Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2007, 01:26
İzmir'de Geliştirilen Bilgisayar Oyunları


6 ay önce hizmete giren oyunus.com eğlendirirken eğitiyor. En çok çocuklar ve gençler ilgi gösterdiği web portalında günde 40 bin oyun oynanıyor

Alıntı:
Bilişim sektöründe 4 yıldır faaliyet gösteren ve İzmir'in bilişim sektörünün merkezi olması için çaba harcayan Gönen Şirketler Grubu Başkanı Nafiz Gönen, kurduğu kelime tabanlı oyun sitesi ile de sanal alemde büyüyecek. Otomotiv ve gayrimenkul sektöründen sonra bilişim sektöründe Gönen Bilgi Teknolojileri A.Ş. firmasını kuran Gönen, bu şirket tarafından geliştirilen kelime tabanlı oyun sitesi oyunus.com ile büyük ilgi görüyor. 6 ay önce hizmete giren sitede günde 40 bin oyun oynanırken, eğlendirirken eğiten oyunus.com sitesine çocuklar ve gençler ilgi gösteriyor.

Yeni gelişiyor
GBT Gönen Bilgi teknolojilerinin daha önce geliştirdiği KOBİ yazılım programından sonra, kelime tabanlı oyunların yer aldığı oyunus.com internet sitesinin de hızla büyüğüdüğüne işaret eden Gönen Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Gönen, bu alanda da emin adımlarla ilerlediklerini kaydetti. İnternet üzerindeki oyun pazarının dünyada 40 milyar dolarlık bir pazara ulaştığını Türkiye'de ise bu pazarın yeni yeni gelişmeye başladığına dikkat çeken Gönen, "Biz de bu amaçla bu konuda yatırım yaptık. GBT yazılım firmamamız uzun bir çalışmanın ardından Türkçe kelime tabanlı oyunlar geliştirdi. Kelime tabanlı oyunlarımızın hazırlanmasında 1 Türk dili profesörü, iki yardımcı doçent asistanı görev yaptı. Yazılım ekibimiz de dünyanın en iddialı algoritma ve kodları ile oyunları bilgisayara aktardılar. Network ekibimiz internet sorunlarını aştı ve oyunlarımızı geniş kitlelelere ulaştırmak için oyunus.com sitesini kurduk. Sitemizde şu anda günde 40 bin oyun oynanıyor. Bu pazarda büyümek istiyoruz" dedi.

Ödüllü turnuvalar
Kelime tabanlı oyunların İngilizce versiyonlarını da hazırladıklarını anlatan Gönen, özellikle İngilizce öğrenmek isteyenler için bu oyunların çok yararlı olacağını kaydetti. Siteyi dünya markası yapmayı hedeflediklerini dile getiren Gönen, ödüllü turnuvaları da yakında düzenlemeye başlayacaklarını açıkladı. Sitede çocuk, genç ve üniversite öğrencilerine yönelik oyunların bulunduğunu belirten Gönen, "GBT bünyesinde bu konuda 22 kişilik uzman bir kadromuz yer alıyor. Arkadaşlarımız sürekli yeni yazılımlar üzerinde çalışıyoruz. Biz ülkemizin geleceğinin bilişimde olduğuna inanıyoruz. İzmir'in de bilişim sektöründe büyümesi için birçok avantajı bulunuyor. Biz bilişim sektöründe büyümeye devam edeceğiz. Yeni yazılımlar konusunda da çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

3 yıllık çalışma
Otomotiv ve gayrimenkul sektöründen sonra 4 yıl önce bilişim sektörüne adım atan Gönen ilk olarak 3 yıllık bir çalışma sonucunda ERP adıyla KOBİ yazılım modeli geliştirdi. Bilişim sektöründe GBT adıyla faaliyet gösteren Gönen, ERP yazılımı için 3 milyon dolar yatırım yaptı. GBT / ERP markasıyla satılan yazılımı 15 bin dolar ile piyasaya süren Gönen'in bu yazılımı şirketle ilgili verileri internet üzerinden görme olanağı sunuyor. Aynı zamanda kelime tabanlı oyunlar üzerine de çalışan şirket, 6 ay önce de oyunus.com sitesiyle bu oyunları piyasaya çıkardı. Bu sitede günde 40 bin oyun oynanırken, Gönen yeni yazılımlarla bilişim sektöründe büyümeyi hedefliyor.http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/06/04/index.php ...lum=gunluk


H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Pts 16 Tem 2007, 19:42

oyunus.com hızla büyüyor...

Alıntı:
Gönen Bilgi Teknolojileri’nin KOBİ’ler için geliştirdiği ‘Kurumsal Kaynak Planlaması Yazılımı’ndan sonra, oyunus.com’un sitesinin de ciddi oranda büyüdüğünü belirten Gönen, sitede yer alan oyunların tamamıyla bilgiye ve öğrenmeye dayalı olduğunu, ayrıca Türkçenin doğru kullanılmasını geliştirici özellikleri de barındırdığını söyledi.  
Bilişim sektöründe 4 yıldır faaliyet gösterdiklerini söyleyen Gönen, “Şu anda asıl üstünde durduğumuz konu oyunus.com sitesi. 120 bin aboneye ulaştık ve günde 65-70 bin kişi oyunlarımızı kullanıyor. Bizim hedefimiz bu alanda dünya markası olmak. Her gün 800 civarı abone alıyoruz. Hiçbir yerde de reklam vermedik. İnsanlar birbirinden duydular. Hedefimiz yıl sonuna kadar 500 bin abone, günlük 500 bin kişiye oyun oynatmak. Danışman firmalardan aldığımız feedbackler de tahminlerimizi doğrular yönde” dedi.

Urla Teknokent büyük avantaj

Nafiz Gönen, “Türkiye’nin en büyük teknoloji geliştirme merkezi olan Urla’daki Teknokent önemli bir avantaj. Yerleşke kurulabilecek bir yapısı var. Bilişim sektörünün geleceğinde İzmir doğru bir yerde beklerse önünün inanılmaz açık olduğunu düşünüyorum. İrlanda bizim yapmamız gerekeni yaptı. Ama orada işgücü fiyatları çok pahalı. Orada bir olması gerektiği gibi bir teknokent var edebildiğimiz ve yazılımda markalar yaratabildiğimiz zaman, ben 5 yılda inanılmaz bir şehir profili sergileyeceğimizi düşünüyorum” dedi.


http://www.gazeteyenigun.com.tr/icerik.asp?page=m ...;nID=23812


muharremk

11 yıl önce - Çrş 26 Eyl 2007, 14:49

Malesef artık oyunusta bazı kullanımlara kısıtlamalar getirilerek ücretli oldu. Hem öğretici hemde eğlendirici çok güzel bir siteydi ama ücretli yapmaları iyi olmadıı artık hiç bir çekiciliği kalmadı oyunusuncevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet