Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı

İnsanlığın Merak Ettiği Şeyler
Sayfa: Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz (üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
goksel_k
6 yıl önce - Cum 21 Eyl 2007, 18:03

acaba dünya üzerinde farklı ülkelere bölünmüş insanlar olarak uzayda da farklı gezegenlere de bölünmüş olabilir miyiz.
bire bir bizim gibi yaşayan, kendilerine insan diyen, günlük hayatları ve doğal olarak düşünce ve teknolojik seviyeleri de benzer olan ama farklı gezegenlerde yaşayan soydaşlarımız var mıdır.
yoksa sadece dünya isimli gezegene özel bir tip miyiz

m.gökhan bölek
6 yıl önce - Cum 21 Eyl 2007, 18:06

ben uzayın sonu olduğunu ancak balon gibi genişlediğini duymuştum.sonsuz olan bir Allah olduğuna göre mantıklı gelmişti bana.benim asıl merak ettiğim şeyler karadelikler.bunların içinde acaba ne var?bir yerde okumuştum yaşarken çıkardığımız her ses,konuşma uzayın derinliklerinde saklanıyormuş diye.acaba bu karadeliklerde bunlar mı oluyor yoksa başka alemlere açılan kapılar mı?
bir de haberlerde gördüm amerikada "karşı madde" diye bir şey icat olmuş hatta mucitlerin arasında iki de Türk bilimadamı varmış.bu maddenin bir gramı 70 trilyon olmakla beraber yarım kilosu tüm kainatı yok edebilecek güçteymiş.
insan düşündükçe delircek gibi oluyor.kafamın içinde binlerce soru var aslında cevapsız..

Yılmaz Konya

6 yıl önce - Cum 21 Eyl 2007, 18:10

Ben de Mısır Pramitlerini merak ediyorum. Hakkında birkaç kitap okudum gerçekten büyüleyici. Mısırlıların yok olduğu da söyleniyor. Onların binlerce yıl önceki matematiğini daha yeni keşfediyoruz. Halen pramitlerin nasıl yapıldığına dair kesin bir bilgi yok. Pramitlerin de tüm odalarına, bölümlerine girilemedi. Birkaç can hakkım olsa denemek isterdim

Bir de komik olacak ama ben ışınlanmayı merak ediyorum O kadar filmde konusu geçer. Bundan 100 lerce yıl sonra halen otomobillerle mi seyehat edeceğiz. Tabii acı bir mevzu var. Doğa bize kaç yıl daha hizmet edecek.

Merak ettiğim konular listesinde ''dünyanın sonu ne zaman gelecek?'' en başta.

En son Yılmaz Konya tarafından Cum 21 Eyl 2007, 19:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Emir ERTEN

6 yıl önce - Cum 21 Eyl 2007, 19:02

Genelleyecek olursak;İnsanlar çok gezmek isteyipte bir türlü gezemediği mekanları merak ederler.Kimisi bu merakını gezip görerek giderir.Kimiyse gayesine televizyon ve interneti kullanarak ulaşır.
Aslında somut dünyada insan merakını her türlü giderebilir.Günümüz teknolojisi buna son derece müsaittir.
Günümüz teknolojisiyle ulaşılamayan,dolayısıyla İnsanların merak ihtiyacını gideremeyen belli başlı istekler vardır.Örnek verecek olursak;
-Evren-Uzay-Galaksi
-Ahiretteki yaşam:(ki hiçbir teknoloji güç ahiret yaşamı merakını gideremez)
-Ölümsüzlük
-Işık hızına ulaşabilmek

Ahmet Çamlı

6 yıl önce - Cum 21 Eyl 2007, 19:55

İnsanlık Geçmişten günümüze gelişmesini sorgulamasına, merak etmesine borçludur. İnsan her zaman keşfedecek bambaşka şeyler arar bu insanın yaradılışında vardır. Sorgulama beraberinde keşfetmeyi getirir insan yeniliklerden hep haz duymuştur. Bu yüzden kimse diyemez "insan dünyada önemli olan her şeyi keşfetti" Merak bitmeden keşfetme de bitmeyecek.

Oya Elkan

6 yıl önce - Cum 21 Eyl 2007, 21:30

Ben yaradılışla ilgili birçok seyi merak ediyorum. Bazen coğu o kadar anlamsız geliyor ki insanoğlunun var olma sebebini bile anlamsız buluyorum. Dünya üzerinde yaşayan ilk insanları merak ediyorum, okuduklarımın doğru olup olmadığını merak ediyorum. Dünyanın sonunu merak ediyorum. Komik gelecek ama ejderhaları merak ediyorum..

Aykan Türk
6 yıl önce - Cum 21 Eyl 2007, 22:04

Keremss demiş ki:
Kainatta yaratılan sonsuz varlığın hepsinin yaratılış gayesi vardır, ve bu dünyada hiçbirşey tesadüfü ve boş değildir. Bunu Risale-i Nurda açık ve geniş bir şekilde anlatıyor. Tabiatın nasıl bir Eczane-i Kübra (Büyük Eczane) ve nasıl Muhteşem döngü ile haraket ettiğini, Yıldızlara ve Glaksiye dair herşey bizim mücize olarak ve imkansız olarak gördüğümüz herşeyin açıklaması mevcut. (Fakat günümüz diline bire bir uymadığından dolayı Lugat kullanmanız gerekiyor.)

Bu risale-i nurları yazan, herşeyin açıklamasını yapmış demek ki!

Biz boşuna uğraşıyoruz, bilim falan boş! Alırız elimize sözlüğü okuruz risaleleri! Anlarız bütün her şeyi! Gerisi yalan!

Tarlan Bara

6 yıl önce - Cum 21 Eyl 2007, 22:45

Eren Kurus Bey,
Sizin sorunuza kısa bir cevap vermekden kendimi alamadım. Bu cevabın bu başlıkda açılan konu ile pek alakası yok ama sorunuz bu başlığın içinde olduğu için zannediyorum cevabın da burada olması lazım.
Amerikalılar büyük bir hata ettiler. Aldatıldılar, ve şimdi bunu kendileri de anlıyor. Amerikalılar dünyanın
herhangi bir yerinde yaşayan insanlarından farklı değil. Bir başkan seçip işin gücün gerisini ona bırakırlar.
Yanlış bir başkan seçtiklerini biliyorlar ve gelecek seçimleri sabırla bekliyorlar.

Saygılarımla.

Abdullah Şentürk
6 yıl önce - Cum 21 Eyl 2007, 22:52

dünyanın böyle bu düzenle amerika liderliğinde huzur bulamıyacağına inanıyorum.ve tüm dünyanın huzuru ve adaleti sağlayacak ikinci bir osmanlıya ihtiyacı var.ve bu da ancak Türkiye Cumhuriyeti önderliğinde dünyadaki bütün türklerin bir çatı altında toplanmasıyla mümkün.ve bu günün birinde mutlaka gerçekleşecek inşallah.türkiyemiz öyle bi şahlanacakki tüm dünya huzuru bulacak.benim bu düşüncem bir hayal yada bir dilek değil.bu gerçekleşecek bir düşünce.işte benim merak ettiğim şeyde bunu görmeye ömrümüz yetecekmi?Rabbim inşallah bizlere ömür verir dünyanın amerikanın ve diğer ülkelerin sömürgesinden kurtuluşunu ve dünyanın huzur içinde yaşadığını hepimiz görürüz.

Ahmet Çetin

6 yıl önce - Cum 21 Eyl 2007, 23:12
İnsanlığın merak ettiği Şeyler.

İnsan olarak merak edilen şeylerin içinde uzay denilen sınırsız boşluk ilk sıraları alıyor. İyi de bu kadar büyük, (büyük demek çok kıfayetsiz kalıyor) boşluk içinde zaman zaman yeni yeni uzay cisimleri bulunuyor.

Benim en çok merak ettiğim konu, dünyaya uzaklığı kilometre ile ölçülebilen, dünyanın uydusu ay ile sistemin belirleyicisi güneşin mesafesi ölçülebilir. Işık yansıması veya ses yansıması ile. Pekiyi dünyaya uzaklıkları ışık hızı ile ölçülenlerin, uzaklık doğruluğu nasıl kanıtlanıyor. Işığın bir saniyedeki hızı,300.000 Km. Buna göre:Eğer doğru hesaplayabildiysem:

IŞIĞIN BİR SAATTEKİ HIZI: 1.080.000.000Km.(Bir milyar seksen milyon Km..)
24 saatte aldığı yol:25.920.000.000 Km.(25 milyar,920 milyon Km.)
Bir aylık yolu: 777.600.000.000 Km.(777 Milyar,600.000.000 Km. )
Bir yıllık yolu: 9.331.200.000.000. Km.( 9 Tirilyon, 331 Milyar, 200 milyon Km. ) (Doğru mudur acaba?)
Bu kadar uzaklığı hangi teknikle ölçüyorlar, hep merak ederim.
Bazen bir haber. "Yeni bir uzay cismi keşfedildi. Dünyaya uzaklığı 5 ışık yılı."" Nasıl ölçüldü?

Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET