Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
berzahdan
1 yıl önce - Cum 06 Ekm 2017, 10:01

Suriyeden gelen kardeşlerimizi tekrar gönderemezsek iyice belayı bulduk demektir.
Nüfuslarına göre hesaplarsanız. Urfa, Antep ve Hatay perişan olmuş durumdadır.
Her üç ilimizin nüfusları yaklaşık aynı ve suriyeli oranları yüzde yirmibeşleri buluyor ve hatta Urfada geçiyor zannedersem. Kilis ise Suriye şehri oldu sanki.


Misafir 43f

1 yıl önce - Cum 06 Ekm 2017, 10:41

Ne yapayım belediyeye gönderilen parayı Ben? Kiralar almış başını gitmiş ev bulunmuyor, iş bulunmuyor. Olan halka oluyor ama parayı götürecek olan belediyeler. Hastanelerde muayene olmak için sıra gelmiyor bize ve heryer tıkış savaştan kaçıp ulkemize sığınanlar ile dolu ve buna benzer birçok konuda buranın yerli halkı mağdur ediliyor. Insanların cebine refahina dokunmayan belediye teşvikini kim ne yapsın?

serkan33

1 yıl önce - Cum 06 Ekm 2017, 17:51

Yeni sayılar aşağıda, Mersin Adana'yı geçmiş vaziyette geldikçe geliyorlar ama Allahtan buraya gelenlerin çoğunluğu durumu iyi olan kesim, baya da keyifçiler yemeleri içmeleri, cafe restoranlardan çıkmamaları ohh Mersin'de hayatlarını yaşıyorlar keratalar

Alıntı:
GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MERSİN’DEKİ SURİYELİ SAYISINI AÇIKLADI

Hürriyet’in haberine göre, kayıt altına alınan Suriyelilerin en fazla yaşadığı 10 il şöyle:

İstanbul – 511.308

Şanlıurfa – 445.584

Hatay – 416.598,

Gaziantep – 341.649,

Mersin – 166.332,

Adana – 165.280,

Kilis – 128.306,

Bursa – 123.376,

İzmir – 117.434,

K.Maraş – 95.431

http://www.sansasyonelhaber.net/goc-idaresi-genel ...kladi.htmlMisafir 2b5

1 yıl önce - Cum 06 Ekm 2017, 18:07

Mersin'de fakir Suriyeli de bayagi cok.

serkan33

1 yıl önce - Cmt 07 Ekm 2017, 23:48

Alıntı:
Mersin'de fakir Suriyeli de bayagi cok.


Fakir Suriyeli her yerde çok, zaten Suriyelilerin geneli fakir. Demek istediğimi anlamadın herhalde, zengin ve orta kesim Suriyelilerin ekseriyatı Mersin'i seçti bu yüzden de diğer şehirlerde yaşanan sorunların çoğu burada şükürler olsun ki yaşanmıyor. Yoksa Akdeniz ilçesinde de fakir olan kesim var ama dediğim gibi diğer şehirlerle karşılaştırınca bu oran Mersin'de daha az, demek istediğim buydu dostum...


Björn Ironside
1 yıl önce - Pzr 08 Ekm 2017, 00:28

Erdemlide bile Suriyeliler var.Cenkcan
1 yıl önce - Cum 20 Ekm 2017, 01:03

Paylaşılan son rakamlara göre bu ay itibariyle resmi Suriyeli sayısı 3,235,000 deniliyor.

İstanbul 515 bin
Urfa 447 bin
Hatay 422 bin
Gaziantep 342 bin
Mersin 170 bin

İllere göre dağılım:


(+)Kaynak: İçişleri bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü
http://www.goc.gov.tr/icerik3/gecici-koruma_363_378_4713


gökhan gülşin

1 yıl önce - Cum 20 Ekm 2017, 10:49

Bence, şehirde yaşayan Suriyelinin sayısının kaç olduğu önemli değil. Önemli olan Suriyelilerin; şehirdeki yerli nüfusa olan oranı. Örneğin İstanbulun toplam nüfusunun sadece %3 ü Suriyeliyken; bu oran Kiliste %98 gibi devasa bir oran.
Yani Suriyeliler en fazla Kiliste yoğunlaşıyor diyebiliriz.


Mert Karakoyun

11 ay önce - Prş 02 Ksm 2017, 15:51

Teşvik bu yükü ağır şehirlere katkı sağlayacak.

Mert Karakoyun

10 ay önce - Çrş 13 Arl 2017, 15:11

Alıntı:


Suriye'de yaşanan savaştan kaçarak Gaziantep’e sığınan bazı Suriyeliler, sınır kapıları üzerinden bir daha Türkiye’ye dönmemek üzere ülkelerine kesin dönüş yapıyor.Suriye'de yaşanan savaştan kaçarak Gaziantep’e sığınan bazı Suriyeliler, sınır kapıları üzerinden bir daha Türkiye’ye dönmemek üzere ülkelerine kesin dönüş yapıyor. Ortalama günde 50-200 arasında Suriyelinin ülkelerine kesin dönüş yaptıkları bildirildi. BM, 2017 yılının başından bu yana 200 binden fazla Suriyeli'nin terk ettiği köy ve kentlere geri döndüğünü açıkladı. Sınır komşusu ülkeler arasında en fazla geri dönüşün Türkiye'den olduğu belirtildi.

Gaziantep nüfusunun yüzde 20’sini oluşturan Suriyeliler her geçen gün kentten ayrılıyor. Resmi kayıtlara göre kentte 343 bin kişi olan Suriyeli sayısı her gün 50 ila 200 arasında azalıyor. 7 yıldır kargaşa ile iç savaşın sürdüğü ülkelerinden kaçarak güvenli liman olarak gördükleri Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin bazıları, Fırat Kalkanı Harekâtı ile güven, barış ve huzur ortamının sağlandığı şehirlerine bir daha dönmemek üzere gidiyor.

Gaziantep’e gelen bazı Suriyeliler, kendi istekleri ile bir daha Türkiye’ye dönmemek üzere ülkelerine gitmek için Öncüpınar Sınır Kapısı’nda geri gönderme merkezine kayıt işlemlerini yaptırıyor. Suriyeliler, Kilis Valiliğinin tahsis ettiği minibüsler ile Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden ülkelerine dönüyor. Ortalama günde 50-200 arasında Suriyelinin ülkelerine kesin dönüş yaptıkları bildirildi. Suriyelilerin ülkelerine gidişleri Cumartesi ve Pazar günleri hariç haftanın 5 günü sürüyor.

CERABLUS’A 50 BİN KİŞİ DÖNDÜ

Geçen yıl başlatılan çalışmalar kapsamında Gaziantep’in Karkamış ilçesine komşu Cerablus’ta da Gaziantep’ten giden ekipler yoğun çalışmalar yaptı. Burada altyapı çalışmalarını yaparak kentin elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlara ulaşmasını sağlayan ekipler, okul ve hastane gibi binaları da restore ederek yeniledi. Cerablus’ta aynı zamanda insanların yemek ihtiyaçlarının karşılanması için de fırın ve aşevleri oluşturuldu. Bu bölgede yapılan çalışmaların ardından savaş sırasında evlerini terk ederek Gaziantep ve çevre kentlere yerleşen 50 bin civarında Suriyeli de yeniden Cerablus’a döndü.

İLK DURAKLARI GAZİANTEP VE KİLİS OLDU

Suriye iç savaşının ardından evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyeliler, sınıra yakın kentleri tercih etti. Halep ve ilçelerinden ayrılan 100 bini El Bab ve çevresindeki köylerde yaşayanların oluşturduğu 500 bini aşkın Suriyeli de, ülkeleri ve evlerine en yakın kentler olan Kilis ve Gaziantep’e geldi. Savaştan kaçarak Gaziantep’e gelen Suriyelilerin yaklaşık 40 bini kamplarda kalırken, geri kalan kısmı ise kent merkezinde kendi kiraladıkları evlerde yaşam sürmeye başladı. Gaziantep’e gelmeleri ve ülkelerindeki savaşın sürmesi nedeniyle artık yeni yaşamlarına adapte olan Suriyelilerden ekonomik durumu iyi olanlar kentte binden fazla işletme açarak, kendi işlerini yapmaya başladı.

NEDEN GERİ DÖNÜYORLAR?

IOM, Suriyelilerin çoğunun geride bıraktıkları gayrimenkulleri güvence altına almak ya da ülkelerindeki güvenlik ve ekonomik durumun düzelmeye başladığına inandıkları için geri döndüklerini aktardı. Göç Örgütü sözcüsü, Suriyelilerin bir diğer geri dönüş sebebinin de gittikleri ülkelerde karşılaştıkları uyum problemi olduğunu kaydetti.

Uluslararası Göç Örgütü'nün verilerine göre halihazırda 11 milyondan fazla Suriyeli, yerini yurdunu terk edip ülke içi ve dışına kaçmış durumda. Suriye içinde hala 800 binden fazla kişi güvenlik gerekçesi ile evlerine dönemiyor. IOM verilerine göre bunların çoğu evlerini iki ya da üç kez terk etmek zorunda kalmış. Göç Örgütü'nün sözcüsü 2011 yılında patlak veren çatışmalar dinmeden düzenli bir geri dönüş organize etmenin mümkün olmadığını söyledi. Yedi yıldır iç savaşın hüküm sürdüğü ülkede şimdiye de yaklaşık 400 bin kişi hayatını kaybetti, milyonlarca insan yerinden edildi.

Mehmet Torun 12.12.2017


Suriyelilerden geri dönmeye başlayanlar varmışsayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET