Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Nemrut gölü bitlis tatvan


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ali alimi012
1 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2017, 19:19
Nemrut gölü bitlis tatvan(+)Bulunduğu İl Bitlis
Kapladığı Alan
4.782 km2 (Nemrut Kalderası)
Krater Gölü Alanı 12 km2
Kordinatlar D 42’ 22° K 38’ 64°
Ort. Yükseklik
2.247 m.
Yönetim Planı Yok [/table]
Alan Tanımı:

Nemrut Dağı ve Krater Gölü, Van Gölü’nün batısında, Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçelerine ait topraklar üzerinde yer alır. Nemrut, yaklaşık 10 kilometrelik genişliğiyle dünyanın en büyük kraterlerinden birine sahiptir. Üzerindeki krater gölü, dünyanın en büyük ikinci kaldera gölüdür.

Nemrut Kalderası’na, Bitlis’in Tatvan ve Ahlat ilçelerinden iki farklı yoldan ulaşılabilmektedir. Tatvan’dan Nemrut Krater Gölü’nün mesafesi 13 km., Ahlât’tan ise 25 km’dir.

Nemrut Kalderası tabanının batı yarısı göl ile kaplıdır. Zirvede ikisi devamlı, üçü mevsimlik olmak üzere beş göl bulunmaktadır. Nemrut göllerinin en büyük olanı yarım ay şeklindeki Nemrut Gölü’dür. Bu gölün ortalama derinliği 100 m civarındadır. Gölün kuzey batı kenarındaki bir noktada 155 m. derinlik ölçülmüştür. Alınan su örneklerinde suyun renksiz, kokusuz, içme suyu lezzetinde olduğu tespit edilmiştir.

Yeşil renkli Ilıca Gölü’nün alanı 30 km2, derinliği 8 m. civarındadır. Gideğeni yoktur, ancak tabandan su kaçağı olur. Kıyılarında çok seyrek bitki örtüsü bulunan ve kış aylarında donan Nemrut Gölü’nün aksine, sıcak su kaynaklarıyla beslenen Ilıca Gölü hiç donmaz ve çevresinde bir miktar sazlık görülür. Göller, bodur çalılıklar ve göl yüzeyinden 690 m. yükselen kayalık krater duvarlarıyla çevrilidir.
Ilıca Gölü içinde ve çevresinde çok sayıda sıcak su kaynağı yer almaktadır. En önemlisi, gölün kuzey doğusunda yer alan sıcak su kaynağıdır. Bu kaynaktan çıkan suyun sıcaklığı kış aylarında 40 dereceye, yaz aylarında 70 dereceye kadar çıkmaktadır. Ilıca Gölü’nün içinde yer alan mineral madde miktarı, sıcaklığın da etkisiyle oldukça yüksek olup, bu özelliği ile göl suları bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Ilıca Gölü’nün çevresinde sıcak su kaynaklarından başka sıcak buhar bacaları da yer almaktadır. Yaklaşık 150 m2’lik bir alanda bacalardan sıcak buhar çıkışı gözlenmektedir. Gölün güney doğusunda, 150 m. yakınlıkta bulunan buhar bacaları hissedilir derecede sıcaklığa sahiptir. Bu özelliği ile de halk arasında astım, bronşit, romatizma gibi bazı hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Nemrut Kalderası’nın, oluşumu süresi boyunca yaklaşık 210 km3 civarında volkanik maddeyi püskürttüğü hesaplanmıştır. Suskunluk devresinde olası yüksekliği 4.450 m. olan Nemrut Dağı’nın en son 1.441 yılında faaliyet gösterdiği tespit edilmiştir. Patlamalar sırasında tepe kısmını kaybedip kesik koni şeklini almıştır.

[/accordion_item] [accordion_item title=”Bitki ve Hayvan Varlığı”]
Fauna:

Alanda üreyen kadife ördek ve kaya kartalı ile özel koruma alanı statüsü kazanan Nemrut Kalderası’nda kızıl akbaba da kuluçkaya yatar. Birçok göçmen kuş türünün uğrak yeri olan Nemrut Gölü’nde, avcıların düzensiz ve kontrolsüz avlanmaları sonucu tür sayısı azalmıştır. Alanda son dönemlerde sadece keklik, tavşan, ördek, arı kuşu, Van Gölü martısı, tilki, ayı gibi yaban hayvanlarına rastlanmaktadır. Dağ keçisi ise tamamen tükenmiştir.

Flora:

Nemrut Kalderası içinde ve çevresinde bu güne kadar 450 bitki türü tespit edilmiştir. Yörede teşhis edilen bitkilerin % 44 gibi önemli bir oranı bu bölgeye ait türlerden oluşmaktadır. Diğer bitki türlerinin de bulunması, geçmişteki iklim şartlarının farklılığını ortaya koymuştur. Mevcut bitkilerin % 8,4’ü endemiktir. Sadece burada yetişen ters laleler dünyaca üne sahiptir.

Nemrut Kalderası’nın küçük bir kapalı havza niteliği taşıması, yağışın yeterli oluşu, göllerin kaldera içinde geniş yer kaplaması, bitkiler için yeterli mitrarda nemin bulunmasını sağlar. Böylece birçok bitki türü ve klimaks vejatasyonunun bazı türleri burada yaşama ortamı bulur. Nemrut Kalderası’nın klimaks vejatasyonunu tüylü huş (Betula) ve titrek kavak (Populus tremula) oluşturmaktadır.

Nemrut Kalderası’nın daha çok iki göl çevresinde yoğunluk kazanmış başlıca ağaç, ağaçcık ve çalı türleri şunlardır: Titrek kavak (populus tremula), bodur ardıç (juniperus communis subsp. nana), çınar yapraklı akçaağaç (acer platanoides), kuş üvezi (sorbus umbellate, sorbus torminalis, sorbus tamaschjanae, sorbus aria), adi cehri (rhamnus frangula), meşe (quercus pinnatiloba), saplı meşe veya akmeşe (quercus robur subsp. pedunculiflora), dağ muşmulası (cotoneaster nummularia), erik (prunus divaricata), beyaz söğüt (salix alba), söğüt (salix pedicellata, salix cinera), boylu ardıç (juniperus excelsa), barut ağacı (frangula alnus) ve kokulu kiraz ağacı (cerasus mahalep).

Step türleri Kaldera’nın içinde geniş bir alana yayılış göstermektedir. Geven (Astragakus) türleri başta olmak üzere; çoban yastığı (acantholimon), korunga (onobrychis megataphros), labada (rumeks acetosella), kekik (thymus kotchyanus), altın çiçeği (alyssum pateri), yumak (festuca ovina), edaçayı (salvia sp.) düğün çiçeği (ranunculus crateris), salkım çiçeği (silene arguta), üçgül (trifolium arvense), anason (pimpinella kotschyana), yavşan (artemisia fragans), peygamber çiçeği (centaurea triumfetti) vb. bunlardan bazılarıdır.

[/accordion_item] [accordion_item title=”Alandaki Aktiviteler”]
Nemrut Gölü etrafında temel insan faaliyeti hayvancılıktır. Göl ve çevresinde küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Göl kenarında ve çevrede otlayan küçük ve büyükbaş hayvanlar su ihtiyacını Kaldera içerisindeki göllerden karşılamaktadır.

Nemrut Krater Gölü’nde önemli miktarda aynalı sazan balığı bulunmaktadır. Ancak Nemrut Kalderası’nın Tabiat Anıtı olması ve 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu kapsamında korunması nedeniyle herhangi bir balıkçılık faaliyeti yapılmamaktadır.

Nemrut Gölü’nün kuzey doğu kısmında küçük sazlık alanlar mevcuttur. Yine Ilıkgöl’ün doğu kısmında küçük sazlıklar mevcuttur. Ancak saz kesimi yapılmamaktadır.

Nemrut Kalderası, Türkiye’nin en genç volkan konisine sahip olması, konisinin aşınmamış olması nedeniyle önemli bir bilimsel özelliğe de sahiptir. Bu nedenle diğer özelliklerini yanı sıra bu yönüyle araştırmacıların ilgi odağı durumundadır.

Nemrut Kalderası Tabiat Anıtı’nın, Van Gölüne bakan güney yamacına inşa edilen ‘Nemrut Kayak Tesisi’ 2007 yılında faaliyete geçmiştir.

[/accordion_item] [accordion_item title=”Koruma ve Yönetim”]
Nemrut Kalderası, Tabiat Anıtı, Turizm Alanı, 1. Derece Doğal Sit Alanı ve Sulak Alan statüsünde korunmaktadır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca 2012 yılında Ramsar Alanı olarak tescili için çalışmalara başlanılmıştır. Yönetim planı mevcuttur.
BUHAR BACALARI

(+)
İsmail Kılıçaslan

1 yıl önce - Pzr 29 Ekm 2017, 21:29

Bu başlık vardı

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=41461& ...mp;start=0


ali alimi012
1 yıl önce - Çrş 01 Ksm 2017, 19:09

Alıntı:
İsmail Kılıçaslan
mesajlar: 1901 2 gün önce - Pzr 29 Ekm 2017 21:29

Bu başlık vardı

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=41461& ...mp;start=0

biliyorum o başlık nemrut gölü değil. nemrut dağı. benim başlığımda nemrut dağı değil. nemrut gölü.
2 tane nemrut dağı var hatta biri adıyamanda biri bitliste. tabi ki bu bitlesteki başlık ama. konular farklı .
o zaman van başlığı varsa van gölü başlığına da gerek yok. çok basit konularda bile başıl açılırken nemrut gölünün bilinmemesi çok yazık olur.
hatta nemrut dağı kayak merkezi başlığı açılmalıcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET