Ana Sayfa  AydinsertSal 11 May 2004, 15:26   İstanbul Yıldız - Hamidiye Camii ve Saat Kulesi(+)

(+)

(+)

(+)En son Aydinsert tarafından Sal 11 May 2004, 15:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


 mesajı beğendiniz mi?: +1
AydinsertSal 11 May 2004, 15:39   kısa bir tarihçe-mimari özellikleri

Sultan II. Abdülhamid Han'ın Cuma namazlarını burada kılarmış
Cuma selamlığı sırasında Hamidiye Camii üç sıra askerle çevrilir, Yıldız'dan Beşiktaş'a inen yokuşun sağındaki meydanlığın önü, bir saf piyadeden sonra atlı birliklerden oluşan Ertuğrul ve Mızraklı alayları tarafından doldurulur, arabalı ve yaya seyirciler de bu süvari safları arkasında yerlerini alırlardı.

Beşiktaş'tan Barbaros Bulvarı'nı izleyerek Yıldız'a doğru tırmanırken, başınızı yolun sağına çevirdiğinizde, zarif bir minare ve yüksek kasnaklı bir tek kubbe ile karşılaşırsınız. Bu nefis yapı 1884-1886 yılları arasında Sultan II. Abdülhamid'in saray başmimarı Sarkis Balyan'a yaptırdığı "Hamidiye" ya da halk arasındaki adıyla "Yıldız Camii"dir.

Camii çevreleyen demir parmaklıkların arasındaki kalın demir kapıdan avluya girdikten sonra, camiin iki yanında sağlı sollu beyaz mermer merdivenler ve onların arasında yüksek bir taç kapıyla göz göze gelirsiniz. Bu büyük kapının üzerinde zafer takına benzeyen ince bir süsleme bulunur. Süslemenin hemen altındaki mermer zeminde "Besmelei Şerife" ile nefis bir hatla yazılmış bir "Ayeti Kerime" görülür.

Yıldız Camii karışık mimari tarzın güzel bir örneğidir. Ortaköy'de bulunan Büyük Mecidiye Camii tipindedir.
Camiin cümle kapısının yanındaki pencereler de süslü ve demir kafeslidir. Yıldız Üniversitesi tarafından, avluya girilen demir kapının hemen yanı başında sağda yer alan dört cepheli saat kulesinin saati, Sultan II. Abdülhamid'in 25. saltanat yılı kutlamaları için özel olarak sipariş edilmiştir.


 mesajı beğendiniz mi?
ErdalSal 11 May 2004, 17:22  

İlk fotoğrafdaki sanirim saat kulesi. Fakat gece aydınlatması için yapılan armatürler cok kötü görünüyor.Bence fotografı boğmuş. Armatürler temizlenip upload yapılsa daha güzel olurdu..

 mesajı beğendiniz mi?
AydinsertCum 03 Eyl 2004, 18:09  (+)

(+)
(+)

(+)
(+)
(+)


Hünkar kısmı


(+)
(+)


 mesajı beğendiniz mi?: +3
MeReKSal 18 Nis 2006, 21:40  

Saray Musiki Kışlasından Saat Kulesine bakış:

 

(+) mesajı beğendiniz mi?: +2
Mesajları seç: