Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Siirt - Kurtalan Demiryolu Hattı
12   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Berktuğ
site denetçisi

5 yıl önce - Prş 24 Oca 2013, 13:57
Siirt - Kurtalan Demiryolu Hattı


Bir çok ilimizin ilçelerinden demiryolu geçmesine rağmen il merkezinden demiryolu geçmez. Hatay, Şanlıurfa, Tokat, Siirt, Adıyaman, Bingöl ve Yozgat bunlardan birkaçı...
Siirt-Kurtalan arası demiryolu projesi olduğunu duyunca sevindim açıkçası. Paylaşmak istedim.
Böylece Güney Ekspresinin son durağı Siirt olur.
Peki Kurtalan'dan Siirt'e demiryolu ayrı bir kol şeklinde mi gider?
Yoksa İstasyon çevresinde fazla yapılaşma olmadığından kamulaştırma mı yapılması gerekir.
Ben kamulaştırmadan yanayım. Böylelikle Kurtalan ara durak olarak demiryolu Siirte aşağıdaki haritadaki gibi devam eder.

Harita için tıklayınız...

Haberin devamı için tıklayınız...


En son Berktuğ tarafından Prş 24 Oca 2013, 21:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 8 kere değiştirildi


emrenmert

5 yıl önce - Prş 24 Oca 2013, 14:06

Konvansiyonel demiryolları 21. Asırda gerçekten zaman kaybı oluyor. Bunun yerine mevcut Sivas-Malatya-Elazığ-Diyarbakır YHT projesi Siirt'e kadar göturulebilir.

EmirTR
5 yıl önce - Prş 24 Oca 2013, 18:50

Alıntı:
Konvansiyonel demiryolları 21. Asırda gerçekten zaman kaybı oluyor. Bunun yerine mevcut Sivas-Malatya-Elazığ-Diyarbakır YHT projesi Siirt'e kadar göturulebilir.


Neden zaman kaybi? Suanki kaynaklarimizla Siirt'e YHT israftir. Ustelik YHT hattindan yuk tasiyamazsiniz. Konvansiyonel hatlar ile her seyi tasiyabilirsiniz, ki biz tasimaciligin buyuk kisminin karatolu ile yapildigi bir ulkeyiz, bunu azaltmanin yolu demiryolu yuk tasimaciligindan gecer. Cogunlugu demiryoluyla tasidiginiz zaman buyuk bir petrol bagimligilindan kurtulursunuz, artan parayla her yere YHT yapin.

YHT yapilan Bursa'ya bir an once konvansiyonel hat da yapilmalidir, ulkemizin en buyuk sanayi sehirlerinden birinde yuk tasimaciligi icin demiryolu bulunmamasi buyuk eksiklik.emrenmert

5 yıl önce - Prş 24 Oca 2013, 19:05

Konvansiyonel hatla trenler İstanbul'dan Kurtalan'a 2 günde geliyor, YHT olsa bu süre 9-10 saate düşer.

Ayrıca YHT hatlarından da yük taşımacılığı yapılabiliyor.


Berktuğ
site denetçisi

5 yıl önce - Pts 11 Ksm 2013, 17:37

KARA TREN KURTALAN'DAN SİİRT'E UZANACAK
Alıntı:
Siirt Milletvekili Osman Ören, Kurtalan-Siirt arası demiryolu ihalesinin ilana çıktığını söyledi. Ören, yaptığı açıklamada, “KurtalanSiirt arasında demiryolu yapılmasıyla ilgili proje, ihale aşamasına geldi. İlimizi hem ulaştırmada hem nakliyatta rahatlatacak olan projenin ihalesi ilana çıktı. Yakın bir zamanda sonuçlanmasının ardından, gerekli incelemeler yapılarak 2014 yatırım programına alınacak. Böylelikle yapımına başlanacak olan tren, Kurtalan’dan Siirt’e uzatılacak. Önümüzdeki aşamalarda ise belki Siirt’ten Şırnak’a ve oradan da sınıra ulaştırılması hedeflenecektir.” dedi.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/gundem_kara-tren-kurtalan ...64710.html

Güneydoğu bölgemize hayırlı olsun.


Cihat Kalkan

5 yıl önce - Sal 12 Ksm 2013, 00:28

Alıntı:
Konvansiyonel hatla trenler İstanbul'dan Kurtalan'a 2 günde geliyor, YHT olsa bu süre 9-10 saate düşer.

Ayrıca YHT hatlarından da yük taşımacılığı yapılabiliyor.
konvansiyonel demiryolu demek üzerinde trenlerin yavaş gittiği demiryolu demek değildir.. yük-yolcu karma taşımacılığın yapıldığı sistemdir.. mesela ankara-istanbul hızlı tren projesinin köseköy-gebze ksımı hem yht hem yolcu ve yük trenleri tarafından kullanılabilecektir.. maksimum sürat de 160 km/s dir...İsmail Şahin
5 yıl önce - Sal 12 Ksm 2013, 20:30

Her zaman söyledim yine söylüyorum. Konvansiyonel hatlar mümkün olan yerlerde çift hatta çıkarılıp elektrikli ve sinyalli hale getirilirse, yeni hatlar yapılırsa, anahat / bölgesel tren seferleri arttırılırsa o zaman demiryolları daha çok tercih edilir.
Yoksa her yere YHT hattı döşemek kaynakları israf etmekten başka bir işe yaramaz.


Misafir 0899

4 yıl önce - Pzr 03 Ağu 2014, 09:35

evet bende yıllardır siirt diyarbakır yht yapılır maliyeti çok olur

serhat
1 yıl önce - Cmt 30 Eyl 2017, 17:04
Kurtalan’dan Siirt’e demiryolu uzatılıyor


AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay, demiryolu hattının Kurtalan ilçesinden Siirt’e uzatılması için proje ihalesinin yapıldığını açıkladı.

Milletvekili Aktay, yaptığı yazılı açıklamada, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’la görüşerek, demiryolu hattı ile ilgili son gelişmeleri teyit ettiklerini ifade etti.

Demiryolu hattının Kurtalan ilçesinden Siirt il merkezine uzatılması ile ilgili son çalışmaları değerlendirdiklerini aktaran Aktay, şunları kaydetti:
“Geçen yıl ihale edilen etüt çalışmalarının tamamlandığını ifade eden genel müdürümüz, şimdi de demiryolu hattının proje ihalesini gerçekleştirdiklerini belirtti. Proje çalışmaları tamamlandığında demiryolu hattının yapımına başlanacaktır. Amacımız, bu demiryolu hattının Şırnak iline kadar uzatılması ve Siirt’i çıkmaz sokak olmaktan kurtarmaktır.”

Kaynak:
http://www.reklam_link.com/2017/09/kurtalandan-siirt ...zatiliyor/


Ahmed Bayezid
1 yıl önce - Cmt 28 Ekm 2017, 14:32
Tarihte Bugün


28 Ekim 1944
Diyarbakır-Kurtalan arasında ilk tren seferi başladı.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM