Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Çorum - Oğuzlar


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
hakan erat
2 yıl önce - Cum 22 Nis 2016, 18:51
Çorum - Oğuzlar


Alıntı:
Oğuzlar, tarihi adı ile Karabörk Divanı, İskilip'e bağlı Karaviran adlı bir köyken 1964’te adı Karaören olarak değiştirilerek bucak yapıldı. 9 Mayıs 1990'da Oğuzlar adı ile Çorum iline bağlı bir ilçe oldu. Çorum kent merkezine 54 km, ilçe merkez nüfusu 5828, köy nüfusu 5896'dır. Kızılırmak nehri Laçin ile sınırını oluşturur.

Belediyesi 1965 yılında kuruldu.İlk Belediye başkanı Hasan ÖZOĞLU'dur. Başkan Mecitözü ilçesinde öğretmenlik yaptığı sırada Karaören kasabası belediyeliğe kavuşmuş ve Mustafa SÜNNETÇİ önderliğinde bir ekip Hasan Özoğlunu belediye reisliği yapması için Karaörene getirmiştir. Kent su dağıtım sistemi 1973'te yapılmıştır.

Oğuzlar ilçe halkı geçimini ceviz,pirinç yetiştiriciliği, tahıl çeşitlerı,küçük çapta hayvan besiciliği, azda olsa arıcılık v.b faaliyetlerden geçimini karşılamakla beraber genç nüfus kesiminin işsizlik sebebiyle dışarı açılması ile çeşitli mesleklerde söz sahibi olmaya başlamıştır. Ustalık alanları aşçılık, garsonluk, inşaat ve toprak sanayi gibi degişik dallarda kendini göstermiştir. Oğuzlar ilçesi engebeli bir arazi yapısına sahip olup, rakım 650 metredir. İlçe sınırlarından geçen Kızılırmak ilçeye hayat vermekteydi baraj inşaatı çalışmalarına başlanana kadar ki böylelikle son yıllarda ilçe dışına hızlı bir göç yaşanmaktadır.


kaynak https://tr.wikipedia.org/wiki/O%C4%9Fuzlar,_%C3%87orum


Sefer GİRİŞEN

1 yıl önce - Cum 04 Ağu 2017, 23:59

Obruk Barajı

(+)(+)
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET