Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Ümraniye
« önceki   123 ... 222324 ... 434445   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 23
Misafir 7d5

9 ay önce - Çrş 11 Ekm 2017, 07:57

Gunaydin bende nefin projesi ile ilgileniyorum suanda bizde yerlerimizi vermedik bekliyoruz biraz daha zaman gecsin diye. Birde beyefendi sizin soylediginiz yer metro ya en az 800 metre iki durak var birisi vergi dayserini gecinde digeriyse altinsehirin orda metroya sizin soylediginiz sekilde yakin olsa o kadar para eder zaten suanda sifir kirediye uygun binadaki dayreler 350 bine satiliyor o rakama satamazsiniz bilginiz olsun

ozgur bulut
9 ay önce - Çrş 11 Ekm 2017, 10:40

Misafir arkadaş doğru söylüyor, şuanda bizim sokağımız olan Hürmet Sk. da 2+1 krediye uygun, imar iskan, kat mülkiyet tapulu sıfır daire 350.000 TL dan satılıyor (geçen sene tam bu aylarda 250.000 TL satılıyordu), birde hakkaten söylediğiniz lokasyondan metro durağını geçin metro şaftına bile en az mesafe neredeyse 1 km (net 813 mt).
Bizde evimizi bir satalım diye düşündük bir arsam var çünkü üst sokakta fakat ev hiç bir şekilde o paraları etmiyor belki yarısı ancak. Yinede bol şans ama gerçekten satmak istiyorsanız o rakama alıcı bulamazsınız.

ozgur bulut
9 ay önce - Çrş 11 Ekm 2017, 10:48

Arkadaşlar şunu da eklemek isterim, ben bir süredir "Binamız sağlam çıkarsa hiç bir şekilde yıkamazlar" olayını araştırıyordum, 6306 sayılı kanun afet riski altında ki yapıların dönüşümü veya bizim bildiğimiz adı ile kentsel dönüşüm kanunu hakkında aşağıda ki bilgiler mevcut:

Riskli yapının yıktırılması için maliklerce karar alınması gerekir mi?

Riskli olarak tespit edilip itiraz süresi sonucunda riskli olduğu kesinleşen yapıların yıktırılması kanun hükmüdür. Ayrıca bir anlaşma sağlanması ve karar alınmasına gerek yoktur. Bu yapıların yıktırılması için maliklere 60 gün süre verilir ve yıktırılması sağlanır. Belediyeler yapıların yıktırılıp yıktırılmadığını kontrol ederler, aksi halde geçtiğimiz günlerde Zeytinburnu’nda yıkılan bina gibi riskli ilan edilmiş yapının kendiliğinden yıkılması tehlikesi doğar.

Bu kanuna göre evim yıkılacak mı?

Eviniz riskli bir yapı ise ya da sağlam olduğu halde riskli alan içinde bulunuyorsa evet yıkılacak.

Evimin sağlam olduğu halde yıkılması ihtimali var mı?

Evet. Eviniz yeni yapılmış veya yeni yapılmamış olmakla beraber sapasağlam olsa da, güçlendirme yapmış olsanız da eğer İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan riskli alanda kalıyorsa “proje bütünlüğü” gerekçesiyle Bakanlık yıkımına karar verebilecektir. Yani, siz bugün karar verip evinizi yıktırıp en sağlam şekilde yeniden yaptırsanız bile, eviniz Kanunun uygulaması sırasında riskli alan içinde kalırsa tekrar yıkılacak.

Yapılacak tespite itiraz hakkım var mı?

Bakanlıkça yetkilendirilen şirkete ev sahipleri olarak sizin tarafınızdan yaptırılan tespite itiraz hakkınız yok. İdarece doğrudan yapılan tespitlere ise Bakanlıkta görevli üç kişi ve Bakanlığın seçtiği üniversitelerin görevlendirdiği dört öğretim üyesinden oluşan bir komisyon önünde 15 gün içinde itiraz hakkınız var.

İtiraz için komisyon yerine yargıya başvurabilir miyim?

Hayır. Tamamen Bakanlığın belirlediği bu komisyona itiraz etmeden doğrudan yargı yoluna başvurma ve yıkım gerçekleşmeden önce yıkıma engel olma hakkınız yok.

Evimin yıkılacağı tespit edildi ve yıkılacak diyelim. Peki, evimin/ mülkümün değer tespiti nasıl yapılacak?

İdare bünyesinde en az üç kişiden oluşan kıymet takdir komisyonlarına gideceksiniz, onların kanalıyla değer tespit hizmeti satın alacaksınız. Sonra değer tespiti yapılacak. Değer tespiti yapılırken de, taşınmaz değerleme konusunda uzman kişi, kurum ve kuruluşlardan yararlanılarak veya o mahallin emlak alım satım bürolarından alınacak bilgiler ışığında kamulaştırma kanununun 11.inci maddesindeki hükümlere göre tespit yapılacak.

Evimin riskli yapı olarak tespitinden sonra yıkım gerçekleşmeden evimi satma imkânım var mı?

Muhtemelen hayır. Çünkü binanız riskli yapı olarak tespit edildikten sonra, bu tespit derhal tapuya bildirilecek ve tapu kütüğünün beyanlar hanesine kaydedilecek. Tapuda riskli olarak belirlenen bir evin de ancak yok pahasına satılması mümkün olabilecek.

Yıkımı kim gerçekleştirecek?

İdare tarafından ev sahiplerine yıkımı kendilerinin gerçekleştirmesi için 60 gün süre verilecek. Ev sahipleri bu süre içinde yıkımı gerçekleştirmezlerse ikinci bir süre verilecek. Eğer verilen ikinci süre içinde de ev sahipleri yıkımı gerçekleştirmezse, belediye ve valilik ekiplerince evler boşaltılarak yıkım yoluna gidilecek.

Yıkıma karşı çıkarsam elektrik, su, doğalgazımın kesilme ihtimali var mı?

Evet. Afet Yasası, Belediye ile anlaşma yapmış ama hala boşaltılmayan ya da anlaşma yapmamış ama yasa gereği kamulaştırılmış evlerin elektriği, suyu, doğal gazı ve diğer kamu hizmetleri kesintiye uğratılabilmektedir. Bu durum Uluslararası Hukukça uygun olmasa da, Afet yasası bu konuda riskli yapı ve riskli alanlarda elektrik, su ve doğal gazın kesilmesini Türkiye sınırlarında yasallaştırmıştır. Bu uygulamanın hoş görülebileceği tek durum yaşam hakkını tehdit eden yıkılma riski çok yüksek olan binaların yıkılması sürecinde olabilir.

Yıkım masraflarını kim karşılayacak?

Yıkım masraflarını da tıpkı değer tespit masraflarında olduğu gibi ev sahipleri karşılayacak. Eğer ev sahipleri idare tarafından verilen 60 günlük sürede yıkımı gerçekleştirmezse, yıkımı gerçekleştiren idare yıkımdan sonra oluşan arsaya yıkım masrafları oranında tapuda ipotek koyacak. Yani yıkım masraflarını yine ev sahipleri karşılamış olacak.

Yıkım masrafları için müteahhitle anlaşma yapabilir miyiz?

Ev sahiplerinin çok yüksek olan yıkım masraflarını karşılayacak güçlerinin bulunmaması durumunda, müteahhitler yıkım masraflarını ödeme karşılığında yıkımdan sonra yeni binayı yapma ve yeni binada ev sahiplerine verilecek hisse karşılığında alınacak ek ödeme konusunda bir anlaşma teklifi ile ev sahiplerinin önüne gelecekler. Bu teklifin kabul edilmesi ve yıkımdan sonra yapılacak bina üzerindeki tüm yetkilerin baştan müteahhide devredilmesi mümkün.

Misafir 05f

9 ay önce - Çrş 11 Ekm 2017, 12:12

misafir d5 ve özgür bey.benim evim hacıbekirpastanesinin orda 4.binayım ana caddeye altınşehir duragına 170,52metre ıhlamurkuyu durağına 219,48metre mesafedeyim.net ölçümlerdir.813metre yazmıssınız.benim sokağımdan istasyonlara uzaklığını gelin google haritalardan çayırbaşı sokağının başından yani 4.binasından durak mesafelerini ölçelim.yada hemen açın ölçün.verdiğim ölçümler nettir.yazmışsınız yakınsa o fiyat eder diye .ben demiyorumki metro salonumdan geçiyor diye.adamlar uyanık (nef) iki istasyon arasını yani öztürk ile çayırbaşı sokaktaki yerleri gözlerine kestirmişler.onların dedikleri metre kare fiyatı 15000tl olacak diye 50metre kare 1+1 750bin olacak diyorlar.bende biliyorum.şu an 2+1 350bin civarı ama şu an.sonrası 750bin olacaksa ben neden 400bine hisseme istemeyim.onların hesaplarına göre alan kazanır. o 813metreyi nerden hesapladın anlamadım özgür kardeş.çayırbaşı sokağının en alt binasından bile hesaplasan 221metre altınşehir durağına sallamadan yazalım lüten

Misafir 3f6

9 ay önce - Çrş 11 Ekm 2017, 13:49

Duzeltme ozgur sokakla cayirbasi arasindaki alanlari istiyorlar

ozgur bulut
9 ay önce - Prş 12 Ekm 2017, 10:47

Yanlış bir anlaşılmaya mahal vermemek için resimleri aşağıda ekliyorum.

Sizin Sokaktan Ana Cadde 90 mt

Ana Caddeden Metro Durağı 265 mt
(Düğün Salonun Yan Tarafındadır durak, haritalarda durak yeri işaretli simge yanlış, diğer nato cd. ayrımı olan kısımda şaft ve asansör kısmı)

Altınşehire ortalama 350 mt mesafedesiniz, Ihlamurkuyu ise 800 mt mesafede

Proje Kısmı
Resimde kırmızı içine aldığım kısım düğün salonunda bize anlatılan ve proje için düşünülen alan, sözleşmeleri de bu sokaklar için yapmaya başladılar ilk aylarda, proje ofisinde gördüğünüz 4 blokluk maketin olduğu alanın kurulacağı sokaklar bu sokaklar, sonradan talep geldiği için yeşil içine aldığım alanıda almaya başladılar, o bölgede ki alımlar içinde ana proje ile birleştireceğiz diye bilgi veriyorlar.
Yani Çayırbaşı ve Öztürk değil Örnek Sk a kadar tamamını istiyorlar, proje ofisinden de aynı bilgiyi alabilirsiniz. Bize verilen son bilgi bu yöndeydi, ancak şimdi sizin sözünüzden hareketle illa Çayırbaşı ve Öztürk 'ü alacağız diye bir durum söz konusu ise orada farklı birşey olabilir belki kısmi alıp burda bir proje yapıp insanları cezbetmek istiyor olabilirler veyahut orada ki o sokakları alıp ellerinde tutup başkasına satmak gibi (yada bizde kalsın değerlenir mantığıyla) hareket ediyor olabilirler.
Bir tekrar sormak araştırmak lazım fakat genel proje ve sunum için kırmızı içine aldığım alan isteniyor ve bu yönde sözleşmeler yapıldı, sözleşme içinde de bu belirtiyor zaten.

Misafir 05f

9 ay önce - Prş 12 Ekm 2017, 15:56

özgür bey
düzeltme yapmıştım okumamışsınız.öztürk sokakla çayırbaşı arasını istiyorlar diye yazmıştım.doğrusu özgür sokakla çayırbaşı arasıdır.öztürkle çayırbaşı arası bir proje yok.
siz metro durağına 1km(813metre net yazdığınız için bu yazıyı yazdım.haritadaki durak yerlerinin yanlış olduğunu bilmiyordum.ben ona göre mesafeyi ölçtüm.yani 1km(813metre değilmiş demekki benim evim 350metre olarak düzeltiyosunuz.ona birşey diyemem doğrudur.yani altınşehir metro durağına yakınım diyorum.o yüzden değerli bir bölgede olan yerimi dediğim fiyattan aşağıya niye vereyim.madem proje kapsamındayım.alacak kişi karını hesaplayıp alabilir.tabi şans mesalesi şimdilik hayırlısı ne ise o olsun

ama yine diyorum.çok hak sahibi olan bir bölgede bu iş biraz zor gibi..

Misafir cca

9 ay önce - Prş 12 Ekm 2017, 17:48

Cayirbasi sokaktaki ofislerini açmiyorlar.surekli kapalı nedendir.bilgisi olan yazabilirse seviniriz. Şimdilik vazmı geçtiler acaba!

ozgur bulut
9 ay önce - Prş 12 Ekm 2017, 18:27

@Misafir 05f arkadaşım yanlış bir anlaşılmaya mahal vermek istemem kesinlikle beni yanlış anlamayınız lütfen, ancak daha iyi şartlarda tapulu yerler var (direk kat mülkiyetli) bu sebeple fiyatınızı (aciliyetiniz var ise) gözden geçirmenizi istedim sadece, yoksa şuanda aktif olarak yer toplayan bir kaç mahalleli olduğuna şahidim. Benim o yukarıda ki yeşil içine aldığım alana kadar uzuyor proje gel gelelim cadde satışı kanunen mümkün değil çünkü kamu malıdır, aynı şekilde bu alan içinde kalan okul, cami, huzurevide yine kamu malı olduğundan satın alma yapmaları İMKANSIZ dır kanunen bu mümkün değil, ancak şöyle bir durum olabiliyormuş, bu yerleri başka yere taşıyabiliyorlarmış tüm masraflarını kendileri üstlenerek, bu durumda buralarıda alabiliyorlarmış.

@Misafir cca, bey biz bunu projeye ciddi bakmamalarına ve çok önemsememelerine yoruyoruz, başka bir izahatı yok, zira ramazan dahil olmak üzere önceki ve sonraki ayda dahil 3 ay neredeyse hep kapalıydı.
Ortada net birşey yok buda can sıkıcı olduğundan ilk zamanlarda ki alevli heyecanlı durumda kalmadı şuanda.

Misafir 483

9 ay önce - Prş 12 Ekm 2017, 18:41

Sonuc olarak basliyacaklarmi baslamiyacaklarmi. Okadar hak sahibi ile anlasmislar valla millet mahkemeye verir catir catir parasini alir suan agirdan aliyorlar cayma gibi bir dusunceleri olduklarini sanmam.

sayfa 23
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 222324 ... 434445   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet