Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
GkhanTR
3 yıl önce - Cum 04 Tem 2014, 22:08
İZMİR - Alaçatı Pazaryeri Camii ve Kilisesi - 1874'den günümüze hoşgörü simgesi

Bugün gitmiş olduğum Alaçatı'da ilginç bir cami ziyaretinde de bulunma fırsatım oldu. Alaçatı'ya giden ve çarşısını gezen herkes muhakkak ki bu camiyi görmüştür yada önünden geçmiştir. Ancak hikayesini çoğu kişi bilmez.

İlk önce klasik olarak tarihçesinden bahsedeyim. 19.yy.sonlarında Rum Kilisesi olarak inşa edilen yapı,günümüzde camii işlevi görmektedir.Üç nefli,bazilikal planlıdır. Yığma moloz taş tekniğinde inşa edilmiştir.Tonozlu iç örtü dışarıda orta nef üzerinde beşik,yan nefler üzerinde sundurma çatılar ile kapatılmıştır.Batısında yer alan narteks bölümü iki katli olup,galerileri kuzey ve güney neflerin üzerine doğru kısmen uzanır.Pastoforio’nun önünde oldukça zarif mermer işçiliği gösteren yeni bir apsis inşa edilmiştir. Narteksin alt katındaki sütunlu yürüyüş yolu kapatılarak günümüzde dükkan amacıyla kullanılmaktadır. Sonradan eklenen ve dışarıdan girilen minaresi kesme tastan olup tek şerefelidir.Narteksin önündeki avlunun tabanı,siyah ve beyaz çakıl taşları kullanarak yapılan geometrik bezekli mozaik ile döşenmistir.

Şimdi gelelim caminin ilginç kısmına. İçerişine girdiğiniz zaman yapının bir kısmında bir perde ile karşılaşabilirsiniz. Bu perde ne diye meraklanabilirsiniz? Hemen bu sorunun cevabını vereyim; perdenin arkasında turistlerin ziyaret edebildiği bir kilise bulunuyor. İlk olarak kilise olarak inşa edilmiş yapı daha sonradan kiliseden camiye çevrilerek İzmir Alaçatı Pazaryeri Camii adını almış. İzmir Alaçatı Pazaryeri Camii'nde Müslümanlar namaz kılarken, turistler caminin perde ile kesilen kilise bölümünü ziyaret edebiliyor. Cuma namazında camiye sığmayan cemaat ise, kilise bölümüne geçerek burada da namaz kılabiliyor. İzmir’de turizmin parlayan yıldızlarından Alaçatı, hoşgörünün de en güzel örneklerinden birini sunuyor. Kiliseden camiye çevrilen İzmir Alaçatı’daki Pazaryeri Camii, hem Müslümanlara hem de Hristiyanlara ev sahipliği yapıyor. Cami içindeki perde istendiği zaman otomatik olarak açılıyor. Yapımına 1830’lu yıllarda başlanan ve 1874’te kilise olarak açılan ibadethanenin Cumhuriyetin ilanının ardından camiye dönüştürülmüş.

Hatta geçtiğimiz yıllarda Pazar Yeri Camii’nde 88 yıl aradan sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönettiği ayin düzenlenmiş. İzmir Valiliğinden alınan izinle gerçekleştirilen ayine, Kuzey Ege Adaları Valisi Athanasios Giakalis, Girit Metropolü Andreas Manakis ile adalardan gelen yaklaşık 150 kişi katılmış.

Bana göre burası bir hoşgörü simgesi. Bu başlık altında hoşgörü simgesi hakkında fotoğraf, bilgi, anı ve düşüncelerimizi paylaşalım.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

yıldız oğuz

3 yıl önce - Prş 25 Eyl 2014, 00:18

burada sormuştum,
Alıntı:
Tüm resimler kapalı mı? Yani ibadet yapılan yerde resim var mı?
sağ olsun Kubat cevap vermişti, neyse ki bu yaz bu camide ikindi namazı (cemaatsız) kılmak nasip oldu, ancak yanımdaki kıble gösteren pusulayla yönü kıble yönünü kontrol etme ihtiyacı duydum, baktığımda biraz kayık var gibi geldi ve pusulaya göre yönümü biraz dönerek, eda ettim.

Eve gelince Google Earth kullanarak biraz hesapladım, , ve diyanet işlerinin sitesinden kıble yönünü baktım, gerçekten kayık olduğunu gördüm

Aşağıdaki kıble yönünü gösteren resim büyütüldüğünde (okunması için büyük yükledim) kayıklıpı görebilirsiniz.

(+)

Kaynak: diyanet işleri

(+) foto:İbrahim Eraybat

Mihrap karşıdaki duvarda olduğuna göre, bu duvar güney tarafında, mihrap güneye bakıyor gibi!

(+) foto:İbrahim Eraybat

ibrahim eraybat

Misafir 4a9

8 ay önce - Sal 18 Nis 2017, 03:24

Bu Mabet ya Klisedir yada Cami,ikisininde oldugunu söylemek bence her iki inancada saygisizliktir. Hosgörü kilifi altinda yada dikkat cekme anlaminda böyle bir uygulama bence hicde uygun degildir.Bu anlayis bicimi ne akla ne mantiga sigmaz.

Misafir 6aa

3 ay önce - Sal 12 Eyl 2017, 13:04

Merhaba misafir 4a9
Avrupada Yaşayan biri olarak hastanelerde havalimanlarında ve bazı İş yerlerinde İbadethaneler bulunur buralar hem ikilisi olarak hemi camii olarak kullanılır.
Yani senin mantığa göre biz Avrupalı türkler olarak Avrupa'da hiç bir yerde namaz kılamıyocağız

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR