Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Rize Ayane dağı ve geçmişi

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
selim53
7 yıl önce - Cmt 01 May 2010, 23:38
Rize Ayane dağı ve geçmişi

Oluşumu:3.jeolojik zamanda Anadolunun kuzey dağların kıvrılması ve karadenizin çökmesi ile oluşmuş bir dağ tepesidir 1200 metre

(+)

Konumu:Rize ilinin merkez ilçesinin merkezinin güneyinde

(+)

Geçmişi:Rize Ayane tepesinde gemi halatı var ve arkeolojik sit alanıdır binlerce yıl önce ayane tepesi bir sahildi ve gemilerin demirlediği bir yerdi 3.jeolojik zamanda karadeniz çöktü ve tepe oldu anadoluda karadenizde orhun türk diline en çok benzeyen isimdir ayane ve günümüzde özbekistan ve korede benzer isimleri olması bunu kanıtlar nitelikte ayane bir türk liman şehriydi şiddetli depremler çöküntüler yıkımlarla bu son hali aldı ezber bozacak bir yer türklerin ana yurdunun doğu karadeniz ve doğu anadolu olduğunu kanıtlayabilecek bir yer

caesarea
7 yıl önce - Cmt 01 May 2010, 23:59

3.jeolojik zaman bundan tam 2milyon yil önce sona erdi, insan homo sapiens ise 115 bin yil önce dünya yüzeyinde belirdi, diger insansilar bile en erken 500bin yil önceye geri gidiyor. 3.jeolojik zamanda liman var olmus olamaz yani. bizim 3.zaman dedigimiz period Neogenie denen devrin alp himalaya kivrimlarin olusmaya baslayip dünyamizin bugünkü seklini aldigi Pliocene devridir onunda kendi icinde 2 bölümü vardir tektonik faliyetlerin artmasi ve yavaslamasi ana hatlari sebebiyle sonra 4 zamana girilir buzul cagi öncesi ve sonrasi diye (pleastosen ve postglacier) insanoglu dedigimiz akli fikri yerinde, dili , kulturu, beyin hacmi gelismis türümüz ancak 115bin yil once varolabilmistir.
3 zaman 3.5 milyon once baslayip 2milyon yil önce bittigine göre insan faaliyeti sözkonusu olamaz, postglacier cag basinda karadenizin izole bir göl halinde günümüzden daha sig oldugu zaten kanitlandi hatta nuh tufaninin burda olmus olabilicegi bile iddia edildi. Göl 7 ila 10bin yil önce kisa sürede tuzlu suyla bogazlarin olusumuyla daha dogrusu denizlerin yükselip suyu bosaltmasiyla Kara deniz meydana geldi.

selim53
7 yıl önce - Pzr 02 May 2010, 14:09

kardeş sen jeolojik olaylarda uzmansın anladım fakat eskiden ayane dağı tepesinde liman olduğu kesin gemi halatı bulunmuş orada gemi halatı niye olsun hatta nuhun gemisi dediğin olay için ağrı dağında cudi dağında bulundu diyorlar iki rivayet var orada gemi oluyorsa rize ayane dağında liman olması anormal niye olsun ayane yazıyorum hep japonca ve korece isimler çıkıyor onlar da türk galiba orta asya türklerinin ve uzak doğulu insanların kökeni burası galiba türkler orta asyadan geldi sözü artık inandırıcı değil hz.nuhun turk adında oğlu vardı bunlar doğu karadeniz ve doğu anadoluda yaşadı buradan orta asyaya gitti ayane liman şehri için tarih belirtmemem hata özür dilerim en fazla 10 bin yıl önce olur tarih belirtmekten kaçındım binlerce yıl önce dedim kesin tarih yok çünkü

selim53
7 yıl önce - Çrş 22 Eyl 2010, 23:10

Ayane Turki İmparatorluğu m.ö 16 bin- m.ö 14 bin
Toprak:Doğu karadeniz,Doğu anadolu(vana kadar)
Şehirleri:Ayane başkent,Nuhi,Huni,Çuri

Misafir 207

1 yıl önce - Çrş 06 Oca 2016, 00:52

Ben Ayane dağına yakın bir köydenim,bildiğim kadarıyla o bulunan,gemi halatlarına ve rıhtım babalarına benzer cisimler petekleri dağın dik yamaçlarına bağlamak için kullanılmış olabilir.

Misafir afe

1 yıl önce - Pzr 23 Ekm 2016, 11:00

o dagda bir magara varmış magarada altınlar varmış ama kimse o altınları alamıyomuş rivayete göre cinlerin koruması altındaymış oraya gidenler ölüyomuş yada delirip çıkıyormuş bununla ilgili bilgisi olan yazsın

Misafir 6cc

1 yıl önce - Cum 28 Ekm 2016, 15:56

Beyler konuşmak için konuşuyorsunuz ben ayene köyünden bir vatandaş çocukluğum orada geçti mağaraya onlarca kez girmiş biriyim ilk çağlara ayit bir kaç unsur var örnek mağara önünde ki büyük sini taşı yemek masası gibi 6 kişi rahat oturur mağara içinde tahrip edilmiş mağara resimleri hepsi bu coğrafya gereği bütün araç gereçler ahsap olduğundan bu güne kalma olasılığı yok ama kapsamlı bir çalışma olursa neyin ne olduğu daha iyi anlaşılır bilgi olmadan yorum yazmak biraz hata oluyor beyler

Misafir 601

3 ay önce - Pts 28 Ağu 2017, 12:25

ayanedeki magarayı bilen arkadaş neresinde oldugunu bana yazabilirmisin magarayı bulamıyorum ayrıca gemi ve halat bunlar sadece düşüncedir orada deniz oldugu yıllarda gemi yoktu varsada halat kalmazdı araştırmalarıma göre yaşam bölgesidir gemi halatı ve gemi baglama direkleri yerleşim yerinin girişi dir burada araştırma yapılmalı ve turizme açık hale getirilmelidir ayrıca rizede 2 adet ayane var ikiside hakim tepede birbirlerine nişan alır vaziyettedirler

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET