Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 10
Mehmet DK

1 yıl önce - Çrş 08 Mar 2017, 01:45

Ani Harabeleri hakkında 15.07.2016 tarihli bir haberi paylaşmak istiyorum.

Kars'ta bulunan Ani Harabeleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine dahil edildi. Böylece, Türkiye'den listeye dahil edilen sayı16 oldu.

İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Toplantısı'nın bugünkü oturumunda, Komite Başkanı Büyükelçi Lale Ülker'in yönetiminde süren görüşmelerde, dünyanın çeşitli bölgelerindeki bazı "Dünya Kültür Mirası" alanlarının son durumu masaya yatırıldı.Bölgelerin temsilcileri, çalışmaların yapıldığı alanlardaki son durumu anlattı. Söz konusu bölgelerdeki sorunlar ve gelişmeler ele alınarak, bundan sonrası için yapılması gerekenler konuşuldu.Komite, yapılan görüşme ve tartışmalar sonucunda ilk defa aday olan Ani Harabeleri'nin Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmesini onadı. Kars'ta bulunan Ani Harabeleri'nin listeye dahil edilmesiyle, Türkiye’nin Dünya Miras Listesi'ndeki alan sayısı 16'ya çıktı.

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi (ICOMOS) ile ülke temsilcileri, Ani Harabelerinin İslam ve Hristiyan kültürünün buluşma noktası, kültürel çeşitliliğin sembolü olduğunu dile getirdi.UNESCO Daimi Temsilcisi Hüseyin Avni Botsalı, kararın Türkiye tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Milliyet.com..


Ahmed Akay

1 yıl önce - Çrş 03 May 2017, 20:45


(+)


Semper fidelis
1 yıl önce - Pzr 30 Tem 2017, 14:33
26.07.2017 tarihli görseli


Caminin içinde dört köşe bulunmakta ve herköşede farklı simgelerin yeraldığı taşlar bulunmaktadır. Taşların ön yüzü ile alt yüzünde de farklı simgeler yer almaktadır. Örneğin birinde ön yüzde Koç figürü varken alt yüzde ise insan figürü bulunur. Yapının her noktasında farklı işlemeler bulunmaktadır. Kenar süslemeler bile farklıdır. Daha fazla detay için vaktim olmadı. Saygılar.


(+)
(+)
Atakum Mehmet
2 hafta önce - Cmt 26 Oca 2019, 19:53

Bugün Kars'ta epey vakit geçirdim.


(+)
sayfa 10
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler