Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sinop Gerze Yörükleri
« önceki   123456

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 6
Mehmet Akif Tiryaki

1 yıl önce - Prş 13 Ekm 2016, 00:29
Gerze soy agacim.

Bizim koy Hacıselli ve buyuk dedemiz Ahmet Uyaniksoy lakap olarak da gotü kızil Ahmet derlermis.
Bu kızil boyunu ögrendim. Diğer akrabalarımin yaptıği araştirmalara gore de soyumuz Saruhanlılar'a dayaniyor,
Daha gerisinde de aral golunun guneyinde Harxzemsahlar bulunuyor. Cumhurbaskanligi forsunda yildızlardan
Bir tanrsi de Harzemşahlar'i ifade ediyor.

Misafir 22a

1 yıl önce - Çrş 02 Ksm 2016, 15:23

Merhaba, ben de soyumu merak edenlerdenim büyüklerime sorup bişeyler öğrenmeye çalışıyorum fakat onların da bişey bildiği yok hepsi başka bişey söylüyor. Yazdıklarınızı merakla okudum fakat istediğimi bulamadım. Ben Sinop Durağanlıyım ve merak ediyorum soyumu Durağan'ın Boyalıca,Dereli ve Kızılcapelit köyleri beni ilgilendirem yerler bilgisi olan varsa ve bilgilendirirse cidden çok mutlu olurum. Teşekkür ediyorum şimdiden.

Misafir 7c8

1 yıl önce - Pzr 11 Arl 2016, 02:10

Selamın aleyküm hemserilerim ,bizde sinop gerzeliyim köyümüz eskiden gerzeye simdi ise sonradan ilce olan dikmene bağlı BUCAK KÖYÜ soy isimimiz YILMAZ bu köyün ne tarihcesine nede herhangi bir bilgisine ulasabildim . Kendim istanbuldabikamet ediyorum. Hangi boydaniz köyümuzun tarihi nedir kayirltlarda gecermi bilginiz varmi. Saolun varolun selanlar.

Misafir c02

12 ay önce - Sal 13 Arl 2016, 12:09

7 ay önce - Prş 05 May 2016, 09:57

Aziz hemşerim öncelikle Sinop Gerze Yörükleri ile ilgili araştırmalardan dolayı sizi tebrik ediyorum.Bende bu konulara meraklı bir hemşerinizim.Bende Gerze Tilkilik (yeni ismi Çağlayan ) köyündenim.Köydeki lakabımız bentdelilerdir.1530 yılı osmanlı dönemindeki önemli tapu kayıtları olan defter-i hakani vilayet-i kastamonu adlı defterin türkçesini yapmışlar. sinop kastamonu'ya bağlı olduğu için aldım. o defterde yer adları listesi aşağıdadır. sinop ve kastamonu'ya bağlı olan ilçelerdeki köylerin listesidir.

K A S T A M O N U LİV A S I
Dilkülük k., Sinob kz.: 686, 694
Bizim köyümüz sizlerin çalışmasından anladığım kadarıyla Dilkülük.Defter-i hakani vilayet-i kastamonu adlı defterin türkçesine nasıl ulaşılır.Dilkülük k., Sinob kz.: 686, 694 ; 686,694 dilkülük köyünün geçtiği sayfalar mı sizin elinizde bu sayfalar mevcut mu bu sayfalarda neler yazmaktadır.Bu konuda bilgilerinizi bekliyor ilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.Rumuz yörük hamdi.
7 AY ÖNCE YAZDIĞIM MESAJA LÜTFEN HEMEŞRİM BİR CEVAP YAZARMISIN.hAMDİ şen

Misafir d89

12 ay önce - Çrş 14 Arl 2016, 02:16

Selam ben Sinop gerzeli yim annem sazakli Babam ise Gerze çakallı köyünden sanırım gezenin bir köyü olan garevli mi karevli mı ordan gelmişler Babam kökeni mi merak ediyorum yardımcı olur musunuz

Misafir f28

11 ay önce - Pts 19 Arl 2016, 12:47

6 gün önce - Sal 13 Arl 2016, 12:09

7 ay önce - Prş 05 May 2016, 09:57

Aziz hemşerim öncelikle Sinop Gerze Yörükleri ile ilgili araştırmalardan dolayı sizi tebrik ediyorum.Bende bu konulara meraklı bir hemşerinizim.Bende Gerze Tilkilik (yeni ismi Çağlayan ) köyündenim.Köydeki lakabımız bentdelilerdir.1530 yılı osmanlı dönemindeki önemli tapu kayıtları olan defter-i hakani vilayet-i kastamonu adlı defterin türkçesini yapmışlar. sinop kastamonu'ya bağlı olduğu için aldım. o defterde yer adları listesi aşağıdadır. sinop ve kastamonu'ya bağlı olan ilçelerdeki köylerin listesidir.

K A S T A M O N U LİV A S I
Dilkülük k., Sinob kz.: 686, 694
Bizim köyümüz sizlerin çalışmasından anladığım kadarıyla Dilkülük.Defter-i hakani vilayet-i kastamonu adlı defterin türkçesine nasıl ulaşılır.Dilkülük k., Sinob kz.: 686, 694 ; 686,694 dilkülük köyünün geçtiği sayfalar mı sizin elinizde bu sayfalar mevcut mu bu sayfalarda neler yazmaktadır.Bu konuda bilgilerinizi bekliyor ilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.Rumuz yörük hamdi.
7 AY ÖNCE YAZDIĞIM MESAJA LÜTFEN HEMEŞRİM BİR CEVAP YAZARMISIN.hAMDİ şen

Misafir 164

9 ay önce - Pzr 19 Şub 2017, 03:41

Selamınaleyküm misafir7c8 bizde bucak köylüyüz ve soyisim YILMAZ ankarada yaşıyorum buradan nasıl ulaşırım bulamadım ama umarım görürsün mesajı selam ve sevgiler...

Misafir 5ef

3 ay önce - Sal 29 Ağu 2017, 17:30

MİSAFİR yazmış:

"Benim de dedelerim Çırnik ve Mahmuttırı'ya dayaniyor."

Mahmuttırı ile ilgili bir kaç kelam edelim, çünkü dedelerim Mahmuttırı'nın bir mahallesi olan Taşlıköy'den gelmedir, Mahmut ve tır kelimeleri ne anlam ifade ediyor? Tır ne demek? Aslında tır değil TİR dir. Mahmut Tiri anlamındadır, Osmanlı Menteşeoğlu beyliğine son verince boyu ikiye bölmüş, 2'ye bölünen boyların yarısına tir deniyor, (örnek Sevinç Tiri: Sevincer Köyü) dolayısıyla bu köyün aslı Menteşeoğlu Beyliği'nden geliyor, zaten halk da bu köye Piçköyü der aslında Peçin Köyü demektir, Muğla'nın Milas ilçesine bağlı BEÇİN Kazası vardır, BEYLİĞİN BAŞKENTİ'DİR. oraya dayanma olasılığı % 99, çünkü o bölgede bazı tarlaların ismi "MENTEŞE YERİ"dir, bu kadar tesadüf olmaz, Mahmuttırı da 24 Oğuz Boyları'ndan Bayındır Boyu'na bağlıdır.

https://www.turkcebilgi.com/mente%C5%9Feo%C4%9Ful ...yli%C4%9Fi

Ondan sonra beyliğin başına geçen Mehmed Bey, Osmanlıların yeni bir hareketi karşısında, Candaroğlu İsfendiyar Bey'in yanına (SİNOP) kaçmıştı. Bu suretle Menteşe toprakları Osmanlılar tarafından zabtedildi.

Misafir 923

3 ay önce - Sal 29 Ağu 2017, 17:34

Mersin Erdemli yörüklerinden selam olsun.

sayfa 6
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET