Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
fatih civelek
fatih civelek
7 yıl önce - Cum 07 Oca 2011, 17:22
2010 bitti .. tünel bitmedi !!


2010'da bitecek mi, bitmeyecek mi?

2004 yılında Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın da katılımıyla yapımına başlanan Van - Bitlis İl sınırındaki Kuskunkıran Geçidi'ndeki çalışmalar tam bir fiyaskoya dönüştü. Başbakan Erdoğan'ın katıldığı törenle yapımına başlanan ve Erdoğan'ın 2007 yılında bitirileceği şeklinde söz verdiği Kuskunkıran Tüneli, 2010 yılına girmeye hazırlandığımız bu döneme kadar hala bitirilemedi.08 Kasım 2009 | 12:00

Yılan hikâyesine dönen tünel ile ilgili çalışmalar yürümeyince, bir süre önce tasfiye kararı alındı ve tüneldeki çalışmalara da son verildi.

Çeşitli sebepler öne sürülerek bir türlü tamamlanamayan Kuskunkıran Tüneli için şimdi de tasfiye kararı çıktı. Karayolları Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, işi üstlenen Ünal Akpınar İnşaat'ın, yeterli derecede ekipmanla çalışamamasından dolayı tasfiye kararı alındığını ifade etti. Alınan tasfiye kararı ile tünelde yapılan çalışmalar da durmuş oldu.

YILSONUNDA İHALE YAPILACAK!

Van - Bitlis İl sınırında bulunan ve özellikle kış aylarında geçit vermemesi nedeniyle 2004 yılında yapımına başlanan Kuskunkıran Tüneli'nin bu güne kadar bitirilememiş olması yetmezmiş gibi, şimdi de çalışmalar tamamıyla durdu ve çalışmalara yeniden başlanabilmesi için yılsonunda ihale yapılması planlandı.

Konuya ilişkin bilgi aldığımız Karayolları Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu; "Tasfiye kararı almak durumunda kaldık. Mevcut keşifle iş bitmediği için tasfiye edildi. Tasfiye işlemleri bittikten sonra kalan işler ve ikinci tüp için yeniden ihale yapılacak. Yüklenici firmanın yeterli derecede ekipmanla çalışamaması nedeniyle tasfiye kararı alındı. Tasfiye işlemleri, tamamıyla yasal bir sürecin sonucudur. Bu yılsonunda, tünelde kalan işler ve ikinci tüp ihalesini yapmayı planlıyoruz. Tünelin şuanda yüzde 60'ı tamamlanmış durumda" dedi.

ONLARCA KAZA MEYDANA GELİYOR

Yapımına başlandığından bu yana, her yıl, 'bir sonraki yıl tamamlanacak' denilen tünelin hizmete sokulamaması nedeniyle, özellikle kış aylarında onlarca maddi hasarlı ve ölümcül kazalar meydana geliyor. Van-Bitlis karayolu üzerindeki 2 bin 234 rakımlı bölgenin ulaşımı açısından en tehlikeli geçit olarak nitelendirilen Kuskunkıran Geçidi'nde yapılan tünelin tamamlanması halinde 30 dakikalık yolun 2 dakikaya ineceği ve tünelin 20 yılda kendini finanse ederek kara geçmesi beklendiği belirtilmesine rağmen, gelinen noktada inşaatın durması tepkilere neden oluyor.


Kuskunkıran Tüneli 2010'da tamam

Van Valisi Münir karaloğlu, tünelin 2010 yılında hizmete açılacağını söyledi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, Van-Tatvan karayolu üzerinden inşaat çalışmaları süren Kuskunkıran tünelindeki inceleme gezisine katılan Van Valisi Münir karaloğlu, tünelin 2010 yılında hizmete açılacağını söyledi.

Vali Karaloğlu, çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Bitlis'e gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la bir araya geldi. Karaloğlu, Bakan Yıldırım'a özellikle kış aylarında çok sayıda yaralı ve ölümlü kazanın meydana geldiğini, Kuskunkıran Tünel inşaatı ve yapımı devam eden bölünmüş yol çalışmalarının bitirilmesi konularında destek istedi.

Bakan Yıldırım'la yaptığı görüşme ile ilgili kısa bir açıklama yapan Karaloğlu, Bakan Yıldırım'ın daha önce Kuskunkıran Tünel inşaatını yapan yüklenici firma ile yaşanan hukuki sorunlar sebebiyle belirtilen tarihte bitirilemediğini, önümüzdeki günlerde yeni bir ihalenin yapılacağını ve tünelin de 2010 yılında hizmete gireceğini aktardı. Karaloğlu, ayrıca yapımı devam eden bölünmüş yol çalışmalarının da 2010 yılında tamamlanacağını belirterek, daha önce 2,5 saat olan Van-Tatvan karayolunun 1 saate ineceğini belirtti.

kaynak: http://www.habervan.com/haber_yorumla.php?haber_no=3342


fatih civelek
7 yıl önce - Cum 07 Oca 2011, 23:14
13 OCAK 2011 - SAAT 12.00 Açılış


VALİ KARALOĞLU’NDAN ‘TÜNEL’ MÜJDESİ

Van Valisi Münir Karaloğlu, 2005 yılında Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın katıldığı törenle temeli atılan Van-Tatvan karayolundaki Kuskunkıran Tüneli’nin 13 Ocak 2011 tarihinde trafiğe açılacağı müjdesini verdi.Hükümet Van’ı batıya bağlayan özellikle kış aylarında meydana gelen kazalarla sürücülerin
korkulu rüyası haline gelen Kuskunkıran geçidine Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı törenle tünel inşaatına başlanmıştı. 2007 yılında bitirilmesi planlanan ancak daha önceki yüklenici firmanın zamanında işi bitirememesi ve yaşanan hukuki sorunlar sebebiyle bitirilemeyen 2.100 metrelik tünelde sona yaklaşıldı. Tünel inşaatını yakından takip eden ve daha önce birkaç kez inşaat alanında incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu, bu kez beraberinde Ak Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu ve ilgili kamu kurum amirleri ile birlikte yapımı devam eden tüneli inşaatında incelemelerde bulundu. Çizmelerini giyerek tünelin içine giren ve burada çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi alan Karaloğlu, tüneldeki çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini açıklayarak hızlı giden çalışmalardan dolayı da yüklenici firmaya teşekkür etti.

13 Ocak 2011 günü saat 12:00’da Kuskunkıran Tünelinin açılışını hep birlikte yapacaklarını belirten Van Valisi Karaloğlu, bunun ötesinde bir tarih kabul etmediklerini ve tüneldeki çalışmaların son aşamaya geldiğini aktardı. Tünel içinde incelemelerde bulunan ve yetkililerden bilgi alan Van Valisi Münir Karaloğlu, tünelin tamamlanması ile birlikte insanların artık Kuskunkıran rampalarında hayatlarını kaybetmeyeceklerini ve daha güvenli bir ulaşım imkanına kavuşacaklarını açıkladı.TÜNELİN AÇILIŞI 13 OCAK 2011’DE

Tünel çıkışında gazetecilere açıklama yapan Van Valisi Münir Karaloğlu, 2005 yılında yapımına başlanan Kuskunkıran tünelinde son aşamaya gelindiğini açıkladı. Tünelin açılış tarihini de 13 Ocak 2011 tarihinde yapacaklarını belirten Karaloğlu, Bu tünel daha önce açılacaktı. Maalesef ilk ihaleyi alan firma ile idari firma arasında yaşanan hukuksal sorunlardan dolayı ilk ihaleyi biz geçen sene tasfiye etmek zorunda kalmıştık. Yeni ihalemizi 2010 yılı başında yapmıştık. Ve şu sözü vermiştik. 2010 yılı sonunda inşallah Kuskunkıran Tüneli açılacak. Ve Kuskunkıran rampaları, virajları ile vatandaşlarımız için engel olmaktan çıkacak demiştik. Şu anda geliş amacımız çalışmaları yerinde incelemek, denetlemek ve ne aşamada olduğumuzu görmekti. Yıl sonunda vatandaşa verdiğimiz söz çerçevesinde çalışmaların yıl sonunda hem müteahhit firma hem Karayolları Bölge Müdürümüz ve diğer arkadaşlarımızdan bilgi almak için buradayız. Sevinerek ifade ediyoruz ki tünelin iki yanından ayrı ayrı çalışmalar devam ediyor. Şu anda günde 20 metre tünelin iki yanından beton atıyoruz. Şu anda müteahhit firma verdiği müjde ile bu rakamı 30 metreye çıkaracağını ifade ediyor. Ve yıl sonunda Ocak ayının 13’ünde saat 12:00’da inşallah hep beraber tünelin içerisinden araçlarımızla geçmiş olacağız. Bu tarihi tekrar ediyorum. 13 Ocak 2011’de sizi bekliyoruz. Firmamızdan bu taahhüdü aldık. Bu tarihin sekmesini kesinlikle kabul etmiyoruz. En son tarihtir. Firma daha önce bitirmeye çalışacaktır. Ama biz her türlü ihtiyatı kullanarak 13 Ocak’ta burada her türlü işleri bitmiş olarak tünelden geçeceğiz. İnşallah tünel bittikten sonra Kuskunkıran kuzuları kırmayacak. Vatandaşlar kar da buzda o rampalarda uğraşmayacak. Vatandaşların yaşam standardı ve konforu gelişecek. Bitlis Van arasındaki sorunlu olan yol çözülmüş olacak. Tatvan Van’a daha yakın olacak. Bölgelerin alt yapıları geliştikçe biz inanıyoruz ki yatırımda daha fazla gelecek. Duble yollar, yapılan hava yolları ile bölgenin alt yapısı güçlendiriliyor.Böylece vatandaşların refahını arttırıyoruz.60 MİLYON TL’YE MAL OLACAK

Toplam tünel aydınlatılması, havalandırması da bittiğinde 60 milyon TL’ye mal olacak. Şu anda delme işlemi için 30 milyon harcandı. 16 – 17 milyon TL’de beton ve asfalt tutacak. 15 milyon TL’de havalandırma ışıklandırma ve diğer işlemler için harcanacak. Tüneli yapmak önemli değil. Tünel işletmeciliği çok ayrı bir iştir. Tünellerin havalandırılması ve aydınlatılması çok teknik çalışılması gereken konulardır. Şu anda Bitlis’te tünellerle ilgili teknik alt yapı merkezi olacak. Bizim tünelde oraya bağlı olacak. Şu anda tünelin yüzde 67’si tamamlandı. İşin en zor kısmı bitti. Zor kısım kalıp sistemini oluşturmaktır. İşin zor kısmı hallolmuş Müteahhit firmaya teşekkür ederim. Çok iyi çalışıyor. Ben tüm ekibe teşekkür ederim.” dedi.

Müteahhit firma yetkilisi ise yaptığı açıklamada tünel çalışmasında 120 kişinin çalıştırıldığını ve her iki ağızda da çalışmaların devam ettiğini belirterek, belirlenen tarihte tünelin tamamlanacağını söyledi. 3 beton santrali kurduklarını ve 2 kalıp sistemi ile şu anda çalışma yürüttüklerini aktaran yetkili, valiye verdikleri sözü yerine getireceklerini aktardı.

İncelemelere katılan Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu ise yaptığı açıklamada Kuskunkıran Tünelinin Van için çok önemli olduğunu belirterek, “Van için çok önemli bir çalışma. 2100 rakımlı bir yerdi Kuskunkıran. Yapılan tünelde 2100 metre uzunluğunda. Bu önemli bir tesadüf. İnşallah biz artık tünelden yolculuk yapacağız. Bu tünel Van için çok önemlidir. Burada emeği geçenlere teşekkür ederim. Kuskunkıran tüneli ile ilgili bir ödenek sıkıntısı yoktur. Sadece Kuskunkıran değil Van’daki diğer çalışmalar içinde bir ödenek sıkıntısı yoktur. Sadece işini yapamayan müteahhitlerin ortaya attığı bir konu bu. Aynı firma Morgedik barajı çalışmasını da yapıyor. Orada da bir ödenek sıkıntısı yoktur. Devlet işini yapan müteahhitlerle çalışıyor ve işini yapan müteahhitlerinde parasını geciktirmeden ödüyor.”


kaynak: http://www.munirkaraloglu.com/tr/news.php?pk=627Erkan Kvk
7 yıl önce - Cmt 08 Oca 2011, 02:09

Alıntı:
daha önce 2,5 saat olan Van-Tatvan karayolunun 1 saate ineceğini belirtti.


Çok sevindim Bitlisli ve Vanlı kardeşlerimiz için


İsmail Kılıçaslan

7 yıl önce - Cmt 08 Oca 2011, 02:21

Alıntı:

Alıntı:
daha önce 2,5 saat olan Van-Tatvan karayolunun 1 saate ineceğini belirtti.


Çok sevindim Bitlisli ve Vanlı kardeşlerimiz için

Galiba bu bilgi yanlış Tünel mevcut yolu 30dk kısaltacak
VAN-TATVAN 142 km
O coğrafyayı bilen biri olarak saatte 142km/saat yapmanız imkansız


M.Furkan
7 yıl önce - Cum 21 Oca 2011, 01:59

13 ocakta tünelin açılışı gerçekleşmedi. Acaba yeni açılış tarihi hakkında herhangi bir gelişme oldu mu? Haftaya nasipse oradan geçecem inş. Fotoğraf çekmeye çalışayım.ahmetsever
6 yıl önce - Sal 23 Ekm 2012, 21:02

Alıntı:
Doğu’nun en büyük tüneli hizmete açıldı

Kuskunkıran Tüneli 7 yıl aradan sonra hizmete girdi

Bitlis-Van kara yolu üzerinde temeli 2004 yılında atılan Kuskunkıran Tüneli 7 yıl aradan sonra tamamlanarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından hizmete açıldı.
...
...
http://www.haberturk.com/yasam/haber/787957-dogun ...ete-acildi

Doğunun en büyük tüneli olan Kuskunkıran tüneli hizmete açılmış, Van ve Van'lı lara hayırlı olsun diyelim...


Misafir a5e

1 yıl önce - Pts 21 Ağu 2017, 18:34

vay be ne yalanlar atılmış tutulmuş ya. haberin tek doğru kelimesi yok. 7 yıl araymış falan filan neyse ...dün bu tünelden geçtim muhteşemdi eski yolun yarım saate yakın sürdüğü ve tehlikesi düşünülürse bu çok büyük hizmet 2.tünel ne zaman başlayacak acaba....

ali alimi012
2 ay önce - Pzr 30 Eyl 2018, 19:30

Alıntı:
Galiba bu bilgi yanlış Tünel mevcut yolu 30dk kısaltacak
VAN-TATVAN 142 km
O coğrafyayı bilen biri olarak saatte 142km/saat yapmanız imkansız

tatvan van 134 km
tünel yokken bile 139 du
142 hiç olmadı
kabaca 130 km desek
ve bazı arabalar 180 200 yapıyor
yani istese 1 saatte gider
her yerde o hızı yapmaz ama bu şekilde gidilebilircevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET