Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa'nın Tarihi Surlarına Onarım
« önceki   123 ... 151617   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 16
MehMet5207

1 yıl önce - Cum 19 May 2017, 12:38


(+)


MehMet5207

1 yıl önce - Sal 23 May 2017, 18:52


(+)


Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Cmt 10 Hzr 2017, 12:32

ZİNDAN KAPI GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR
Alıntı:
- Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasını gün yüzüne çıkaran çalışmalarına hızla devam eden Büyükşehir Belediyesi, Bursa surlarının en önemli kapılarından olan Zindan Kapı’nın restorasyonunda gün sayıyor.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa surlarının en önemli kapılarından biri olan Zindan Kapı’nın, restorasyonunun ardından orijinal haline kavuşacağını söyledi.


Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasını gün yüzüne çıkaran çalışmalarına hızla devam eden Büyükşehir Belediyesi, Bursa surlarının en önemli kapılarından olan Zindan Kapı’nın restorasyonunda gün sayıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa surlarının en önemli kapılarından biri olan Zindan Kapı’nın, restorasyonunun ardından orijinal haline kavuşacağını söyledi.

Bursa’nın tarihi değerine değer katan ve köklü kültürel mirasını geleceğe taşıyan çalışmalara imzasını atan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa surlarının en önemli kapılarından olan Zindan Kapı’nın restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.
Restorasyonunun ardından Zindan Kapı’nın orijinal haline kavuşacağını belirten Başkan Altepe, Bursa’da tüm tarihi dönemlerin izlerinin ortaya çıkarıldığını anlatarak, “Bursa’da yapılan çalışmalarla sadece Cumhuriyet’in ilk dönemi ve Osmanlı dönemi değil, Bitinya döneminin surları ve diğer eserler de birer birer ayağa kalkıyor. Arkeolojik döneme kadar tüm medeniyetlerin izleri ortaya çıkarılmış oluyor” dedi.
Başkan Altepe, yaklaşık 2500 yıla dayanan tarihiyle Bitinya dönemi surlarının bulunduğu bölgede yapılan çalışmaları anlatarak, “Bu bölge Bursa’nın da ilk yerleşim bölgesi… Orhan Gazi’nin Bursa’yı fethettiği Sur İçi bölgesindeki surların yeni baştan yapılması ve tarihi izlerin oluşturulması konusunda Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Yaklaşık 4 bin metreyi bulan, şehri çevreleyen surlar ve kapılarımız burada. İlk olarak Saltanat kapıdan ana hisar kapımızdan çalışmalarımızı başlatmıştık. Sonra Fetih Kapı, Yerkapı, ardından Tahtakale Yokuş Cadde Kapısı ve Kaplıca Kapı ile birlikte şimdi de Zindan Kapı’da çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

Video:Harabeden çıkan tarih
Zindan Kapı’nın kalenin en önemli bölgelerinden olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Zindanların da olduğu bu alan, surlarımızın güneybatısı ve Uludağ Yolu’na da bakan bu köşe harabe halindeydi. İçinde apartmana benzeyen binalar vardı. Bu binalar kamulaştırılıp yıkıldı ve sur önünü kaplayan binalar da kamulaştırıldı. Cilimboz boyu, Kaplıca Kapı’ya kadar tümüyle temizlendi” dedi.
Başkan Altepe, Zindan Kapı surlarında rekonstrüksiyonun başladığını hatırlatarak, “Temizlenen alanlarla Zindan Kapı’nın hem güneye hem de batıya bakan sur duvarları, kuleleri, burçları ve zindanları ortaya çıkarıldı. Şehir için özellikli bir köşe… Yaklaşık 3 metreye yakın çaplarda tünel ve özel kapıların bulunduğu, giriş çıkışların olduğu bölge kazılarla ortaya çıkarıldı. Yapılan bu restorasyonla tarihin izleri en güzel şekilde yaşatılmış olacak. Zindan Kapı’da artık kaplama çalışmaları sürüyor. Bugüne kadar harabe ve binaların arasında kaybolmuş gibi gözüken bu surlar, kısa zaman sonra pırıl pırıl parlayacak ve yaklaşık 2500 yıl önceki orijinalliğine, güzelliğine kavuşmuş olacak” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, Zindan Kapı’da yapılan ve artık son aşamaya gelen çalışmaların Alacahırka ve çevre mahalleler başta olmak üzere Bursa’ya değer katacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/zindan-kapi-gun-yuzune-ci ...ber/24058/

Hayırlı uğurlu olsun.Mert Akgün
1 yıl önce - Sal 13 Hzr 2017, 10:54

bir sey sormak istiyorum. bu surlar onarmak yerine su anki halini korumalari gerekmiyor mu? belli bir kismini onarip geriye kalan kismi su anki haliyle birakmalari lazim degil mi? tekrardan insa ediyorlar, ne kadar anlamsiz bir is boyle. ne anlami var 2017 model surlara? tarihi yok ediyorlar resmen

Cüneyt5316

1 yıl önce - Çrş 14 Hzr 2017, 00:44

Siz onarmayı yanlış anladınız. Oradaki tarihten kalma taşlar bozulmuyor. Onarılıp temizlenip ilaçlayıp tekrar yerine yerleştiriyorlar. Yani suru komple yıkıp Yen'i taşla tekrar yapmıyorlar.

Mert Akgün
1 yıl önce - Çrş 14 Hzr 2017, 22:37

Alıntı:
Siz onarmayı yanlış anladınız. Oradaki tarihten kalma taşlar bozulmuyor. Onarılıp temizlenip ilaçlayıp tekrar yerine yerleştiriyorlar. Yani suru komple yıkıp Yen'i taşla tekrar yapmıyorlar.


Ben yeni yapılan kısımdan bahsediyorum. Belirli bir kısıma yapının canlandırması için yeni taşlarla örnek yapılabilir, daha sonrasını düzeltmek tarihin yüzüne leke vurmak oluyor. Surların içine üstüne ev yapılan yerler temizlensin, orjinalliği bozulmasın. bu resmin abesliği kadar aynı zamanda gereksiz de, yepyeni surlar dikmek


Cüneyt5316

1 yıl önce - Prş 15 Hzr 2017, 01:40

Bu yolladığınız fotoğraf nereye ait. Rica etsem link paylaşırmısınız.
Ayrıca Surların etrafı temizlenmesi fikrine katılıyorum. Hemde tophanedeki pınarbaşındaki surların içinde kalan yapılar temizlenmeli. Turistik bölge olarak ayağa kaldırılmalı. Lakin hanlar bölgesini temizleyemiyen bir yönetici burayı tezimizlemesi nasıl olur orasıda meçhul.


arbas
1 yıl önce - Prş 15 Hzr 2017, 08:53

İstanbul şile kalesi 2000 yıllık kale 0 kilometre sünger bop oldu

Cüneyt5316

1 yıl önce - Prş 15 Hzr 2017, 23:18

Aynen zaten o yüzden kaynak istedim ya. 😂😂 sünger bob olan bir kale görmemiştim hayatımda şu zamana kadar 😂😂

Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Pzr 06 Ağu 2017, 14:03

'BURSA'NIN ZİNDANLARI' 2 BİN 500 YIL ÖNCESİNE IŞIK TUTACAK
Alıntı:
- Kentte Bitinya Krallığı döneminde inşa edilen, 2 bin 500 yıl öncesine ait Zindan Kapı´da restorasyon çalışmaları sürdürülüyor.
- "Kanlı kuyu", "işkence odası", "kule bağlantılı koridorlar" ile "zindanlar"ın yer aldığı mekan, yeni yılda kapılarını ziyaretçilere açacak
- Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe:
- "Burada surların, sur içi yaşamın tüm detayları ortaya çıkmaya başladı. Zindanlar, kan kuyuları var. İstanbul´daki Yedikule Zindanları´ndan sonra ikinci örneği de Bursa´da"


Bursa Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları sonucu gün yüzüne çıkarılan, Bitinya Krallığı döneminde inşa edilen 2 bin 500 yıllık Zindan Kapı, restorasyon çalışmalarının ardından yeni yılda ziyarete açılacak.
Bursa surlarının son bölümünde, Alacahırka Mahallesi´nde yer alan, "kanlı kuyu", "işkence odası" ve "kule bağlantılı koridorlar" ile "zindanlar"ın bulunduğu Zindan Kapı´da restorasyon çalışmaları sürdürülüyor.
Çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa´nın kültür ve medeniyet kenti olduğunu vurguladı.
Bursa´nın 7 bölgesiyle UNESCO Dünya Miras Listesi´ne girdiğine işaret eden Altepe, "Bursa sadece ecdat yadigarı Osmanlı´dan ibaret değil. Burada 700 yıldan öncesi de var Bizans, Doğu Roma, Roma ve Bitinya dönemleri de. Bitinya döneminin surları burada. 1 milyon metrekare alan, 4 kilometre surlarla çevrili bu alanda sur içi yaşam var." dedi.
Osmanlı ve Türklerden önce Bursa´da yaşayanların hayatını geçirdiği bu bölgenin izlerinin birer birer ortaya çıkarıldığını anlatan Altepe, "Surlar daha önce gözükmüyordu. Bizim dönemimizde ortaya çıkmaya başladı. Yarım kalan yıkık duvarlarının üzeri otlarla örtülmüştü. Çoğu yerde de sur duvarları kalmamıştı. Onlar yıkılıp yerine binalar yapılmıştı. Şimdi başlatılan kamulaştırma ve ayıklama çalışmalarıyla artık 4 bin metre olan surlarımızın tamamı ortaya çıkarılıyor ve orijinal olarak inşaatlarımız devam ediyor´´ diye konuştu.Video:Çalışmalar ‘Saltanat Kapı’dan başladı
Surların ortaya çıkarılması projesi çerçevesinde çalışmalara önce Bursa´nın ana giriş kapısı "Saltanat Kapı"dan başladıklarını bildiren Altepe, şöyle devam etti:
"Sonra Fetih Kapı, Yer Kapı, Tahtakale Yokuş Caddesi Kapısı, Zindan Kapı ve bundan sonra da Kaplıca Kapı var. Son bölgelerdeyiz. Zindan Kapı´dayız. Zindan Kapı geçmişte içi de dışı da binalarla ur gibi sarılmış bir bölgeydi. Hatta surun içinde Zindan Kapı´nın 3 kulesinin ortasında bir apartman vardı. Apartmanın etrafı dokuma atölyeleriyle doluydu ve bir ağ gibi örülüydü. Şimdi çevresi temizlendi, binalardan ayıklandı. Orijinal surlar ortaya çıktı. Dışındaki evler de yıkıldı. Burada surların, sur içi yaşamın tüm detayları ortaya çıkmaya başladı. Burası Zindan Kapı. Zindanlar, kan kuyuları var. İstanbul´daki Yedikule Zindanları´ndan sonra ikinci örneği de Bursa´da."

Altepe, restorasyonun tamamlanmasının ardından bölgede kafeteryaları, oturma alanlarıyla güzel bir turizm alanının ortaya çıkacağını kaydederek, "Daha 15 yıl öncesine kadar hiç görünmeyen surlar artık gün yüzüne çıkıyor. 3 burcun olduğu kuleleri, surları, zindanlarıyla birlikte Zindan Kapı, tüm görkemiyle inşallah yılbaşından sonra hazır olacak. Kısa zamanda bitirilecek. Zindan Kapı Bursa´ya büyük değer katacak." ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/bursa-nin-zindanlari-2-bi ...ber/24395/

Hayırlı uğurlu olsun.sayfa 16
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 151617   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet