Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yozgat - Sarıkaya - Roma Hamamı
12   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
ceyhungumus

4 yıl önce - Cum 04 Nis 2014, 11:46
Yozgat - Sarıkaya - Roma Hamamı


Yozgat ili, Sarıkaya İlçesi Kaplıcalar Mahallesinde, Kaplıca Tesislerinin içerisinde bulunan Roma dönemine ait antik ismi “Basilica Therma (Aqua Sarvenae)” isimli antik kentin bulunduğu alandaki Roma Hamamı modern kaplıca tesislerinin bulunduğu parseldedir. Hamamın büyük kısmı yıkılmış, yalnızca tonozlu arka mekana geçişi sağlayan batı cephe duvarı ayakta kalabilmiştir. Bu kısımda 10 gözlü ve 2 katlı mermer, kemerli bir duvar görülmektedir. Cephe Kornt düzeni entablatur dizilişine uygun yapılmıştır. Kemer ayakları üzerindeki yarım sütunların en alt kısımları hariç diğer kısımları tahrip olmuştur. Batı cephe arkasında 3 gözlü ve tek katlı bir kemer ile, bunun kuzeyine doğru ön cephe kemerleri boyunca devam eden iç kemer sıralarına ait alt kısım taşları görülmektedir. Yaklaşık 30 metre uzunluğundaki duvarın kuzey ve güney uçlarında dairesel havuz kısımları görülmektedir.
Antik Dönemde Aquae Sarvenae ve Basilika Terma diye adlandırılan Sarıkaya, o dönemde de önemli bir kaplıca merkeziydi.

 

Roma dönemine ait hamamın yalnızca tonozlu mekânına geçişi sağlayan arkat dizileri ile bunun üzerindeki boğa başlı kornet motifli süslemeleri günümüze kadar gelebilmiştir.
Yapı üzerine sonradan yapılan eklentilerle oldukça tahrip edilmiş olmakla birlikte 2010 yılında ilimiz turizmine kazandırılmak için temizlik kazıları başlatılmıştır.Sarıkaya Kaplıcalarının Efsanesi (Kral Kızı Hamamı);

 
Roma Kral Kızı Hamamı diye bilinen Sarıkaya Kaplıcaları’nın efsanesi halk arasında şöyle anlatılır: Kayseri'de oturan Roma krallarından birinin kızı amansız bir hastalığa yakalanır. Kral kızını birçok hekimlere götürür, tedavisi için her şeyi yapar. Ama güzelliği dillere destan bu kızın derdine çare bulunamaz. Kızın hastalığı gün geçtikçe ilerlemekte, kız artık yürüyemez bir haldedir. Ayakları tutmamaktadır, dizleri küt olmuştur. Bugünkü adıyla kızın hastalığı romatizmadır. O günlerde Sarıkaya sazlık ve bataklıktır. Sıcak suyun olduğu yerde küçük bir gölet oluşmuştur, balçık halinde çamurlu bir hamamdır burası. Kral küçük kızını son çare olarak bu sıcak suyun bulunduğu yere gezsin diye gönderir. Artık ömrünün sayılı günlerini yaşayan zavallı kız avunmak için bu çamurlu gölet kenarında dolaşmakta, zaman zaman da arkadaşlarıyla çamurlara girmektedir. İşte gezmek ve avunmak için girdiği çamurlar ve sıcak su kıza iyi gelir. Bir müddet burada kalır, gün geçtikçe kızın hastalığı iyi olmaya başlar. Küt dizleri açılır; yavaş yavaş adım atmaya, yürümeye başlar. Sonunda tamamen iyileşen güzel kızın buradaki sıcak sudan iyi olduğu anlaşılır. Bunun üzerine kızın babası kral, buraya mermerden bir havuz yaptırır, etrafını kesme büyük taşlarla çevirttirir, önceleri kimsenin olmadığı bu havuz çevresinde bir şehir oluşur. Kralın kızının adı bu yeni şehre verilir. Yetmiş bin nüfuslu bu şehrin adı "Öper" veya "Hoperi"dir. Şehrin ulaşımı ise Sarıkaya'nın Beştepeler mevkiinden geçen Yozgat ve Kayseri şoselerinden sağlanmaktadır. Bu büyük şehir bir deprem sonucu yok olmuştur, sadece hamamların olduğu yer kalmıştır.

  (+)  

(+)Aras Berkin
4 yıl önce - Cmt 05 Nis 2014, 15:36

Çöp içerisinde, etrafı gecekondu gibi binalarla sarılmış. Yazık.
Keşke etrafındaki binalar mümkünse yıkılsa, iyicene elden geçirilip restore edilse, daha yeşil bir hale getirilip havuzlar da girilebilir hale getirilse; turizme kazandırılsa.

Anasayfada görene kadar adını bile duymamıştım. Avrupada, Amerikada adamlar üç beş taş parçasını dünyaca ünlü anıtlar olarak tanıtabiliyorsa, bizdeki bunların hazinesi var.


ceyhungumus

4 yıl önce - Pzr 06 Nis 2014, 20:18

Haklısın Aras kardeşim. Farkındalık yaratmak amacıyla konuyu açıp anasayfaya taşımıştımEmre Çelik

1 yıl önce - Cum 04 Ağu 2017, 23:09


(+)


Emir GÖKER

6 ay önce - Çrş 27 Hzr 2018, 12:18


Alıntıdır.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler