Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Misafir 184

1 yıl önce - Pzr 22 Ekm 2017, 12:21

Ben 44 yaşındayım. 12-13 yaşlarında iken arkaddşlarımızla devlet hastanesinin ardan merdivenlerle inilen yerden muradiye ye bakan yamaçlardan bir giriş vardı. Bir insanın eğilerek girebileceği kAdar magara girişi gibi yerden aşağıya doğru yaklaşık 100 metre indik sonra karşımıza çok geniş hamam benzeri büyüklüğünde bir alana çıktık. Duvarlarda meşale takma yerleri vardı. Ve meşale yanıkları izleri vardı. Orası o genişlikte içeriye sanırım hastane tarafına doğru geniş bir şekilde ilerliyordu. Yaklaşık 200 metre gittikten sonra yer ile tavan yavaş yavaş birleşti. Bizler mumlarla el fenerleri ile keşif yapar gibi bir kaç kez girmiştik oraya. Yıllar sonra tesadüfen geçtim o girişin ordan ama sanırım belediye kapatmış demir bir kapıyla. Oranın bence araştırılıp turizme kesin açılması lazım.

Misafir 2ef

11 ay önce - Çrş 14 Şub 2018, 02:20

Bu konu seneler önce unutulmus gibi duruyor ama benim çok ilgimi çekti. Herhangi bir gelişmeden haberi olan varmı?

Misafir d31

8 ay önce - Çrş 09 May 2018, 00:12

evet önce dar sonra geniş hem bir kam yon gircek kadar geniş bir ler kutukutumumlarla girerdik bir tenekenin içinde yakardık aynen bir purojökter gibi ışık ypardı
artı birde cin çarpan bölümüde vardı orda hep acayip sesler duyardık ordasdtbrs
8 ay önce - Çrş 09 May 2018, 08:10

seni çarpmış galiba

Misafir 932

8 ay önce - Çrş 09 May 2018, 10:39

Tophane altına kadar uzanabilen ancak girişi devlet hastanesinden altıparmağa inen yamaçlardadır girişi..dar bir tünelle giriş sonra çok büyük hacimli toplanma alanı ve kentin altına yayılan bir koridor..çocukluğumuz belki bizans belkide prusyanın yeraltı şehrinde geçtiMisafir 4f2

3 ay önce - Sal 25 Eyl 2018, 06:07

hayal gücünüze hayran kaldım

NİLGUN NALLAR
3 ay önce - Çrş 17 Ekm 2018, 10:09
Antik kent olabilir ..


Hisar arkeoloji müzesi için
yüzlerce kişinin evleri tarihleri ve yaşam alanları istimlak edilerek
BİZANS TARİHİ İCİN
HİBE EDİLİYOR
Buna şasirmiyoruz da yeraltında bir
şehir karidoru
olduğuna mi şasiriyoruz.
Bence olabilir...

Zemini kazinca mozaikler çıkıyorsa zeminin altından da büyük gizemler olabilir..


Özdilek16

3 ay önce - Prş 18 Ekm 2018, 19:22

Alıntı:
Bursa'nın Tophane bölgesinde 2000 yılında 3. derece sit alanı ilan edilen Hisar Arkeopark'ta yürütülen kazı çalışmalarında 18. ve 19. yüzyıla ait çok sayıda pipo bulundu.

AA'nın haberine göre Bursa'daki tarihi surlar içinde 2000 yılında yapılan temel kazısında tarihi eserlerin ortaya çıkmasıyla 3. derecede sit alanı ilan edilen bölgede, Bursa Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü başkanlığında, Uludağ Üniversitesi (UÜ) ve merkez Osmangazi Belediyesinin iş birliğiyle, 2015 yılından itibaren kapsamlı arkeolojik kazılar başlatıldı.
Çalışmalarda, Roma ve Bizans dönemi yapı ve eşya kalıntılarının yanı sıra Osmanlı dönemine ait çok sayıda pipo bulundu.


Pişmiş topraktan yapılan pipoları inceleyen arkeologlar, buluntuların 18. ve 19. yüzyıla ait olduğunu belirledi.

Bursa Müze Müdürü Sinan Özbey, yaptığı açıklamada, kültür varlıklarının korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için çeşitli kurumlarla iş birliği içinde projeler yürüttüklerini söyledi.


Müze Müdürlüğünün bünyesindeki Hisar Arkeopark'ta 2000'li yıllarda bir çalışmanın başlatıldığını ancak daha sonra ara verildiğini anlatan Özbey, şöyle konuştu:
"Bölge, Osmangazi Belediyesince proje alanına dönüştürüldü. Özellikle 2015 sonrası yaptığımız çalışmalarda Roma ve Bizans dönemine ait çok sayıda yapı kalıntılarına rastladık. Diğer taraftan da çok yoğun Osmanlı dönemine ait pipolarla karşılaştık. Çok sayıda pipo vardı ama envanterlik olarak 60 tanesini ayırdık. Pipoların pişmiş topraktan yapıldığı, üzerinde üretim atölyelerinin amblemleri olabileceği kabartmalar tespit ettik. Bu bölgenin aynı zamanda tütün tüketimiyle ilgili olarak yoğun bir etkileşime sahne olduğu kanaatindeyiz."

"PİPOLARIN ÜRETİM YERİ KONUSUNDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR"

Özbey, bölgedeki kamulaştırma çalışmaları nedeniyle ara verilen kazıların yeniden başlatılacağını vurgulayarak, "Önümüzdeki günlerde yapılacak arkeolojik araştırma çalışmalarında bölgenin tarihi zenginlikleri ortaya çıkarılacak. Aynı zamanda da halkın günlük yaşamıyla ilgili olarak bilgileri de edineceğiz." diye konuştu.

Hisar Arkeopark'ın çok kısa sürede halkın gezip dolaşabileceği bir yer olacağını, turizm açısından da ziyaretçilerin farklı bir tasarımla karşılaşacağını ifade eden Özbey, şunları söyledi:
"Pipoların Hisar bölgesinde üretilip üretilmediği konusunda net bilgiye sahip değiliz. Bu husus devam edecek kazı çalışmalarıyla netlik kazanacak. Ayrıca kazı çalışmalarında çıkan envanterin kazının yapıldığı yerde sergilenmesini istiyoruz. Çünkü müze artık küçük geliyor. Hisar Arkeopark bölgesinde tescilli binalar var. Bu binalar müze ve sergi alanları olarak kullanılabilir."


https://m.haberturk.com/bursa-da-300-yillik-osman ...du-2182003

sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet