Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
YUSUF ÖZDAMAR

8 yıl önce - Çrş 26 Ağu 2009, 16:00
KIBLEMİZ...

Aykut beyin hassasiyetlerine katılmakla beraber, bağızı konularda niyetin yetersiz olduğunu hatırlatmakta bende fayda görürüm.
Aykut beyin de artık kıblesinin aşırı sapmış olduğunu bile bile Orhan camiinde ibadet edeceğini zannetmiyorum.

aykut_aykut
8 yıl önce - Çrş 26 Ağu 2009, 16:39

Yusuf bey Orhan camii'nde bir kere namaz kıldım.İnşalla kabul olmuştur.
Daha çok bulunduğum semtin camisinde kılıyorum namazlarımı.
Ama bir şey var.Bizim ve birçok insanın bilip tartıştığı konulara Diyanet neden anında müdahale edip gerekeni yapmaz hayret ediyorum.
Halbuki cami içindeki halı düzeni değiştirilip çok kolay halledilecek bir problem.
İnsanlarda benim hassas bulduğum konuları sürekli tartışıp durmaz ama demekki aynı hassasiyet sevgili din ve diyanet büyüklerimizde yok.

mygokhan
8 yıl önce - Sal 01 Eyl 2009, 21:34

Konu ve çalışma için çok teşekkürler..

İnanın aklımın ucundan bile geçmezdi bu durum.Şimdi bakıyorumda bazı eski camilerde sapma mevcut.Şaşılacak bir durum.Acaba diyanet bu konuya ne diyor?

Misafir 7d6

1 yıl önce - Cmt 30 Oca 2016, 11:52

Tayyip Erdoğan'ın ikazı üzerine Diyanet 86000 caminin durumunu gözden geçirmeye ve bunun için tahsisat ayırmaya karar vermiş. Halbuki şimdi telefonlarda pusula var. Ahmet Turan Alkan konuyu güzelce anlatmış.

Misafir 82a

1 yıl önce - Cmt 06 Şub 2016, 12:03

Diyanet İşleri Başkanlığı yurtdışına kıble tespiti yapmak için yetiştirilmek üzere eleman gönderileceğiini açıklamış. Harita Mühendisleri Odası "biz yaparız" demiş.

Misafir 755

1 ay önce - Pts 16 Ekm 2017, 22:32

Konuyu hortlatmak için yazmıyorum ama ciddi bir konu Niye derseniz Bazı alımler 45 dereceye müsade etmiş Eyvallah Lakin bu 45 dereceyi sağa 22.5 sola 22.5 diyenler de var Hatta safii mezhebi 5-10 dereceye dahi müsade etmiyor Bulacaksın farzdır diyor Nitekim bile bile Kıble nin doğru yönünden farklı bir yöne yönelmek niyet ile açıklanamaz Camiye girin biraz sağa sapın Ne yapıyorsun diye soran olursa benim niyetim iyi bu tarafa kılsak da bişey olmaz deyin Ama kardesim kible bu taraf derseler Aman boşver 45 dereceye kadar bişey olmaz deyin Fakat bu şekilde durursan Mısır a donmus olursun derseler Yav kardeşim niyet meselesi deyin.... Ne kadar abes değil mi? Ormanda ya da deniz ortasında değiliz Imkan var pusula var telefon var kible saati var ve bize verilen cuzi irade var, kullanmak için...Az da olsa bari düzgün yapalım diye düşünüyorum

Misafir 3cb

1 ay önce - Pts 16 Ekm 2017, 22:53

Dört ana yön esas alınır. Doğu-Batı-Kuzey-Güney. Aralarındaki açı 90 derecedir. 90 derecenin yarısı olan 45 dereceye kadar ki sapmalar ana yönden sapma sayılamayacağından caiz denir.

Yani 45 derece sağa veya yine 45 derece sola sapabilir. Bu sapma ana yönde değiştirme yapmayacağından kıble yönü sayılır.

Şayet 46 derece sapma varsa caminin içerisine kıble yönü belirli olacak şekilde düzenleme yapılması gerekir. ülkemizdeki eski Osmanlı camilerinde veya Selçuklu camilerinin bazılarında sapma var ancak bunlar kıbleyi değiştirecek oranda yüksek değildir. 5-10-20 derece gibi, ancak bunlar ufak sapma olduğundan önemli değildir.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet