Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Siirt - Tarihi Köprüler


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Gülümhan

12 yıl önce - Sal 09 Oca 2007, 21:22
Siirt Köprüleri


Kezer ( Gezer) Köprüsü
Siirt ili Baykan ilçesinde, Siirt-Baykan yolu üzerinde bulunan bu köprü Kezer Çayı üzerindedir. Kitabesi bulunmadığından ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Bununla beraber yapı üslubundan Cumhuriyetin ilk yıllarında yapıldığı sanılmaktadır. Köprü 1934 yılında doğal etkenlerden hasar görmüş ve yeniden yapılmıştır.
Köprü kesme taştan yapılmış olup, 60 m. uzunluğundadır. Genişliği ise 4.40 m.dir. Dört gözlü olan bu köprünün gözleri yuvarlak kemerlidir. Ortadaki en büyük kemer açıklığı 10.70 m.yi bulmaktadır. Günümüzde halen kullanılmaktadır.(+)Çarpıran (Dörtulular) Köprüsü  
Siirt ili, Baykan ilçesinin 3 km. doğusunda, Bitlis Suyu üzerinde bulunan bu köprü Dörtulular Köprüsü olarak da tanınmaktadır. Köprünün kitabesi günümüze ulaşamadığından yapım tarihi ve banisi ile ilgili bilgi bulunmamaktadır.
Kesme taş ve moloz taştan yapılan köprü XVI.-XVII.yüzyıla tarihlendirilmektedir.(+)
Misafir 2ca

2 yıl önce - Çrş 10 Ağu 2016, 21:05

gülümhan ben size nasıl ulaşabilrim siirtteki tarihi köprüleri ele almam lazım benim tez ödevim rica etsem size ulaşma imkanını verebilirmisiniz

Misafir f9d

1 yıl önce - Prş 16 Mar 2017, 20:02

gülümhan benimde size ulaşmam lazım siirteki taihi köprüler benimde tez ödevimMisafir ad1

1 yıl önce - Cmt 29 Tem 2017, 04:33

Ben; mersin' den yazıyorum. Güzel Siirt in Şirvan ilçesinde uzun zaman önce görevlisi olduğum bir işte çalışırken arada bir, Şirvan/ Eruh yolu üzerinde bulunan saman köprü civarında da, işim gereği bulunmuştum. Sizlerle bir anımı paylaşmak istedim. Ben birgün bu köprü etrafında dolaşırken ( köprünün diğer tarafı, "dik dağ" olmayan kısmı, galiba kuzey kısmı olacak,) buradan yukarı doğru biraz tırmanmam (yaklaşık100m.) Sonrasında düz bir bölgeye geldim. Burada az sayıda ağaç ve çalılıklar arasında ilerlerken ( aslında keçi yoluymuş burası.) Birden bire önüme öyle birşey çıktı ki çok şaşırdım vebunun buraya nasıl getirildiği..? Nasıl işlendiği..? Hakkında bayağı merak etmeye başlamıştım. evet bu gördüğüm şey..! insan eliyle yapıldığını zannediyorum..! Kocaman, yuvarlatılmış(benim tahminim; 15- 20 ton' gelebilir.!) Bir taş blok..! Lakin bu ne iş için..! Buraya getirildi..? amaç neydi..? Bilmiyorum..ama devasa bir büyüklükte, teker şekline benzeyen çok ilginç bir "taş" tı..! Sizlerden ricam ( siz daha iyi bilirsiniz) bu gördüğüm nesneyi gidin ve görün..! Sonrasında bununla ilgili tarihçi lermi..! bir karara varırlar,..? yada bunu değerlendirecek devletimize ait bir kurumdan yetkililermi görecekler..! Bilmiyorum.. ama benim kanaatimce bu bir tarihi eser.. ve korunması gerekir. Saygılarımla..

Misafir 4bd

1 hafta önce - Çrş 06 Şub 2019, 22:12

Çarpıran altındaki fotoğraf Bitlis kasrik köprüsüdür yanlış bilgi vermeyin!cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler