Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana Çukurova Üniversitesi
« önceki   123 ... 727374   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 73
önens

1 ay önce - Cmt 23 Eyl 2017, 01:30

Yeni yollar üniversite bölgesindeki trafik sorununu çözecek

ADANA'da Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, üniversite yerleşkesi içinde artan trafik yoğunluğunun, devam eden yol çalışmalarının tamamlanmasıyla sona ereceğini söyledi.
Üniversiteye ulaşımda kullanılan ancak yetersiz kalan Mithat Özsan Bulvarı'nın iyileştirilmesi ve alternatif yolların yapılması için sürdürülen inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirten Kibar, bölgedeki nüfus artışı, sağlık ve eğitim tesisi yatırımlarının trafik yoğunluğunu arttırdığını kaydetti. Kibar, "Yaşanan trafik yoğunluğu nedeniyle oluşturduğumuz projeyle üniversiteye erişimi artırmak ve trafik yükünü azaltmak amacıyla Adana Büyükşehir Belediyesi ile Mithat Özsan Bulvarı'na alternatif yol çalışmaları yaptık. İlim Yolu adını verdiğimiz alternatif yol, kuzey-güney aksında toplamda 4 kilometre uzunluğunda 35 metre genişliğinde, iki üniversiteyi birbirinden ayıran transit bir hattır. Yol ile ilgili arazi çalışmaları, mülkiyet, eğitim, kullanım ve toprak kalitesi araştırmaları yapılarak en uygun alan seçildi" dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/yeni-yollar-universite ...u-40587175

önens

3 hafta önce - Cum 29 Eyl 2017, 19:12

ÇÜ'de Ulusal Çukurova Tekstil Kongresi

ADANA'da Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen Ulusal Çukurova Tekstil Kongresi - UÇTEK 2017 başladı. 19 farklı üniversiteden akademisyenlerin bildirileriyle katıldığı kongre 2 gün sürecek.

ÇÜ Mithat Özsan Amfisi'nde gerçekleştirilen kongrede açılış konuşmasını Tekstil Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Toğrul Oğulata yaptı. Kongrenin tekstil mühendisliği eğitimine, bu alandaki bilimsel çalışmalara ve sektördeki uygulamalara katkı sağlayacağını belirten Prof. Dr. Oğulata, "Kongreye ülkemizde faaliyet gösteren bütün tekstil mühendisliği bölümlerinin katkı sağlaması, bize bu konuda doğru adım attığımızı göstermiştir" dedi. Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mesut Başıbüyük de, pamuk ihracatıyla öne çıkan Çukurova Bölgesi'nin Türk tekstil tarihindeki önemini anlattı.
Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, tekstil sektörünün tarihçesinden ve geleceğini anlattı. . Zaman zaman tekstil sektörünün değerinden şüphe edildiğini dile getiren Uçurum, "Ben bu sektöre inanıyor ve güveniyorum. Büyük emeklerle bugünlere gelen tekstil sektörüne el birliği ile sahip çıkmamız, emek vermemiz gerekir" diye konuştu.

ÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Elekcioğlu da tekstil sektörünün dünya ticaretinin kalbini oluşturduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Ucuz iş gücü nedeniyle Hindistan, Çin gibi yerlerde tekstil başta olmak üzere birçok sanayi ürünlerini değersizleştiren bir furya başlamıştı. Ama bence insanlar kaliteni farkına vardıkça Türkiye'deki tekstil sektörü eski önemine kavuştu. Bugün Avrupa'nın birçok önemli markalarının tekstil ihtiyaçlarını kalite nedeniyle Türkiye'den karşıladığını biliyoruz. Bizde tüketiciler olarak kendi ürünlerimize, kendi markalarımıza yönelmeliyiz. Tekstil Mühendisliği Bölümümüzü, 'son dönem iş başı eğitimi' olarak da tabir edilen 7+1 eğitim sistemini ilk uygulayan bölüm olmasıyla da fark yarattı. Akademik bilgiler üretim sektöründeki bilgilerle yoğrularak profesyonel hayata başlıyorlar. Emeği geçenleri kutuluyorum."

8 OTURUM GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi. 2 gün sürecek olan kongrede toplam 8 oturum gerçekleştirilecek. Kongrenin iki yılda bir yapılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

http://www.hurriyet.com.tr/cude-ulusal-cukurova-t ...i-40593219

önens

2 hafta önce - Pzr 08 Ekm 2017, 19:43

Etkinlik programı;
18.00 Kapı Açılış - Warm Up
19.00 Armoni Latin Band Project (konser)
20.00 Armoni Latin Band ve Fenomen Dans Okulu İş Birliği ile Canlı Latin Dansları Performansı ( konser & dans şov)
20.30 Fenomen Dans Okulu Yaza Veda Gösterisi
21.00 Serdal Sakar (konser)
22.30 Merve Sonay
Damla Ekmekçioğlu (dj performans)
00.00 Kapanış

önens

1 hafta önce - Çrş 11 Ekm 2017, 20:08

ADANA'daki Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde kurulan ve Türkiye'nin en zengin endemik bitki türlerinin yer aldığı Botanik Bahçesi, ücretsiz olarak doğayı keşfetmek isteyenleri bekliyor.
Tekfen Holding'in yanı sıra arkadaşı Hayrettin Karaca ile birlikte Türkiye Erozyonla Mücadele Vakfı'nı (TEMA) kuran Ali Nihat Gökyiğit'in maddi ve manevi desteğiyle ÇÜ Balcalı Yerleşkesi'nde 200 dönümlük alanda kurulan bahçeye, 'Çukurova Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi' adı verildi. Türkiye'nin en zengin endemik bitki türlerine sahip Çukurova Bölgesi'nde 6 Mayıs 2016'da açılan Botanik Bahçesi, ücretsiz olarak herkesin kullanımına açıldı.

ÜCRETSİZ GEZİLEBİLİR
Açıldıktan sonra büyük ilgi gören Botanik Bahçesi, üniversite öğrencilerinin yanı sıra vatandaşlar ve kentteki tüm öğrencilerin de uğrak yeri oldu. Botanik Bahçesi'nin bağlı olduğu ÇÜ Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Halil Çakan, koruma altına alınan bitki türlerinin gelecek nesillere aktarılacağını söyledi. Bugüne dek binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bahçenin özelliklerini anlatan Çakan, "Bahçemizde kaya, tıbbi ve aromatik bitkiler, palmiye, Doğal Akdeniz Vadisi gibi alt bahçelerimiz var. Botanik Bahçeleri bilimsel ve eğitsel amaçlı kurulur. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelmiş olan yabancı egzotik türler ile endemik yani o yöreye ve ülkeye özgü türler bir arada bulunur. Bu tür alanlar, halka bitkileri tanıma ve doğa bilincini aşılama imkanı sunmaktadır" dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/botanik-bahcesinde-dog ...i-40606710

önens

1 hafta önce - Prş 12 Ekm 2017, 18:04

Abdi Sütcü Yüksekokulu'nu AB Bakanı Çelik açacak

ADANA'da Çukurova Üniversitesi bünyesinde, Abdioğulları A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü ile kardeşleri Ramazan, Mehmet ve Salih Sütcü'nün katkılarıyla, babaları Abdi Sütcü adına yaptırılan 'Abdi Sütcü Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'in katılımıyla gerçekleşecek.
Abdioğulları A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, böyle bir eserin Adana'ya kazandırılmasına katkı sunmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Adana'ya olan sorumluluklarının bilinciyle hareket ettiklerini belirten Sütcü, "Bu okulumuzun üniversitemize kazandırmasına katkı sunmakla bizi yetiştiren babamıza ve annemize minnet borcumuzu ödemek istedik. Bundan sonraki hedefimiz de annemiz adına planladığımız projeleri hayata geçirmektir" dedi.

Abdi Sütcü Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 7 bin 800 metrekare kapalı alanda inşa edildi. 2 bin aktif öğrencisi bulunan okul, 4 bin öğrenciye hizmet verebilecek şekilde, tamamı engelsiz bina olarak tasarlandı. İkisi 120, diğerleri 352 ve 368 kişi kapasiteli olmak üzere 4 adet amfi, 10 adet 50 kişilik derslik bulunuyor. Ayrıca, 2 adet 60 kişilik İlk Acil Yardım Uygula Salonu, 1 adet Ambulans İçi Eğitim Alanı, 1 Adet Yaşlı Bakımı Uygulama Salonu, 1 adet Vaka Canlandırma Hazırlık Odası, 2 adet 48 kişi kapasiteli Bilgisayar Odası, 4 adet Diş Protez Uygulama Laboratuvarı, 1 adet Ağız Diş Uygulama Salonu, 2 adet Multidisiplin Laboratuvarı, 1 adet Egzersiz Uygulama Salonu, 1 adet Elektro Terapi - Hidro Terapi Uygulama Salonu, 1 adet Fizyoterapi Uygulama Salonu, 18 adet idari büro, 3 adet Toplantı Odası, 1 adet İnteraktif Derslik, 22 adet Akademik Ofis yer alıyor.

ABDİ SÜTCÜ KİMDİR?
Memleketi Kayseri'den 1963 yılında Adana'ya göç ederek, kullanılmış çuval ticareti yapan Abdi Sütcü'nün oğulları, babalarından öğrendikleri ticareti sanayi üretimiyle sürdürdü. Babalarının temelini attıkları şirkete 'Abdioğulları' adını vererek, onu yaşatan ve halen AOSB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten Bekir Sütcü, kardeşleri Ramazan, Mehmet ve Salih Sütcü'nün yönettiği Abdioğulları A.Ş, plastik çuval çeşitleri, tarım ipleri, ambalaj ipleri, tarımsal ve sanayi amaçlı kumaşlar, gölgelikler ve tarım alanları için koruma tüllerinin yanı sıra 2011 yılının başında faaliyete geçen yeni tesislerinde, çimento ve alçı ambalajında kullanılan 'block bottom torba' üretimi yapıyor. Abdioğulları, kurdukları 6. fabrika ile Teknik Tekstil'e geçiş yaparak, 2013'den beri 'Filback' markasıyla halı tabanında entegre üretimi de gerçekleştiriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/abdi-sutcu-yuksekokulu ...a-40607981

sayfa 73
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 727374   sonraki »
ANA SAYFA -> ADANA