Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul İlk Metrobüs Hattımız: 'Topkapı-Avcılar' ile İlgili Ayrıntılar
« önceki   123 ... 575859606162   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
kilitli
sayfa 58
Murat Caner
14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 01:46

İstanbul'un tasarsızlığının sorumluluğu bütün Türkiye'nindir. Bu ülkede yaşayan herkes bundan sorumlu.

65 milyonun 11 milyonu bu kentte yaşıyor. En az 30 milyon kişi de değişik günlerde dönüşümlü 2 3 milyon kişi olarak İstanbul'a geliyor. Ondan sonra göz yummaktan söz ediyoruz. Yani istanbul'da 40 50 milyon kişi yaşıyoruz.

Okumak için ilk yazdığınız okul İstanbul'da. Sinema merkezi, para merkezi İstanbul'da. Öyle olunca suçlu hepimiz oluyoruz.


Yılmaz H
14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 05:49İzmir Limanı'ndan yola çıkan metrobüs karayoluyla İstanbul'a gelecek.


İlk metrobüs İzmir'den yola çıktı  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Hollanda'nın Advanced Public Transport System (APTS) firmasından denemek amacıyla kiraladığı metrobüs, İzmir Limanı'na geldi. Metropolitan Motorlu Araçlar AŞ tarafından İETT'ye kiralanan metrobüsü teknik ekip teslim alarak İstanbul'a hareket etti.

Mecidiyeköy-Beylikdüzü arasında E-5 üzerinde çalışacak olan 24 metre uzunluğundaki metrobüs, İzmir'den İstanbul'a karayoluyla ulaşacak. Hollanda firmasından kaptan Anton Knoops ve makinist Harry Fransen, aracın İstanbul'a ulaşmasından sonra test aşamasında bulunacak. Çift körüklü, 3 özürlü girişi olan metrobüslerin içinde güvenlik kameraları da mevcut. Şimdilik bir tane gelen araçtan memnun kalınması durumunda 49 adet daha alınacak.

Bu arada, metrobüs araçlarının alımı için İETT'ye verilecek 'kefalet' teklifi mecliste görüşüldü. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin dünkü toplantısında, saatte 15 bin yolcu taşıması amaçlanan metrobüslerin alımı için İETT'ye kefil olunmasına oybirliği ile karar verildi. İETT, bu kararla metrobüs alımı için Büyükşehir Belediyesi'nin de kefil olmasıyla kredi alabilecek. İETT, Büyükşehir Belediyesi'nin kefaletiyle 50 adet Capacity ve 50 Phieas otobüs alımı için 79 milyon Euro tutarında kredi alabilecek. Metrobüs hattında 1 aylık deneme seferleri sırasında yüzde 50 indirimli tarife uygulanacak.

Mustafa Yüksel, Yasin Kılıç; İzmir, İstanbul

kaynak


Fatih Can
14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 09:24

Istasyonlar:

Topkapı-Küçükçekmece hattındaki duraklar sırasıyla şöyle; Topkapı Parkı Metrobus Dönüş İstasyonu ve Durağı, Cevizlibağ Durağı, Demirciler Sitesi Durağı, Merter Durağı, İncirli Durağı, Şirinevler Durağı, Yenibosna Durağı, Sefaköy Durağı, Beşyol Durağı, Cennet Durağı, Küçükçekmece Durağı, Avcılar Reşitpaşa Durağı, Avcılar Kuruçeşme Durağı ve Avcılar İstanbul Üniversitesi Kampüsü Son Durak.http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/HaberDetay.h ...erId=24421


OzanEmre

14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 09:56

Alıntı:
İzmir Limanı'ndan yola çıkan metrobüs karayoluyla İstanbul'a gelecek.

Alıntı:
Şimdilik bir tane gelen araçtan memnun kalınması durumunda 49 adet daha alınacak.

Aklıma bazı sorular takıldı. Önceden de bilgim olmasına rağmen yukarıdaki yazıda yazanlar nedeni ile kafam karıştı.
Niye acaba bu Metrobüs İzmir Limanına gelip oradan karayolu ile geliyor ki? İstanbulda liman mı yok? Yoksa başka bir nedenden mi İzmir Limanına geldi acaba? Ayrıca yazıda bu metrobüsün denenip memnun kalınırsa alınacağı yazılmış. Haberde bir yanlışlık mı var? Yoksa İBB Metrobüs için sipariş vermedi mi?

Alıntı:
İETT, otobüs alımı kapsamında 50 adet Mercedes Capacity marka otobüs alımı için 15 milyon 750 bin euro, 50 adet Phileas marka metrobus alımı için de 63 milyon 278 bin 650 euro olmak üzere toplam 79 milyon 28 bin 650 euroluk kredi kullanacak. Yeni otobüsler metrobus devreye girene kadar bu hatta hizmet verecek, metrobusun hizmete alınmasının ardından da diğer otobüs hatlarına kaydırılacak.

İBB Kaynaklı habere göre sanırım sipariş verilmemiş.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
E-5 Bahçelievler Metro Durağı Üstüne Metrobüs Durağı Yapılmalı


OzanEmre

14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 11:19

Saat 10:00 civarında İBB'nin Trafik Kameralarından Metrobüs Güzergahına bakarken Cevizlibağ yönünden çift katlı bir otobüs ve peşindeki 4 veya 5 araba metrobüs yolundan yavaş yavaş Avcılar yönüne doğru gidiyordu. Çift katlı otobüsü ve araçları ilk Cevizlibağ Trafik Kamerasına bakarken fark ettim. Sonra Merter, İncirli ve Şirinevlerdeki kameralardan da yakaladım. Başkan Kadir Topbaş çalışmaları denetliyor yada basın'a bilgi veriyor olabilir.
 
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
E-5 Bahçelievler Metro Durağı Üstüne Metrobüs Durağı Yapılmalı  kaan_34
14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 12:42

Metrobüsle tanışmaya dört gün kaldı
26 metre uzunluğundaki metrobüsler, duraklardan iki dakikada bir yolcu alacak.
İyi haber: İstanbul trafiğine ilaç gibi gelecek metrobüs seferleri ilan edildiği gibi okulların açılacağı 17 Eylül'de başlayacak. Kötü haber: Seferler 50 değil, iki metrobüsle yapılacak, Topkapı'dan Avcılar'a değil, Küçükçekmece'ye gidecek...
İSTANBUL - Dünyanın en büyük metropollerinden İstanbul, okulların açılacağı 17 Eylül Pazartesi günü metrobüsle (lastik tekerlekli metro) tanışacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin trafik tıkanıklığına karşı geliştirdiği en büyük projelerden olan metrobüs, seferlerine başlayınca 1690 otobüs ve minibüsün Topkapı-Avcılar hattında sefer yapması yasaklanacak. Ancak bir dizi aksilik yüzünden seferlerin başlangıcı sancılı olacak.
Aylardır büyük bir şantiye alanına dönen E-5'te çile çeken İstanbullular nihayet sabırlarının meyvesini alacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 156 milyon YTL'lik projesi çerçevesinde eski geçitler kaldırılarak, yerlerine metrobüsler için düşünülen istasyonlara uygun yenileri yerleştildi. Yolun ortasında kalan elektrik direkleriyle ağaçlar kaldırıldı. E-5, tercihli, transit ve yan yollarla birlikte 12 şeritli bir karayolu haline geldi. Çalışmalar sayesinde üç şeritte maksimum
6 bin olan araç kapasitesi, beş şeritte 7 bin 500 araca çıkarıldı.
Büyütmek için tıklayınız
Metrobüs çalışmaları nedeniyle, E-5 karayolu üzerindeki trafik akışında belirgin bir rahatlama yaşandı ancak minibüs ve otobüslerin yan yollara yönlendirilmesi, buralarda trafiği zaman zaman durma noktasına getirdi. Özellikle minibüs ve otobüslerin duraklarda meydana getirdikleri yığılma, buralarda günün her saatinde uzun araç kuyrukları oluşmasına sebep oldu.
E-5'ten 1690 araç azalacak
Tamamı üç etapta olmak üzere ve iki yakayı birleştirerek Göztepe- Beylikdüzü arasında hizmet vermesi planlanan metrobüs, ilk etapta Topkapı-Küçükçekmece arasında 17 Eylül pazartesi günü seferlerine başlayacak. Trafiğin yoğun saatlerinde yolculuğun bir saati aştığı bu güzergâhta, metrobüsle 14 duraktaki durma süreleri dahil aynı yolculuk yarım saat sürecek. Metrobüsle saatte bir yöne 15 bin yolcu taşınacak. Topkapı-Avcılar arasındaki 20 kilometrelik hatta 50 metrobüs görev yapacak. Hızları en fazla saatte 75 kilometre olan otobüsler yoğun saatlerde bile istasyonlardan iki dakikada bir yolcu alacak. İlk ikisi hafta başına kadar Hollanda'dan getirtilecek olan metrobüslerin devamı peyderpey gelecek. Şimdi bu güzergâhtaki minibüs ve otobüsler saatte 13 bin yolcu taşıyor. Metrobüsün hizmete girmesiyle 1210 minibüs ve 480 otobüs E-5'e çıkmayıp iç hatlarda hizmet verecek.
Metrobüsle ilgili yol ve durak çalışmaları hâlâ devam ediyor. Buna karşın Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, daha önceden duyurdukları gibi metrobüsün 17 Eylül'de sefere başlayacağını söyledi. Ancak Topbaş'ın açıklamalarından trafiği rahatlatmasını amaçlayan metrobüs seferlerinin eksiklikler nedeniyle biraz sıkıntılı bir başlangıç yapacağı anlaşılıyor.
Topbaş: Eksikler bitecek
Dün gazetecilerin sorularını yanıtlayan Topbaş, gecikme olduğunu kabul ederken, bunu çalışmanın şehir içinde yürütülüyor olmasına ve bürokratik engellere bağladı. Topbaş, şöyle dedi: "Çok kolay iş değil. Bazı kurumlarla olan ilişkilerde sıkıntı çekiliyor. Otobüslerden 10 tanesinin gümrükte olduğu bilgisi geldi. Mevcut haliyle ne kadar bitirdiysek o kadarıyla devreye sokacağız. Gerekirse mevcut otobüsleri devreye sokarak vatandaşımızın Avcılar'dan olmasa bile Küçükçekmece'den Topkapı'ya erişimini sağlayacağız. Eksikler tamamlanacak."
Topbaş, metrobüsle ilgili olarak önceki gün de gazetecilere açıklama yapmıştı. Metrobüs duraklarında üst örtülerin tasarımları geciktiği
için yetişemediğini söyleyen Kadir Topbaş, "İlk aşamada metrobüslerin sadece iki tanesini devreye sokabileceğiz. Ötekileri önümüzdeki aylar içinde alacağız" diye konuşmuştu.
Şoföre bile ihtiyacı yok
Çağın ileri ulaşım sistemleri arasında sayılan ve hibrid (elektrik-dizel) motorlu olarak tasarlanan metrobüs, yola döşenen manyetik çivilerden aldığı sinyallerle şoförsüz olarak da hizmet verebiliyor. Ancak İstanbul'daki metrobüslerde şoför olacak. Otobüsler hem orta perondan, hem de yol kenarı duraklarından yolcu indirip bindirebiliyor. Teknik özellikleri şöyle:
Üretim: Hollanda
Uzunluk: 26 metre (standardı 22-24 metre, İstanbul için özel üretim yapıldı)
Kapasite: 300 kişi
Maliyet: 1 milyon 200 bin avro (Toplam: 60 milyon avro)


Ufuk Şanver

14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 13:16

O çift katlı otobüsün  üst katında 7-8 tane takım elbiseli adam yola bakıyordu.4 tanesi üst kattaki en ön koltuklarda oturmuş diğer 3-4 kişi de ayakta durarak ön camdan yola bakıyordu.
Ben o esnada karşı yönde giden bir otobüsün içinde olduğumdan görüntü alamadım.


semih89
14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 15:57

çft katlı otobüsü ben de gördüm az önce çobançeşme kavşağına yakın. otobüs yanlış yola falan girdi sandım

abhazyalı ugur
14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 15:59

CITARO yerine DAF larımı koyacaklar yoksa

Keremss
14 yıl önce - Prş 13 Eyl 2007, 16:00

Peki bu Mecidiyeköy'e gitmiyormu ve karşıya geçecekti ama bu rampa olayı tam bir inşaat yani bu geçici birşey değil adamlar oraya resmen viyadük yapıyor madem mecidiyeköye gidecek karşıya geçecek cevizlibağ'a bu kadar ciddi bir rampa yapmaya ne gerek varsayfa 58
« önceki   123 ... 575859606162   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM