Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa'da Yapılan Restorasyon Çalışmaları
« önceki   123 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 18
Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Cum 24 Mar 2017, 14:35

ARAP HAMAMI’NDA RESTORASYON BAŞLADI
Alıntı:
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GEMLİK’İN KÜÇÜK KUMLA KÖYܒNDE BULUNAN VE 300 YIL ÖNCE YAPTIRILAN ARAP HAMAMI’NI İLK GÜNKÜ İHTİŞAMINA KAVUŞTURMAK İÇİN RESTORASYON ÇALIŞMALARINA BAŞLADI.
- CİDDİ DERECEDE YIPRANAN VE 20 YIL ÖNCE KULLANILAMAZ HALE GELEN HAMAMIN ‘UYGULANACAK PROJEYLE BİRLİKTE’ YENİDEN ÖZÜNE DÖNECEĞİNİ BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, RESTORASYONDAN SONRA BİNANIN SOSYAL, KÜLTÜREL VE SANATSAL FAALİYETLERE EV SAHİPLİĞİ YAPACAĞINI SÖYLEDİ.


Bursa Büyükşehir Belediyesi, Gemlik’in Küçük Kumla Köyü’nde bulunan ve 300 yıl önce yaptırılan Arap Hamamı’nı ilk günkü ihtişamına kavuşturmak için restorasyon çalışmalarına başladı. Ciddi derecede yıpranan ve 20 yıl önce kullanılamaz hale gelen hamamın ‘uygulanacak projeyle birlikte’ yeniden özüne döneceğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, restorasyondan sonra binanın sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapacağını söyledi.

Bursa’nın özellikle kültür turizminden hak ettiği payı alması için 2300 yıllık Bitinya surlarından 8500 yıllık arkeolojik bölgelere, 600-700 yıllık Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi sivil mimari örneği yapılara kadar her alanda önemli çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, yüzlerce yıllık geçmişi bulunan bir tarihi eseri daha ayağa kaldırıyor. Küçük Kumla’da ‘Arap Hamamı’ diye bilinen ve 300 yıl önce yaptırıldığı tahmin edilen tarihi eserin yeniden hizmete alınması yönündeki restorasyon çalışmalarına başlandı. Tarihi hamam eski kimliğine dönmek için gün sayarken; Başkan Altepe, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’la birlikte tarihi mekanda incelemelerde bulundu.

Başkan Altepe, yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi ve kültürel mirasa sahip çıktıklarını söyledi. En büyük zenginlik kaynağının kentlerin ziyneti olan tarihi eserler olduğunu belirten Başkan Altepe, tüm dönem eserlerinin son birkaç yıl içerisinde ortaya çıkartıldığını hatırlattı. Ayağa kaldırılan tarihi ve kültürel mirasla Bursa’nın artık evrensel bir değer haline geldiğini ifade eden Başkan Altepe, şimdi de ilçelerdeki tarihi eserlerin restore edilmesi yönünde çalışmalara yoğunlaştıklarını, bunlardan birinin de Arap Hamamı olduğunu kaydetti. Hamamın yaklaşık 300 yıl önce yaptırıldığını ve yüzlerce yıl işlevi doğrultusunda hizmet verdiğini belirten Başkan Altepe, 20 yıl önce tarihi eserin kullanılamaz hale geldiğini vurguladı. Kubbeleri çatlayan, bakım geçirmesi muktedir olan hamam için harekete geçtiklerini ve proje çalışmalarını tamamlayarak restorasyona başladıklarını söyleyen Başkan Altepe, “Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak proje çalışmalarımızı tamamladık ve işin ihalesini de yaptık. Şimdi artık Arap Hamamı restore ediliyor” dedi.

Video:Duvarları sıvalara dökülerek orijinal derzleri açılan, soğukluktan ılıklık bölümüne, sıcaklık bölümünden külhana kadar hamamdaki tüm bölgelerin elden geçirildiğini vurgulayan Başkan Altepe, “Burada sil baştan bir düzenleme yapıyoruz. Kubbedeki çatlaklar, dikiş ve enjeksiyonlarla birlikte tamir ediliyor. Makaralı kemerler, tonozlar ve kubbeleriyle burası kendine has özelliği olan anıtsal yapıdır. İnşallah başlattığımız çalışmalar kısa süre sonra bitecek. 300 yıllık bu eser, bundan sonra sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yapıldığı merkez olacak. İnsanımıza hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

Gezisinde Başkan Altepe’ye eşlik eden Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ise, başta Başkan Altepe olmak üzere Büyükşehir yetkililerine teşekkür etti. Gemlik’teki spor tesislerinin, devasa boyuttaki alt yapı ve çevre çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştiğini hatırlatan Yılmaz, Arap Hamamı restorasyonunun hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/arap-hamami-nda-restorasy ...ber/23563/

Hayırlı uğurlu olsun.


Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Çrş 29 Mar 2017, 14:05

BELENÖREN KÖY KONAĞI GÜN SAYIYOR
Alıntı:
- UNESCO LİTERATÜRÜNE ‘KIRSAL KÜLTÜR’ KAVRAMINI KAZANDIRAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KELES’İN BELENÖREN MAHALLESİ’NE KAZANDIRDIĞI VE İÇİNDE BİR DE MÜZENİN BULUNDUĞU KÖY KONAĞI İLE KIRSAL KÜLTÜRÜ GELECEK KUŞAKLARA AKTARACAK.
- RESTORASYON ÇALIŞMALARI TAMAMLANMA AŞAMASINA GELEN KÖY KONAĞINDA İNCELEMELERDE BULUNAN BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI RECEP ALTEPE, YÖRÜK TÜRKMEN KÜLTÜRÜNÜN YAŞATILACAĞI KÖY KONAĞINDA HER TÜRLÜ SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİK YAPILABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.
UNESCO literatürüne ‘kırsal kültür’ kavramını kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Keles’in Belenören Mahallesi’ne kazandırdığı ve içinde bir de müzenin bulunduğu köy konağı ile kırsal kültürü gelecek kuşaklara aktaracak. Restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına gelen köy konağında incelemelerde bulunan Büyükşehir Başkanı Recep Altepe, Yörük Türkmen kültürünün yaşatılacağı köy konağında her türlü sosyal ve kültürel etkinlik yapılabileceğini söyledi.

Tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan aynı zamanda kırsal kültürün yaşattırılması çalışmalarıyla ‘kırsal kültür’ kavramını UNESCO literatürüne kazandıran Bursa Büyükşehir Belediyesi Keles’in Belenören Mahallesi’ndeki harabe halindeki sivil mimarlık örneği bir yapıyı daha ihya etti. Harabe halindeki 3 katlı yapı, komple sökülerek aslına uygun olarak yeniden inşa edildi. İçinde kırsal kültürün yaşatılacağı bir müzenin de yer aldığı konakta restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına gelirken, tarihi konak her türlü sosyal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapabilecek.Kaynak:Yörük Türkmen kültürü yaşatılacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke ile birlikte Belenören Mahallesi’ndeki tarihi konakta devam eden çalışmaları yerinde inceledi.
Merkeze sonradan bağlanan tüm ilçelerde, özellikle de kırsal yerleşim alanlarında yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Başkan Altepe, bu çalışmalar kapsamında Belenören’e de mahalle konağı kazandırıldığını hatırlattı. Çalışmaların artık tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bu sivil mimarlık örneği yapı, harabe halde, kullanılamaz durumdaydı. Komple sökülerek, aslına uygun olarak yeniden inşa edildi. Orijinal çeşmesi, içindeki müzesi ve toplantı alanlarıyla Yörük Türkmen kültürünün yaşatıldığı önemli bir merkez olacak. 3 katlı ve 400 metrekare inşaat alanına sahip yapı, taş duvarları, ahşap ve tuğla yapılarıyla orijinal bir eser olarak gün yüzüne çıkmış oldu. Bu bölgenin tarihi anlatan tüm eserler de konak içinde müzede sergilenecek ve kırsal kültür gelecek kuşaklara aktarılmış olacak” diye konuştu.
Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke de köy müzesinin kırsal kültür anlamında önemli bir örnek teşkil edeceğini belirterek, bölgeye yaptığı yatırımlar nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/belenoren-koy-konagi-gun- ...ber/23582/

Hayırlı uğurlu olsun.


Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Pzr 02 Nis 2017, 22:09

TARİHİ HAMAM ÖZGÜN KİMLİĞİNE KAVUŞUYOR
Alıntı:
- Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kestel İlçesi’ne bağlı Babasultan’daki tarihi hamamı restore ederek, orijinal kimliğiyle bölgeye kazandırıyor.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bölgedeki sıcak suyun da çekilmesinin ardından hamamın özgün kimliğiyle vatandaşlara hizmet vereceğini söyledi.
Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasını gün yüzüne çıkaran çalışmaları kapsamında Kestel İlçesi’nin Babasultan Mahallesi’ndeki tarihi hamam restore ediliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bölgedeki sıcak suyun çekilmesinin ardından hamamın özgün kimliğiyle vatandaşlara hizmet vereceğini söyledi.

‘UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yerini alan Bursa’nın değerlerini, orijinal kimliğiyle öne çıkaran Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki tarihi yapılara da değer katıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kestel İlçesi Babasultan Mahallesi’nde restore edilen tarihi hamamda inceleme yaptı.
Başkan Altepe, Bursa’da tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkıldığını belirterek, “Tüm dönemlerin eserleri birer birer bu yıllarda ayağa kaldırılmış oluyor. Osmanlı şehri Bursa’da, özellikle bizim için en önemli dönem Osmanlı dönemi eserleri… Kestel İlçesi’ne bağlı Babasultan Mahallesi’nde Osmanlı ilk dönem eserlerimizden Baba Sultan Hamamı da bu eserlerden ve Orhan Gazi dönemine ait, 600 küsur yıllık bir hamam…” dedi.Video:Termal hamam şifa dağıtacak
Hamamın kendine has mimarisi ve tarzı olduğunu belirten Başkan Altepe, “Babasultan Hamamı, tekrar projelendirilerek restorasyon, rekonstrüksiyon projeleri yapıldı. İhale edildi ve şu anda restorasyonu ve rekonstrüksiyonu bitmek üzere... Yüzyıllarca hamam olan bu tesis yine hamam olarak hizmet verecek. Kadınlara ve erkeklere dönüşümlü olarak hizmet sunacak. Bölgede hamama yaklaşık 3 km mesafede Jeotermal şirketimizin bulduğu şifalı suyu da buraya çekiyoruz. Termal sularıyla birlikte bu hamam tekrar canlanmış oluyor. Hamam ilk günkü özgün haliyle şifa da dağıtacak” diye konuştu.
Kestel Belediye Başkanı Yener Acar da Babasultan’ın Kestel’in tarihi mahallelerinden biri olduğunu belirterek, termal hamamın kısa sürede tamamlanacağına inandığını söyledi. Acar ile Babasultan Mahallesi Muhtarı Fahri Çelik, tarihi hamamın restorasyonundan dolayı Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/tarihi-hamam-ozgun-kimlig ...ber/23601/

Hayırlı uğurlu olsun.Misafir f02

1 yıl önce - Sal 04 Nis 2017, 01:09

Bunlar restorasyon degil yeniden yapilan cakma binalar.restorasyon eski yapiyi yenilemektir bunlarin hic biri bu kategoriye uymuyor. Ama yinede tarihteki yapiları canlandirmak acisindan iyi.

Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Sal 11 Nis 2017, 22:13

GENÇLİĞİN BULUŞMA NOKTASI; YALI KONAK
Alıntı:
- GEMLİK SAHİLİNDE HARABE GÖRÜNTÜSÜYLE HER AN ÇÖKME TEHLİKESİ BULUNAN SİVİL MİMARLIK ÖRNEĞİ YALI KONAK, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILAN RESTORASYONUN ARDINDAN GEMLİK GENÇLİK MERKEZİ OLARAK KISA SÜREDE İLÇEDE GENÇLERİN EN ÖNEMLİ BULUŞMA NOKTASI HALİNE GELDİ.
- KISA SÜREDE GENÇLERİN ÖNEMLİ UĞRAK YERİ HALİNE GELEN GEMLİK GENÇLİK MERKEZİ’Nİ ZİYARET EDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YAKLAŞIK 2 MİLYON TL’YE MAL OLAN ÇALIŞMALARLA YALI KONAK’IN GEMLİK SAHİLİNE BÜYÜK BİR DEĞER KATTIĞINI SÖYLEDİ.
- GEMLİK BELEDİYE BAŞKANI REFİK YILMAZ DA İLÇEDE GENÇLERİN BİR ARAYA GELECEĞİ VE KÜLTÜREL AMAÇLI HİZMET VERECEK MEKAN SIKINTISI YAŞANDIĞINI HATIRLATARAK, BU EKSİKLİĞİN YALI KONAK İLE GİDERİLDİĞİNİ VURGULADI.
Gemlik sahilinde harabe görüntüsüyle her an çökme tehlikesi bulunan sivil mimarlık örneği Yalı Konak, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan restorasyonun ardından Gemlik Gençlik Merkezi olarak kısa sürede ilçede gençlerin en önemli buluşma noktası haline geldi. Kısa sürede gençlerin önemli uğrak yeri haline gelen Gemlik Gençlik Merkezi’ni ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olan çalışmalarla Yalı Konak’ın Gemlik sahiline büyük bir değer kattığını söyledi. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz da ilçede gençlerin bir araya geleceği ve kültürel amaçlı hizmet verecek mekan sıkıntısı yaşandığını hatırlatarak, bu eksikliğin Yalı Konak ile giderildiğini vurguladı.

Tarihi ve kültürel miras çalışmalarını merkezin yanı sıra tüm ilçelerde hız kesmeden sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Gemlik ilçesinde harabe halindeki bir eseri daha ayağa kaldırarak kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacak bir merkeze dönüştürdü. Daha önce Paşa Konağı’nı restore ederek ayağa kaldıran, Balık Pazarı’nı modern bir buluşma noktası haline getiren ve Balık Pazarı Hamamı’ndaki restorasyon çalışmalarını hızla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, sahildeki Yalı Konak’ta da restorasyonu tamamlandı. Kamulaştırma ve restorasyonla birlikte yaklaşık 2 milyon TL’lik yatırımla Gemlik Gençlik Merkezi olarak hizmet vermeye başlayan tarihi konak, başta üniversiteliler olmak üzere kısa sürede ilçe gençliğinin önemli buluşma merkezi haline geldi.

Video:Gemlik’e değer kattı
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ile birlikte, ilçe gençlerinin en önemli buluşma mekanı olan tarihi konağı ziyaret etti. Tarihi konak içinde oluşturan kütüphaneyi gezen Başkan Altepe, gençlerle sohbet edip, onların sorunlarını dinledi. Gemlik sahilindeki önemli sivil mimarlık örneği Yalı Konak’ın harabe halde ve yıkılmak üzere olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Öncelikle 4 katkı bu özellikli binayı kamulaştırıp, satın aldık. Daha sonra yaptığımız restorasyonla tarihi konak aslına uygun olarak restore edildi. Yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olan çalışmalarla tarihi konak şimdiden ilçede sosyal ve kültürel hayata renk kattı. Ayrıca Gemlik sahili de önemli bir değere kavuşmuş oldu.
Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz da özellikle üniversite gençlerinin buluşabileceği bir mekan eksikliği yaşandığını ve Yalı Konak ile bu sorunun ortadan kaldığını belirterek katkıları nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/gencligin-bulusma-noktasi ...ber/23688/

Hayırlı uğurlu olsun.


Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Cmt 22 Nis 2017, 16:50

6 ASIRLIK ESER DEĞERİNİ BULDU
Alıntı:
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN RESTORASYONU TAMAMLANAN 600 YILLIK İSHAK ŞAH CAMİİ İLK GÜNKÜ ÖZGÜN HALİYLE YENİDEN İBADETE AÇILDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TARİHİ CAMİNİN MİNARESİNDEN ÇATISINA, ZEMİNİNDEN ÇEVRE DÜZENLEMESİNE KADAR TAMAMEN ELDEN GEÇİRİLİP, ÖZGÜN KİMLİĞİNE KAVUŞTURULDUĞUNU BÖYLELİKLE ECDADIN DA RUHUNUN ŞAD EDİLDİĞİNİ SÖYLEDİ.


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan 600 yıllık İshak Şah Camii ilk günkü özgün haliyle yeniden ibadete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi caminin minaresinden çatısına, zemininden çevre düzenlemesine kadar tamamen elden geçirilip, özgün kimliğine kavuşturulduğunu böylelikle ecdadın da ruhunun şad edildiğini söyledi.

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında Bursa’nın değerlerini UNESCO ile evrensel değer haline getiren Büyükşehir Belediyesi, ecdat emanetlerini ayağa kaldırma çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Bu kapsamda Namazgah Caddesi üzerinde bulunan 600 yıllık İshak Şah Camii de minaresinden çatısına, zemininden cephe duvarları ve bahçe düzenlemesine kadar bütünüyle özgün haline getirildi. Tarihi Camii, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Makedonya Kültür Bakanlığı Müsteşarı Behicüddin Şehabi ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenin ardından Cuma namazı ile ibadete yeniden açıldı.Video:Ecdadın ruhu şad edildi
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her hafta özellikle Cuma günleri ya bir caminin temelini attıklarını yada bir camiyi ibadete açtıklarını hatırlatarak, bu hafta da 600 yıllık bir eseri ilk günkü görüntüsü ise yeniden ibadete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Bursa merkezde el atmadık tescilli yapı bırakmadıklarını, merkeze yeni bağlanan 10 ilçede de 450’nin üzerinde tarihi miras projesi üzerinde çalıştıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Bu çalışmalarımız sadece Bursa’da değil, tüm Osmanlı coğrafyasında devam ediyor. Üsküp’te 8 eserin restorasyonunu bitirdik. Bugün de Sultan Çelebi Mehmed döneminde 1421 yılında İvaz Şah oğlu İshak Şah tarafından yaptırılan bu eseri yeniden ibadete açıyoruz. Minaresinden zeminine, duvarlarından bahçe düzenlemesine kadar tarihi cami özgün kimliğine bütündü ve ecdadımızın ruhu da şad oldu” dedi.
Kadim medeniyetin tüm izlerini taşıyan Bursa’nın her köşesinde bir tarihi esere rastlamanın mümkün olduğunu hatırlatan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de bu izleri ortaya çıkarıp, gelecek kuşaklara aktarma görevinin de kendilerinde olduğunu söyledi. Edebali, bu hedef doğrultusunda ilçeye bir eser daha kazandıran Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın da toplumu var eden değerlerin bir kısmının somut bir kısmının ise manevi değerler olduğunu ifade ederek, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla bu değerleri ortaya çıkarıp, en güzel şekilde yaşattığını vurguladı.
Kurtoğlu Mahalle Muhtarı Ahmet Gedik de mahallelerindeki böyle bir ecdat emanetinin aslına uygun şekilde ayağa kaldırılması nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Daha sonra yapılan duanın ardından protokol üyeleri kurdele keserken, Cuma namazı ile cami yenilenen yüzüyle ibadete açılmış oldu.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/6-asirlik-eser-degerini-b ...ber/23752/

Hayırlı uğurlu olsun.Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Çrş 26 Nis 2017, 21:45

TOPRAK ALTINDAN İHTİŞAMLI BİR ESER ÇIKTI
Alıntı:
- YAKLAŞIK 520 YIL ÖNCE BURSA’NIN EN BÜYÜK MEDRESELERİNDEN BİRİ OLARAK YAPTIRILAN, BAKIMSIZLIK VE YANGINLARDA BÜYÜK HASAR GÖREN VE 1855 DEPREMİNDEN SONRA İSE TAMAMEN TOPRAK ALTINDA KALAN HANÇERLİ FATMA SULTAN MEDRESESİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN İLK GÜNKÜ İHTİŞAMIYLA YENİDEN HİZMETE AÇILDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BU GÜNE KENT MERKEZİNDE 680 TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRAS PROJESİNİ HAYATA GEÇİRDİKLERİNİ BELİRTEREK, 10 YENİ İLÇEDEKİ ESERLER İÇİN HAZIRLANAN 450 TARİHİ MİRAS PROJESİYLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIN DA HIZLA SÜRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ.
- İÇİŞLERİ ESKİ BAKANI VE BURSA MİLLETVEKİLİ EFKAN ALA, NADİDE BİR ESER OLARAK NİTELEDİĞİ TARİHİ MEDRESEYİ GIPTAYLA SEYRETTİĞİNİ BELİRTEREK, “TOPRAK ALTINDAKİ BU ESERİ VÜCUDA GETİREN BAŞTA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ OLMAK ÜZERE EMEĞİ GEÇEN HERKESİ KUTLUYORUM” DEDİ.
- BAŞBAKAN YARDIMCISI VEYSİ KAYNAK DA ÇALIŞMAYI “İNANILMAZ ETKİLEYİCİ VE TAKDİRE ŞAYAN BİR ESER” OLARAK NİTELERKEN, “ECDAT EMANETLERİNE SAHİP ÇIKMAK BİZİM ASLİ SORUMLULUĞUMUZ. BU SORUMLULUĞU EN İYİ ŞEKİLDE GÖSTERDİKLERİ BAŞKANIMIZA VE EKİBİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM” DEDİ.


Yaklaşık 520 yıl önce Bursa’nın en büyük medreselerinden biri olarak yaptırılan, bakımsızlık ve yangınlarda büyük hasar gören ve 1855 depreminden sonra ise tamamen toprak altında kalan Hançerli Fatma Sultan Medresesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk günkü ihtişamıyla yeniden hizmete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu güne kent merkezinde 680 tarihi ve kültürel miras projesini hayata geçirdiklerini belirterek, 10 yeni ilçedeki eserler için hazırlanan 450 tarihi miras projesiyle ilgili çalışmaların da hızla sürdüğünü söyledi. İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, nadide bir eser olarak nitelediği tarihi medreseyi gıptayla seyrettiğini belirterek, “Toprak altındaki bu eseri vücuda getiren başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da çalışmayı “inanılmaz etkileyici ve takdire şayan bir eser” olarak nitelerken, “Ecdat emanetlerine sahip çıkmak bizim asli sorumluluğumuz. Bu sorumluluğu en iyi şekilde gösterdikleri Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Tarih başkenti Bursa’yı adeta bir açık hava müzesi haline getirmek amacıyla günümüze ulaşan yer üstündeki tüm eserleri ihya eden Büyükşehir Belediyesi, Bayezid Paşa Medresesi gibi tamamen yer altında kalan bir eseri daha tüm ihtişamı ile gün yüzüne çıkardı. Musa Baba, Piremir, Davutkadı, Zümrütevler ve Sıracevizler Mahallelerinin kesişme noktasında bulunan tarihi yapı üzerindeki 3 katlı binayı kamulaştırıp, kaldıran Büyükşehir Belediyesi, kazı çalışmalarıyla tarihi medresenin temellerine ulaşmıştı. Yaklaşık 520 yıl önce, Sultan 2. Bayezit’in torunu olan Hançerli Fatma Sultan tarafından yaptırılan ve Bursa’nın en büyük medreselerinden biri olan yapı, aslına uygun olarak yapılan restorasyonun ardından tüm ihtişamı ile kent ziynetleri arasındaki yerini aldı. Yıldırım’daki sosyal ve kültürel aktivelerin merkezi olacak tarihi medrese, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Milletvekilleri Müfit Aydın ve Osman Mesten, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle hizmete açıldı.

680 eser ihya edildi
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi medresenin açılışında yaptığı konuşmada, hayata geçirdikleri tarihi ve kültürel miras projeleri hakkında bilgi verdi. Bursa’yı tarih başkenti bir açık hava müzesine dönüştürmek amacıyla 8500 yıllık arkeolojik dönemlerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi yapılarına kadar her alanda yoğun bir çalışma içinde olduklarını dile getiren Başkan Altepe, bu güne kadar tamamladıkları tarihi miras projesinin 680’i bulduğunu söyledi. Merkeze sonradan bağlanan 10 yeni ilçedeki tarihi eserlerle ilgili olarak da 450 proje hazırladıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Bu çalışmalarımız Bursa’mız tüm tarihi semtleriyle birlikte 2 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Şimdi hedefimizde İznik var. O da UNESCO için adaylar arasında. Daha Büyükşehir sınırlarına girmeden o bölgede çalışmalarımıza başladık. Göl içindeki batık bazilikadan surlara kadar tüm eserler üzerinde çalışıyoruz. Açılışını yaptığımız eser de 520 yıl önce yapılmış, ancak bakımsızlık nedeniyle harabe durumuna gelmiş. Yangınlar ve depremlerde zarar görmüş. En son 1855 depreminde de tamamen toprak altında kalmış. Üzerindeki evleri kamulaştırıp, kaldırdık ve 1200 metrekare alanlı tarihi medreseyi 520 yıl önceki haliyle yeniden ayağa kaldırdık. Kamulaştırmalarla birlikte yaklaşık 5 milyon liraya mal olan bu eser nüfusu 700 bine ulaşan Yıldırım ilçemizde sosyal ve kültürel etkinliklerin merkezi olacak” diye konuştu.

Etkileyici, takdire şayan…
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, tarihi yapının bulunduğu yerin eski fotoğraflarında toprak üzerinde hiçbir yapı bulunmazken, şimdi gördüğü eserin Vakıflardan sorumlu bir bakan olarak kendisini çok etkilediğini söyledi. Çalışmayı “inanılmaz etkileyici ve takdire şayan” olarak nitelendiren Kaynak, bu eserlerin ecdat emaneti olduğunu ve emanete sahip çıkmanın ise kendileri için asli sorumluluk olduğunu kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuşmasında dile getirdiği yatırlara da değinen Kaynak, “Başkanımız, ulaşımdan tarihe, kırsal hizmetlerden spora kadar adeta Başbakanımızla yarışır projelerden bahsetti. Bu da bizim son 15 yılda belediyecilik vizyonumuzu gösteriyor. Bizim medeniyetimiz aynı zamanda bir vakıf medeniyeti. Bu medresenin ihtiyaçlarının karşılanması için bile bir çok dükkan, hamam ve bahçeler vakfedilmiş. Bizim ecdadımız 600 yıl adaletle hükmetmiş, kimsenin diline, dinini, ırkına, rengine karışmamış. O yüzden 600 yıl ayakta kalmış bir devletin devamıyız. Bugün dünya bir terör sarmalı içinde. Kimse kimsenin diline, dinine, rengine tahammül edemiyor. Bizim ecdadımız ise canlı cansız, Müslüman gayrimüslim demeden herkes için vakıflar kurmuş. Çok şükür geride bıraktığımız 15 yıllık süreçte, satılan vakıf eserlerini değil, yeniden ayağa kaldırılan eserleri konuşuyoruz. Ben de böyle bir eseri ihya eden Başkanımız ve ekibini kutluyorum” dedi.

Video:Gıptayla seyrettim
İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala da toprak altında kalmış nadide bir eserin Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden hizmete sunulduğunu hatırlatarak, “Gerçekten gıptayla seyrettiğim bu eseri, vücuda getiren Büyükşehir Belediye Başkanımızı, burada çalışan mimarından mühendisine ve işçisine kadar herkesi kutluyorum” dedi. “Dünyaya 600 yıl boyunca medeniyeti öğreten bir milletin mensubuyuz” diyen Ala, “Yer altında kalan sadece fiziki mekanlarımız değil. Geleneklerimiz, örflerimiz, adetlerimiz var. Tüm bu değerlerin yerüstüne çıkarılıp, tüm insanlığın hizmetine sunulmasını temenni ediyorum” diye konuştu.
Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ergün de böyle bir eserin ilçelerine kazandırılması nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Başkan Altepe, günün anısına Başbakan Yardımcısı Kaynak’a Bursa bıçağı hediye ederken, kurdele kesilmesinin ardından protokol üyeleri tarihi medreseyi gezdi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/toprak-altindan-ihtisamli ...ber/23781/

Hayırlı uğurlu olsun.


Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Çrş 06 Eyl 2017, 15:36

ANTİK TİYATRO ÖZGÜN KİMLİĞİNE KAVUŞUYOR
Alıntı:
- İZNİK ROMA TİYATROSU’NDA SADECE YILIN BİRKAÇ AYINDA YAPILAN KAZI ÇALIŞMALARI BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DEVREYE GİRMESİYLE TÜM YILA YAYILIRKEN, ANTİK TİYATRO ÖZGÜN KİMLİĞİNE KAVUŞMAYA BAŞLADI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, SUR İMALATLARINDA KULLANILMAK ÜZERE TİYATRODAN SÖKÜLEN TAŞLARIN AYNI OCAKLARDAN ALINIP, ORİJİNAL ÖLÇÜLERİNDE KESİLEREK YERİNE KONACAĞINI BELİRTEREK, 2 BİN YIL ÖNCESİNİN AMBİYANSINI OLUŞTURMAYI AMAÇLADIKLARINI SÖYLEDİ.
İznik Roma Tiyatrosu’nda sadece yılın birkaç ayında yapılan kazı çalışmaları Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin devreye girmesiyle tüm yıla yayılırken, antik tiyatro özgün kimliğine kavuşmaya başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sur imalatlarında kullanılmak üzere tiyatrodan sökülen taşların aynı ocaklardan alınıp, orijinal ölçülerinde kesilerek yerine konacağını belirterek, 2 bin yıl öncesinin ambiyansını oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin ardından tarihi ve kültürel miras çalışmalarında rotayı İznik’e çeviren ve göl içindeki batık bazilikanın sualtı müzesine dönüştürülmesi, çini fırınları, Abdülvahap Tepesi, hanlar ve medreselerle, surların gün yüzüne çıkarılması gibi birçok projenin startını veren Büyükşehir Belediyesi, yoğun çalışmanın meyvelerini toplamaya başladı. 1964 – 1980 arasında İstanbul Üniversitesi tarafından, 1980 – 2006 arasında Arkeolog Bedri Yalman tarafından Roma Tiyatrosu’nda belirli dönemlerde yapılan kazı çalışmalarının hız kazanması için iki yıl önce Büyükşehir Belediyesi devreye girmişti. Büyükşehir Belediyesi ile Kültür Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokolle kazı ve restorasyon çalışmalarının yılın bir bölümü değil, tam zamanlı olarak yıl boyunca yapılması kararlaştırılmıştı. Protokol kapsamında Kültür Turizm Bakanlığı himayesindeki çalışmalara finans desteği Büyükşehir Belediyesi’nce sağlanırken, Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü de kazılara başlamıştı. Kesintisiz devam eden kazı ve alan düzenleme çalışmalarıyla antik tiyatro artık ete kemiğe bürünmeye başladı.

Video:Önemli mesafe kat edildi
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile birlikte antik tiyatro kazı alanında incelemelerde bulundu. Kazıları yürüten Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç, kazılarda gelinen son durum hakkında Başkan Altepe’ye bilgiler verdi. İznik’in Bursa’dan da önce başkent olan Selçuklu, Doğu Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerinin tüm izlerini bünyesinde barındıran önemli bir merkez olduğunu belirten Başkan Altepe, tüm medeniyetlere ait izleri gün yüzüne çıkarmayı amaçladıklarını söyledi. 2 bin yıllık geçmişi olan Roma Tiyatrosu’nun düz arazide kurulan özel bir proje olduğunu, Aspendos gibi bir iki yerde benzerinin bulunduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Buradaki kazılarda uzun zamanda az mesafe alınmıştı. Büyükşehir Belediyemizin de katkılarıyla artık burada gece gündüz faaliyet sürüyor. Bir an önce ayağa kaldırmak ve tamamlanan bölümlerde kültürel sanatsal faaliyetler yapmak istiyoruz. Geçen yıldan bu yana önemli bir mesafe kat edildi. Yerin altından önemli argümanlar çıkarıldı. Artık ete kemiğe bürünüyor. Tiyatronun mevcut dokusu bozulmuş, buradan sökülen taşlar, sur imalatında kullanılmış. Şimdi aynı ocaklardan, aynı taşları bulunup orijinal ölçülerinde keserek, milimetresine kadar uygun şekilde yerine uygulanacak. Mevcut dokuya zarar vermeden orijinal haliyle canlanacak. Bir an önce etkinlikleri yapmayı hedefliyoruz. 2 bin yıl öncesinin ambiyansını oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Taşlar tek tek ölçüldü
Kazıları yürüten Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç de alandaki bütün taşların tek tek ölçüldüğünü, orijinali nasılsa aynı o şekilde canlandırılmasının yapıldığını söyledi. Girişlerde gösterişli sütunlu galeriler bulunduğunu ifade eden Meriç, “Bunlar da ölçüldü, nasılsa o şekilde ayağa kaldırıldı. Kazılar bittikten sonra restorasyon çalışmaları başlayacak. Proje bazında tip projesi yapılmaya başladı. En kıza zamanda kazıların tamamlanması ve restorasyonun bitirilerek tekrar kültür sanat faaliyetlerinin yapılması için çalışıyoruz. Bir aksilik olmazsa 3 - 4 yıl içinde tamamlanmasını umuyoruz” dedi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/antik-tiyatro-ozgun-kimli ...ber/24483/

Hayırlı uğurlu olsun.


Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Pts 11 Eyl 2017, 16:12

5 ASIRLIK KÜLLİYE AYAĞA KALDIRILIYOR
Alıntı:
- BÜYÜKŞEHİR SINIRLARINA YENİ DAHİL OLAN İLÇELERDE DE TARİHİ KÜLTÜREL MİRAS YATIRIMLARINA AĞIRLIK VEREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, YENİŞEHİR İLÇESİ’NDEKİ SİNAN PAŞA KÜLLİYESİ’Nİ DE İLK GÜNKÜ İHTİŞAMINA KAVUŞTURMAK AMACIYLA RESTORASYON ÇALIŞMALARINI HIZLA SÜRDÜRÜYOR.
- OSMANLI SADRAZAMI, YEMEN FATİHİ SİNAN PAŞA TARAFINDAN YAPTIRILAN YAKLAŞIK 5 ASIRLIK KÜLLİYE, RESTORASYONUN ARDINDAN İLÇENİN SOSYAL VE KÜLTÜREL YAŞAMINA RENK KATAN BİR MERKEZ OLACAK.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KENT MERKEZİNDE EL ATMADIK TARİHİ ESER BIRAKMADIKLARINI BELİRTEREK, YENİŞEHİR BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM İLÇELERDEKİ ECDAT YADİGARI ESERLERİN BİR BİR AYAĞA KALDIRILDIĞINI SÖYLEDİ.
- YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SÜLEYMAN ÇELİK, İLÇE TARİHİ AÇISINDAN ÖNEM TAŞIYAN ESERİN YENİDEN İLÇEYE KAZANDIRILMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR NEDENİYLE BAŞKAN ALTEPE’YE TEŞEKKÜR ETTİ.
Büyükşehir sınırlarına yeni dahil olan ilçelerde de tarihi kültürel miras yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir İlçesi’ndeki Sinan Paşa Külliyesi’ni de ilk günkü ihtişamına kavuşturmak amacıyla restorasyon çalışmalarını hızla sürdürüyor. Osmanlı Sadrazamı, Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından yaptırılan yaklaşık 5 asırlık külliye, restorasyonun ardından ilçenin sosyal ve kültürel yaşamına renk katan bir merkez olacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent merkezinde el atmadık tarihi eser bırakmadıklarını belirterek, Yenişehir başta olmak üzere tüm ilçelerdeki ecdat yadigarı eserlerin bir bir ayağa kaldırıldığını söyledi. Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, ilçe tarihi açısından önem taşıyan eserin yeniden ilçeye kazandırılmasına yönelik çalışmalar nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Tarihi ve kültürel miras yatırımlarıyla Bursa’yı adeta bir Açıkhava müzesine dönüştüren ve kentin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasıyla bu çalışmalarını taçlandıran Büyükşehir Belediyesi, ecdat yadigarı eserlerin ayağa kaldırılması çalışmalarına merkeze yeni bağlanan ilçelerde de hız kesmeden devam ediyor. Kent merkezinde el atılmadık tarihi eser bırakmayan Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir ilçesinde de önemli bir eseri yeniden ayağa kaldırmak amacıyla restorasyon çalışmalarını hızla sürdürüyor. Osmanlı Sadrazamı, Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından yaptırılan ve sadece camii, medrese birimleri, imaret, kuzeydoğuda külliyenin ana girişi ve batıda camiye girişi sağlayan kapının ayakta olduğu yaklaşık 5 asırlık külliye, restorasyonla birlikte ilk günkü ihtişamına kavuşturulacak.Baharda açılacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik ile birlikte Sinan Paşa Külliyesi’nde devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Bursa’da hayata geçirdikleri yatırımlarla kentin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındığını şimdi ise tarihi miras yatırımlarında rotayı ilçelere çevirdiklerini ifade eden Başkan Altepe, bu dönemin tüm medeniyetlerin izlerinin ortaya çıkarıldığı bir dönem olarak tarihe geçeceğini vurguladı. Yenişehir ilçesinin de özellikle bir tarih başkenti olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “İlçenin tam kalbindeki yaklaşık 500 yıllık Sinan Paşa Külliyesi de önemli bir ecdat emaneti. Cami, medrese, imaretleriyle güzel bir eser. Medrese kısımları, aşevi kısımları komple restore ediliyor, bu bölümler büyük tahribatlar görmüş. Depremlerde birçok duvarda çatlaklar oluşmuş. Büyükşehir eliyle restore ediyoruz. Artık son kalan kısımlar yapılıyor, yok olan revaklar da birer birer tamamlanıyor. Medrese ve imaret kısımları bitiriliyor. Yılbaşından sonra, baharın ilk aylarında sosyal ve kültürel tesis olarak hizmet açmayı planlıyoruz. Yaklaşık 7 milyon liraya mal olacak eser, bölgenin önemli bir eksikliğini giderecek. Yenişehir için şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.

Video:Osmanlı’nın ilk başkenti
Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik de Yenişehir denince ilk akla gelenin Osmanlı’nın ilk başkenti olmasının geldiğini ve ilk hutbenin Yenişehir’de okunduğunu hatırlattı. Sinan Paşa Külliyesi’nin de ilçedeki en önemli ecdat emanetlerinden biri olduğunu vurgulayan Çelik, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın buraya gösterdiği hassasiyet bizim için çok önemli. Tarihi külliyenin tekraren gün yüzüne çıkarılması, hayat bulması ilçemiz adına çok önemli. Çalışmalar bittiğinde tarihi atmosferi yeniden yakalayacağız. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/5-asirlik-kulliye-ayaga-k ...ber/24522/

Hayırlı uğurlu olsun.


Berktuğ
site denetçisi

3 ay önce - Prş 26 Tem 2018, 13:33

‘SELAMİ TEKKESİ’ GÜN SAYIYOR
Alıntı:
Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Yeşil Türbe’nin yanında bulunan ve 1855 depremine kadar ayakta kalmayı başaran’ Selami Tekkesi’nde sürdürdüğü restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelindi.Hizmete aldığı yatırımlarla Bursa’yı bir açık hava müzesi haline getirmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, yıllarca unutulmuş bir eseri daha ilk günkü haline dönüştürüyor. Tarihi Yeşil semtinde yer alan, 1855 depreminde büyük hasar gören ve günümüze yıkık bir minaresi ulaşan Selami Tekkesi de Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürdüğü restorasyon çalışmaları kapsamında yenilendi. Yüzde 90 oranında tamamlanan çalışmaların ardından tarihi tekkenin, bölge halkının istifade edeceği bir sağlık ocağı olarak hizmet vereceği açıklandı. Cami ve çevre düzenlemesi de yapılan alan, halkın bir araya gelebileceği, sosyalleşebileceği mekan olarak da tasarlandı.

Yıldırım’a değer katacak
Celveti Şeyhi Selami Efendi tarafından yaptırılan ve 17. yüzyılın ikinci yarısında inşa edildiği tahmin edilen yapının ilk günkü haliyle günümüze kazandırılacağını söyleyen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, ‘Selami Tekesi’nde yürütülen çalışmalar kapsamında’ cami ve minarenin ayağa kaldırıldığını ifade etti. Vatandaşların talebi doğrultusunda tekke kısmının sağlık ocağı olarak düzenlendiğini kaydeden yetkililer, tarihi yapının Yıldırım'a ayrı bir değer katacağını vurguladı.

Kaynak: https://www.bursa.bel.tr/selami-tekkesi-gun-sayiy ...aber/26220

Hayırlı uğurlu olsun.sayfa 18
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet