Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 8
Misafir 4db

2 yıl önce - Pts 08 Ağu 2016, 11:32

Bu proje ;Ülkemizin en büyük Organize Sanayi Bölgesi olacak,

Gelişme sahası ile birlikte yaklaşık 50 milyon m2 alana sahip olacak

En az 125 bin kişi istihdam sağlayacak,

Amanos Tüneli ile 85 km. mesafeden limana bağlanacak,

24 km mesafeden Ülkemizin Ortadoğuya açılan en büyük kapısı olan Öncüpınar Gümrük kapısına bağlanacak,

6. Bölgenin desteklerini alacak ve Ülkemizde daha önce örneği görülmemiş İki ilin müşterek kurduğu ilk Organize sanayi Bölgesi olacak büyük bir proje…

O günlerde kimse inanmıyordu… Gerçekleşmesi zor bir hayaldi. Bu gün ise artık bu hayalin gerçekleşmesine çok yakınız. Allah bizi utandırmadı ve iyi niyetlerle çıkılan bu yolda hep yardım etti. Kilis’in ve bölgemizin ümidi olan bu proje Allah’ın yardımı ile bu günlere geldi. Ancak henüz bitti diyemeyeceğim. Daha yolun başındayız. Daha yapılacak çok işimiz var, daha alınacak çok mesafe var. Fazla vaktinizi almadan bunları da başlıklar halinde sıralayarak sözlerimi tamamlayacağım.

Müteşebbis Heyetin oluşumundan sonra İlk işimiz OSB Kuruluş Protokolünü hazırlayarak Bakanlığa göndermek olacak.

Bakanlığın OSB’ ye bir sicil numarası vererek Müteşebbis Heyeti onaylanması ve Kilis Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin tüzel kişilik kazanması sağlanacak.

OSB’ nin yatırım programına alınması için çalışmalar yapılacak.

OSB alanının 1/100.000 ve 1/25.000 ölçekli Kilis Çevre Düzeni Planlarına işlenmesi amacıyla gerekli plan değişikliği yapılarak ilgili kurumlar nezdinde çalışmalar yapılacak. Onaylanan plan değişikliği Bakanlığa gönderilecek.

OSB sınırlarının ikiye böldüğü parsellerin ifrazı yapılarak tescillerinin yapılması sağlanacak ve yeni parsel numaralarının alınması ve 1/5000 ölçekli kadastral paftanın yeniden hazırlanması ve onaylatılması çalışmaları yapılacak.

OSB alanı içerisinde kalan şahıs arazilerinin kamulaştırılması için Bakanlıktan” Kamu Yararı Kararı” çıkartılacak.

Kamulaştırma ve satın alma işlemlerine başlanılacak ve kamulaştırma tamamlanarak OSB alanı tek tapu haline getirilecek.

İmar planına esas olmak üzere jeolojik-jeoteknik etüt rapor bir firmaya yaptırılacak ve Bakanlığa gönderilecek.

OSB Mevzuatı ve imar planı şartnamesi doğrultusunda 1/5.000, 1/2.000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planları hazırlanacak ve Bakanlığın onayı alınacak. İşte bizim parselasyon, yol,su, elektrik, kanalizasyon, atık su, yağmurlama,haberleşme diye bildiğimiz alt yapı projeleri bu planlar içerisinde yer alacaktır.

Biz bu aşamadan sonra yatırımcıya arsa dağıtımına başlayabileceğiz. Bundan sonraki diğer işlemler OSB kanunu ve yönetmelikleri çerçevesinde yürütülecektir.

Değerli Arkadaşlar.. Görüldüğü gibi daha çok ve önemli işlerimiz var… Çok çalışmamız ve emek vermemiz gerekmektedir… Çıktığımız bu yolda sonuna kadar gitmeye ve bu işi başarmaya kararlıyız. Yeter ki bu güne kadar verdiğiniz desteği bizden esirgemeyin. Birinci Organize sanayi bölgesinde olduğu gibi bu Organize sanayi Bölgesini de hep beraber başaracağız. İlimizin ve Ülkemizin hizmetine sunacağız. Dedikodulara kulak asmadan, engellere takılmadan Ülkemizin en büyük OSB’ni kuracağız ve hep beraber temelini en kısa zamanda atacağız İnşallah…

İlk günden bu güne gelene kadar bu projeye emek veren, katkıda bulunan, destekleyen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun diyorum… Beni sabırla dinlediğiniz için teşekkür ediyor ve hepinize tekrar saygılarımı sunuyorum.”


akpınarli
2 yıl önce - Sal 25 Ekm 2016, 00:05

Proje onaylandı detayları yarın gün içerisinde paylaşırım .

Coşkun HC
2 yıl önce - Pzr 30 Ekm 2016, 11:25

Gaziantep-Kilis arasındaki OSB'ye bakanlıktan onay

GAZİANTEP, (DHA)- BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) kurulması için onay verildi.

GSO öncülüğünde, Kilis Valiliği, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası, Polateli-Şahinbey Tekstil Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Derneği ile müşterek yürütülen çalışmalar sonucunda 'Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin kuruluş işlemleri tamamlandı, ilgili bakanlığın onay vermesiyle de resmen kurulmuş oldu.

1) Gaziantep ve Kilis sınırında ortak yapılacak Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB, 35 milyon metrekarelik alanı kapsıyor.

2) İlk etapta Kilis ilinde 14 milyon 300 bin metrekarelik alanda başlatılacak yeni OSB, 6’ncı bölge teşviklerinden yararlanacak.

3) Türkiye’de iki şehir arasında kurulması açısından bir ilke imza atılan Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB, yatırım alanı sıkıntısı çeken Gaziantep sanayisine genişleme imkanı sağlayacağı gibi Kilis ilinin kalkınmasına ve sanayisinin gelişmesine ivme katacak.

4) Ayrıca, Hassa-Dörtyol Tünel Projesi ve otoyol bağlantısının gerçekleştirilmesi ile birlikte İskenderun Limanı’na ulaşım kısalacak, Gaziantep ve Kilis sanayicilerinin yanı sıra bölge işadamları zaman ve maliyetler açısından büyük tasarruf yaparak, rekabet üstünlüğü elde edecekler.

http://mobil.hurriyet.com.tr/gaziantep-kilis-aras ...o-40248929

http://m.sabah.com.tr/guney/2016/10/19/polateli-s ...-onaylandiMisafir 79f

2 yıl önce - Çrş 09 Ksm 2016, 22:13

Proje ne zaman devreye girecek bilgisi olan var mı ?

cengel79
2 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2016, 20:46

Proje onaylandı arsa kamulaştırması yapılacak.

Misafir 623

1 yıl önce - Prş 23 Şub 2017, 22:30

Bu 6 organize nereye kuruluyor bilen varmıMisafir 294

1 yıl önce - Pts 19 Hzr 2017, 00:47

Kilis Öncüpınar gümrüğünün ve konteyner kentinin batısı devletimizin 145 000 dönüm boş arsa var bizim kendi malımızda var çok müsait değerlendirmek istiyoruz gereğinin yapılmasını ilgili yerlere arz ederim

cengel79
1 yıl önce - Cmt 24 Hzr 2017, 18:39

Bu yazıyı valiliğe yazsan daha iyi edersinMisafir 61a

1 yıl önce - Sal 25 Tem 2017, 14:31

Yatırımcıların Yeni Gözdesi Kilis
2 gün önce

Kalkınmada 6. bölgede yer alan Kilis'te hazırlıkları tamamlanan Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB), ülkenin çeşitli yerlerindeki yatırımcıların gözdesi haline geldi.


Yatırımcıların Yeni Gözdesi Kilis, System.String[]

RIDVAN KORKULUTAŞ - Kalkınmada 6. bölgede yer alan Kilis'te hazırlıkları tamamlanan Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB), ülkenin çeşitli yerlerindeki yatırımcıların gözdesi haline geldi.

Ücretsiz yatırım yeri tahsisi, Katma Değer Vergisi istisnası, çeşitli vergi indirimleri, sigorta primi ve gelir vergisi muafiyeti gibi yatırımcılara önemli teşviklerin sunulduğu 6. bölge kapsamında yer alan Kilis'te kurulan Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB'de yer tahsisi için şu ana kadar bin 900 yatırımcı müracaatta bulundu.

Coğrafi konumu itibarıyla ülkenin Suriye ve Ortadoğu'ya açılan kapısı olan Kilis'te yatırım yapmak isteyen iş adamları, özellikle Hassa-Dörtyol tünel bağlantılarının da tamamlanmasıyla İskenderun Limanı'na daha kısa sürede ulaşarak Akdeniz'in nimetlerinden de faydalanmış olacak.

Kilis Sanayi ve Ticaret Odası (KİTSO) Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2013 yılında Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulmaya başlandığını söyledi.

Öndeş, OSB'de Kilis Valiliği öncülüğünde çalışmaların hızla devam ettiğini dile getirdi.

"Türkiye'nin her yerinden buraya bir akın var"

Polateli Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin, Gaziantep'teki 4 OSB'den 4 kat daha büyük bir alana sahip olduğunu aktaran Öndeş, şunları kaydetti:

"Gaziantep'te 5 organize sanayi bölgesi var. Bizim şu andaki Polateli Organize Sanayi Bölgesi alanımız Gaziantep'teki 4 organize sanayi alanının 4 katından daha büyük. Gaziantep şu anda teşvikte 3. bölgede, Polateli Organize Sanayi Bölgesi teşvikte 6. bölgede. O açıdan yatırımcılarımızın buraya yoğun bir talebi var. Şu ana kadar Türkiye'nin her yerinden bin 900 civarında yatırımcı müracaat etti. Bu, mevcut alanın 17 katından fazla bir talep demek. Şu anda organize sanayi bölgesinin imar çalışması yapılıyor. İmar çalışmasının ardından önümüzdeki yıl içerisinde altyapı projesi ihale edilecek. Bu işlemin gerçekleştirilmesiyle arsaların dağıtılmasına başlanacak."

Kilis'in konumu itibarıyla çok önemli bir yerde olduğunu anlatan Öndeş, Suriye'deki iç savaşın sona ermesiyle Kilis'in Ortadoğu'ya açılan bir kapı konumuna tekrar kavuşacağını ifade etti.

"Yatırım başladığı zaman işsizlik sorununa büyük bir çare olacak"

OSB'deki yatırımlar tamamlandığında yaklaşık 100 bin kişinin burada istihdam edilebileceğine dikkati çeken Öndeş, şöyle devam etti:

"Şu anda yanı başımızda olan bir savaş var. Hiçbir savaş sonsuza kadar davam etmemiştir. İnşallah bu savaş en kısa zamanda sona erdiğinde Ortadoğu'ya açılan kapı olacağız. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yapacağı proje ile Hassa'dan açılacak tünelle İskenderun Limanı'na da 80 kilometreyle ulaşabileceğiz. Onun için burası stratejik açıdan da çok önemli bir yer. 80 kilometre sonra denizdesiniz, 20 kilometre sonra Ortadoğu'dasınız ve 40 kilometre sonra havaalanına gidebilirsiniz."

Öndeş, ülkenin herhangi bir kentindeki bir şirketin Kilis'te yatırım yaptığı takdirde, bu teşviklerden geldiği şehirde de faydalanabildiğine işaret ederek, "Örneğin Bursa'dan gelen bir işletme sahibi Kilis'te yatırım yaparsa Bursa'daki işletmesi de bu teşvikten faydalanıyor. Onun için Kilis, Türkiye'in en avantajlı yerlerinden biri olacak." diye konuştu.


Misafir 402

5 ay önce - Sal 17 Tem 2018, 11:23

'Serhat Şehir' Kilis'e Yatırımcı İlgisi

Suriye sınırındaki terör örgütlerinin saldırıları nedeniyle ekonomisi ciddi sıkıntılar yaşayan Kilis'te, hayata geçirilen ve gelecek yıl fabrika inşaatlarının yükselmesinin beklendiği PolateliŞahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ne yatırımcı ilgisi umut veriyor Yaklaşık 13 milyon metrekare alan üzerine kurulacak 110 civarındaki fabrikada 75 bin kişiye istihdam sağlayacak bölgede yer almak için başvuru yapan girişimcilerin sayısı bin 900'ü aştı KİTSO Başkanı Öndeş: 'Suriye'deki olaylar da bittiğinde Polateli tam bir cazibe merkezi olacak ve Kilis'in yanı sıra bölgemizin kalkınmasına öncülük edecek'.


Yaşam / 25 Şubat 2018 Pazar 11:56
Tweet
..'Serhat Şehir' Kilis'e Yatırımcı İlgisi

KEREM KOCALAR - Suriye sınırındaki terör örgütlerince gerçekleştirilen saldırılar nedeniyle yaşadığı ekonomik sıkıntıların yaralarını sarmaya çalışan Kilis'te, Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ne beklenenin 17 katı yatırımcının ilgi göstermesi kent için umut oldu.

Suriye'de iç savaşın başladığı günden bu yana nüfusundan daha çok sığınmacıya ev sahipliği yapan ve önce terör örgüt DEAŞ, ardından da YPG/PKK'nın saldırılarına maruz kalan Kilis, ekonomik olarak yaşadığı sıkıntıları aşmaya çalışıyor.

Bakanlar Kurulunca, 31 Aralık 2017 öncesindeki vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarının 31 Aralık 2018'e kadar ertelenmesi Kilis ticari hayatına nefes aldırırken, umut veren başka bir gelişme de Polateli ilçesine kurulacak organize sanayi bölgesinde yaşandı.

Kuruluş çalışmalarının sürdüğü Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için yatırımcılar adeta birbiriyle yarıştı.

Yıl içerisinde arsa tahsislerinin yapılması beklenen organize sanayi bölgesi için, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO), büyüklükleri 50 ila 800 dönüm arasında değişen 110 civarında fabrika parseli planladı. Ancak parsellere beklenenin yaklaşık 17 katı talep geldi ve başvuru sayısı bin 900'ü aştı. Başvuruların sürdüğü organize sanayi bölgesi, faaliyete geçtiğinde 75 bin kişiye iş umudu olacak.

- "Polateli tam bir cazibe merkezi olacak"

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organize sanayi bölgesi projesi için 2013'te başvuru yaptıklarını anımsattı.

O günden bu yana terör örgütlerinin kentte yaşattıkları tüm olumsuzluklara rağmen önemli aşamalar kaydedildiğini ifade eden Öndeş, 13 milyon metrekare alan üzerine kurulacak organize sanayi bölgesi alanının tescillendiğini vurguladı.

Öndeş, alandaki jeolojik etüt çalışmalarının tamamlandığını, parselasyon işlemlerinin ise devam ettiğini belirterek, bölgeye büyük bir trafo merkezinin kurulması için çalışmaların sürdüğünü anlattı.

Yaklaşık bir ay içerisinde tamamlanacak parselasyon işlemlerinin ardından altyapı çalışmalarına başlanacağını ifade eden Öndeş, şöyle devam etti:

"Altyapı ihalesinin ardından arsa dağıtımına başlamayı planlıyoruz. Şu an için yatırımcılardan yoğun ilgi görüyoruz. Hatta dün Gaziantep'ten gelen 2 yatırımcımız daha başvurusunu yaptı. Şu an için bin 900'ün üzerinde müracaat oldu. Bu da mevcut arsanın 17 kat fazlası demek. Suriye'deki olaylar da bittiğinde Polateli tam bir cazibe merkezi olacak ve Kilis'in yanı sıra bölgemizin kalkınmasına öncülük edecek."

- Fabrikalar 2019'da kurulmaya başlanacak

Öndeş, fabrika inşaatlarının da gelecek yıl başlamasını beklediklerine dikkati çekerek, "Kilis'te yaşanan onca olaydan sonra organize sanayi gibi büyük bir yatırımın bu kadar kısa sürede hayata geçirilmesi büyük bir başarıdır. O yüzden başta Valimiz olmak üzere emeği geçenlere çok teşekkür ederiz." dedi.

Sadece çevre illerden değil, Türkiye'nin dört bir yanından arsa talebi olduğunu vurgulayan Öndeş, "Takriben başvuruların yüzde 40'ı Gaziantep'ten, geri kalanlar ise İzmir'den İstanbul'a, Ankara'dan İçel'e kadar her bölgeden talep var. Biz yatırımcılarımıza en kısa sürede arsa tahsislerini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

Öndeş, yatırımcılara 50 ila 800 dönüm arasında büyüklüklerde parseller tahsis edeceklerini belirterek, büyük yatırımcıların kuracağı fabrikalarda 75 bin kişiye de istihdam sağlanmasını beklediklerini sözlerine ekledi. Kaynak : AAsayfa 8
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET