplarımdan birinin tanıtımı için İstanbul'a geldiğimde gazetecilerle görüştüm. Hikayenin tamamen gerçek olduğu kanıtlandı.
- Size küçükken anlatılan nasıl bir hikayeydi?
- Asansörün malzemelerinin İngiltere'den getirildiği ve iki mahalleyi birleştiren bir asansörün yapıldığı anlatılırdı. Tabii o dönem bunun önemini pek anlayamıyordum.
- Hayallerinizdeki İzmir ile gördüğünüz İzmir arasında fark var mı?
- Hep burası gibi bir yer düşündüm. İzmir'i düşündüğümden farklı bulmadım.
- Paris için Eyfel neyse, Asansör de, İzmir için benzer bir anlam taşıyor. Benim büyük büyük babam Eyfel'i yaptırsa çok mutlu olurdum. Siz, ne hissediyorsunuz?
- (Gülüyor) Ben de çok mutluyum ve bundan gurur duyuyorum.
- Fransa'da doğuyor, oradan ABD'ye gidiyor, şimdi de İngiltere'de yaşıyorsunuz. Bir gün İzmir'de yaşamayı seçer misiniz?
- Hayır.
- Çok sert bir 'hayır' oldu bu...
- Evet dersem ikiyüzlülük yapmış olurum. İlk defa İzmir'de bulunuyorum. Bu nedenle yanıt hayır. Ama İzmir'de deniz kenarında küçük bir ev bulursam Pauline ile birlikte çok mutlu olabiliriz.
- İzmir'de deniz kenarında ev çok, siz yeter ki isteyin...
- (Nişanlısına bakıp gülüyor.)
- Romanlarınızda günümüzün toplumunun artık pek de bulamadığı güzellikte aşk ve sevgi var. Fransız erkeklerinin romantizmi de ortada... Ya siz nasıl bir aşıksınız?
- Bunu nişanlıma sormanız gerekiyor...
(Pauline'ye dönüp bakıyor. Pauline gülümseyip eliyle 'çok iyi' işareti yapıyor.)
- Dünyada romanları en çok satan listesine giren ünlü bir yazarla birlikte olmak nasıl bir duygu?
- P:O'na aşığım...

SANKİ RÜYADAYIM
- Romanlarınızda çok güzel benzetmeler ve tanımlamalar yapıyorsunuz. İzmir'i, yazılarınızdaki gibi cümlelerle anlatmanızı istesem, neler söylersiniz?
- İzmir'i kıtaların ve denizin birleştiği bir yer olarak ve Asya'nın incisi olarak tasvir ederim. Ama aynı zamanda Avrupa'nın güzelliğini de sindirmiş, dinlerin kesiştiği, insanların dip dibe dua ettiği, Fransa'ya tanıtılabilecek bir şehir olarak anlatırım. 'İzmir, Paris'in dünyadaki son güzel yer olmadığının kanıtıdır' derim.
- Türkiye'ye ilk kez geldiğinizde Kemer'e oradan İstanbul'a gidiyorsunuz. İzmir'i neden son planda bıraktınız?
- Korkuyordum. Bana anlatılan hikayenin hiçbir zaman gerçek olmayacağından korktum. Hiçbir zaman bu hikayenin gerçek olup olmadığından emin olamadığım için düşündüm ki gelmediğim süreci hikaye gerçek kalacak. Bilirsiniz bazen bazı rüyalardan uyanmak istemeyiz.

"AB'YE GİRMELİSİNİZ"
- Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Türkiye'nin AB'ye girmesini istemiyor. Siz, Türkiye ile önemli bağı olan bir Fransızsınız. Sizce, AB'ye girmeli miyiz?
- Fransa halkı, Türkiye'nin AB'ye girmesini istiyor. Ben de Türkiye'nin AB'ye girmesini istiyorum. Ancak, Fransa ve Türkiye'nin birbirini tanıması ve anlaşması lazım. Er ya da geç Türkiye, AB'ye girecek. Böylece AB sınırlarını genişletecek ve çok kültürlülük olacak. Acak Doğu ve Batı arasındaki bu kültürel fark, insanları her zaman korkuttu.

Eserleri 30 dile çevrildi
Fransız yazar Marc Levy, 1963 yılında Fransa'da doğdu. 23 yaşında ülkesinden ayrılıp, ABD'ye yerleşti. Mimarlık şirketi kurdu ve ülkesine geri döndü. 39 yaşındayken, oğluna anlattığı öyküleri yazıya dökmeye karar verdi. 2001 yılında yazdığı ilk romanı Keşke Gerçek Olsa, 30'a yakın dile çevrildi. Nişanlısı Pauline Levegue ile 2.5 senedir birlikteler.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/09/30/index.php ...lum=gunluk

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet