Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Halime Hatun Kümbeti yanındaki bu yapılaşmayı onaylıyormusunuz?
evet 7.7%  7.7%  [1]
hayır 92.3%  92.3%  [12]
farketmez 0.0%  0.0%  [0]
Toplam Oy : 13

yılmaz büktel

4 yıl önce - Pts 18 Ağu 2014, 13:38
Van - Gevaş - Halime Hatun Kümbeti


VAN - GEVAŞ HALİME HATUN HÜMBETİ

Bu yapı Ahtamar adası ve Kilisesinin karşısında bölgenin müslüman kimliğide olduğunun göstergesi olan, mezar mimarisi açısından eşsiz bir eserdir. Yapıyı en son 80 li yıllarda görmüstüm. Ancak bugün paylaşılan bir resim içimi çok acıttı. Bunu sizinle paylaşmalıydım ama bu yapıya ait bir başlık bulamadım. Sadece Van - Gevaş başlığında yapının 0lasılıkla 2002-2004 yıllarına ait Ferhan Ercan tarafından çekilmiş bir fotoğrafını buldum.

Ferhan bey yapının bir de tarihçesini koymuş:
Alıntı:
Halime Hatun Şeyh İbrahim’in torunu, İzzettin Şir’in kızı,Şeyh Muhammed Tayyar’ın hanımıdır. Şeyh Muhammed Tayyar ise Şeyh Abdulkadir Geylani’nin oğludur.
Halime Hatun adına,babası Melik İzzettin Şir tarafından yaptırılan kümbet gerek mimari gerekse bezemeleri ile Osmanlı öncesi Türk sanatının zarif bir örneğidir.
HALİME HATUN türbesi 1325 Hicri 703 yılında yaptırılmıştır. Kare bir kaide üzerine inşa edilen eser çokgendir. Bu şaheser büyük usta Esed tarafından yapılmış, etrafında Besmele ile FETİH suresinin tamamı kemer üzerinde büyük ustalıkla yazılmıştır. Halime Hatun’un mezarı merdivenlerle inilen,tam aydınlatılmamış yarı karanlık mumyalık bölümde yer almaktadır
Yukarıdaki bilgiyi Gevaş Öğretmenevi sitesinden aldım.
Fotoğrafı 2004 öncesi 2003 de olabilir tam hatırlamıyorum Gevaş ta görev yaparken çektim
Paylaşmak istedim
Teknik yanlışlıklarımı anlayışla karşılayın biraz beceriksizım bu konuda


Ben buna ilave olarak kitabe'de adı geçen Halime adının Celime olarak da okunmak istediğini ekleyeyim.

Başlığı açma nedenim ise yukarıda önemini belirttiğim yapının iki farklı dönemde çekilmiş iki fotoğrafı arasındaki farkı göstermektir.

2002-2004


(+)


Güncel Fotoğraf


(+)


Uydu Fotoğrafında Kümbet ve okulun görüntüsü-Pansiyon görüntüde yok.


(+)


Fotoğraf Füsun Vostan tarafından paylaşılmış. Altında uzunca bir de açıklama metni var. Onu da burada paylaşıyorum.

Alıntı:
ilk gördügümde inanamadim ama dogruymus...burasi Van/Gevas , Halime Hatun(1335 !!! ) türbesi..
önünde Selcuklu mezarlari arkada pink Toki binalari .........
hala birisi yalan bu resimler der diye umuyorum ....

bir de su mektubu buldum ararken , 6 sene gecmis bunun üstünden , acaba arada dönülmüs müdür bu felaketten ?

Van’da, çocuklara rağmen cinayet
28/07/08 - 23:59

Gevaş'ta, Selçuklu mezarlığı olarak bilinen mevki, 2007 yılında okul inşaatı başlayana kadar bu görünümdeydi. Kümbetin batısındaki ağaçlar kesilerek, yerine beş katlı bir pansiyon konduruldu.
Photographer: Görkem Kızılkayak
Gevaş'ta, Selçuklu mezarlığı olarak bilinen mevki, 2007 yılında okul inşaatı başlayana kadar bu görünümdeydi. Kümbetin batısındaki ağaçlar kesilerek, yerine beş katlı bir pansiyon konduruldu.


Gökhan Tan
gtan@bilgi.edu.tr

Van Gevaş’tan gönderilen fotoğrafları inceliyor ve gerçek olup olmadıklarını anlamaya çalışıyorum. Çünkü bu fotoğraflarda gerçek olamayacak, olmaması gereken bir durum söz konusu. Çünkü Gevaş’ın simgesi ve Anadolu’nun en güzel kümbetlerinden Halime Hatun Kümbeti, kendi boyunda bir yapı tarafından kuşatılmış. Haberi yazarken bile, nereden, ne şekilde oraya konduğunu anlamadığım, anlayamadığım bu çirkin bina sanki o fotoğraflara fotomontajla eklenmiş gibi duruyor.

Fotoğraflardaki garip gerçeğin mağduru Halime Hatun Türbesi 1335 yılında inşa edilmiş. Bazı kaynaklar Ahlatlı Pehlivan Havetoğlu Esed, bazıları ise -ki bunların arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sitesi de var- Melik İzzeddin tarafından yaptırıldığını yazıyor. Kim tarafından tam olarak ne zaman yaptırıldığı bilinmiyor olabilir. Ancak benim bile bildiğim bir şey var ki, yaklaşık 700 yaşında olduğu söylenen bu kümbet 2007 yılına kadar güzelliğini, kendi imkanlarıyla muhafaza edebilmişti.

Gelin görün ki geçen sene, kümbetin arkasındaki alanda ilçe için hayati önem taşıyan Gevaş Çok Programlı Lisesi’nin (ÇPL) inşası başlamış ve lisede yatılı okuyacak öğrencilerin konaklayabilmesi için bir de yurt inşa edilmiş. Ve hangi vicdansızın uygun gördüğünü bilemediğim bu yurt, bölgede bu binaya uygun başka bir alan yokmuş gibi, kümbetin batı cephesine yapıştırılmış.

Cinayet tasarısı

Van’a ilim-irfan götürmeyi amaçlayan Milli Eğitim Bakanlığı bu cinayeti nasıl tasarlamış? İlçesindeki taşınmaz kültür varlıklarının ilk sorumlusu Gevaş Belediyesi bu tasarıyı nasıl onaylamış? Van Müzesi, inşaatın sürdüğü bir yol boyunca başka bir ilde mi görev yapıyormuş? Bölgeden sorumlu Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu bölgeye hiç mi uğramamış? Ve bir Allah’ın kulu çıkıp da kurula, müzeye ya da doğrudan doğruya bakanlığa durumu neden bildirememiş?

Yukarıda saydığım kurumların herhangi birinin, inşaatın yapılmasında veya yaptırılmasında en ufak bir çekince duyması, bu rezaletin önüne geçmek için yeterliydi. Tarihi alanlara dair imar yasasını ve taşınmaz kültür varlıklarının korunmasıyla ilgili yasa ve ilke kararlarını bilmesi ya da hatırlaması da. Ve eğer bu kurumların birisi, Gevaş’taki Selçuklu mezarlığında ne olup bittiğinin farkında ise, bu rezalete engel olabilecek yasaların uygulanmasını sağlamak için hareke geçmiyorsa ya da bunu bir diğerinin yapmasını bekliyorsa, yaptığının ismi ülkeye hizmet etmek değil hıyanet etmektir.

Gevaş’ta devletin işlediği cinayet, üstelik hain bir cinayettir. Kendi mirasını ve geleceğini sırtından vurmaktadır.

Gelgelelim bu durumu fark eden ve sesini duyurmaya çalışan birileri de mevcut: Gevaş Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu 4-A sınıfı öğrencileri.

Yanı başlarındaki değerin farkında olan öğrenciler, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’na (ÇEKÜL) 18 Haziran’da yazdıkları şu mektubu göndermişler:

“Sevgili Çekül”

“Öncelikle hepimiz Van, Gevaş Yahya Kemal Beyatlı 4-A sınıfı öğrencileri olarak ben Aleyna Arvas olmak üzere sizin Gevaş’taki birer üyeniz gibi hissediyoruz.

Size bir konuda bilgi vermek üzere bu mektubu yazıyoruz. Gevaş’ta Selçulu’lar döneminden kalma çok güzel bir konumda olan Halime Hatun Kümbeti’nin arkasında bir liseye ait pansiyon yapılmak suretiyle görüntüsünün, tarihi görüntüsünün bozulduğunu söylemek istiyoruz. Sahip çıkacağınıza inanıyoruz.

Sevgiyle kalın.”

İlkokul öğrencilerinin görgüsü ve duyarlılığı, Halime Hatun’un derdine deva olabilir mi? 700 yıl kendi imkanlarıyla ayakta duran Halime hatun, devletin onca para harcadığı, bölgedeki gençlerin okumak için muhtaç olduğu bu pansiyonun boyunduruğundan kurutulabilir mi?

Ya da hangi yetkili çocuklara, yaşadıkları Selçuklu mirasının üstüne bina yapmanın nedenlerini yalan söylemeden anlatabilir?

Elbette Gevaş’ta çocuklara rağmen işlenen cinayet, yukarıda adı geçen kurumların hepsine bu konuda tek tek hesap verme zorunluluğu getiriyor. En azından, o okullarda okuyacak çocukların daha bugünden sahip oldukları vatan sevgisi karşısında.


ÖNEMLİ NOT: Aslında Uydu fotoğrafına göre deniz ve yoldan bakıldığında Kümbetin arkasının açık olduğu olduğu görülsede böyle bir yapının yanında o yapılar grubunu düşünemiyorum. Bu yapıyla ilgili düşünce ve fotoğraflarınızı bu başlık altında paylaşırsanız sevinirim.mustafaali100
4 yıl önce - Pzr 14 Eyl 2014, 00:18

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27028611.asp

Yurt Binasının yanına Kümbet yapan Selçukluları Kınıyorum.

espri yapıyorum fakat gerçekten üzücü bir görüntü.

700 yıllık bir kümbetin dibine saçma sapan bir pembe yurt binası yapmak. yani ne desem bilmiyorum.

birde bu yurt 7 yıl önce yapılmış. kaçak yapılmadığına göre mutlaka bir yerden izin almışlardır. işte bu yurt binasının yapılmasına izin verenler hesap vermeli.

bu resmen tarihi görüntüyü katletmektir. yazıklar olsun yapanada izin verenede.


İsmail Kılıçaslan

3 yıl önce - Pzr 25 Oca 2015, 20:59


(+)
muratdoktor

1 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2017, 14:29


(+)

(+)


Misafir 647

1 yıl önce - Sal 03 Ekm 2017, 22:02

Hayirsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler