Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Prş 31 Ağu 2017, 21:07

ÜRETİCİNİN YÜZÜ İHRACATLA GÜLÜYOR
Alıntı:
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TARIM A.Ş. ARACILIĞIYLA YAPTIĞI SİYAH İNCİR İHRACATI, ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ BU YIL DA GÜLDÜRÜYOR.
- GEÇTİĞİMİZ YIL 1 LİRAYA KADAR DÜŞEN SİYAH İNCİR FİYATI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DEVREYE GİRMESİYLE 8 LİRAYA KADAR YÜKSELİRKEN, BURSA SİYAH İNCİRİ BU YIL DA DANİMARKA VE FİNLANDİYA PAZARLARINDA ALICI BULDU.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BERABERİNDEKİ BURSA MİLLETVEKİLİ MEHMET MÜEZZİNOĞLU İLE BİRLİKTE DANİMARKA VE FİNLANDİYA’YA GİDECEK ÜRÜNLERİN TIRLARA YÜKLENDİĞİ TARIM A.Ş. DEPOSUNU ZİYARET ETTİ.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE BU YIL ALIMLARA 10 LİRADAN BAŞLADIKLARINI VE HALEN 8 LİRANIN ALTINA DÜŞMEDİKLERİNİ BELİRTEREK, “TEK HEDEFİMİZ ÇİFTÇİMİZİN YANINDA OLDUĞUMUZU GÖSTERMEK” DEDİ.
- AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ MEHMET MÜEZZİNOĞLU, KIRSALDA ÜRETİCİYİ GÜÇLÜ KILMAK VE ÜRÜNLERİN DEĞERİNİN KORUNMASI ADINA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA YAPILDIĞINI HATIRLATARAK, “BU TÜR ÇALIŞMALAR ÇİFTÇİMİZİN ALIN TERİNİN BEREKETLENMESİNE VESİLE OLUYOR” DEDİ.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Tarım A.Ş. aracılığıyla yaptığı siyah incir ihracatı, üreticinin yüzünü bu yıl da güldürüyor. Geçtiğimiz yıl 1 liraya kadar düşen siyah incir fiyatı Büyükşehir Belediyesi’nin devreye girmesiyle 8 liraya kadar yükselirken, Bursa siyah inciri bu yıl da Danimarka ve Finlandiya pazarlarında alıcı buldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bu yıl alımlara 10 liradan başladıklarını ve halen 8 liranın altına düşmediklerini belirterek, “Tek hedefimiz çiftçimizin yanında olduğumuzu göstermek” dedi.

Kırsalda kalkınmayı sağlayarak köyden kente göçün önüne geçmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bu hedef doğrultusundaki yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Özellikle merkeze yeni bağlanan tüm ilçelerde kırsal kalkınma yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, arazi yollarının düzenlenmesinden sulama göletlerine, kaliteli tohum, fide ve fidan temininden üretilen ürünlerin pazarlanmasına kadar her alanda yatırımlara devam ediyor. Özellikle iç piyasada değeri düşen ürünlerin dış pazarlarda alıcı bulmasına yönelik faaliyetlerde bulunun ve bu doğrultuda geçtiğimiz yıl siyah incir, armut, ayva ve biber ihracatı gerçekleştiren Tarım A.Ş., bu yıl ihracatla siyah incir üreticisinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Siyah incir alımlarını bu yıl 10 liradan başlatan ve halen alımlarda 8 liranın altına düşmeyen Tarım A.Ş., Bursa siyah incirine bu yıl Danimarka ve Finlandiya’dan alıcı buldu. Dünyanın en kaliteli siyah incirinin yetiştirildiği Bursa’nın farklı bölgelerinden toplanan siyah incirler, Tarım A.Ş.’nin deposunda ambalajlanarak, Tırlara yüklendi.

Video:Çiftçinin refah seviyesi artıyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte Tarım A.Ş.’nin ihracat ürünlerinin ambalajlandığı depoyu gezdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, artık kırsalın artık göç vermemesi, çiftçinin yüzünün gülmesi ve Özel İdare döneminde gerçekleşemeyen çalışmaların bir bir gerçekleşmesi için yoğun bir çaba harcadıklarını söyledi. Sulama göletleri ile sulu tarıma geçilmesi, daha kaliteli üretim yapılması ve en önemlisi de ürünlerin pazarlanması noktasında büyük bir gayret gösterdiklerini ifade eden Başkan Altepe, “Kurduğumuz Tarım A.Ş., Avrupa’nın her bölgesine, Berlin, Paris, Amsterdam, Finlandiya ve Danimarka’ya Bursa’da yetişen ürünleri gönderiyor. Geçtiğimiz yıl siyah incir fiyatı 1 liraya kadar düşünce devreye girmiştik ve fiyat 8 liraya kadar yükselmişti. Bu yıl da Tarım A.Ş olarak üreticinin yanında olduğumuzu göstermek için alımlar 10 lirada başladı ve 8 liranın altına düşmedi. Şimdi de Tırlar yükleniyor ve Bursa siyah inciri Danimarka ve Finlandiya’ya gidiyor. Daha da talepler var. Her şey köylümüzün mutlu olması, daha fazla kazanması ve refah seviyesinin yükselmesi için” diye konuştu.

Alın teri bereketleniyor
Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu da Tarım A.Ş.’nin Bursa çiftçinin ürettiği ürünleri Avrupa’nın değişik bölgelerine gönderiyor olmasının, ürünlerin değerinin korunması ve standardın yükselmesi adına önemli bir proje olduğunu söyledi. Dünyaca ünlü şeftali, armut, siyah incir, kiraz gibi ürünlerin Bursa’da üretildiğini hatırlatan Müezzinoğlu, “Geçen yıl incir fiyatlarının düşük olmasından üretici şikayetçiydi. Ama bu yıl farklı bir boyut kazandı. Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Tarım A.Ş. ürünleri hem alıyor hem de yurtdışına pazarlıyor. Bu üreticimize ayrı bir güven kaynağı ve fiyat standardı sağlıyor. Bu çalışma Büyükşehir algısının bu şekilde gelişmesine de katkı sağlayacaktır. Bu tür çalışmalar çiftçinin alın terinin bereketlenmesine vesile olur” dedi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/ureticinin-yuzu-ihracatla ...ber/24499/

Hayırlı uğurlu olsun.Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Pts 25 Eyl 2017, 20:10

BURSA SİYAH İNCİRİ UZAKDOĞU PAZARINDA
Alıntı:
- BURSALI ÇİFTÇİLERİN GELİRLERİNİN ARTMASI VE ÜRÜNLERİN DÜNYA PAZARLARINDA YER BULMASI İÇİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KURULAN TARIM A.Ş.’NİN GEÇEN YIL İHRACATINA BAŞLADIĞI BURSA SİYAH İNCİRİ, AVRUPA’NIN ARDINDAN UZAKDOĞU PAZARINDA DA ALICI BULDU.
- İHRACATA BAŞLADIĞI İLK YIL 22 TON OLAN SİYAH İNCİR İHRACATINI BU YIL 200 TONA ÇIKARAN TARIM A.Ş., TAYLAND VE HONG KONG’A YAPILAN DENEME İHRACATLARIYLA UZAKDOĞU PAZARINA DA GİRMEYİ BAŞARDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ‘BLACK BURSA’ MARKASI İLE AVRUPA’DAN SONRA UZAKDOĞU PAZARINDA DA ALICI BULAN TARIM A.Ş. SAYESİNDE BURSA SİYAH İNCİRİ’NİN DEĞERİNİN DAHA DA ARTTIĞINI, SONUÇTA KAZANANIN BURSALI ÜRETİCİLER OLDUĞUNU SÖYLEDİ.


Bursalı çiftçilerin gelirlerinin artması ve ürünlerin dünya pazarlarında yer bulması için Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Tarım A.Ş.’nin geçen yıl ihracatına başladığı Bursa Siyah İnciri, Avrupa’nın ardından Uzakdoğu pazarında da alıcı buldu. İhracata başladığı ilk yıl 22 ton olan Siyah İncir ihracatını bu yıl 200 tona çıkaran Tarım A.Ş., Tayland ve Hong Kong’a yapılan deneme ihracatlarıyla Uzakdoğu pazarına da girmeyi başardı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘Black Bursa’ markası ile Avrupa’dan sonra Uzakdoğu pazarında da alıcı bulan Tarım A.Ş. sayesinde Bursa Siyah İnciri’nin değerinin daha da arttığını, sonuçta kazananın Bursalı üreticiler olduğunu söyledi.

Kırsalda kalkınmayı sağlayarak köyden kente göçün önüne geçmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bu hedef doğrultusundaki yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Özellikle merkeze yeni bağlanan tüm ilçelerde kırsal kalkınma yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, arazi yollarının düzenlenmesinden sulama göletlerine, kaliteli tohum, fide ve fidan temininden üretilen ürünlerin pazarlanmasına kadar her alanda yatırımlara devam ediyor. Özellikle iç piyasada değeri düşen ürünlerin dış pazarlarda alıcı bulmasına yönelik faaliyetlerde bulunun ve bu doğrultuda geçtiğimiz yıl siyah incir, armut, ayva ve biber ihracatı gerçekleştiren Tarım A.Ş., bu yıl ihracatla siyah incir üreticisinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz Hollanda ve Almanya’ya 22 ton siyah incir ihracatı gerçekleştiren Tarım A.Ş. bu yıl ise ihracatı yaklaşık 10 kat artırarak 200 tona çıkardı. Danimarka, Finlandiya, Belçika, İngiltere, Almanya başta olmak üzere Avrupa pazarında boy gösteren Tarım A.Ş., şimdi de rotayı Uzakdoğu pazarına çevirdi. Uzakdoğu ülkelerinde düzenlenen tarım fuarlarına katılıp, Bursa Siyah İnciri’nin tanıtımını yapan Tarım A.Ş., uçak kargo ile Hong Kong ve Tayland’a deneme ihracatı gerçekleştirdi. Bursa Siyah İnciri ‘Black Bursa’ markası ile Uzakdoğu ülkelerinin Pazar tezgahlarında boy göstermeye başladı.

Üretici daha çok kazanıyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kırsal kalkınma yatırımlarında temel hedeflerinin üretecinin daha çok kazanıp, refah seviyesinin yükselmesi olduğunu hatırlatarak, Tarım A.Ş. tarafından yapılan ihracatla bu amaca emin adımlarla ilerlediklerini söyledi. Özellikle incir ihracatında İncir Üreticileri Birliği ile ortak hareket ederek incir üreticilerinin daha organize bir yapıya dönüştürerek Avrupa’da olduğu gibi üretici birliklerini de pazarlama süreçlerinde daha aktif olmasını sağladıklarını dile getiren Başkan Altepe, ihracat sayesinde ürünün iç piyasa değerinin de yükseldiğini vurguladı. Bu yıl da siyah incirin ortalama değerinin 6 liranın üstünde olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Ekiplerimiz farklı coğrafyalardaki fuarlara katılarak, Bursa’da yetiştirilen ürünlerin tanıtımını yapıyor. Bu sayede Avrupa’nın ardından Uzakdoğu pazarına da girdik, Hong Kong ve Tayland’a deneme ihracatlarını gerçekleştirdik. Diğer Uzakdoğu ülkeler ve deniz aşırı ülkelere de ihracat gerçekleştirmek için Pazar arayışlarımız sürüyor” dedi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/bursa-siyah-inciri-uzakdo ...ber/24591/

Hayırlı uğurlu olsun.sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet