Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
beratdemir
2 yıl önce - Sal 12 Oca 2016, 00:15
Sivas Tarihi Haralar Kurtarılmayı Bekliyor
Sivas’ta defalarca gündeme gelmesine rağmen herhangi bir sonuç elde edilemeyen haralar konusunda benzer bir olay Eskişehir’de de yaşandı. Eskişehir, 2. Mahmud döneminde yaptırılan Haralardan TİGEM aracılığı ile yıllık 8 milyon TL gelir elde ediyor. 5 milyon TL’de yetiştiricilik katkısı alan bu işletme adeta para basıyor. Sivas’ta ise durum tam tersinden kurtulamadı. Şehirde ki haralar kaderine terk edilmişliğin hüznünü yaşıyor.

Suat Duman

Sivas’ın zaman zaman gündemini oluşturan eski haralar konusunda herhangi bir çalışmanın yapılmaması insanları üzüyor. Benzerlerinin şehre milyonlar TL’lik katkısı olduğu açıklanınca Sivas ne denli büyük bir kaybın içinde olduğunu bir kez daha görmüş oldu. Sivas’ta kaderine terk edilen, zaman zaman ortaya çıkan yangınlar ile

Sivas’ta zaman zaman gündeme gelen eski haraların bir benzeriyle Eskişehir adeta harikalar yaratıyor. Eskişehir’de 1815 yılında Osmanlı ordusunun at ihtiyacını karşılamak için 2. Mahmud tarafından ”Çiftlikat-ı Hümayun” adıyla kurulan ve 1984’ten bu yana Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) bünyesinde faaliyet gösteren Anadolu Tarım İşletmesinde geleceğin şampiyon adayı atlar yetiştiriliyor. Eskişehir bu tesisten yıllık 8 milyon TL para kazanırken, Sivas’ta 1889 yılında Abdülhamit Han tarafından yaptırılan ve Osmanlı ordusunun at ihtiyacını karşılaması planlanan haraların yıkılma tehlikesi altında ki hazin hikayesi yürekleri dağlıyor.

ÖZEL İDARE İSTEMİŞTİ

Osmanlı mimarisi olan Hara Aygır Depoları, adeta kaderine terk edildi. İl Özel İdaresi tarafından 5 yıldır Atçılık ve Binicilik Merkezi ve Kangal Köpeği Showrumu yapılması için Özelleştirme İdaresi’nden istenen Aygır depoları için netleşen bir durum olmadı. Osmanlı ordusuna at yetiştirilmek üzere kurulan haralar, Cumhuriyetin ilanından sonra da yine uzun yıllar çeşitli kurumlarca kullanıldı. Sümerbank AŞ’nin mülkiyetine geçen haralar, misyonunu tamamladıktan sonra ise Şeker AŞ’ye devredildi. Aygır depoları devletin ekonomiden elini çekmesi ve şeker fabrikası yatırımının vazgeçilmesi üzerine arazi ve üzerindeki yapılar tekrar Sümerbank’a verildi. Sümerbank’ın özelleştirilmesinin ardından bu kez arsa Özelleştirme İdaresinin uhdesine geçti. Alan içindeki yapılar 2007 yılında ise Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tarihi eser olarak tescillendi. En son olarak İl Özel İdaresi tarafından Özelleştirme İdaresi’nden istenen Aygır depoları ne özel idareye devrediliyor ne bakım onarımı yapılıyor. Sahipsizlik sebebiyle yıkılma noktasına gelen haraların duvarları ise yazı tahtasına dönüştürüldü.

HARA AYGIR DEPOLARININ TARİHİ

Sivas-Yıldızeli yolu üzerindeki Yapı Mahallesi’nde bulunan Hara Aygır Depoları 1889 yılında yapıldı. Taş ve tuğla ile almaşık düzende yapılan 7 ayrı bina horasan harçla sıvalı. Bina köşeleri ve pencere letonlarında kesme taş kullanılmış. Osmanlı Devleti’nin son yapılarından olan Hara Aygır Depoları’nda damızlık at besleniyordu. Hara Aygır Depoları, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 2007 yılında tarihi eser olarak tescillendi.

Kaynak :
http://www.sivasmemleket.com/eskisehir-kazaniyor- ...s-bakiyor/


beratdemir
2 yıl önce - Sal 12 Oca 2016, 20:16

Salih Ayhan Bey bu haralar için de güzel bir proje hazırlayıp hayata geçirebilse güzel olur.

beratdemir
1 yıl önce - Cum 20 Oca 2017, 20:49

Tarihi haralar atıl durumdan kurtulacak

Sivas-Ankara Karayolu üzerinde bulunan ve Osmanlıya ait son yapılardan olan tarihi Hara Aygır Depoları İl Özel İdaresine tahsis edilecek. Özel idarenin tahsisin ardından gerekli çalışmaları yaparak söz konusu alanı sosyal yaşam alanı olarak düzenlemesi bekleniyor.

Sivas-Ankara Karayolu üzerinde şehir merkezine 7 kilometre mesafede atıl vaziyette bulunan tarihi hara aygır depoları nihayet sahipsizlikten kurtulacak.

AYGIR DEPOLARINA ÖZEL İDARE TALİP OLDU

Dönemin padişahı Abdülhamit Han'a bile at gönderilen tarihi Aygır Depolarının İl Özel İdaresine tahsisi için Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan talepte bulundu.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın talebi yerinde bulduğu ve tarihi hara depoları ile söz konusu alanın İl Özel İdaresine tahsis edilmesine karar verdiği öğrenildi.

Sahipsizlik nedeniyle tek katlı tarihi binaların bazı duvarları yıkılmış çatılardaki kiremitler ve bazı duvarlar da kırılmıştı.

Tarihi haralar ayrıca Temmuz 2015 tarihinde Sivas-Ankara karayolunun üzerinde bulunan Ahırlar Bölgesi'nde çıkan yangında hasar görmüş belirli bir bölümü ise yıkılmıştı.

TARİHİ HARALAR RESTORE EDİLECEK

Osmanlı döneminde sayılı eyaletlerinden birisi olan Sivas'ta orduya at yetiştirmek üzere kurularak gerek orduya gerekse Sivas çiftçisine uzun süre hizmet eden haralar, İl Özel İdaresi’ne devredilmesinin ardından restore edilerek vatandaşın hizmetime sunulacak. Diğer alanlar ise çevre düzenlemeleri yapılarak sosyal alanlara dönüştürülecek.

HARA AYGIR DEPOLARININ TARİHİ

Sivas-Yıldızeli yolu üzerindeki Yapı Mahallesi’nde bulunan Hara Aygır Depoları 1889 yılında yapıldı. Taş ve tuğla ile almaşık düzende yapılan 7 ayrı bina horasan harçla sıvalı. Bina köşeleri ve pencere letonlarında kesme taş kullanılmış. Osmanlı Devleti’nin son yapılarından olan Hara Aygır Depoları’nda damızlık at besleniyordu. Hara Aygır Depoları, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 2007 yılında tarihi eser olarak tescillendi.

Kaynak : http://www.sivasmemleket.com/haber/39043/tarihi-h ...lacak.htmlberatdemir
1 yıl önce - Cum 20 Oca 2017, 21:31

Bu alan en güzel ne şekilde değerlendirilebilir acaba ? Baya geniş bir alan.

M. Akif Ilbeyli

1 yıl önce - Cmt 21 Oca 2017, 15:53

Bu alan MINIA SIVAS alani olarak degerlendirilse güzel olur, Kültür Parkini da buraya tasimali, yapilan burdaki calisma en yüksek kaliteli malzeme ve iscilik ile yapilmali, Kültür Park ta yapilan calismalar bu güne kadar cok kalitesiz ve yetersiz, MINIA SIVAS alani icinde Sehirin sadece Tarih ve Kültürünü canlandiran calismalar yetersiz kalir, ayni zaman da SIVAS TEKNOPARK ve OS- Bölgelerinde Üretilen Teknolojileri de bu alanda sergilemek cok yerinde olur, diger taraftan yöresel Ürünleri tanitan ve pazarliyan bir butik pazar da renk katar, bu alana Cafe, Bistro ve Misafir Evi tarzi calismalarda deger katar diye düsünüyorum, bu benim fikrim.

A.B.ÜNVER
1 yıl önce - Pzr 22 Oca 2017, 00:13

Bu alan kuruluş amacına uygun bir şekilde atçılık, binicilik faaliyetleri için kullanılsa güzel olur. Sivas'ta atçılık özellikle cirit ve atlı okçuluğa meraklı hemşehrilerimizin sayesinde gelişiyor. Ama faaliyetlerini gerçekleştirecek uygun alan bulamamaktan şikayetçiler. Tarihi yapıların restorasyonu sonrası bu yapılar yeniden değerlendirilse ve içinde atçılık müzesi, cafesi, restaurantı da olacak şekilde bir alan oluşturulsa iyi olur. Ayrıca etrafındaki geniş alana tribünlerin de olduğu cirit meydanı, çocuklara ve yetişkinlere yönelik binicilik eğitimi yaptırılacak alanlar, ulusal ve uluslararası her türlü binicilik müsabakalarının yapılabileceği binicilik alanları, at sahiplerinin yada at sahibi olmak isteyenlere yönelik atların kalabileceği otel formunda yapılarla, vb. başka konularda Sivas'ta atçılık-binicilik üzerine Türkiye genelinde isim yapacak bir alan oluşturulabilir. Binicilik dünya genelinde rağbet gören elit bir spordur. Bizimse tarihimizde atın üstünde uyuyacak kadar atlara meraklı olan bir millet olduğumuzu düşünürsek, modern binicilik ile geleneksel Türk biniciliğini tarihi haralarımız ve bunlara eklenecek yeni yapılarla komple bir tesiste birleştirmek, Sivas için önemli bir değer oluşturmak anlamına gelir. Hem herkesin şikayet ettiği Sivas'ta sosyal hayatın darlığını böylesine farklı bir alan oluşturularak yok etme yolunda bir adım daha atılmış olur. Şöyle ki yerel, ulusal ve uluslararası pek çok etkinlik gerçekleştirilebilecek bir alandan bahsediyorum. Gelecekte bu tesisten yetişecek önemli biniciler de Sivas'ı ulusal ve uluslararası alanda temsil ederek memleketimizin reklamını farklı bir alanda daha yapma fırsatı bulabiliriz.savis
11 ay önce - Pts 17 Tem 2017, 21:57

Haralar Bölgesi Sivas’a kazandırılacak

Sivas kamuoyunu zaman zaman meşgul eden Haralar Bölgesi Sivas’a kazandırılacak. 250 dönümlük araziyi Özelleştirme Yüksek Kurulu İl Özel İdareye devretmesinin ardından bölgeye yaşlılara yönelik yaşam merkezi ve ata sporlarının yapılacağı alanlar oluşturulacak.


(+)


Atıl durumda olması nedeniyle Sivas’ın zaman zaman gündemini gelen eski haralar bölgesinin İl Özel İdaresi’ne devredilmesinin ardından o bölgede yaşlılara yönelik yaşam merkezleri ve gençlerin ata sporlarını gerçekleştireceği alanlar oluşturulacak. Ankara karayolu üzerinde Sivas şehir merkezine 7 kilometre mesafede bulunan haralar bölgesinin Sivas’a kazandırılması noktasında girişimlerde bulunmaya devam eden Sivas Valisi Davut Gül, Haralar Bölgesinin kamuoyunda çok konuşulduğunu, 250 dönümlük yerin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Sivaslı Milletvekillerin takibi ile Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın Özelleştirme Yüksek Kurulu’ndan karar çıkartarak haraları Özel İdareye devredeceğini söyledi. Haralar bölgesini Sivas’a kazandırılacağını vurgulayan Vali Gül: “Haralar bölgesi gençlerimize yönelik geleneksel sporların yapılacağı okçuluk atçılık ve güreş gibi etkinlikler düzenlenecek. Ayrıca Yaşlılarımızın vakit geçireceği yaşam merkezi oluşturacağız” dedi.Sivas’a oldukça yakın olan bölgenin Özel İdareye devredilmesinin ardından çalışmalara başlayacaklarını aktaran Vali Gül: “O arazinin 50 bin dönümü gençlere yönelik ata sporlarına 200 bin dönümü ise yaşlılarıma yönelik yaşam merkezleri oluşturulacak. Yine haralar bölgesinin yanı sıra eski stadyumun yeri de Özel İdareye devredilecek. Orada yeni bir şehir parkı oluşturulacak. Sivas tarihinde köylerdeki halı sahaların toplamı bir elin parmaklarını geçmiyordu. 458 nüfuslu 58 köye halı saha yaptık. Okullarımızın sosyal donatılarını yapıyoruz. 2 bin 58 öğrenciye kayak eğitimi verildi. Gençlerin çocukların engellilerin ve dezavantajlı grupların hep yanındayız. Stadımızın yanında yüzme havuzu ve kapalı spor salonu inşaatımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

HARA AYGIR DEPOLARININ TARİHİ

Sivas-Yıldızeli yolu üzerindeki Yapı Mahallesi’nde bulunan Hara Aygır Depoları 1889 yılında yapıldı. Taş ve tuğla ile almaşık düzende yapılan 7 ayrı bina horasan harçla sıvalı. Bina köşeleri ve pencere letonlarında kesme taş kullanılmış. Osmanlı Devleti’nin son yapılarından olan Hara Aygır Depoları’nda damızlık at besleniyordu. Hara Aygır Depoları, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 2007 yılında tarihi eser olarak tescillenmişti.

http://www.sivasmemleket.com/haber/41330/haralar- ...lacak.html


beratdemir
10 ay önce - Pts 14 Ağu 2017, 18:38

Sivas Yeni Bir Sosyal Yaşam Alanına Kavuşuyor

Sivas Valiliği, ilimizde geleneksel sporların yapılabileceği bir alan oluşturulması için düğmeye bastı. Uzun yıllar boyunca Osmanlı ordusunun at ihtiyacını karşılayan tarihi aygır depoları, yapılacak düzenleme sonrası her yaştan vatandaşımızın faydalanabileceği sosyal ve sportif bir alan haline gelecek.

Valimiz Davut Gül, Sivas - Ankara yolu üzerinde bulunan at haralarında incelemelerde bulunarak, atıl vaziyette bulunan alanın değerlendirilmesine yönelik yapılan girişimlerin olumlu sonuçlandığını söyledi.

Gül, yaptığı açıklamada; 248 dönüm arazi üzerine kurulu olan hara aygır depolarının, Osmanlının son dönemlerinde at yetiştirilen bir alan olduğuna dikkat çekti. Söz konusu alanda birçok bina bulunduğunu, burada geçmişte at yetiştiriciliğinin yanı sıra tarım ürünlerininde yetiştirildiğini ifade eden Gül, hara bölgesinin 3 ayrı önemi olduğunu dile getirdi. Gül, “Bu alanın değerlendirilmesi için bir takım girişimlerde bulunulmuştu. Arazi, Özelleştirme Yüksek Kurulunda idi. Bu alan şimdi Sivas İl Özel İdaresine bedelsiz olarak tahsis edildi. Arazi şehir merkezine çok yakın, değeri de 150- 200 milyon TL civarında. Sayın Başbakanımıza, milletvekillerimize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum.” dedi. Hara bölgesini geleneksel sporların yapılacağı bir alana dönüştüreceklerini dile getiren Valimiz Gül, “Bu alanı başta binicilik, cirit ve güreş sporu gibi faaliyetlerin yapılacağı merkeze dönüştüreceğiz. Diğer yandan binicilik müzesi oluşturacağız. Binaların onarımları yapıldıktan sonra gençlerimiz ve kadınlarımızın da katılabileceği faaliyet alanları oluşturmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak : http://sivas.gov.tr/sivas-yeni-bir-sosyal-yasam-a ...-kavusuyor


sebasteia
10 ay önce - Pts 14 Ağu 2017, 18:57

Allah valimize 4-5 yil boyunca Sivas'ta gorev yapmayi nasip etsin!!! Amin.

Bu kadar vizyoner ve hizmet askiyla dolu bir insan maalesef ki 10-15 yilda bir geliyor ancak.


Misafir e7e

10 ay önce - Pts 14 Ağu 2017, 19:23

Biz istiyoruz üniversite onlar yapıyor cirit alanı Gerçekten Büyükşehir olma yolunda ihtiyacımız olan yegane eksiklik olan cirit alanı hayırlı olsunsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET