Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Selcuk
13 yıl önce - Cum 07 May 2004, 18:01
TAV, ilave tesisiyle 20 milyon kapasitesiye çıkıyor

İstanbul turizmindeki yükselmeyle birlikte yoğunlaşan hava trafiği yükü, TAV'ın ilave tesisinin açılmasıyla hafifleyecek.

15 Mayıs'ta yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması'yla ziyaretçi trafiği yoğunlaşmaya başlayacak İstanbul'un hava ulaşım merkezi Atatürk Hava Limanı da, kenti bekleyen bir dizi dünya çapında etkinliğe ilave tesisinin açılışıyla destek verecek.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali İşletmesicisi TAV, 4 yılı aşkın süredir işlettiği terminale ek olarak yaptığı ilave tesis binasında ilk yolcularını karşılamaya hazırlanıyor.

İlave tesis bugün saat 09.55’de Türk Hava Havayolları’nın TK 002 sefer sayılı New York uçağı ile ilk yolcularını ağırlayacak.

TAV, ilave tesise ilk kez ayak basacak yolcularını CIP hizmeti “primeclass” tarafından çiçeklerle ve çeşitli armağanlarla karşılayacak.

İlave tesisin resmi açılışı ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 22 Mayıs 2004 Cumartesi günü yapılacak.

Yeni tesiste neler var?

Yıllık 14 milyon yolcu kapasitesiteli Dış Hatlar Terminali, ilave tesisle birlikte 20 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak.

Yeni tesiste yer alan İstanbul International Airport Hotel ile birlikte özellikle uzun uçuşları kapsayan transit uçuşlarda iş seyahati gerçekleştiren yolcular için dinlenme imkanı sağlayacak bir otel olarak hizmet verecek.

Kara tarafında 34, hava tarafnda ise 51 odalı, toplam 85 odası bulunan İstanbul International Airport Hotel’de ayrıca spor salonu da yer alıyor.

78 bin metrekarelik bir alanın daha eklendiği yeni tesiste ayrıca sanat müzesi, atrium, alışveriş alanlarının yanı sıra terminale gelen grup yolcular için otobüs otoparkı ve özel giriş de bulunuyor.

İlave tesisin hizmete girmesi ile Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde bulunan ve uçakları terminale bağlayan 18 yolcu köprüsüne 5 ilave daha yapılarak 23’e çıkartılacak. Terminalin yolcu saat sayısı 7 binden 10 bine yükselirken yeni VIP Salonu 2052 metrekare olarak hizmet verecek.

Bagaj holü 6 bin 500 metrekarelik ek ile 20 bin 700 metrekareye çıkacak. Ayrıca 5 manuel sorter 7’ye, 490 metrelik bagak karuseli de 665 metreye yükseltilecek. Gidiş katındaki 160 adet check-in kontuarına 64 ekleme yapılarak sayı 224 olacak. 32 pasaport bankosu ilave tesisle 42’ye ulaşacak. İlave tesiste ayrıca 12 yeni asansör, 3 yürüyen merdiven ve 570 metre yürüyen bant bulunacak.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali, ilave tesisinin devreye girmesi ile birlikte tek cehhede 768 metre, dış cephe düzenlemesi ile birlikte ise 1 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun cepheli binası özelliğini taşımaktadır.

Tesis bilgileri şöyle:

Anıl

13 yıl önce - Sal 11 May 2004, 01:13

8 Mayıs'ta ORADAYDIM!

Terminalin eki yolun ilerisindeki aydınlık kısım:

(+)

(+)

Uzerinde lale mozaiki olan güzel bir meydan, 2 tane kafe-bar. 1 Türk tarzı şeyler satan duty free, atasay kuyumculuk, mavi vede oyuncakcı (çocuklar için herşeyin bulunduğu) yerlerin resmini çektim:

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Ileride gördüğünüz gibi terminal uzuyor baya ileri doğru, sanat ve hayacılık müzesi vede yeni dev VIP kısmına gidemedim çünkü vaktim yoktu.
Iste böylece uzayıppppp gidiyor:

(+)

(+)

OTEL ÇOK HOŞUMA GİTTİ! Çöl ortasında sahra görmüş gibi oldum aşşağıya doğru baktığımda

(+)

(+)

(+)

Orhan
13 yıl önce - Sal 11 May 2004, 01:24

Bende dun arkadaslardan firsat buldugum bir ara o meydana kadar yurudum.

Hersey cok guzelde bence boyle bir havaalaninda o kadar buyuk bir meydan bence buyuk yer kayibi. Orasi cok daha iyi degerlendirilebilirmis.

Belki daha cok yeni ileride oraya ek bolumler eklenebilir

Faruk

13 yıl önce - Sal 11 May 2004, 07:26

Bu ek binaya sadece pasaport kontrolunu geçtikten sonra mi gidebiliyorsun ?
bagaj check in yapilan yerde buyudu mu ?

En son Faruk tarafından Prş 13 May 2004, 21:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Orhan
13 yıl önce - Sal 11 May 2004, 17:07

check-in kontuarlarinin sayisida artirilmis faruk abi. Fakat bir konuyu atlamislar. Butun bu genisleyen havaalanin pasaport yuku o eskiden bile kuyruk olan bolume kalmis. Trafik iyice artarsa problem olabilir

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL