Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Vural Demir
3 yıl önce - Cmt 27 Arl 2014, 00:02
Kars Sarıkamış Ay-Yıldızlı Tören Alanı


Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılında, 56 bin metrekarelik alana 70 bin kişilik tören alanı inşa ediliyor.


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Birinci Dünya Savaşı'nda Rus işgalinde bulunan doğu illerini geri almak için düzenlenen ve on binlerce askerin şehit düştüğü Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılında, bölgeye özel tören alanı inşa ediyor. Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 56 bin metrekarelik sahaya inşa edilen ‘Kars Sarıkamış Harekatı Anma Tören Alanı ve Parkı’ çalışmalarını hız kesmeden sürüyor.

Tören alanında yaklaşık 70 bin kişi bir araya gelebilecek. ‘Ay yıldız’ şeklinde projelendirilen alan 2 Ocak'ta başlayacak anma etkinliklerine hazır olacak

Yerli mermer ve granit kullanıldı

Projede Türk Bayrağı'nı sembolize eden yıldız ve hilal motiflerinde 15 bin metrekare beyaz Afyonkarahisar mermeri, tören alanının merkezinde de 12 bin metrekare yerli granit ve küp taş kullanıldı.

Çalışmalar, soğuğa dayanıklı özel giysilerle yapılıyor

Sarıkamış şehitlerinin hatırasını yaşatmak amacıyla projelendirilen çalışmanın uygulama süreçlerinde özel tekniklere yer veriliyor. Ağır kış şartlarına göre titizlikle planlanan uygulama aşamalarında, çimento harcında su yerine antifriz, buz çözücü olarak da kalsiyum klorürden yararlanılıyor. Çimento harcının içerisine su yerine günde 2,5 ton antifriz katılırken, buz çözücü olarak 4 ton kalsiyum klorür kullanılıyor.

Soğuğa dayanıklı özel giysilerle saat 07.30'da başlayan tören alanı inşaat çalışmaları, aralarında taş ve mermer ustalarının bulunduğu 200 personelle yürütülüyor.

http://www.buyuyenturkiye.com/haber/ay-yildizli-toren-alaniBergama 1035
1 yıl önce - Cum 13 Ekm 2017, 12:53bu resmi yanlış başlık altına yüklemişim haberlerde gördüm bitmek üzereymiş inşallah bu yıl açılırcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler