Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
nijat

10 yıl önce - Cmt 18 Ağu 2007, 03:16
Tekirdağ - Roma Su Kemeri - Roman Aqueduct

(+)

ROMAN AQUEDUCT (Acquedotto Romano)/TURKIYE-Roma Su Kemeri Tekirdağ-Nijat Ayvaz

1600 Years Rome aqueduct were photographed and discovered firstly by Nijat Ayvaz in May 2005. (Tekirdağ/TURKiYE)

Mayıs 2005 yılında ilk kez fotoğraflayıp keşfettiğim 1600 yıllık Roma Su kemerleri, Tekirdağ'a 3 km mesafede Altınova vadisinde yeralmaktedir. 1600 yıllık olduğu tespit edilen Su kemer sistemi, tarafımdan Tekirdağ Arkeoloji Müzesi envanterine kaydettirilmiştir. Türkiye'me hayırlı olsun...

(+)

40m ye 20m  yüksekliğindeki kemerin  
diğer kısımları toprak altına girdiğinden devamı nereye kadar gidiyor maalesef bilinmemektedir. Hemen Büyük su kemerinin yaklaşık 20 metre paralelinde 2. bir kemer daha bulunmaktadır ki, yukarıda 2. su kemerininde fotoğrafını paylaşıyorum.

http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2005/05/27/648842.asp

En son nijat tarafından Cmt 18 Ağu 2007, 10:00 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

nijat

10 yıl önce - Pzr 02 Eyl 2007, 19:50

Photo by Nijat Ayvaz
(+)
Dışarıdan bakıldığında su kemeri pek farkedilmiyor. Tamamen sarmaşıklarla sarılmış olan su kemeri derin bir vadinin içinde yer almaktadır...

(+)
Su kemrinin yer aldığı vadi ince bir şerit halinde yaklaşık 3 kilometre kadar devam ediyor. Derinliğide yaklaşık 350-400 metre...

En son nijat tarafından Pts 03 Eyl 2007, 11:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

nijat

10 yıl önce - Pts 03 Eyl 2007, 11:06

.ÖNEMLİ NOT:

"HAZİNE AVCILARI" SU KEMER'İNİN ALTINI ÜSTÜNÜ KAZIP DURMAYIN, BUGÜNE KADAR TESPİT EDİLMİŞ BİR HAZİNE KAYDI VE DE BULUNTUSU YOK ETRAFINDA. HİÇ OLMASSA KEMER'İN YARINLARDA AYAKTA DURMASINA İZİN VERİN....

Emirhan5961
10 yıl önce - Pts 03 Eyl 2007, 11:44

Tekirdağın gerçekten altı da üstüde tarih dolu, yeri 10 santim kazsak tarih çıkıyor.Hatta bazen şaşmıyor da değilim, bu kadar tarihle iç içe oldukları halde insanların sıradan yaşantı sürmeleri... Gündelik yaşam ile tarih iç içe...  Bu nedenle eserlere tarihi bi önem verilmiyor gibi görüyorum...Benim memleketim Ofta nerde bir kilise kalıntısı veyahut taş köprü , eski konak gibi eserler olsa gece operasyonları düzenlenir kazma küreklerle    (Allaha şükür artık bazı şeylerin bilincine varıldı ülkemizde)

Güzel bir paylaşım,tebrik ederim.Daha geniş bi şekilde fotoğraflayabilirseniz bu kemeri daha genel görebilsek çok daha güzel olurdu...Selametle  

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler