Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ŞAFAK

9 yıl önce - Cmt 12 Tem 2008, 13:06
İzmir Pamuk Mensucat Ve İzmir Basma Fabrikası

Sevgili arkadaşlarım Çalıştığım iş yerim izmir basma fabrikası yıkıntılarının hemen yanında benim bu fabrikada işbaşı yaparak geçirdiğim 3 günüm olmuştu.Bu fabrikaların her ikiside nice insanları annelerimizi babalarımızı belkide emekli etti.Arada sırada yıkıntıların arasında geziyorum'da sanki çalışanların sesleri makina tıkırtıları yemek sirenleri duvarlara sinmiş gibi.Hissederek yürekten dinlerseniz farkedebilirsiniz.Ben bu her iki fabrikanında geriye kalan son kalıntılarının kepçeler yardımı ile yıkılıyor olmasını üzülerek izliyorum.Bu fabrikaların her ikiside izmirin tarihinde yer etmiş fabrikalardır.Ancak çok üzücü ve ne acıdır ki bu her iki fabrikaya ait internette bir resim bir yazı herhangi birşey'e rastlayamadım.Fabrikanın sahibi Henry Giraud'un bucada bir çiftliği vardı o çiftliğe bir gün telefon takmaya gitmiştim.Bay Henry'nin eşi bayan Giraud hiç bir kibir ve tavır göstermeden harika bir şekilde beni ağırlamış ve yemek,çay ile nazik ve kibar bir izmir hanımefendisi olduğunu kanıtlamıştı.Neyse gelelim konumuza sizlerin elinde bu iki fabrika ile ilgili bir resim bir bilgi bir anı varsa lütfen burada paylaşabilirmiyiz....

ŞAFAK

9 yıl önce - Cmt 12 Tem 2008, 20:17

İzmir basma fabrikasının şu anki hali...

FABRİKADAN ARTA KALAN İMALAT BÖLÜMÜ

FABRİKANIN ARITMA TESİSİ

FABRİKANIN ANA GİRİŞ KAPISI (İşaretli bölüm yakınından da görüntü alacağım)

Misafir e5b

2 ay önce - Cum 06 Ekm 2017, 14:27

Ben basma fabrikasında 2 dönem elektrik bakım onarımda stajyer olarak çalıştım ve rahmetli dedem fabrikada ustabaşıydı.fabrikada bulgar göçmenleri ağırlıktaydı.Tam bir tarihtir o fabrika,unutulmaz güzel günlerim geçti orada.ama kimseye ulaşamıyorum orda.cok yazık,aklıma geldikçe kahroluyorum

Kenan Güneş

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet