Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eren Aksoy 25

4 yıl önce - Pts 27 Ekm 2014, 00:07
Erzurum'da Ezan Sonlarında Okunan "Salat-ü Selam"


Erzurum'da Ezan Sonlarında Okunan "Salat-ü Selam"

Alıntı:
GHA/Türkiye’nin 81 vilayeti içinde, her vakit ezanından sonra okunan ‘sala’nın, sadece Erzurum’a has bir gelenek olduğu bildirildi. Genellikle Cuma günleri ve cenaze namazının duyurulması için okunan ‘sala’lar, Akşam Ezanı dışında tüm vakit ezanlarının sonunda, sadece Erzurum’da okunuyor.

Türkiye’nin 81 vilayeti içinde, her vakit ezanından sonra okunan ‘sala’nın, sadece Erzurum’a has bir gelenek olduğu bildirildi. Genellikle Cuma günleri ve cenaze namazının duyurulması için okunan ‘sala’lar, Akşam Ezanı dışında tüm vakit ezanlarının sonunda, sadece Erzurum’da okunuyor.
SALA OKUNAN TEK ŞEHİR
Erzurum İl Müftü Yardımcısı Osman Yazıcı, Türkiye’de vakit ezanlarının peşi sıra ‘sala’ okunan tek şehrin Erzurum olduğunu söyledi. Normalde ‘sala’nın ezana ait bir parça olmadığını ve Erzurum dışında Türkiye’nin hiçbir vilayetinde okunmadığına dikkati çeken Yazıcı, söz konusu uygulamanın, sadece Erzurum ve havalisine has olduğunu ifade etti. Vakit ezanlarından sonra ‘sala’ okunmasını, insanları güzele ve doğruya teşvik eden bir metot olduğunu vurgulayan Yazıcı, “Ezanda, Allah’ın güzel ismiyle birlikte Yüce Peygamber’in de ismi şerifleri zikredilmektedir. İçerisinde; ‘Şehadet ederim ki, Muhammed O’nun resulüdür’ şeklinde, imanın esaslarından birisine işaret edilen ezan, Erzurum’da okunan ‘sala’larla ayrı bir güzellikle bezeniyor.” dedi.
ERZURUM’DA PEYGAMBER SEVGİSİ
Erzurum’da ezanın ardından okunan ‘sala’ların geçmişi ya da uyarlandığı gelenekle ilgili olarak herhangi bir bilginin bulunmadığını dile getiren Erzurum Müftü Yardımcısı Yazıcı, yalnız üzerinde görüş birliğine varılan hususun, ‘sala’yı, İslam Peygamberi’ne duyulan sevgi ve saygıyı ifade biçimi olduğunu kaydetti. Yazıcı, “Ezanda Yüce Peygamberimizin ismi geçiyor, bu nedenle ezandan sonra, O’na hürmeten salat ve selam okunuyor. BU uygulama yıllardan beri var. Ve Erzurum’da sadece Akşam Ezanı haricinde, tüm vakit ezanlarının peşi sıra okunuyor.” diye konuştu.
‘SALA’LAR, PEYGAMBER’E HÜRMETENDİR
Öte yandan çeşitli hadis kaynakları ve rivayetlerde, ezandan sonra Salat-ü Selam okumanın, Hazreti Peygamber’in bir sünneti olduğuna dikkat çekiliyor. Abdullah Bin Ömer’in naklettiği bir Hadis-i Şerif’te; İslam Peygamberi’nin şöyle buyurduğu ifade ediliyor: “Ezanı duyduğunuzda müezzinin söylediklerini siz de söyleyin. Sonunda da bana salat okuyun. Çünkü kim bana bir salat okursa, Allah ona on salat eder. Ve benim için vesileyi isteyin…”
Bu husustaki bir başka aktarım ise, M. Fethullah Gülen’e ait. Fethullah Gülen Hocaefendi, Ümit Burcu isimli kitabında, Erzurum’da yıllardan beridir sürdürüle gelen bu gelenekle ilgili şunları söylüyor: “Bazı yerlerde ezanda Efendimiz'in ism-i şerifi de anıldığı 'Eşhedü enne Muhammeden Rasulullah' dendiği için ezandan sonra da salât-u selam okuna gelmiştir. Aslında ezan kelimelerinin içinde böyle bir salât ü selam yoktur. Fakat bu bir vefa borcu olarak söyleniyor.”


http://www.erzurumgazetesi.com.tr/haber/Ezan-da-E ...lubu/30456

Alıntı:
Erzurum'da, akşam namazı dışındaki diğer vakit ezanlarından sonra okunan ''sala'' geleneği, Türkiye'de tek olma özelliğini taşıyor.

Palandöken İlçe Müftüsü Mustafa Baytar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salanın manasının dua olduğunu, Hazreti Muhammed için methiye ve onun şefaatini isteme gibi manalara geldiğini belirterek, Erzurum'da başlangıç tarihi tam olarak bilinmeyen, ezanların ardından okunan ''sala'' geleneğinin de bu temele dayandığını söyledi.

Peygamber sevgisinin öteden beri insanların gönüllerine nakşedildiğini ifade eden Baytar, şunları kaydetti:

''Hazreti peygambere selatü selam getirin diye cenabı hakkın emri var. Bunun ehemmiyetine binaen örneğin cumalarımızda hoca efendi minbere çıkmazdan önce bu yöne dikkatleri çeker. Peygamber efendimizin adı anıldığı zaman inanan insanların selatü selam getirmesi çok önemlidir. Hazreti peygamber İslamın hayata tatbik şekli, bir örnek şahsiyettir. Dolayısıyla onun hayatını örnek almak için önce onun sevgisinin gönüllere nakşedilmesi gerekir. Bunun en güzel vasıtası da ona selatü selam getirilmesidir. İşte bunun bazı yansımaları vardır. Bu sevgi, minarelere yansımış salalar okunmuştur.''

SALANIN TARİHİ

Müftü Baytar, vakit ezanlarından sonra okunan salanın çok eskiye dayandığını belirterek, 1300 yılında Memlük Sultanı El Melikün Nasır Muhammet Bin Kalavun'un iradesiyle Cuma namazından önce, 1389 yılında ise El Meliküssalih Bin Eşref Zeynüddin'in ikinci haccı döneminde, akşam ezanı dışındaki bütün ezanların ardından sala verme usulünün konulduğunu ifade etti.

Selahattin Eyyubi döneminde de farklı şekillerde minarelerde sala okunduğunu anlatan Baytar, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Salanın birçok farklı türü de vardır. Sabah salası, cenaze salası, cuma salası bunlardan bazılarıdır. Özellikle Cuma ve cenaze salası toplumumuzda yaygındır. Ülkemizde bazı bölgelerde ise ramazan ayında, imsaktan önce vaktin bitirileceğini anımsatmak için salalar verilir.''

SALA GELENEĞİ NE ZAMAN BAŞLADI?

Baytar, Erzurum'da ''1001 Hatim''de olduğu gibi salada da bölgeye mahsus özellikler bulunduğunu belirterek, ''Ezanlardan sonra okunan sala bu özelliklerin başında gelir. İlimizde bu uygulamaya ne zaman başladığı konusunda kesin bir bilgi yok'' dedi.

Bir rivayete göre Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferinde sala okuttuğunun ve o tarihten sonra bu bölgede sala okutulmaya başlandığının rivayet edildiğini anlatan Baytar, salanın bu şekliyle ezanlardan sonra kullanımının Türkiye'nin hiçbir ilinde ve dünyanın hiçbir İslam beldesinde Erzurum'daki gibi süreklilik arz etmediğini belirtti.


http://www.haberturk.com/yasam/haber/167079-erzur ...in-esi-yok


25ömerr25

4 yıl önce - Pts 27 Ekm 2014, 00:23

Erzurum islamiyete çok bağlı bir şehir..

Mesela heryıl şehirde 1001 hatimlerin okunması,her ezan'dan sonra salat-ü selam getirilmesi, bunlar sadece Erzurum'da var olan gelenekler,İnşallah dahada artar islam'a olan ilgi


semihk
4 yıl önce - Pts 27 Ekm 2014, 00:31

Erzurum'a ilk gidişimde bir cenazeye rast geldim diye düşünmüştüm sonra fark ettim ki tüm vakitlerde okunuyor. hoşuma gitmişti peygamberimize salavat getirilmesialperenii

2 yıl önce - Cmt 22 Ekm 2016, 15:23

Bende ilk kez gittiğim Erzurum'da ezanı bu şekilde duyunca kuluğıma ilginç ve daha hoş gelmişti.

Misafir 1cc

1 yıl önce - Cum 03 Mar 2017, 10:01

Erzurum halkı ibadete düş­kündür
http://www.erzurumportali.com/shf-1942-celebinin_ ...zurumlular
çok güzel bir yazı okumanızı tavsiye ederim


Misafir 2c3

1 yıl önce - Cum 02 Hzr 2017, 03:39

Askerliğimi aşkalede yaptım o zaman ilgimi çekmişti güzel uygulamamahmut11
1 yıl önce - Cum 02 Hzr 2017, 03:45

insan huzur buluyor, batıda bunu arıyor..

Allahım arttırsın..

Keşke her ilimiz Erzurum gibi dinine bağlı olsa..


Misafir bb1

1 yıl önce - Pts 17 Tem 2017, 15:49

Ezanın selavet getirerek ezan okumak sadece Erzurumda değil, Hatay'da da Selavat getirilerek ezan onunur.

Misafir 475

1 yıl önce - Cmt 07 Ekm 2017, 20:50

Aynı zamanda Erzurum, Mekke ile aynı meridyene denk gelen bir şehir. Yani bütün vakit namazları Kabe ile aynı zamana denk geliyor. Bunun çağrısı üzerine ezan sonrası salât getiriliyormuş diye duydum.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET