Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Elin Oğlu
1 yıl önce - Cum 03 Şub 2017, 09:06

Penguenler gelmedi mi daha

Misafir a42

1 yıl önce - Pts 06 Şub 2017, 17:42

Güzel olmuş gibi görünüyor. Ankaralılar da çocuklarını getirip gezdirebilirler. Nasılsa Ankara'da bir daha hayvanat bahçesi olmayacak.

Berktuğ
site denetçisi

9 ay önce - Cmt 24 Hzr 2017, 14:18

BURSA ZOO’NUN YENİ MİSAFİRLERİ FOK VE PENGUEN
Alıntı:
- KURULDUĞU 1998 YILINDA 70 TÜRLE ZİYARETÇİ KABULÜNE BAŞLAYAN BURSA HAYVANAT BAHÇESİ’NİN (BURSA ZOO) TÜR SAYISI FOK VE PENGUENLERİN KATILIMIYLA 112’YE ÇIKTI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, FOK VE PENGUEN BARINAKLARI İLE SOĞUK İKLİM ŞARTLARINA ALIŞKIN BU HAYVANLAR İÇİN 6.5 MİLYON TL’YE MAL EDİLEN SOĞUTMA SİSTEM ODALARINI İNCELEDİ.
- BURSA ZOO’DA FOK VE PENGUENLER İÇİN KURULAN SİSTEMİ YERİNDE İNCELEYEN BAŞKAN ALTEPE, BAŞLANGIÇTA 600 OLAN HAYVAN SAYISININ YAPILAN EK YATIRIMLARLA BİRLİKTE 1200’E ÇIKARTILDIĞINI VE BURSA’NIN BU ALANDA TÜRKİYE’NİN ÖNCÜ İLLERİNDEN BİRİ HALİNE GELDİĞİNİ SÖYLEDİ.


Kurulduğu 1998 yılında 70 türle ziyaretçi kabulüne başlayan Bursa Hayvanat Bahçesi’nin (Bursa Zoo) tür sayısı fok ve penguenlerin katılımıyla 112’ye çıktı. Bursa Zoo’da fok ve penguenler için kurulan sistemi yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, başlangıçta 600 olan hayvan sayısının yapılan ek yatırımlarla birlikte 1200’e çıkartıldığını ve Bursa’nın bu alanda Türkiye’nin öncü illerinden biri haline geldiğini söyledi.

Başkan Altepe, Bursa Hayvanat Bahçesi Danışmanı Erdem Saker ve Büyükşehir bürokratlarıyla birlikte fok ve penguen barınakları ile soğuk iklim şartlarına alışkın bu hayvanlar için 6.5 milyon TL’ye mal edilen soğutma sistem odalarını inceledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hayvanat bahçesindeki gelişim ve dönüşümü yaklaşık 9 yıldır büyük bir heyecanla sürdürdüklerini ifade etti. Yapılan düzenlemelerle hayvanat bahçesinin alanının genişlediğini belirten Başkan Altepe, bu nedenle tür sayısının her geçen gün arttığını dile getirdi. Hayvanat bahçesi kurulduğunda 70 olan tür sayısının gösterilen ilgi ve verilen destekler sayesinde 112’ye çıktığını söyleyen Başkan Altepe, başlangıçta 600 olan ayvan sayısının da 1200’e ulaştığını hatırlattı. Tür ve hayvan sayısının artmasıyla birlikte bahçenin çekim gücünün de arttığını ifade eden Başkan Altepe, “Çocuklarımızın doğal hayatı gördüğü, Türkiye’nin en önemli alanlarından olan hayvanat bahçemiz gelişimini hızla sürdürüyor. Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği’ne üyeyiz. Bu üyelik sayesinde Avrupa’nın ve dünyanın değişik bölgelerinden farklı türlerdeki ayanları bedelsiz olarak Türkiye’ye getirebiliyoruz” dedi.Video:Başkan Altepe, tesislerin tamamlanmasıyla birlikte fok ve penguenlerin bahçeye ilhak edildiğini ifade etti. Fok balıklarının Almanya’nın Frankfurt kentindeki hayvanat bahçesinden, penguenlerin de Belçika’nın Antwerp bölgesindeki hayvanat bahçesinden getirildiğini kaydeden Başkan Altepe, 3 dönümlük inşaat alanına sahip bölgede foklar için 400 metrekare havuz, 200 metrekare karasal alan, penguenler için de 300 metrekare havuz, 300 metrekare de karasal alan imalatı yapıldığını vurguladı. Yine alanda su altı seyir bölümlerinin de oluşturulduğunu, sıcak havalarda hayvanların serinlemesi için soğuk odalar kurulduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Hayvanlarımız için her türlü itinayı gösteriyoruz. 112 hayvan türü, 1200 da hayvan sayısına ulaşan bahçemiz her geçen gün iddiasını artırıyor. Tüm çocuklarımızı, aileleriyle birlikte bahçemizi ziyaret etmeye, fok ve penguenleri görmeye davet ediyorum” diye konuştu.

Bursa Hayvanat Bahçesi Danışmanı ve Büyükşehir Belediye eski Başkanı Erdem Saker ise Bursa Zoo’nun uluslararası standartlarda olduğunu anlattı. Bugün Avrupa’da hayvanlar hangi şartlarda yaşıyorsa Bursa’da da o şartların oluşturulduğunu vurgulayan Saker, “Bugün dünya çapında bir seviyeye ulaşmış durumdayız. Bu hayvanat bahçesini ben kurdum fakat Başkan Altepe katlayarak geliştirdi. Bu gelişim ve değişim rakamlarla da sabittir. Kendisine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/bursa-zoo-nun-yeni-misafi ...ber/24148/

Hayırlı uğurlu olsun.Berktuğ
site denetçisi

6 ay önce - Pzr 17 Eyl 2017, 14:02

ZOOPARK’A REKOR SAYIDA ZİYARETÇİ
Alıntı:


Hayvanat bahçeleriyle kentleri öne çıkan ülkeler vardır.
Örneğin;
Çin’deki Pekin Hayvanat Bahçesi panda bölümüyle başlı başına bu ülkeye giden bütün ziyaretçilerin görmek istedikleri bir yerdir.
İki yılı önceki Pekin ziyaretimizde biz de merakla burayı görmüştük.
Bursa’nın Zoopark’ı Botanik Park bitişiğinde 1998 yılında hizmete girdi.
​Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker’in büyük çabalarıyla kente kazandırılan 200 dönümlük Hayvanat Bahçesi artık kabına sığamıyor.
Dün Olay TV’nin Olay’ın İçinden programı çekimleri için Bursa Zoopark’taydık.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından Hayvanat Bahçesi Koordinatörlüğü’ne getirilen eski Başkan Saker’i burada hummalı bir çalışma yaptığını gözledik.
Gerçekten başkan kolları sıvamış.
Zaten kurucusu olduğu tesise şimdi tüm çalışanlarla birlikte gözü gibi bakmaya başlamış.
Kendisi daha evvel gönüllü olarak buraya destek olurkan, Başkan Altepe’ten gelen teklifle artık profesyonel olarak çalışma yürütüyor.
Saker sonrası iki dönem önemsenmeyen Bursa Zoopark Altepe ile yeni bir işlerlik kazanmış.
Zoopark’a 2 yeni bölüm daha ilave edilmiş.
Fok ve penguenler için düzenlenen alanlar çok ilgi görmeye başlamış.
Merak edip Zopark Koordinatörü Saker’e ziyaretçi sayılarını sorduk.
Geçtiğimiz hafta pazar günü Bursa Hayvanat Bahçesi’ne tam 30 bin ziyaretçi gelmiş.
Rakam Hayvanat Bahçesi yöneticilerini de şaşırtmış.
Çünkü en yoğun pazarın yaşandığı haftada bile şimdiye dek bu sayı 20 bini geçmemiş.
Yani geçen hafta Bursa Zoopark ziyaretçi rekoru kırmış.
Yıllık rakam da fena değil.
Yine Saker’in verdiği bilgiye göre geçtiğimiz yılki ziyaretçi sayısı 700 bini bulmuş.
Yani 3 milyon nüfuslu kentte neredeyse hemşerilerimizin üçte birine yakını Zoopark’ı görmüş.
Saker, bu yıl sayının daha da artmasını beklediklerini, özellikle Arap turistler başta olmak üzere yabancı ilgisinin de arttığını, sayının bu yıl 1 milyonu bulabileceğini söylüyor.

Zoopark büyütülüyor
Peki Hayvanat Bahçesi’ne bu ilgi niye?
Çünkü tesis artık yerinde saymıyor.
Başkan Altepe’nin desteğiyle bitişikteki genişleme alanı da kamulaştırılmaya başlanmış.
Buradaki ruhsatsız yapılan istimlak edilerek yıkılacak. Aynı alana fil bölümü açılması için çalışmalar yoğunlaşmış.
Saker’in verdiği bilgiye göre fil bölümünün yapımına yeni yılda başlanacak. Bitirme hedefi olarak da sonbahar planlanıyor.
Altepe’nin bu dönemki görev süresine yetiştirilmesi öngörülüyor.
Saker, “Zoopark’a Fil bölümü açılması başkanımız Recep Altepe’nin bir hayaliydi. Biz inşaallah onu da görev süresine yetiştirip Bursa’ya kazandırmış olacağız. Ayrıca gergedanlar için yeni bölüm inşaa ediyoruz. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) aracılığıyla Avusturya’dan ücretsiz olarak 2 gergedan getireceğiz. Hayvanlarımız hazır. Eğer bunlara para vermeye kalksak her biri 250 bin liradan aşağı değil. Birliğe üye olmanın böyle de bir avantajı var. Biz sadece nakliye ücretini ödemiş olacağız.”
Hayvanat Bahçesi’ndeki yeni bölümlerin çok ilgi gördüğünü, fok ve penguenlere olan ilginin aynı şekilde gelecek yeni hayvanlar için de devam edeceğini söyleyebiliriz.
Yine Saker’den aldığımız bilgiye göre Çin’den panda getirmek zor ama Bursa Zoopark yakında kırmızı pandalara kavuşacak.
Gerçek pandanın dünyadaki tek sahibi Çin gözüküyor.
Saker, başka ülkelerdeki pandalar için Çin’e yıllık bir milyon dolar kira ödendiğini anlattı.
Çoğumuzun Yakın Çevre Yolu altından gelip geçerken sadece tabelasını gördüğümüz bir tesis, işte böyle ziyaretçi rekoru kırıyor.
Saker, çocukların ücretsiz girdiği tesislere bütün Bursalıları davet ediyor.
Çünkü hayvan ve doğa sevgisi aşılanan çocukların topluma yararlı bireyler olarak yetişeceğini düşünüyor.
Alın çocuğunuzu bir haftasonu, bu güzel tesisi muhakkak görün.

Kaynak: http://www.olay.com.tr/yazarlar/ihsan-aydin/zoopa ...etci/9924/

Koyu ile belirttiğim yer özellikle fok ve penguenlerin arkasında bulunan bakımsız binalarsa çok iyi olacaktır. Hayvanat bahçesinin imajını bozuyordu.


Cüneyt5316

6 ay önce - Pzr 17 Eyl 2017, 21:51

Fok balığını ve penguenleri görme imkanım ilk defa dün oldu. Lakin biraz küçüktüler. Ama buna rağmen tıklım tıklım idi havuz başı. Sırayla giriyorduk resmen.

Efe_Marma
6 ay önce - Çrş 20 Eyl 2017, 11:08

Penguenler için ayrı para ödeniyor mu

Batur

6 ay önce - Çrş 20 Eyl 2017, 11:26

Ödenmiyor.sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet