Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2

İstanbul'a İhanet Edildi mi ?
EVET 89.9%  89.9%  [71]
HAYIR 10.1%  10.1%  [8]
Toplam Oy : 79

ads 1940
4 ay önce - Sal 24 Ekm 2017, 13:04

Alıntı:
İstanbul'a İhanet Ettik !!

Sayın Cumhurbaşkanımızın 2 gün önce yaptığı açıklama sizce İstanbul'a yapılan bir ihanet var mı ?

Ne ihaneti? neyin ihaneti? asıl Cumhuriyet döneminden hatta Osmanlı'nın son dönemlerinden beri Anadolu'ya ihanet edildi ve hala da ediliyor bu durumu tersine çevirecek devlet adamı bu ülkeye Atatürk'ten daha büyük bir hizmet etmiş olur.

Alıntı:
Yapılması gereken yeni yapılaşmaya mutlaka bir düzenleme getirilmesi şart.Mantar gibi bina yapılıyor.Hiçbir kıstas yok.Tek gözetilen rant.

Bi yere mantar gibi bina neden yapılır? manzarası güzel denizi ormanı vs si var diye mi yapılır? bunlar Artvin'de de var Çanakkale'de de var, Muğla'da Rize'de ve daha pek çok yerde var peki neden sadece İstanbul ve yanıbaşlarındaki şehirlerde bu bitip tükenmek nedir bilmeyen betonlaşma ve betonlaştırma sevdası var?

Sen tutup ülke ekonomisinin yarısını tek şehre yığarsan Borsasından tut tüm Holdinglerin Bankaların Finans kurumlarının merkezlerini oraya taşırsan fabrikaların merkezlerini oraya yığarsan ülkenin en iyi okullarını, üniversitelerini, hastanelerini, oraya yaparsan ülkenin en iyi yetişmiş insan gücünü de hizmet sektörlerini de vasıflı vasıfsız insan gücünü de otomatikman oraya yığmış olursun insanları bir mıknatıs gibi çekersin sonrada orası devasa bir beton mezarlığına dönüşür ve nefes alamaz hale gelirsin ve sonra sende böyle feryad-ı figan edersin.

Sadece İstanbul olsa neyse yanıbaşındaki Kocaeli ve Bursa ile birlikte bu üç şehir nerdeyse tüm ülke gelirlerine ambargo koyuyor nüfus da o bölgede birikiyor.

Alın paranın mevduatın yarısı İstanbul'da
http://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1 ...stanbuldan

Sonrada böyle bölgesel uçurumlar meydana geliyor.

Alıntı:
MMO : Türkiye genelinde bölgesel uçurum azalmadı, artıyor• TÜİK’in Bölgesel Milli Gelir verileri, 2004-2014 döneminde 26 alt bölge içinde İstanbul’un tek başına milli gelirdeki payını koruduğunu, 2004’te yüzde 30 olan payını 2014’te yarım puan da artırarak yüzde 30.5’e çıkardığını ortaya koyuyor. İstanbul’u çevreleyen illerin ülke milli gelirine katkıları ise 2004’te yüzde 14.8 iken 2014’te yüzde 15.7’ye çıktı. Böylece İstanbul ve çevre illerden oluşan Marmara Bölgesi’nin ülke milli gelirindeki payı 2004’te yüzde 44.8 iken 2014’te yüzde 46.2’ye yükseldi.

http://www.hurriyet.com.tr/mmo-turkiye-genelinde- ...d-40552911


Buda 2012'ye ait bir istatistik
http://www.dunya.com/ekonomi/ilk-500039de-gaziant ...eri-217938

Ülkenin ilk 500 Büyük şirketi arasında İstanbul'dan tam 198 firma yer almış arkabahçesi Kocaeli'den 32 firma yer almış yine onun komşusu Bursa ise 24 firma ile listede yer bulmuş bu 3 şehir 198+32+24 =254 rakamı ile ülke sanayisinin ve ekonomisinin yarıdan fazlasına ambargo koymakta 33 ilimizden ise tek bir firma bile listeye girememiş bu iller zaten büyük oranda göç veren iller.

İstanbul'a ihanet etmemenin yolu Anadolu'ya ihanet etmemekten geçiyor İstanbul'a 5 Milyon nüfus yeterlidir ama bakıyoruz orda 15 Milyon nüfus yaşıyor ve buna rağmen birde Kanalİstanbul düşünülüyor eğer buna dur denilmezse önümüzdeki yıllarda yeni projeler ve beraberinde getirdiği göçlerle İstanbul nüfusu 20-25 Milyon aralığına fırlayacak bazıları bundan mutluluk duysada pek çok kişi mutsuzluk duyacak ama para için bu eziyete katlanmak zorunda bırakılacak.

Çözüm olarak İstanbul-Kocaeli-Bursa üçlüsüne yönelik yatırımlar ve teşvikler durdurulmalı yeni yatırımlar diğer illere yönlendirilmeli Anadolu'ya 2'şer milyonluk 2 yeni şehir 500'er bin kişilik 10 yeni şehir kurulmalı nüfus buralara yönlendirilmeli bu şehirler ülkemizin hatta Avrupanın en planlı şehirleri olmalı yolları nizami genişlikte parkları bahçeleri yeşil alanları kısaca altyapıları yeterli kriterde olmalı bu 2'şer milyonluk 2 şehirde Ankara'nın doğusunda olmalı birisi Muş'un Malazgirt ilçesinde diğeri ise Sivas-Kayseri-Yozgat illerinin keşiştiği yerde ülkenin ortalarında olmalı diğer 500'er yüzbin kişilik 10 yeni yerleşim yerinin de çoğu Ankaranın doğusunda olmak üzere ülkeye dağıtılmalı İstanbul-Kocaeli-Bursa gibi gelişmiş yerler hiçbir teşvikten yeni yatırımdan yararlandırılmamalı.


ali dostbey
4 ay önce - Sal 24 Ekm 2017, 23:59

Cumhurbaşkanı bu ifadesinde samimiyse; 3.havalimanı etkin hale geldikten sonra Atatürk Havaalanı arazisini ormana dönüştürsün.
Fatih'teki(tarihi yarımada)devlet binalarını ve karaktersiz, çirkin tüm yapıları yıktırtıp, yerine İstanbul'a ve tarihi mimarimize uygun yapılar inşa edilmesini sağlasın.
Kentsel Dönüşüm projelerinde dikey mimari yerine yatay mimari uygulansın, konutlar daha modern bi şekilde tasarlansın.
Bayrampaşa civarlarındaki sanayi siteleri şehir dışına taşınsın, buraları yeşil alanlara, şehir ormanlarına, parklara dönüştürülmesini sağlasın...


ERTUĞRUL
4 ay önce - Prş 26 Ekm 2017, 09:20

Aşağıda yazacağım konular hakkında kesin bilgi sahibi değilim.
Her ikisi de duyum.Neden duyum üzerine yazıyorsun diyecek olursanız , ''Testi kırılmadan'' yada ''İş işten geçmeden'' önlem almak için diyebilirim .
Avrupa yakasında Bakırköy Devlet + Ruh ve Sinir Has. Hast. ve Anadolu yakasında ise eski PTT şimdiki adıyla Fatih Sultan Mehmet Arş. Hastanesi arazileri hakkında.
Bu hastaneler için taşınacakları konusunda söylentileri var.
İnşallah yalandır.
Bu hastaneler çoğunluğun bildiği üzere çok merkezi noktadadırlar.Kolay ulaşılabilir olmaları vatandaşa hizmet bakımından son derece önemlidir.
Ayrıca her ikisi de şehrin ortasında kalmış nadir yeşil alanları da içinde barındırmaktadır.

Taşınmaları sonucunda ise endişemiz , arazilerin , malum son yıllarda çok fazla örneğini gördüğümüz değerli arazilerin satılıp konut yada AVM tarzı yapılaşmaya açılmasıdır.
Yakın dönemde Küçükyalı Karayolları arazisinin satılıp çok büyük bir inşaat çalışması buna en son örneklerden biridir. Oraya böyle bir proje yapılıyor şimdi.


(+)

Yukarıda söz ettiğim hastaneler konumları itibariyle çok değerli noktadadırlar.Müteahhitlerin nasıl ağızlarının suyu akıyordur , herkes tahmin eder.
Şimdi buraların kaybının 3 önemli sonucu olacaktır.
1.Kolay ulaşılabilir hastanelerden çok büyük bir nüfusun mahrum kalması.
2.Yapılacak yapılaşmanın getireceği ek nüfus ve trafik yükü .
3.Binlerce ağacın kesilmesiyle yeşil alan kaybı.
Eğer varsa bu düşünceden mutlaka ama mutlaka vazgeçilmelidir.
Halka hizmet Hakk’a hizmettir.
Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu konuda (eğer duyum doğruysa) ilgilileri uyarmasını bekliyoruz.En son ERTUĞRUL tarafından Prş 26 Ekm 2017, 10:29 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


sefte
4 ay önce - Prş 26 Ekm 2017, 10:27

kanal istanbul (çılgın proje) 'den vazgeçilirse, bu söylevinde ne kadar içten olduğunu anlarız...

yok ısrarla yapılacak derse, ancak lafta "ihanet ettik, sorumlusu da benim" oluyor...
sözlerle eylemler tutsun birbirini...


ali dostbey
4 ay önce - Cum 27 Ekm 2017, 02:41

Anadolu şehirleri ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda cazibe merkezleri haline getirtilebilirse İstanbul'dan bu şehirlere ters göç başlayabilir.
Fakat malesef bu konuda en ufak bir düşünce bile yok. Varsa yoksa İstanbul!
Oysa şöyle Anadolu'da büyük bir nehir yanında, baştan aşağı yeni bir şehir kurulsa, yanına sanayi siteleri, fabrikalar, üniversiteler kurulsa ve nufusu İstanbuldan taşınacak 2-3 milyon insandan oluşsa, İstanbul önemli oranda rahatlardı diye düşünüyorum...A.Mehmet
4 ay önce - Cum 27 Ekm 2017, 18:47

Gokdelenleri canavar zanneden bir ulkenin aci hali,Bir zamanlar acitayonlarla gecekondu yapmayi ozendirip, gecekondulari yikp yerine adam gibi apartmanlar yapmak isteyenleri canavar gibi gosteren ulkeden ne beklenir.Tarihi yerler,anayol kenarlari,ormanlik alanlar gibi yerler uygun degil bunu anladikta diger yerlere niye karsi cikilyor,Daha az alana yuksek bine yapip park,oyun,spor gibi daha cok yer elde etmek mantikli bir sehircilik.

BoumerangTR
4 ay önce - Cmt 28 Ekm 2017, 21:06


(+)


Şehirleri mahvetmeyi konuştuğumuz bu günlerde, İstanbul'umuzun en önemli yeri Taksim'i bir daha gözden geçirmemiz gerekli.

1. Kırmızı alan içerisindeki tüm tarihi yapıların restorasyon işini gerçekleştirmeliyiz.
2. Bu alan içerisindeki otelleri bu alan dışında oluşturulacak oteller bölgesine çekmeliyiz.
3. Barbaros Bulvarı trafiğini yeraltına almalıyız, yine yeraltından Vodafone Arena'ya ulaşacak direkt bir tünel yapmalıyız. Maç günü trafiğinin önüne geçmek ve takım otobüsü güvenliğini sağlayabilmek adına.
4. Onun haricinde bu alan tarihi sit alanı ilan edilmeli ve tüm yapılar yıkılmalı. Buradaki konutlar Kasımpaşa'ya kaydırılmalı. Yine Kasımpaşa örnek bir kentsel dönüşüm ile yeniden inşaa edilmeli. Bu alan içerisinde oturan vatandaşlarımız Kasımpaşa'da yaptırılan konutlara yerleştirilmeli.
5. Bu işin sonunda kırmızı alan komple yeşillendirilmeli (içerisinde golf alanı, köpek gezdirme alanları, kaykay alanı vb. bulunduğu) ve şehir parkına dönüştürülmeli. Bu hem İstiklal Caddesi'nin kalitesini, cazibesini arttıracak, tarihle içiçe şehrin merkezinde nefes alınabilir bir ortam yaratacak hem de tarihimiz yeşilliklerin arasında kalarakmuhteşem bir görsel şölen yaşatacaktır.sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet