Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Burç

1 hafta önce - Prş 12 Ekm 2017, 18:26
Plasebo etkisi üzerine düşünceler

Plasebo etkisi bence çok ilginç bir konu, burada neden ilginç bulduğumu yazmak istedim, biraz düşününce bana hak vereceğinize inanıyorum. Mutlaka duymuşsunuzdur, plasebo etkisinin ne olduğunu bilirsiniz. Bir insana ilaç gibi görünen ama içinde ilaç olmayan bir hap veriyorsun, onun ilaç olduğu zannettiği için ve o ilacın kendisini iyileştireceğine inandığı için iyileşiyor! Bu olay bilimsel olarak kanıtlanmış ve bilimadamlarınca da kabul edilmek zorunda kalınmış. Hatta o kadar ki, yeni bir ilaç piyasaya sürülmeden önce, klinik testler yapılırken plasebo etkisi de test ediliyor. Yani deneklerin yarısına gerçek ilaç verilirken, diğer yarısına onların bilgisi dışında ilaç gibi görünen ama içinde ilaç olmayan şeker gibi birşey veriliyor. Gerçek ilacı alanların diyelim ki %90 kadarı iyileşirse, ilaç başarılı sayılabilecek iken, eğer plasebo verilen insanların da %80 kadarı iyileşirse, ilacın gerçek bir etkisi olmadığı anlaşılıyor. Ki antidepresanlarda bu rakamlara yakın bir plasebo etkisi bulunmuş.

Açıkça insan beyninin ve düşüncelerinin her türlü hastalığı iyileştirebileceğinin kanıtı bu. Yeter ki beyin gerçekten inansın, ilaç yerine şeker bile verilse, kanser dahil bütün hastalıklar iyileşebiliyor.

Hatta bunun tersi de geçerli. Türkçede bu kelime yok ama İngilizce "nocebo" etkisi diye birşey daha var. Türkçe'ye yeni bir kelime katayım nosebo etkisi diyelim. Buna da şöyle bir örnek vereyim : Örneğin bir insana kemoterapi uyguladığını söylüyorsun. Damardan iğne ile tuzlu su veriyorsun. İçinde hiç ilaç olmadığı halde bazı insanlarda kusma başlıyor, hatta saçları bile dökülüyor! İnanılmaz gelse de bu gerçekten oluyor. Beyin iyileşeceğine inanırsa bedeni iyileştirebildiği gibi, hastalanacağına inanırsa da kendini hasta yapabiliyor.

Bu yüzden bir doktor, bir hastaya : "kanser teşhis ettik, 5 yıl ömrün kaldı" derse, aslında bu kişi gerçekte hasta olmasa bile veya iyileşeceği varsa bile, kendi kendini o 5 yıl içinde ölüme hazırlıyor. En azından önemli bir yüzde bu şekilde olmalı çünkü plasebo tartışılamaz bir gerçek.

Hatta benim şahsi düşüncem, dünyada bazı hastalıklar (mesela tansiyon, diyabet) "ömür boyu devam edecek, şu ilacı hep kullanman lazım" şeklinde doktor tarafından telkin edilerek bu kişiyi ömür boyu hastalığa mahkum ediyor olmalı. Belki %30 gibi bir oran bu şekilde kendi kendini hasta ediyor olabilir. Yüzde bir bile olsa dünyadaki diyabet hastalarını göz önüne alınca, bu bile milyonlarca insan eder.

Tabii ki sadece hastalıklar ile sınırlı da değil. Mesela kendine şanslı geldiğini düşündüğün birşey, mesela bir sporda başarı getirdiğine inandığın bir nefes alma tekniği veya diyelim bir kolye, belli bir yüzde ile gerçekten başarılı olmanı sağlıyor olmalı.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET