Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara - Sabuni Mescidi (Karanlık Mescid)


ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
galpay

11 yıl önce - Cmt 21 Ekm 2006, 05:39
Ankara - Sabuni Mescidi (Karanlık Mescid)


Sabuni Mescidi (Karanlık Mescid)
 

(+Sabuni Mescidi)

Ankara’da, Altındağ İlçesi’nde, Hamamönü Semti’nde, Turan (Sabuni) Mahallesi’nde, Uzunkavak ve Cevizaltı Sokaklarının köşesinde bulunmakta.
Kitabesi ve vakfiyesi yok.
Bugün Ankara Etnografya Müzesinde bulunan ahşap ana kapısı üzerindeki bozuk kelimeli ve yanlış terkipli iki satırlık Arapça yazıt; “bu mübarek mescidi Hacı Hasan yaptırmıştır / Allah ona anne ve babası ile bütün müslümanlara mağfiret etsin” şeklinde Türkçe’ye tercüme edilir.
Buradan; 14. yüzyılda El Hac Hasan isminde birisi tarafından yapılmış olduğu anlaşılır.  Mimari şekli de bu durumu teyit eder.
Boyuna dikdörtgen planlı. Saçaklı çatısı alaturka kiremitle örtülü.
Ankara’ya has özel bir tarzda düz bir alana yapılmış.
Duvarlar alt sıra pencerelerine kadar taş ve üzeri de ahşap hatıllı kerpiç ile örülerek yapılmış.
Batıda iki alt bir üst, güney ve doğuda iki alt iki üst ve kuzeyde son cemaat yerine açılan pencereleri var.
Kıble ve batıya ikişer, doğuya altta iki üstte bir pencere açılır.
Çatının kuzeydoğu köşesinde kare şeklinde bir ezan yeri bulunur.
Kuzeyde bulunan son cemaat yerinin iki yanı kapalı.Tavan kirişi direkler üstünde profilli yastıklara oturur. Kirişin üzerinde de ahşap konsuller dizili. Önü ahşap kafesle sokağa kapanmış.
Harim boyuna dikdörtgen planlı. Ortada bulunan devşirme mermer başlıklı ve profilli yastıklı iki ahşap sütun üzerinde taşınan kuzey-güney yönde uzanan iki iri hatıl harimi üçe böler. Orta bölüm diğerlerine nazaran daha yüksek. Doğu-batı yönde uzanan ve duvarlara oturan hatıllar ile tavan taşınır. Tavanda çakılan çıtalarla üçgenler yaratılmış. Tavanda konsul araları ve hatıl yanları aşı boyalı kalem işi süslemeler ile bezenmiş.
Ankara’nın diğer cami ve mescitlerinden farklı olan mihrabı küçük ve mescitle mütenasip olarak yapılmış.
Altıgen planlı mihrap nişi dikdörtgen ve içyüzü geometrik desenlerle süslü olup, üst kısmı mukarnaslı. Niş köşe dolguları birbirine geçmiş sekizgenlerle dekore edilmiş. Niş kenarları ve mukarnaslı kavsaranın yanındaki boşluğun üst kısmı zengin geometrik geçmeli süslemeye sahip. Alt kısmında da daha basit geçmeler görülür. Kenarlarda dar ve örgülü bir bordürün çevirdiği mihrap üstte uzun bir sıra palmetle süslenmiş.
Yenilenmiş ahşap mahfelin altı batıda camekanla bölünerek imam odası haline sokulmuş. Doğudan da bir merdiven ile ezanlığa çıkılır.
Ahşap minber yeni.
Ankara Etnografya Müzesi’nde bulunan ana kapısının ahşap kapı kanatları çıtalarla panolara bölünmüş. Panolarda; yazı ve rumiler oyulmuş tablolar yer alır. Geniş çıtalarda metal süslemeler var. Göbeği geometrik kabartmalarla süslü. Göbeğin üst köşelerinde de hücum durumunda olan arslan kabartmaları var.
Duvarlarının oldukça yüksek olması ve nispetsiz görünüşü 19. yüzyıl sonlarında caminin tavanı değiştirilirken duvarlarının da bir miktar yükseltilmesi dolayısıyla ortaya çıkmış.  

(+ Kapısı, Ankara Etnografya Müzesinde)

07.04.2004, 29.04.2004 ve 16.06.2004 günleri şahsen ziyaret ederek inceledim.
Derleyen - galpay
.m_emin
11 yıl önce - Cmt 21 Ekm 2006, 11:47

Ankara'daki ahşap direkli mescitlerin güzel bir örneğidir.
Aslanhane Camii ya da Ahi Elvan Camii gibi
devasa ahşap direkli camilerin adeta minyatürüdür.
Bindirmeli teknikle yapılmış ahşap tavana sahiptir.
Mihrabı ise alçıdan yapılmıştır.(+)(+)(+)(+)(+)


ercankd
1 yıl önce - Pts 28 Ksm 2016, 05:59

Ankara'daki ahşap direkli mescidlerin en çok onarım gören yapısı bu sanırım. Penç ve goncagül motifleri de üzerinden defalarca geçildiğinden çizgiselleşmiş olsa gerek.ali GÜMÜŞSOY
4 ay önce - Cum 06 Ekm 2017, 22:58

abi selamın aleyküm bu caminin planı varmı koyabilirmisin rica etsemcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA