Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - Bıçakçılık Müzesi


ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Berktuğ
site denetçisi

3 yıl önce - Çrş 23 Eyl 2015, 16:45
Bursa - Bıçakçılık Müzesi


BURSA ‘BIÇAKÇILIK MÜZESİ’NE KAVUŞUYOR
Alıntı:
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘Bıçakçılık Müzesi’nin bıçakçılık sanatının yaşatılması ve tanıtımı açısından Bursa’ya büyük katkı sağlayacağını söyledi.
- Başkan Altepe, “Bursa’nın sembollerinden biri olan bıçakçılığı yaşatmayı hedefliyoruz. El sanatlarımızdan bıçakçılıkla ilgili hem müze, hem de satış yerinin olacağı bir merkezi kentimize kazandırıyoruz” dedi.
- Başkan Altepe: “Bursa’nın kültürel anlamda önemli bir zenginliği olan güzel bir merkezi daha kente kazandırıyoruz.”


Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘Bıçakçılık Müzesi’nin bıçakçılık sanatının yaşatılması ve tanıtımı açısından Bursa’ya büyük katkı sağlayacağını söyleyerek, “Bursa’nın kültürel anlamda önemli bir zenginliği olan güzel bir merkezi daha kente kazandırıyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasına değer katmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile birlikte, kente ‘Bıçakçılar Müzesi’ olarak kazandırılacak tarihi konağın inşaatında incelemelerde bulundu.
Bursa’nın en önemli el sanatlarından birinin bıçakçılık olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Bursa’nın sembollerinden biri olan bıçakçılığı yaşatmayı hedefliyoruz. El sanatlarımızdan bıçakçılıkla ilgili hem müze, hem de satış yerinin olacağı bir merkezi kentimize kazandırıyoruz” dedi.


Video:Başkan Altepe, bu amaçla, Bursa’nın merkezinde tarihi Valilik binasının üst tarafındaki Hacılar Mahallesi’nde Hacılar Camii’nin doğusunda kalan ve yaklaşık 400 yıllık tarihe sahip olan Bursa’nın en eski evlerinin restore edildiğini söyledi. Sivil mimarlık örneği yapıların orijinal haliyle yenilendiğini anlatan Başkan Altepe, “Tarihi yapıların restorasyonu ve rekonstrüksiyonu yapılıyor. Şehrin tam merkezindeki bu güzel mekanın restorasyonunun tamamlanmasının ardından Bursa’nın somut olmayan mirasının en önemli özelliklerinden biri olan bıçakçılık sanatı da burada yaşatılacak” diye konuştu.
Başkan Altepe, Bursa’ya kazandırılması planlanan 8 müzeden biri olan eserin önemine değinerek, “Bıçakçılık Müzesi, bıçakçılık sanatının yaşatılması ve tanıtımı açısından da kente büyük katkı sağlayacak. Bursa’nın kültürel anlamda önemli bir zenginliği olan güzel bir merkezi daha kente kazandırmanın sevincini yaşıyoruz” dedi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/bursa--bicakcilik-muzesi- ...ber/20445/

Yeni bir müzemiz daha hayırlı olsunCüneyt5316

3 yıl önce - Çrş 23 Eyl 2015, 21:49

Bursada olması gerekenbir müze idi nede olsa bıçak d nilincede bursa geliyor yine akla

Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Cum 01 Eyl 2017, 23:44

BIÇAKÇILIK MÜZESİ’NDE GERİ SAYIM
Alıntı:
- TARİH BAŞKENTİ BURSA’YI, MÜZECİLİK ANLAMINDA DA ÖNCÜ BİR KENT HALİNE GETİREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TAMAMLANMA AŞAMASINA GELEN BIÇAKÇILIK MÜZESİ İLE KENTİN EN ÖNEMLİ EL SANATLARINDAN OLAN BIÇAKÇILIĞI DA TARİHÇESİNDEN YAPILIŞINA KADAR TÜM YÖNLERİYLE GELECEK KUŞAKLARA AKTARACAK.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, MÜZECİLİK ALANINDA 52 KENTE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERDİKLERİNİ HATIRLATARAK, “GÖREVE GELDİĞİMİZDE KENT KÜLTÜMÜZLE İLGİLİ 4 OLAN MÜZE SAYISINI 17’YE ÇIKARDIK. BIÇAKÇILIK MÜZESİ DE 18’İNCİ MÜZE OLARAK YAKINDA ZİYARETE AÇILACAK” DEDİ.
Tarih başkenti Bursa’yı, müzecilik anlamında da öncü bir kent haline getiren Büyükşehir Belediyesi, tamamlanma aşamasına gelen Bıçakçılık Müzesi ile kentin en önemli el sanatlarından olan bıçakçılığı da tarihçesinden yapılışına kadar tüm yönleriyle gelecek kuşaklara aktaracak. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, müzecilik alanında 52 kente danışmanlık hizmeti verdiklerini hatırlatarak, “Göreve geldiğimizde kent kültümüzle ilgili 4 olan müze sayısını 17’ye çıkardık. Bıçakçılık müzesi de 18’inci müze olarak yakında ziyarete açılacak” dedi.

8500 yıllık arkeolojik dönemden 2300 yıllık Bitinya surlarına, 700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılara kadar her alanda tarihi miras çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Büyükşehir Belediyesi, aynı zamanda Bursa’yı müzeler şehri haline getiriyor. Karagöz Müzesi ve Kent Müzesi’nin ardından Tekstil Sanayi Müzesi, Enerji Müzesi, İpek Müzesi, Göç Tarihi Müzesi, Kılıç Kalkan Müzesi ve Vakıf Kültürü Müzesi gibi eserlerle müze sayısını 17’ye çıkaran Büyükşehir Belediyesi, Bıçakçılık Müzesi’ni de açılışa hazır hale getiriyor. Kent Müzesi’nin güneyinde, Valilik binasına 100 metre mesafedeki iki sivil mimarlık örneği binayı restore ederek ilk günkü orijinal haline dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, bu iki binayı Bıçakçılık Müzesi olarak ziyarete açmaya hazırlanıyor.

Video:Müzeler kentin hafızası
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı Aziz Elbas ile birlikte açılış için hazırlanan Bıçakçılık Müzesi’nde incelemelerde bulundu. Bursa’daki tüm medeniyetlere ait izleri ortaya çıkarmaya devam ettiklerini, bu çalışmalarla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdiğini hatırlatan Başkan Altepe, müzecilik alanında yaptıkları çalışmaların da Türkiye’ye örnek olduğunu kaydetti. Kentlerin hafızası olan müzelerde medeniyetlere ait birikim ve özelliklerin sergilendiğini ifade eden Başkan Altepe, “Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Avrupa Müzeler Akademisi’nin Türkiye’deki temsilcisiyiz ve şuanda 52 ilimize müzecilikle ilgili danışmanlık yapıyoruz. Göreve geldiğimizde kent kültürümüze yönelik 4 müzemiz vardı. Şimdi 17 müzemiz var ve yapılacak olanlarla bu sayı 31’i bulacak. Bıçakçılık Müzesi de 18’inci müze olarak yakında hizmete açılacak. Bıçakçılık el sanatları arasında kültürümüzün en önemli unsurlarından biri. Bıçakçılık deyince akla ilk Bursa geliyor. Çeliğin en güzel işlendiği merkezlerden biri olan Bursa’da yıllarca en kaliteli bıçak ve kılıçlar üretildi. Bu değerimizi gelecek kuşaklara en iyi şekilde anlatmak için müzemizi hazırlıyoruz. Kent Müzesi’nin güneyinde, Valiliğe 100 metre mesafedeki iki sivil mimarlık örneği binanın restorasyonunu tamamladık. Kentin tam kalbinde, özgün kimliğine bürünen iki binayı Bıçakçılık Müzesi olarak düzenliyoruz. Burada bıçakçılığın tarihi, ahilik kültürü, bıçağın nasıl yapıldığı en güzel şekilde anlatılacak. Bunun yanında el sanatı ürünler burada satışa sunulacak. Bursa’mızı gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler, bu müzede hem bıçakçılık tarihine bir yolculuk yapacak hem de bıçak alıp, yakınlarına hediye olarak götürebilecekler” diye konuştu.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/bicakcilik-muzesi-nde-ger ...ber/24465/

Hayırlı uğurlu olsun.Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Sal 03 Ekm 2017, 15:52

BURSA BIÇAĞI MÜZEYLE GELECEĞE TAŞINACAK
Alıntı:
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KENTİN EN ÖNEMLİ DEĞERLERİNDEN BIÇAKÇILIĞI ‘TARİHÇESİNDEN YAPILIŞINA KADAR’ TÜM YÖNLERİYLE GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAK AMACIYLA OLUŞTURDUĞU BURSA BIÇAKÇILIK MÜZESİ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI.
- TÜRKİYE’NİN KÜLTÜR TARİHİNE DAMGASINI VURACAK MÜZENİN AÇILIŞINI BURSA VALİSİ İZZETTİN KÜÇÜK VE ÇEKÜL VAKFI BAŞKANI PROF.DR. METİN SÖZEN’LE BİRLİKTE YAPAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, MÜZECİLİK ALANINDA 55 KENTE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERDİKLERİNİ HATIRLATARAK, “GÖREVE GELDİĞİMİZDE 4 OLAN MÜZE SAYISINI, BURSA BIÇAKÇILIK MÜZESİ’YLE 18’E TAŞIMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ. HEDEFİMİZ HIZLA DEVAM EDEN ÇALIŞMALARLA BURSA’DAKİ MÜZE SAYISINI 31’E ÇIKARMAK” DEDİ.


Büyükşehir Belediyesi’nin kentin en önemli değerlerinden bıçakçılığı ‘tarihçesinden yapılışına kadar’ tüm yönleriyle gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla oluşturduğu Bursa Bıçakçılık Müzesi törenle hizmete açıldı. Türkiye’nin kültür tarihine damgasını vuracak müzenin açılışını Bursa Valisi İzzettin Küçük ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen’le birlikte yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, müzecilik alanında 55 kente danışmanlık hizmeti verdiklerini hatırlatarak, “Göreve geldiğimizde 4 olan müze sayısını, Bursa Bıçakçılık Müzesi’yle 18’e taşımanın gururunu yaşıyoruz. Hedefimiz hızla devam eden çalışmalarla Bursa’daki müze sayısını 31’e çıkarmak” dedi.

8500 yıllık arkeolojik dönemden 2300 yıllık Bitinya surlarına, 700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılara kadar her alanda tarihi miras çalışmalarını hız kesmeden sürdüren Büyükşehir Belediyesi, aynı zamanda Bursa’yı müzeler şehri haline getiriyor. Karagöz Müzesi ve Kent Müzesi’nin ardından Tekstil Sanayi Müzesi, Enerji Müzesi, İpek Müzesi, Göç Tarihi Müzesi, Kılıç Kalkan Müzesi ve Vakıf Kültürü Müzesi gibi eserlerle müze sayısını hızla 17’ye çıkaran Büyükşehir Belediyesi, Bursa Bıçakçılık Müzesi’ni de bu kervana ekledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Vali İzzettin Küçük ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen’le birlikte Valilik binasına 100 metre mesafede bulunan, iki sivil mimarlık örneği binanın restore edilmesiyle oluşan müzenin açılış kurdelesini kesti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, müze açılışında yaptığı konuşmada, 1700 ve 1800’lü yıllara ait 2 yapının ‘sıfırdan düzenlenerek’ Bursa Bıçakçılık Müzesi olarak kent ziyneti haline getirildiğini söyledi. Şehirle özdeşleşmiş, marka haline gelmiş Bursa bıçağının bir vakıf eserinin restore edilerek müzeye dönüştürülmesiyle gelecek kuşaklara tüm yönleriyle birlikte anlatılacağını söyleyen Başkan Altepe, “Bıçakçılığa verdiğimiz önem, geleneksel hale gelen Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması’yla başladı. Ardından Orta Asya Türk demir ustalığının ve göçmen kültürünün buluşmasıyla kendi üslubunu edinen Bursa bıçağının hikayesi, Bıçakçılık Müzesi’ne dönüştü” diye konuştu. Tarih ve medeniyet şehri Bursa’nın aynı zamanda sanatkarların da merkezi olduğunu, Bursa denilince Türkiye’de akla ilk olarak el sanatı olan bıçakçılığın geldiğini söyleyen Başkan Altepe, dede ve baba mesleğinin de bıçakçılık olduğunu kaydetti. Kendisinin de okul zamanlarında bıçakçılıkla uğraştığını hatırlatan Başkan Altepe, “Bugün burada bıçakçılığın serüvenin en güzel şekilde anlatılacağı, gerçekten güzel bir müzenin açılışını yapıyoruz. Müzemizde yer alan bıçakçı dükkanlarında ürünün oluşumunu tüm kademeleriyle görebileceksiniz. Farklı yöre örneklerinin bulunduğu kılıç, yatağan ve bıçak gibi kesici ve delici 250 nitelikli eser ile günümüz bıçak sanatının yaklaşık 1000 civarında örneği burada sergileniyor. Eserlerin sayısı gün geçtikçe artacak, her yıl yapılan tasarım yarışması sonucu elde edilen eserler dönüşümlü olarak bu müzede sergilenecek. Buranın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Bursa Valisi İzzettin Küçük ise konuşmasında, Bursa Bıçakçılık Müzesi’nin açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Bursa’nın zengin tarihi ve kültürel birikimiyle geleceği şekillendirecek kapasitede olduğunu kaydeden Vali Küçük, kentin müze sayısını 4’ten 18’e taşıyan, bu alandaki hedefini de 31 olarak belirleyen Başkan Altepe’yi kutladı. Vali Küçük, “Bursa, uzun asırlar sanata ve zanaatkara ev sahipliği yapmış bir şehir. Kapalı Çarşı ve Kozahan bunun en büyük şahididir. Bu alanları korumak ve stilize etmek, gelecek nesillere aktarmak yoğun bir emek istiyor. Burada da Başkan Altepe’ye hakkını teslim etmek gerekiyor. Şehirdeki müze sayısı 4’den 18’e çıkmış. Bu gönül adamlığının işidir. Gayretin, ince bir çabanın işidir. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.Video:Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de yaptığı konuşmada, Bursa’nın kültürel anlamda yeni bir fetih yaşadığını ifade etti. Kentte 20’ye yakın müze açarak dünya bilim ve müzecilik tarihine büyük bir armağan verildiğini vurgulayan Sözen, birkaç müzenin daha kurulmasının planlandığını, böylelikle Bursa’nın her köşeden görülebilecek ve yaşanılacak hale geldiğini söyledi. Müzelerin kurulmasıyla geçmişin yaşanılacağı güzel mekanların oluşturulduğunu kaydeden Sözen, “Bursa, bu konuda uluslararası önü sahip. Bugün hangi uluslararası toplantıya giderseniz gidin, Bursa’nın orada saygın bir yeri var. Müzenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Bursa Bıçakçılar Derneği Başkanı Fatih Akyiğit de açılışta söz alarak, yapılan yatırım nedeniyle gurur duyduklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, Bursa Bıçakçılık Müzesi’ni resmen ziyaretlere açtı. Açılışın ardından Başkan Altepe, protokol üyelerine müzenin iç mekanlarını gezdirdi. Açılışta, Tahtakıran Kılıç Kalkan Ekibi sahne alarak gösteri yaptı.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/bursa-bicagi-muzeyle-gele ...ber/24639/

Hayırlı uğurlu olsun.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA