Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Cemoli D18
1 yıl önce - Cum 12 May 2017, 11:19
TBB Başkanı Aydın "Faizi biz belirlemiyoruz, mevduat sahipleri belirliyor"


Alıntı:
Aydın: Faizi biz belirlemiyoruz
Kredi faizinin aşağı yönlü hareket etmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen TBB Başkanı Aydın, "Faizi biz belirlemiyoruz, mevduat sahipleri belirliyor" dedi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, TBB'nin Genel Kurulunda konuştu.

Aydın, kredilerin büyümesi için mevduatın büyümesi ve özkaynakların devreye alınması gerektiğini ifade ederek, "Bütün özkaynaklarımızla topladığımız mevduatın tamamını kredi olarak kullandırdık. Gelecek ile ilgili beklentimiz de bankacılık sektörü büyüklüğünün milli gelirden daha hızlı artacağı yönünde" dedi.

"KGF kredileri hem arz hem talep tarafını olumlu etkiledi" diyen Aydın, "Yeni krediler veya yapılandırmalar yoluyla büyümeye destek verdik, vermeye de devam edeceğiz. Bunun sonunda aşağı yönlü olan her türlü kredi büyümemiz yukarı harekette. Kredilerin artması büyümeyi de olumlu etkiledi" şeklinde konuştu.

Aydın sektörün bilanço büyüklüğünün 2,4 trilyon TL olduğu bilgisini paylaşarak, bankacılığın yüksek şoklara karşı dayanıklı olduğunu söyledi.


'Faizleri biz belirlemiyoruz'
Faizlerin aşağı inmesi gerektiğine yönelik eleştirilere de değinen Aydın, "Faizleri biz belirlemiyoruz, mevduat sahipleri belirliyor. Faizlerin aşağı yönlü hareket etmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz" açıklamasını yaptı.


http://www.dunya.com/finans/haberler/aydin-faizi- ...eri-362385
Vay be faizi de bizler belirliyormuşuz.
Kredi faizleri düşük olsa da insanlar rahatça, ev ve araba alabilse.


Cemoli D18
1 yıl önce - Çrş 26 Tem 2017, 11:02
Akben: Mevduat faizini bankalarla görüştük


Alıntı:
Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu Başkanı Mehmet Ali Akben, bankacılıktaki faiz oranlarını değerlendirdi.

"Bankacılık sektörünün sağlamlığında ve kârlılığında bir sorun yok" diyen Akben, bunun rakamlara da yansımış durumda olduğunu belirtti.

Akben, bankalarla mevduat faizi yarışı ile ilgili çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve piyasanın kendi düzeni olduğunu belirterek, "Yatırımcılar açısından yüksek faiz iyi değil" değerlendirmesini yaptı.

Ali Akben, "Mevduat faizindeki gerileme kredi faizlerine olumlu yansıyacak" diye konuştu

https://www.dunya.com/finans/haberler/akben-mevdu ...eri-374657


Önümüzdeki günlerde faizlerde düşüş olabilir.


Arda Beşir
2 ay önce - Pts 08 Ekm 2018, 12:25

Türkiye Bankalar Birliği, bankalara yönelik yeni bir tavsiye kararı aldı. Karara göre, 30 nisan 2019'da vadesi dolacak krediler 6 aya kadar anapara ödemesiz 24 ay vadelendirilebilecek.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET