Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
HDR (High Dynamic Range) foto teknikleri [Fotoğrafçılık]
« önceki   123 ... 789 ... 747576   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 8
Faruk Öncan

13 yıl önce - Cum 06 Tem 2007, 15:35

Ben cevap vereyim.
AEB nin ayarlarını menüden değiştirebilmeniz lazım.
-0.5, 0 ,+0.5
-1,0, 0 ,+1,0
-1,5, 0 ,+1,5
-2,0, 0 ,+2,0
Burada 0 normal pozlama, diğerleri ise normal pozlamaya göre 1/3 oranında değişerek giden aydınlık yada karanlık pozlamalardır.
Birde örnek verelim
Diyaframı sabit tutup AEB ayarlarını -1,0,+1 yaptınız.
Enstantene normal ölçümde 1/400 sec ise
-1 pozlamada  1/800 sec karanlık,
+1 pozlamada 1/200 sec aydınlık, görüntü almanız gerekli.
Sizde eksi yada artı pozlama farkları düşük gözüküyor. AEB ayarlarını değiştirmeniz gerekli.

kralkadirrr

13 yıl önce - Cum 06 Tem 2007, 21:39

Hazırladığım ilk High Dynamic Range fotoğraf. Umarım beğenirsiniz.

(+)

(+)

tutsak_mstbrn
13 yıl önce - Sal 10 Tem 2007, 14:26

Faruk Bey. Sorduum soruya tam istediğim cevabı verdiniz. Teşekkür ederim.
Biraz da yaptığım araştırma ile olayı anladım.
Ama sanırım benim makinada AEB modunda -2,0,+2 yapmak için gerkli ayar yok.
Kullanma klavuzunda da -0,5,0,+0,5 olarak yazıyo.
Sanırım bu mod HDR kullanmak için değil klavuzda da yazdığı gibi doğru pozu yakalamak.

Bülent ARAS

13 yıl önce - Çrş 11 Tem 2007, 01:18
[b]Bir HDRnin Öyküsü[/b] - HDR nasıl çekilir ? Ders 2-

Bu öykü ve ders içeriği, sevgili fotoğraf meraklılarına ithaf edilmiştir...

Kısaca önceki ders konularını, hızlıca, tekrar geçelim.

Önemli not : Bu HDR denen teknik, makinesinde manuel (el ile) ayarlar yapabilen meraklılar içindir.
Bu cümleden şunu anlıyoruz ; Hem makine buna (yani diyafram, pozlama süresi vb ayarlara) imkân verecek hem de sahibi bu ayarları bilerek değiştirebilecek bilgi ve yetkiye sahip olacak !

Makineniz öyle değilse ne yapacaksınız ? E olsun, siz yine de okuyun ! Fazla bilgiden zarar gelmez.  

Gelelim maddelere :

1. Zaman ayarlanır.
2. Mekâna gidilir.
3. Konu her yönüyle incelenir.

4. Makine henüz tripoda (üçayak) bağlanmadan, -yani elimizdeyken- doğru kadraja bakılır.

5. Üstteki maddeden anlaşılıyor ki yanımızda tripod (üçayak) olacak !
   Tembellik etmek, getirmemek yok ! Sonra "aaa tüh ! unuttum ben tripodu yahu" demek de yok.  
   Yemezler.  

6. Çekeceğiniz karenin içinden geçen hareketli cisimler varsa, beklenir.

7. Bu cisimler bitmek bilmiyorsa dönülür,    daha geç bir vakitte gidilir oraya. Üç kuruşa beş köfte yok öyle !

8. Bulunduğumuz ortamın ışığına göre, normal fotoğraf için, manuel ayarlarla doğru pozlama süresi, diyafram ayarı gibi değerler deneyerek bulunur.

Manuel ayarlara ilişkin genel bilgi için : http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=419006#419006
biri bana şu linkleri nasıl mavi yazılı tek kelimeye indiriyor öğretse, kimyasal formül gibi uzatmayacağım ama, öğretmiyor işte !    B.ARAS

9. Makinenizde otomatik olarak, farklı üç pozlama süresinde çekim yapılabilen bölüm varsa önceden keşfedilir ! (ki pozlama süresini ayarlayayım derken makineye dokunmak zorunda kalmayın)

Hattâ, Faruk Üstâdın önceki mesajda tarif ettiği, bu otomatik 3 kare çekim modundaki +/- EV adımlarını önceden yüksek değere ayarlarsanız (+2, -2 tercih edilir, olmazsa makinenin en yüksek değeri de olur) mekânda çekim yaparken ayrıca uğraşmaya gerek kalmaz.

10. Böyle bir özellik yoksa da şu yol izlenir :
Birinci poz çekilir,

Unutma : Makineye dokunmak yok ! Faruk Üstâd yazdı, uzaktan kumandalı makinen yoksa, kablolu deklanşör, olmadı o da yoksa, makineyi 2 sn. gecikmeli çekime ayarla bırak !

pozlama süresi : 3 sn
diyafram : f/3.6
ISO : 100

Dikkat edilirse, çekilen bu kare sıradan bir fotoğraf olarak gözüken, bir çekiciliği, bir farklılığı olmayan gece fotoğrafıdır.
Evet, nettir, iyidir...ama insana heyecan vermez. İnsanın, gidip orayı göresi gelmez.

11. İkinci poz, süre ikiye katlanarak çekilir :
Unutma : Makine kımıldatılmaz ! milimetre bile kayarsa yazıktır emeğe.

pozlama süresi : 6 sn

İnceleyelim ;
bu fotoğrafta, beyazlar daha beyaz, renkliler daha renkli çıkmıştır ! (alıntı, deterjan reklamındandır )
Karanlıkta kalan kubbe daha bir aydınlıktır artık.
Fakaaat, beyaz mermerden müteşekkil kurnalar ve basamaklar göz yorar. Bu kadar beyaz bizi de fotoğrafı da bozar. (buradaki şeye kurna denir mi ? kurna hamamda olmaz mı ? diyenler vara şimdi aranızda. Her zaman söylüyorum, sizler dersi kaynatan, konuyu hedefinde saptıran haylâzlardansınız. Ben, bakayım hanginiz bunlardan diye bilerek "kurna" dedim. Burç müdürüm, atın bunları dışarı istirham ederim)

Kısaca, bu fotoğraf tek başına anlamsız, hattâ bozuk ve beyaz ötesi denebilecek bir fotoğraf olmuştur. Ama olsundur...Lâzımdır çünkü bize  

12. Üçüncü poz, süre normalin yarısı kadar ayarlanır, çekilir :
Kıpraşmasın makine !  

pozlama süresi : 1,5 sn

İnceleyelim ;
İşte bu kare de böyle iç karartan, karabasan bir görüntü olmuştur. Fotoğraf literatüründe hatalıdır, bozuktur. Işıklı bölmeler iyidir, güzeldir ammaaa kubbeye doğru karanlık çökmüştür. Ama olsundur.

13.  Bu, en az üç kare doğru olarak çekilmişse, gönül rahatlığıyla eve dönülür. Bilgisayar başına geçilir.
(biliyorum kiminizin bilgisayarı işyerindedir...olabilir. Siz de orada yapın sonrakileri)

14. Sayfalardır bahsedilen Photomatix'ten önce, bir foto işleme yazılımıyla fotoğraflar küçültülür.
İki sebeple :
a) Çektiğiniz güzel fotoğrafı wowTURKEY'e yükleyeceksiniz,
b) İşlemlerin daha kısa sürmesini istiyoruz. Ne kadar küçük foto, o kadar hızlı bilgisayar.

15. Photomatix'te üç fotoğraf açılır, üç fotoğraf üstüste bindirilir.
Şu elde edilir :

Pozlama süresi : 1,5 - 3 - 6 sn.

İnceleyelim ; heryer dengeli bir aydınlığa, bir huzura kavuştu !  
Fakaaat, karemizin daha canlı, daha vurucu olması içün birkaç fırça ?! yok fare darbesi daha yapacağız.

Burada insanlar ikiye ayrılıyor : bu işlemlere sahtekârlık diyenler ve demeyenler.
Bunlara kulak asmıyor ve işlemimize devam ediyoruz. Çünkü biz Türkiye'nin her yerinin görülmeye değer olduğunu ve fotoğraflarla bunu yansıtmamız gerektiğini düşünüyoruz.

16. Önce foto işleme yazılımlarında bulunan "highlights & shadows" özelliğinden yararlanarak, HDR fotoğrafımızdaki sis perdesini kaldırıyoruz.

17. Ardından da makine beyaz dengesini doğru ayarlayamadığından yeşilimsi görünen beyazları, orijinal gri-beyaz renklerine döndürüyoruz.

18. İsteğe göre fotoğrafımıza kibar bir paspartu ve çerçeve ekliyoruz.

Çok megaloman isek, fotoğrafın görünümünü bozmayacak biçimde bir kenara ismimizi yazıyoruz.

Adımızın kenarda ve bütünlüğü bozmayacak biçimde olması, hırsız ve sahtekârlara kolaylık olacaktır. Amma olsundur...Yalancının mumu bu sitede ve her yerde yatsıya kadar yanacaktır.

Ders bitmiştir. Şimdi uygulamalı çalışmaya, hadi bakalım.

İlhan Yazgan
13 yıl önce - Cum 13 Tem 2007, 11:54

Sayın Bülent ARAS' a
Kendisinin namını duyarız uzun zamandan beri; gece fotoğraf çeker, çekim dersleri verir diye. Bende yazayım öğrenmeye başladıklarımdan birer parça,
öncelikle;

[url*=*link]metin[/url] o formullerden  kurtulmak için bunu * işaretleri olmadan bir deneyin

Daha sonra; hdr tekniğini hep yanlış anlamışım geçenlerde farkına vardım. Sanki en uç noktalarda değerlendirmek gerekiyormuş gibi ayarları hep çok zorlamışım. Kocatepe Camiinde neredeyse tüm fotoğrafları makinanın bkt modunda -bkt ile ilgili bilgi- çektim, bu hem çekim sırasında pozlama yalnışlarını azaltıyor hemde doğru pozlamayı yakalamanıza yardımcı oluyor.

Örneğin;

Sonuç;

(+)

Diğer örnek;

Diğer sonuç;

(+)

Sonuçlara ulaşırken, keskinlik, ufuk çizgisi düzeltilmesi gibi ayarlarda yapıldı.
Asıl söylemeye açlıştığım ise hdr tekniğini hep yüksek kontraslı fotoğraf olarak algılamışım ki bu yalnışmış daha çok karanlık ve aydınlık dengesi sağlamada işe yarıyor, bu da en çok ışığın yetersiz yada dengesiz olduğu mekanlarda gerekli oluyor. Uzun pozlamada patlayan alanlar kısa pozlama sayesinde koyu çıkarken, kısa pozlamada yakalanamayan ayrıntılar uzun pozlanarak yakalanabiliyor. Sonra fotoğraflar programda birleştirilip ufak düzeltmelerle göze hoş gelen fotoğraflar elde edilebiliyor.

Ş.Sarıgül

13 yıl önce - Cum 10 Ağu 2007, 13:35

(+)

(+)

Eren Kurus

13 yıl önce - Cum 10 Ağu 2007, 17:16

Bu resimler gerceten, " gozumle gorsem inancmazdim" degisine yeni bir anlam kazandiriyor.
Hepinize tesekkurler.

fatih atalan
12 yıl önce - Pzr 02 Eyl 2007, 00:12

HDR resimlerin kullanıldığı bir yer de 3 boyutlu programlarda modellenmiş sahneler ve görüntülerdir. HDR formatlı resim sahnede arka plana atanır;  cisimlerin üzerine düşen ışık ve yansıma değerleri bu hdri resmin ışık - renk bilgisinden alınarak daha gerçekçi ışık - gölge ve yansımalar elde edilmiş olunur.

Birçoğumuzun iyi bildiği Citroen C4 reklamlarında hoplayıp zıplayan arabanın yer aldığı filmler de HDRI ve GI (global illumination) sayesinde o kadar gerçekçi görünmektedir

Aşağıdaki 2. resmin orjinali hdri uzantılı olup, wow.turkey.com  yazısını oluşturan harflerin yansıma biçimine % 100 etki etmekte, bu sayede harflerin kromajlı veya paslanmaz çelikten imal edilmiş gibi parlak görünmesini; sahnenin ışık - renk özellikleriyle aynı değerlerde olmasını sağlamaktadır.

Etrafındaki  herşeyi  yansıtma  özelliğine  sahip
3 boyutlu harflerden oluşmuş bir yazı ve sahne

Sahnedeki cisimlere renk ve ışık değerlerini veren
küresel biçimli ve HDRI formatlı bir kaplama resmi

Aşağıdaki resim ise AKBİL YÜZÜĞÜ adlı mesajımda
bulunan resimlerin oluşturulma sahnesidir.
HDR formatlı resmin cisimlere yaptığı etkiye örnek.

(+)

http://www.hdrshop.com

tuncay83
12 yıl önce - Pzr 02 Eyl 2007, 03:10

(HDR)

Bilgisayarda pozlanmadı. Aşağıdaki 3 adet fotodan oluşmakta.

factorx
12 yıl önce - Cum 07 Eyl 2007, 16:49

Merabalar;

Bende dijital fotoğraf makinası yok ama fotoğrafçılığa çok meraklıyım  (nası oluyosa artık..)
Ben elimde bulunan internetten ordan burdan bulduğum fotoğrafları photoshop ile HDR yapmak istiyorum.
Bunun için bir fotoğrafın level ayarlarıyla oynayarak 3 farklı resim elde ettim. Işığı açıktan kapalıya doğru giden 3 resim... Ama bunlarla HDR yapamadım tabi, program kabul etmiyo, etsede saçma bişiler çıkıyo ortaya. Nasıl 1 fotoğraftan HDR fotoğraf elde edebilirim acaba?

Ben şöyle düşündüm, fotoğrafın exif bilgilerini değiştirsem, pozlama süresi yazan yerleri düzeltsem belki programı kandırabilirim dedim ama oraları yani ezif bilgilerini değiştiremiyorum. Bi fikri olan? [/u]

sayfa 8
« önceki   123 ... 789 ... 747576   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET