Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ugurbey27

3 yıl önce - Prş 10 Eyl 2015, 01:47
Amasya - Sultan II. Bayezid Külliyesi


Sultan II. Bayezid adına, 1485-86 yılları arasında cami, medrese, imaret, türbe, şadırvan ve çeşmeden ibaret bir külliye olarak yapılmıştır. 15. yüzyılın son çeyreğinde yan mekânlı cami mimarisinin gelişmiş bir geçiş dönemi örneğidir. Cami beş kubbeli bir cemaat yeri ile geniş bir kemerle birbirine bağlanan arka arkaya iki kubbeli mekân ve buraya açılan yan mekânlardan ibarettir.

Doğu kısmındaki minaresi renkli taşlarla yivli, batı kısmındaki minare ise palmetlerle süslü olarak yapılmıştır. Batıda "U" plan şemasına sahip medrese mevcuttur. Doğudaki "L" plan şemail yapı imaret ve konuk evidir. Her iki minare hizasında bulunan yaşlı çınar ağaçlarının külliye ile yaşıt olduğu tahmin edilmektedir.
(+)
Ömer Çiçek

3 yıl önce - Prş 10 Eyl 2015, 02:04

Bu külliye Amasya'nın tam merkezinde, Yeşilırmak'ın kenarında ve mimari olarak sapasağlam ayakta. Ben özellikle kütüphanesine bayılmıştım. Kütüphanesini halka açmıyorlar çoğu zaman sadece öğrencilerin ders çalışabilmesi için çalışma odası kısmında bir yer hazırlanmış ki orası da şahane. Orada saatlerce kitap okunup ders çalışılabilir. Biz TSK'nın askeri olarak bu kütüphaneye girebilmiştik. İçerdeki o enfes kokunun tarifi yok ve çok çok değerli eserler mevcut. 1000 küsür yıllık bir eserde vardı yanılmıyorsam.

Külliyeye muhteşem bir şekilde bakılıyor, içerisi her zaman temiz, cami içerisinde bayanlar içinde bir kısım var. Cami mimarisi ve özellikle giriş kısmı şadırvanla bütünleşince büyüleyici ve ön taraftaki "vav" sembolü çok güzel bir görüntü katmış. Külliye içerisinde bir de minyatür müzesi mevcut. Eskiden cami görevlileri için yapılan odada hala sapasağlam duruyor.

İnşallah Amasya'ya gidip tekrar bu külliyeyi gezmek ve camisinde namaz kılmak nasip olur. Amasya küçük bir şehir ama gezilecek tarihi yerleri o kadar fazla ki 2-3 gününüzü alır herhalde.


Engin Topal

3 yıl önce - Prş 10 Eyl 2015, 02:06

Amasya'ya gitmek şart oldu ...

.Ömer Mete
1 yıl önce - Prş 27 Tem 2017, 12:28


(+)
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET