Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Berktuğ
site denetçisi

3 yıl önce - Çrş 02 Eyl 2015, 14:58
Bursa - İvazpaşa, Gelincik, Sipahi ve Yorgancılar Çarşılarıİvazpaşa ve Yorgancılar Çarşısı


Sipahi Çarşısı


Gelincik Çarşısı

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nde daha önce hayata geçirilen Uzun Çarşı, Tuzhan, Gale-Tahıl Hanı, Okçular Çarşısı, Kayhan Çarşısı ve Gelinlikçiler ve Sahaflar Çarşısı'ndan sonra İvazpaşa, Gelincik, Sipahi ve Yorgancılar Çarşılarında Cephe Sağlıklaştırma, Zemin Düzenleme, Çatı Örtüsü Uygulaması için Bursa Büyükşehir Belediyesi ihaleye çıkıyor. Hayırlı olsun.

Detaylı bilgi için tıklayın...


Berktuğ
site denetçisi

3 yıl önce - Cmt 10 Ekm 2015, 11:34
Bursa Sipahi Çarşısı'nda korkutan yangın!! (Mobilyacılar Çarşısı)


ÇARŞIDA KORKUTAN YANGIN
Alıntı:
- BURSA KAPALI ÇARŞI’DA HENÜZ BİLİNMEYEN BİR NEDENLE ÇIKAN VE CUMHURİYET CADDESİ’NE BAKAN MOBİLYACILAR ÇARŞISINDAKİ 40 CİVARINDA İŞYERİNE BÜYÜK ZARAR VEREN YANGIN; KAPALI ÇARŞI, BEDESTEN, İVAZPAŞA VE YORGANCILAR ÇARŞILARINA SIÇRAMADAN KONTROL ALTINA ALINDI.
- YANGIN SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “BURSA ÇARŞISI GEÇMİŞTE DE BÜYÜK YANGINLAR ATLATMIŞTI. ÖZELLİKLE 1958 YANGINI HALA HAFIZALARDADIR. ŞÜKÜR Kİ BU YANGIN ÇOK DAHA BÜYÜYÜP BİR FELAKETE DÖNÜŞMEDEN KONTROL ALTINA ALINDI” DEDİ.
Bursa Kapalı Çarşı’da henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan ve Cumhuriyet Caddesi’ne bakan Mobilyacılar çarşısındaki 40 civarında işyerine büyük zarar veren yangın; Kapalı Çarşı, Bedesten, İvazpaşa ve Yorgancılar çarşılarına sıçramadan kontrol altına alındı. Yangın söndürme çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bursa çarşısı geçmişte de büyük yangınlar atlatmıştı. Özellikle 1958 yangını hala hafızalardadır. Şükür ki bu yangın çok daha büyüyüp bir felakete dönüşmeden kontrol altına alındı” dedi.

Tarihi çarşı bölgesinde Cumhuriyet Caddesine bakan mobilyacılar çarşısında gece saat 02.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Alevler hızla 40 civarındaki iş yerini etkisi altına alırken, olay yerine ilk olarak Zafer İtfaiye grubu ekipleri ulaştı. Ardından, Bursa sınırları içindeki Büyükşehir’e bağlı 28 itfaiye grubundan 18’inin ekip ve araçları Çarşı bölgesine yönlendirilerek 30 civarında araç ve 90 personelle yangına müdahale edildi. Yangının başladığı bölgenin hassasiyeti dikkate alınarak, Karacabey, Mustafakemalpaşa dahil bütün grupların personel ve araçları bölgeye sevk edildi. İki saatlik yoğun bir çabanın ardından kontrol altına alınan yangın, bölgedeki diğer çarşılara sıçramadan söndürüldü. Saat 04.30 sıralarında soğutma ve ardından tespit çalışmalarına başlandı.Olay yerine gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Genel Sekreter Yardımcısı Neşet Çakmaklı ve İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan’dan bilgi aldı. Yaraların sarılacağını söyleyen Başkan Altepe, itfaiye teşkilatının cansiperane mücadelesi sayesinde yangının diğer çarşılara sıçramadan kontrol altına alındığını söyledi. Başkan Altepe, “Yangın başladıktan birkaç dakika sonra ekiplerimiz buraya ulaştı ve Kapalı Çarşı bünyesindeki diğer çarşılara sıçramadan yangın kontrol altına alındı, büyümesi önlendi. Bursa çarşısı geçmişte de büyük yangınlar atlatmıştı. Özellikle 1958 yangını hala hafızalardadır. Şükür ki bu yangın çok daha büyüyüp bir felakete dönüşmeden kontrol altına alındı” dedi.Yangın haberini alır almaz bölgeye ulaşan esnafa ve vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulunan Başkan Altepe, “Bölgedeki tüm çarşıları elden geçiriyoruz. Mobilyacılar Çarşısı’nı da yenilemiştik. Yangından sonra yaraların sarılması ve bölgenin daha sağlıklı bir hale gelmesi için biz de belediye olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz” şeklinde konuştu. Başkan Altepe, içeride oluştuğu tahmin edilen yangının çıkış nedeninin, soğutma çalışmalarının ardından itfaiye ve güvenlik ekiplerinin incelemesi sonucu ortaya çıkacağını bildirdi.

Olay yerine gelen Bursa Emniyet Müdürü Selami Yıldız da Başkan Altepe ile birlikte yangın söndürme çalışmalarını yerinde inceledi.

Video:


Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/carsida-korkutan-yangin/h ...ber/20518/

Büyük geçmiş olsun, diğer yerlere sıçramadan kurtarıldı.


En son Berktuğ tarafından Pts 12 Ekm 2015, 10:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Berktuğ
site denetçisi

3 yıl önce - Cmt 10 Ekm 2015, 21:47

KAPALIÇARŞI'DA KORKUNÇ BİLANÇO ORTAYA ÇIKTI
Alıntı:
Bursa’da tarihi çarşıyı küle çeviren yangının korkunç bilançosu gün ağarınca ortaya çıkarken, Büyükşehir Belediyesi, 52 dükkanda tadilat için ölçüm çalışmalarına başladı.Bursa'da Osmanlı devrinden bugüne kadar ayakta kalan Kapalıçarşı, dün gece neden çıktığı belirlenemeyen yangınla küle döndü. İtfaiye ekiplerin müdahalesiyle sabaha karşı söndürülen yangında perdeci, halıcı ve mobilyacıların bulunduğu 52 dükkan kullanılamaz hale geldi.

İLÇE PERSONELİ VE ARAÇLARI BÖLGEYE SEVK EDİLDİ
30 civarında araç ve 90 personelle yangına müdahale edildi. Yangının başladığı bölgenin hassasiyeti dikkate alınarak, Karacabey, Mustafakemalpaşa dahil bütün grupların personel ve araçları bölgeye sevk edildi. İki saatlik hummalı çalışmaların ardından kontrol altına alınan yangın, bölgedeki diğer çarşılara sıçramadan söndürüldü.

52 DÜKKAN MALZEMELER İLE KÜL OLDU
Yangının yol açtığı tahribat ise sabah gün ışıklarıyla birlikte ortaya çıktı. 52 dükkanın içindeki malzemelerle kül olduğu görüldü.
Olay yeri inceleme ekipleri, yangının çıkış sebebini bulmak için çarşı içinde incelemelerde bulundu.
Bursa Büyükşehir belediyesi, yangında dükkanları kül olan esnafın yaralarını sarmak için çalışma başlattı.
Belediye ekipleri, restorasyon çalışmaları için ölçüm yapmaya başladı.

FOTO GALERİ

Kaynak: http://www.olay.com.tr/kapalicarsi-da-korkunc-bil ...kti/46261/

Tekrar geçmiş olsun.Berktuğ
site denetçisi

3 yıl önce - Pzr 01 Ksm 2015, 00:04

YANAN ÇARŞIDA DÖNÜŞÜM BAŞLADI
Alıntı:
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İVAZPAŞA ÇARŞISI İLE YORGANCILAR ÇARŞISI ARASINDA KALAN BÖLÜMDE ÇIKAN VE 52 DÜKKANIN İÇİNDEKİ EŞYALARLA BİRLİKTE KÜLE DÖNDÜĞÜ YANGINDAN İKİ GİBİ KISA BİR SÜRE SONRA BÖLGEDE RESTORASYON ÇALIŞMALARININ STARTINI VERDİ.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YANGINDAN KISA SÜRE ÖNCE BÖLGEDEKİ 120 DÜKKANI KAPSAYAN RESTORASYON PROJELERİNİN HAZIRLANDIĞINI VE İHALE SÜRECİNDE OLDUĞUNU HATIRLATARAK, YANGININ HEMEN ARDINDAN ÇALIŞMALARI BAŞLATTIKLARINI VE KISA ZAMANDA BÖLGENİN İLK GÜNKÜ ORİJİNAL GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞACAĞINI SÖYLEDİ.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan bölümde çıkan ve 52 dükkanın içindeki eşyalarla birlikte küle döndüğü yangından iki gibi kısa bir süre sonra bölgede restorasyon çalışmalarının startını verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yangından kısa süre önce bölgedeki 120 dükkanı kapsayan restorasyon projelerinin hazırlandığını ve ihale sürecinde olduğunu hatırlatarak, yangının hemen ardından çalışmaları başlattıklarını ve kısa zamanda bölgenin ilk günkü orijinal görüntüsüne kavuşacağını söyledi.

İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan bölgede 10 Ekim Cumartesi günü sabaha karşı çıkan yangın, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerinin 30 araçla müdahalesi sonucu kısa sürede söndürülmüştü. Yangında 52 dükkan içindeki eşyalarla birlikte küle dönerken, Valiliğin de desteğiyle esnafın zararı İçişleri Bakanlığı tarafından karşılanmıştı. Bölgedeki yaraların sarılması için düğmeye basan Büyükşehir Belediyesi, yangın felaketinin yaşandığı bölgede restorasyon çalışmalarına başladı.Video:Restorasyon projeleri hazırdı
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Genel Sekreter Yardımcısı Neşet Çakmaklı ile Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile restorasyon çalışmalarının başladığı çarşıda incelemelerde bulundu. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin büyük bölümünün restorasyon çalışmalarıyla ilk günkü orjinalliğini kazandığını hatırlatan Başkan Altepe, yangının yaşandığı İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasındaki bölgeyi kapsayan restorasyon projelerinin de hazır olduğunu söyledi. Yangında 52 dükkanın kül olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bu bölgede 120 dükkanı kapsayan restorasyon projelerimizi hazırlamış ve ihaleye çıkmıştık. Tam bu süreçte yangın çıktı. Yangının ardından da ihalemiz sonuçlandı ve zaman kaybetmeden çalışmalara başladık. Bu bölge esnafı için büyük şans. Biz hazırlıklı olmasaydık, proje hazırlanması, ihale sürece derken birkaç ay geçerdi. Şimdi ise yangından 10 gün sonra çalışmalara başladık. İnşallah kısa zamanda bu bölge de zemininden, cephelere ve çatıya kadar pırıl pırıl bir görünüm kazanacak” diye konuştu.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/yanan-carsida-donusum-bas ...ber/20661/

İhalesi falan tamamlanmış sadece sözleşmesi bekleniyordu, ucuz kurtarıldı.


Berktuğ
site denetçisi

2 yıl önce - Cmt 27 Şub 2016, 21:23

YANAN ÇARŞIDA DÖNÜŞÜM DEVAM EDİYOR
Alıntı:
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İVAZPAŞA ÇARŞISI İLE YORGANCILAR ÇARŞISI ARASINDA KALAN BÖLÜMDE ÇIKAN VE 52 DÜKKANIN İÇİNDEKİ EŞYALARLA BİRLİKTE KÜLE DÖNDÜĞÜ YANGINDAN SONRA BAŞLATTIĞI VE 122 DÜKKANI KAPSAYAN RESTORASYON PROJESİNİ HIZLA SÜRDÜRÜYOR.
- YANGIN FELAKETİNİ ADETA FIRSATA DÖNÜŞTÜREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 6 ASIRLIK ÇARŞIYI KUBBELERDEN ZEMİNE VE CEPHE DUVARLARINA KADAR ASLINA UYGUN OLARAK RESTORE EDİYOR.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YANGIN ÖNCESİNDE RESTORASYON PROJELERİNİ HAZIRLAYIP, İHALEYİ YAPMIŞ OLMALARININ BÜYÜK AVANTAJ OLDUĞUNU HATIRLATARAK, YAZ AYLARINDA ÇARŞININ ORİJİNAL GÖRÜNTÜSÜYLE HİZMET VERMEYE BAŞLAMASINI PLANLADIKLARINI SÖYLEDİ.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan bölümde çıkan ve 52 dükkanın içindeki eşyalarla birlikte küle döndüğü yangından sonra başlattığı 122 dükkanı kapsayan restorasyon projesini hızla sürdürüyor. Yangın felaketini adeta fırsata dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, 6 asırlık çarşıyı kubbelerden zemine ve cephe duvarlarına kadar aslına uygun olarak restore ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yangın öncesinde restorasyon projelerini hazırlayıp, ihaleyi yapmış olmalarının büyük avantaj olduğunu hatırlatarak, yaz aylarında çarşının orijinal görüntüsüyle hizmet vermeye başlamasını planladıklarını söyledi.

İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan bölgede geçtiğimiz yıl Ekim ayında çıkan yangında, 52 dükkan içindeki eşyalarla birlikte küle dönmüştü. Şans eseri can kaybı ve yaralanmanın olmadığı olayın ardından Valiliğin de desteğiyle esnafın zararı İçişleri Bakanlığı tarafından karşılanırken, zarar gören dükkanların yanı sıra bölgenin bütünüyle dönüşümü için Büyükşehir Belediyesi devreye girmişti. Kapalı Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde el değmedik tek yer olan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon projeleri hazırlanıp, ihalesi bile yapılan bölgedeki restorasyon çalışmaları yangının hemen ardından start aldı. Sadece yanan 52 dükkan değil 122 dükkanı da kapsamayan bölgenin tamamı zeminden kubbelere ve cephe duvarlarına kadar ilk günkü orijinal haline getiriliyor.Video:Hazırlıklı olmamız büyük avantaj
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Büyükşehir Belediyesi olarak kent ziynetlerinin ayağa kaldırılması çalışmaları kapsamında Ulucami, Kapalı Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin ecdada yakışır hale getirildiğini hatırlatan Başkan Altepe, “İvazpaşa, Sipahi Çarşısı ve Yorgancılar Çarşısı olarak da bilinen çarşının Cumhuriyet Caddesi’ne bakan bölümü el değmedik tek yerdi. Bu bölgenin de aslına uygun restore edilmesi için projelerimizi hazırlayıp, ihaleyi de yapmıştık. Bu sırada yangın çıktı. Bizim yangın öncesi bu hazırlıkları yapmamız büyük bir avantaj. Çünkü hemen yangından sonra çalışmaları başlattık. Yangında 52 dükkan zarar görmüştü ama bir 122 dükkanı kapsayan bölgenin tamamı için çalışmaları başlattık. Kubbelerden cephe duvarlarına kadar restorasyon çalışmalarımız hızla sürüyor. Çarşının bu bölümü de 6 asrı aşan bir zaman sonra özgün kimliğine bürünmüş olacak. Hedefimiz çalışmaları yaz başında tamamlayıp, çarşımızı ecdadımıza yaraşır hale getirmek” diye konuştu.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/yanan-carsida-donusum-dev ...ber/21343/

Yangından izler kalmayacak halde çarşı yenilenecektir umarım.Berktuğ
site denetçisi

2 yıl önce - Pts 15 Ağu 2016, 13:06

ÇARŞIDA YANGININ İZLERİ TAMAMEN SİLİNDİ
Alıntı:
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İVAZPAŞA ÇARŞISI İLE YORGANCILAR ÇARŞISI ARASINDA KALAN BÖLÜMDE ÇIKAN VE 52 DÜKKANIN İÇİNDEKİ EŞYALARLA BİRLİKTE KÜLE DÖNDÜĞÜ YANGINDAN SONRA BAŞLATTIĞI VE 121 DÜKKANI KAPSAYAN RESTORASYON PROJESİYLE YANGININ İZLERİNİ TAMAMEN SİLDİ.
- ÖZELLİKLE SİPAHİ ÇARŞISI’NDAKİ RESTORASYON ÇALIŞMALARI TAMAMLANMA AŞAMASINA GELİRKEN, KUBBELER VE CEPHE DUVARLARI İLK GÜNKÜ ÖZGÜN HALİNE KAVUŞURKEN, ZEMİN KAPLAMA ÇALIŞMALARININ ARDINDAN ÇALIŞMALARIN KURBAN BAYRAMI’NDAN ÖNCE BİTİRİLMESİ AMAÇLANIYOR.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, SİPAHİ ÇARŞISI’NDAKİ ÇALIŞMALARI BİR AN ÖNCE BİTİRİP, DÜKKAN SAHİPLERİNE BAYRAM ÖNCESİ TESLİM ETMEYİ HEDEFLEDİKLERİNİ BELİRTEREK, DAHA SONRA DA SIRASIYLA DİĞER ÇARŞILARDAKİ ÇALIŞMALARINI TAMAMLAYACAKLARI KAYDETTİ.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan bölümde çıkan ve 52 dükkanın içindeki eşyalarla birlikte küle döndüğü yangından sonra başlattığı ve 121 dükkanı kapsayan restorasyon projesiyle yangının izlerini tamamen sildi. Özellikle Sipahi Çarşısı’ndaki restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına gelirken, kubbeler ve cephe duvarları ilk günkü özgün haline kavuşurken, zemin kaplama çalışmalarının ardından çalışmaların Kurban Bayramı’ndan önce bitirilmesi amaçlanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Sipahi Çarşısı’ndaki çalışmaları bir an önce bitirip, dükkan sahiplerine bayram öncesi teslim etmeyi hedeflediklerini belirterek, daha sonra da sırasıyla diğer çarşılardaki çalışmalarını tamamlayacakları kaydetti.

İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan bölgede geçtiğimiz yıl Ekim ayında çıkan yangında, 52 dükkan içindeki eşyalarla birlikte küle dönmüştü. Şans eseri can kaybı ve yaralanmanın olmadığı olayın ardından Valiliğin de desteğiyle esnafın zararı İçişleri Bakanlığı tarafından karşılanırken, zarar gören dükkanların yanı sıra bölgenin bütünüyle dönüşümü için Büyükşehir Belediyesi devreye girmişti. Kapalı Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde el değmedik tek yer olan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon projeleri hazırlanıp, ihalesi bile yapılan bölgedeki restorasyon çalışmalarına yangının hemen ardından başlanmıştı. Sadece yanan 52 dükkan değil 121 dükkanı da kapsamayan bölgenin tamamının zeminden kubbelere ve cephe duvarlarına kadar ilk günkü orijinal haline getirilmişi çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi.

Video:Yangının tüm izleri silindi
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Altın ve Neşet Çakmaklı ile Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile birlikte devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Büyükşehir Belediyesi olarak kent ziynetlerinin ayağa kaldırılması çalışmaları kapsamında Ulucami, Kapalı Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin ecdada yakışır hale getirildiğini hatırlatan Başkan Altepe, “İvazpaşa, Sipahi Çarşısı ve Yorgancılar Çarşısı olarak da bilinen çarşının Cumhuriyet Caddesi’ne bakan bölümü el değmedik tek yerdi. Bu bölgenin de aslına uygun restore edilmesi için projelerimizi hazırlayıp, ihaleyi de yapmıştık. Bu sırada yangın çıktı. Yangından hemen sonra çalışmaları başlattık. Yangında 52 dükkan zarar görmüştü ama biz 121 dükkanı kapsayan bölgenin tamamı için çalışmaları başlattık. Özellikle Sipahi Çarşısı’nda çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Kubbelerin kurşun kaplamasından cephe duvarlarının restorasyonuna kadar tüm çalışmalar aslına uygun yapıldı. Zemin kaplamasını da kısa sürede tamamlayıp, bayram öncesi esnafımıza dükkanlarını teslim etmek istiyoruz. Daha sonra da etap etap diğer bölümleri tamamlayacağız. Yangının tüm izleri tamamen silindi ve çarşı pırıl pırıl bir hal aldı. Yaklaşık 4 milyon TL harcama yaptığımız çarşımız şimdiden bölge esnafımıza ve Bursa’mıza hayırlı olsun” dedi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/carsida-yanginin-izleri-t ...ber/22314/

Hayırlı uğurlu olsun.


Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Sal 22 Ağu 2017, 12:02

YANAN ÇARŞIDA BÜYÜK DÖNÜŞÜM
Alıntı:
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İVAZPAŞA ÇARŞISI İLE YORGANCILAR ÇARŞISI ARASINDA KALAN BÖLÜMDE ÇIKAN VE 52 DÜKKANIN İÇİNDEKİ EŞYALARLA BİRLİKTE KÜLE DÖNDÜĞÜ YANGINDAN SONRA BAŞLATTIĞI VE 122 DÜKKANI KAPSAYAN RESTORASYON PROJESİNİ TAMAMLADI.
- YANGIN FELAKETİNİ ADETA FIRSATA DÖNÜŞTÜREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 6 ASIRLIK ÇARŞIYI KUBBELERDEN ZEMİNE VE CEPHE DUVARLARINA KADAR İLK GÜNKÜ ORİJİNAL GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞTURDU.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, RESTORASYONUN ARDINDAN ESNAFLARIN DA YAVAŞ YAVAŞ DÜKKANLARINA TAŞINMAYA BAŞLADIĞINI HATIRLATARAK, TARİHİ ÇARŞIDA TİCARİ HAREKETLİLİĞİN KISA SÜREDE HIZLANACAĞINI VURGULADI.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan bölümde çıkan ve 52 dükkanın içindeki eşyalarla birlikte küle döndüğü yangından sonra başlattığı ve 122 dükkanı kapsayan restorasyon projesini tamamladı. Yangın felaketini adeta fırsata dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, 6 asırlık çarşıyı kubbelerden zemine ve cephe duvarlarına kadar ilk günkü orijinal görüntüsüne kavuşturdu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, restorasyonun ardından esnafların da yavaş yavaş dükkanlarına taşınmaya başladığını hatırlatarak, tarihi çarşıda ticari hareketliliğin kısa sürede hızlanacağını vurguladı.İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan bölgede 2015 yılının Ekim ayında çıkan yangında, 52 dükkan içindeki eşyalarla birlikte küle dönmüştü. Şans eseri can kaybı ve yaralanmanın olmadığı olayın ardından Valiliğin de desteğiyle esnafın zararı İçişleri Bakanlığı tarafından karşılanırken, zarar gören dükkanların yanı sıra bölgenin bütünüyle dönüşümü için Büyükşehir Belediyesi devreye girmişti. Kapalı Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde el değmedik tek yer olan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon projeleri hazırlanıp, ihalesi bile yapılan bölgedeki restorasyon çalışmaları yangının hemen ardından start aldı. Sadece yanan 52 dükkan değil 122 dükkanı da kapsayan bölgenin tamamı zeminden kubbelere ve cephe duvarlarına kadar ilk günkü orijinal haline getirildi.

Video:Çarşıda el değmedik yer yok
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile restorasyonu tamamlanan çarşıda incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi olarak kent ziynetlerinin ayağa kaldırılması çalışmaları kapsamında Ulucami, Kapalı Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin ecdada yakışır hale getirildiğini hatırlatan Başkan Altepe, “İvazpaşa, Sipahi Çarşısı ve Yorgancılar Çarşısı olarak da bilinen çarşının Cumhuriyet Caddesi’ne bakan bölümü el değmedik tek yerdi. Bu bölgenin de aslına uygun restore edilmesi için projelerimizi hazırlayıp, ihaleyi de yapmıştık. Bu sırada yangın çıktı. Yangının ardından hemen uygulamaya projesine başladık. Kubbelerden zemine, cephe duvarlarından tabelalara kadar tarihi çarşı ilk günkü orijinal haline döndü. Yavaş yavaş esnafımızda dükkanlarını açmaya başladı. Bölgede ticaret yeniden canlanıyor. Çarşımızın en sıkıntılı bölgesi de güzel bir görüntüye kavuşmuş oldu” dedi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/yanan-carsida-buyuk-donus ...ber/24454/

Hayırlı uğurlu olsun.


Mert Akgün
1 yıl önce - Prş 24 Ağu 2017, 18:57

madem mobilyacı olacaktı ne diye bir sürü masraf yapıldı, bazen gerçekten anlamakta zorlanıyorum. esnafı da anlamıyorum, pideli köfteciler arasında boyacı, hırdavatçı; mağazalar arasında uydu antenci, çarşı da mobilyacı
bu işe belediye bir el atması lazım. buralarda zanaatkarlar sanatçılar olsa orası turistlerin uğrak mekanı olur, bu haliyle ne işe yarayacak Allah aşkına, pazarlamayı hiç yapamıyoruz. sonra fransa niye 80milyon turist türkiye 35milyon diye düşünürüz. elimizdeki en büyük kozlardan biri kültür turizmi böyle bir kültürü dünyada kaç tane ülke sahip? bunları değerlendirip kaliteli eserler bırakmamız gerek. ama yıllardır değişen hiç bir şey yokcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet