Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Balıkesir - Atatürk Devlet Hastanesi yeni binası
« önceki   123 ... 171819

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 19
Erdal Düven

2 ay önce - Cmt 29 Nis 2017, 08:05

Referandum mantığı ile ilerlersek işler karışır ozaman İstanbulda hayır dedi ne yani Büyükşehir akp İstanbulun ankaranındamı önünü kesecekler? bu mantığın geçmişte kaldığını düşünüyorum.
Balıkesir adına bir sıkıntı teşkil etmez önümüzdeki süreçte.


ilhan66
2 ay önce - Prş 11 May 2017, 15:30
sessislik


Hayirdir. grupta derin bir sessizlik hakim. Hastaneden yeni resim ve haber gelmiyor. her sey yolunda demek.

Erdal Düven

1 hafta önce - Çrş 12 Tem 2017, 23:25
Başhekim Gökuç hastane ile ilgili iddiaları yanıtladı


Alıntı:

2002 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 2 yıl mecburi hizmetini Malatya’da yapan Gökuç, 2005 yılında Balıkesir’e gelerek, 2 yıl da burada görev yaptı. 2007 yılında uzmanlık yapmak için gittiği Şişli Etfal Araştırma Hastanesi’nde Anesteziyoloji ve Reanimasyon Bölümü’nü 2011 yılında bitiren Gökuç, daha sonra Erzurum’a giderek ikinci mecburi hizmetini orada yaptı. Gökuç, 2012 yılında Balıkesir Devlet Hastanesi’nde Anestezi doktoru olarak göreve başladıktan sonra 2014 yılında Chicago Northwestern Üniversitesi’nde 1 yıl ağrı üzerine çalıştı. 2015 ocak ayından itibaren 2 buçuk yıl Balıkesir Devlet Hastanesi’nde başhekim olarak görev yapan Gökuç, geçtiğimiz nisan ayından itibaren Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi’nde başhekimlik görevini sürdürüyor.

ÜNİVERSİTE HASTANESİ YENİ HASTANEYE BAĞLANACAK

Hastanenin eski yeri ile ilgili “Orası tekrar hastane yapılacak” söylentileri doğru mu?

Atatürk Devlet Hastanesi’nin eski yeri tamamen kapatılarak yeni hastane hizmet vermeye başladı. Eski hastanenin yerine tekrar hastane yapılmayacak. Sağlık Bakanlığımızın emriyle Balıkesir Devlet Hastanesi’nin yerine 400 yataklı bir hastane yapılacak. Hastane yapılana kadar da çoğu blok yıkılacağı için kapasitesi yaklaşık 150 yatağa düşecek. O dönemdeki doktor arkadaşlar da bizim hastanemize gelerek hastalarına hizmet verecek. Ayrıca yine bakanlığımızın emriyle, Balıkesir Üniversitesi Hastanesi çok fazla hizmet veremediği için bir acili ve doğumhanesi olmaması sebebiyle Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi’ne bağlanacak. Üniversite hastaleri devlet hastanelerinin yapamadığı işleri yapan bir üst basamaktır. Fakat burada üniversite hastanesi çok fazla aktif olamadığı için ve oradaki hocalar çok fazla bir iş yapamadığı için afiliasyon dediğimiz yolla üniversite hastanesi bize bağlanacak.

Üniversite hastanesi ile afiliasyon tamamlandığında, üniversite hastanesinin mevcut binası kullanılacak mı? Hastanenin işleyişinde bir değişiklik söz konusu mu?

Üniversite hastanesinin mevcut binası bizim hastanemizin ek binası olacak. Hocaların bir kısmı bu hastanede hizmet verecek. Diğer hocalarımız da bazı özellikli işler için üniversite hastanesine kaydırılacaklar ki orayı da aktif tutabilelim. Hangi işin nerede yapılacağı için bir komisyon kuruldu, karar bekleniyor. Kanunen en geç 6 ayda çözülmesi gerekiliyor ama bizim planımız 3 ay içerisinde bu afiliasyonu gerçekleştirmek.

Afiliasyon tamamlandığında üniversite hastanesi de Balıkesir Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine bağlanacak.

HİÇBİR ŞEY ÇÖPE GİTMEDİ

Eski hastanenin kapanmasının ardından oradaki eşyalar yeni hastaneye mi geldi?

Bu hastanede her şeyimiz, ameliyat malzemelerimizden yataklara kadar her şeyin en iyisinden ve en konforlusundan seçilerek yeni alındı. Eski hastanedeki malzemeler de tabii ki çöpe atılmadı. Onlarında kullanılabilir durumda olanları, ilçelerde eksiklikleri bulunan hastanelere gönderilerek destek olundu. Hiç kullanılmamış tıbbi malzemelerimiz ise buraya getirildi. O hastanedeki her şey değerlendirildi.

Göğüs hastalıkları hastanesi de size bağlandı. Oradaki binaların akıbeti hakkında bir bilginiz var mı?

Gögüs Hastalıkları Hastanesi artık bizim bünyemizde, bu binada hizmet veriyor ve tüm uzmanlarımız burada. Bakanlığımızın emriyle bu birleşim gerçekleşti. Gögüs Hastanesinin üç ayrı binası vardı. Bir tanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi (SAYEM) olacak. İçerisinde psikologun, hatta diş hekiminin dahi bulunduğu bir merkez kurulacak. İnsanlara hasta olmadan sağlıklı yaşam verecek bir yer haline gelecek. Bir tanesine de Aile Sağlığı Merkezi açılacak. Bir de ara bina var, o binayla ilgili henüz izinleri alamadık ama Palyatif Yaşlı Bakım Merkezi kurmak istiyoruz. Bazı hastalar var ki; ister evinde olsun, ister huzurevinde olsun bakımları sağlanamıyor. Böyle hastalar için 120 yataklı bir Yaşlı Bakım ve Palyatif Merkezi açmak istiyoruz. Bakanlıkla yazışmalarımız devam ediyor. Onlar izin verdiği takdirde, bu hizmeti gerçekleştirmek istiyoruz.

TOPLANAN BAĞIŞLARLA KREŞ YAPILACAK

Yeni açılan bir hastane olduğu için soruyorum. Hastaneye bağış yapmak isteyenler oluyor mu?

Hastanemize çok fazla vatandaşımız bağış yapmak için geliyor. Diyorlar ki “Biz oda yapmak istiyoruz” ama hastanemizde kalan insanlar çok iyi bilir, bütün odalarımız otel konforundadır. Hiçbir problemi ve sıkıntısı yok. Biz bağış yapmak isteyen vatandaşlarımızın bağışlarını, hastanemize bir kreş açmak için kullanacağız. Kreşimizin kurulması da bakanlığımızın talebi çünkü. En azında kreşi bu bağış geliriyle yaptırarak onların isimlerini vermek istiyoruz.

DEPREME EN DAYANIKLI SİSTEMLE YAPILDI

Yeni yapılan mevcut binanız için halk arasında ‘Yıkılacak, depreme dayanıklı değil’ söylentileri dolaşıyor? Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?

İnsanlar olayı iyi tarafından görmek isterse, bu hastane Balıkesir’in en güzel binası. Bu binanın yapımında 327 milyon lira harcandı. 270 fore kazık üzerine konumlanan binamız, depreme en dayanıklı sistemle inşa edildi. Çok dayanıklı bir bina ve hiçbir problemi yok. Nasıl bir eve yeni taşındığınızda küçük aksaklıklar yaşıyorsanız, burada da onlar oldu. Çünkü bu bina, akıllı bir bina. Lambaların kapanmasından, odaların ısısına, ameliyathanenin ısısından, kanalizasyonun motoruna kadar her şeyi bir bilgisayar sistemiyle kontrol ediyoruz. Fakat bu daha önce yaptığımız bir şey olmadığı için bazı konularda acemilik çekebiliyoruz, maalesef.

GÖKUÇ: ‘SÖYLENTİLER HASTALARI KORKUTMASIN’

Bir şeyleri başarmak için önce inanmak gerektiğini belirten Gökuç, söylentilerin hastaları korkutmaması gerektiğini söyleyerek, gerçekleştirdikleri ve yapmayı planladıkları hizmetler hakkında bilgiler verdi

Hastaneye daha hiç gelmeyen insanlarda kötü algı oluşturulduğunu belirten başhekim Ozan Gökuç ‘Yürüyemiyormuşsun bile, kayboluyormuşsun’ söylentilerinin asılsız olduğunu belirtti. Kaybolmaların yaşanmaması için her yere tabelalar yerleştirildiğini, her köşe başında bir hasta yönlendirme elemanı olduğunu ifade eden Gökuç, yerlere renkli şeritler çekerek üzerlerine de blokların adlarını yazdırdıklarını ve üstelik bu sayede okuma yazma bilmeyenlere de renklerle tarif edebildiklerini söyledi.

GELEN HASTALAR ÇOK MEMNUN

Peki, asansörlerle ilgili bozuk iddiaları ortaya atıldı, bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Hastanemizde 58 asansörümüz var. 50 asansörümüzde hiçbir sorun yok ama kalan 8 asansörde bir dönem sorun çıktığı için sürekli asansörleri bozuk söylentileri yayılıyor. Ama böyle bir durum yok. Çünkü 58 asansörün olduğu bir yerde 8 asansörün bozulması kimseyi etkilemez. Üstelik bozulan asansörlerden sadece bir tanesi hastaların kullanımında olan asansör, diğerleri personel asansörüydü. Hastalarımız için 16 asansörümüz bulunuyor. Burada yaşanan aksaklıklar hastanın; tahlilini, serviste veya yoğun bakımda yatmasını engelleyen aksaklıklar değil. Önceki görev yerim olan Balıkesir Devlet Hastanesi’nde 10 asansör vardı ve orada bile bir iki asansör bozulabiliyordu. Hastalarımızın iniş çıkışlarında sorun yaşanmıyor. Hastanede merdiven yok deniyor. Dünyada modern olan hiçbir hastanede ilk kattan sonra merdiven yoktur. Çünkü yukarıya çıkışların merdivenle değil asansörle olması gerekir, kontrol edilebilmesi için. Amerika’da Chicago Northwestern Üniversitesi’nde 1 yıl eğitim aldım, orada da merdiven yoktu. Eğer Mersin Şehir Hastanesi’ne giderseniz orada da merdiven yok. Ama dediğim gibi 50 asansörde sıkıntı yokken bir dönem böyle bir sorun yaşandı diye sürekli olarak bu konu gündeme getiriliyor. Bu da insanları korkutuyor. Merdiven kırıldı, hastaneyi su bastı, asansörden biri düştü gibi asılsız haberlerde yapılıyor. Bu haberler hastaneye değil, Balıkesir’e zarar verir. Balıkesir halkının bu hastaneye gelme sürecini yavaşlatıyor. Hastanemizden hizmet alıp da memnun olmayan kimseyi görmedim. Ameliyat olan hastalarımız ilgi ve hizmetten dolayı teşekkür ediyorlar.

SORUNLARA ANINDA ÇÖZÜM İÇİN KOMİSYON KURULDU

Yerel basında çıkan havalandırma problemi yaşadığınıza dair haberlerle ilgili yorumlarınız neler?

Ameliyathanelerimizin özel bir ısıtma ve havalandırma sistemi var, şu ana kadar Balıkesir’de böyle bir sistem yoktu. Enfeksiyon gelişmesini azaltmak için Balıkesir genelinin en az üç katı yoğun bakımımız var. Hepsi çok güzel odalar. Ama illaki eksikliklerimiz olabilir. Bir lavabomuz akmaya bilir, bir asansörümüz bozulabilir ama hiçbir şekilde bunlar sistemimizi aksatmıyor. Evet, havalandırma sistemimizle ilgili geçtiğimiz haftalarda yerel bir gazetede haber çıktı. Evet 6 saatlik bir havalandırma problemi yaşadık. Çünkü bir motor bozulduğu zaman bunu keşfetmeniz uzun sürebiliyor. Bununla ilgili Balıkesir Kamu Hastaneleri Genel Sekreterimiz Servet Kocaöz’ün emriyle burada bir komisyon kuruldu. Bu komisyona makine mühendisleri eklendi ve bir yardım masası oluşturularak, bir aksaklık olduğunda sorun en kısa zamanda belirlenerek çözüme kavuşturulacak.

SIKINTI HBYS İHALESİNDEN KAYNAKLANDI

Hastanede telefonların çekmediğine dair söylentiler var, doğru mu?

Evet, bir dönem böyle bir sıkıntı yaşadık. Hastanemizin 200 bin metrekare kapalı alanı var. İster istemez kör noktalar olduğu içinde GSM hatları servisler ve klinikler dışında çekmiyordu. Bununla ilgili sorun yaşamamak için IP telefon denen bir sistem kurduk hastaneye. Her doktorumuza bir telefon ve numara verdik ve bu telefonlar hastanenin her köşesinde çekiyor. Bu hastanemizin yeni kurulduğu döneme denk gelen bir sorun oldu. Çünkü sadece bizim hastanemizde değil, Balıkesir’deki tüm devlet hastanelerinde yaşandı. 3 yılda bir yapılan Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) ihalesi olmuştu. HBYS firması değiştiği için bir süre bu aksaklıklar yaşandı.

Randevu sisteminde aksaklık olduğu bazı hastaların randevusu gözükmediği için muayene edilmediği iddiaları gündeme geldi. Böyle bir sorunla karşılaştınız mı?

Hiçbir zaman böyle bir şey olmadı. Ben 24 Nisan günü burada göreve başladığımdan bu yana her sabah yaklaşık 5 km yürüyorum hastanenin içerisinde. Bütün polikliniklere, servislere uğrar bir sıkıntı var mı bakarım, sorarım. Bazen hastalara kendimi tanıtım, yardımcı olabileceğimiz bir şey olup olmadığını sorarım. Aynı hassasiyeti ekibim de uygular, gün içerisinde hastaneyi gezer, hastalarla görüşürler.

HASTALARA VALE HİZMETİ DE VERİLECEK

Balıkesir genelinde hastanelerde bazı servisler olmadığı için büyükşehirlere giden insanlar var. Açmayı planladığınız yeni bölümler veya hizmet çeşitliğini artıran yenilikleriniz var mı?

Bizim yapmak istediğimiz bu. Balıkesir’in en büyük problemi yoğun bakımlardı. Aslına bakarsanız il geneli hesaba alındığında sayısı az değil, fakat Türkiye’nin en yaşlı ikinci şehiri olmamız dolayısıyla bu yoğun bakımlar yetersiz kalıyordu. İlk hizmetlerimizden birisi yoğun bakım sayısını 3 katına çıkarmak oldu. Bir de yatalak olan hastalar çok ciddi sorunlar yaşıyorlardı. Her devlet hastanesinde 20 yataklı bir palyatif servis bulunuyor ama bu sayı yetersiz kalıyordu. 120 yataklı bir palyatif merkezi açılacak. Bir de riskli gebeler burada takip edilmediği için; İzmir’e, Bursa’ya gönderiliyordu. Biz buna Pelinatorji Merkezi diyoruz. En kısa zamanda bir Pelinatorji Merkezi açacağız. Devlet hastanelerinin misyonunda olmayan fakat yapmak istediğimiz o kadar çok şey var ki, bunları da üniversite hastanesiyle birleştiğimizde yaptığımızı göreceksiniz. ERCP dediğimiz endoskopinin bir ileri düzeyi bir uygulama var. Bunun için malzemeler alındı, doktorlar ayarlandı. Buna başlanacak. Sağlık Bakanımız Recep Akdağ geldiğinde, şuan da Mersin Şehir Hastanesi’nde uygulamada olan bir vale sistemi var, onun bizim hastanemizde de uygulanması emrini verdi. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. 10 güvenlik görevlisi daha işe alacağız. Aracınızla geldiğiniz zaman bir güvenlik görevlisi aracınızı alacak, park edecek ve işiniz bittiğinde ya anahtarınız teslim edilecek ya da aracınız getirilecek.

“ÖNCE İNANMAK GEREKİYOR”

Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Devlette bir şeyler yapmak için zamana ihtiyacınız oluyor. Çünkü her işimiz öncesi ihalelerimiz gerçekleşiyor ve beklemek durumunda kalıyoruz. Biz 1 iki yıllık bir hastane değiliz o yüzden zamana ihtiyacımız var. Dolayısıyla bu gibi durumlarda yargılanmak istemiyoruz. Şunu söyleyeyim, çok ciddi çalışıyorum. Gecem gündüzüm burada geçiyor. Şikayetçi değilim işimi çok seviyorum. Bir zaman sonra hastanenin daha da iyi olacağını göreceksiniz. Önce inanmak gerekiyor, halkın size güvenmesi gerekiyor.


Kaynak ;
http://www.gazeteyenisoz.com/mobil/?islem=haber&a ...p;id=17747

Umarım bu açıklama tüm sorulara cevap olmuştur.Erdal Düven

4 gün önce - Pts 17 Tem 2017, 13:43
Hastane isim değişikliği(+)


an itibariyle hastane isminde yer alan devlet kısımı kaldırılıp şehir ibaresi ekleniyor yani ismi
BALIKESİR ATATÜRK ŞEHİR HASTANESİ olabilir
zaten ilk isimi olarakta şehir ibaresi kullanılması düşünülüyordu devlet ismi çok karışıyordu böyle olmadı bencede güzel oldu.sayfa 19
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 171819
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET