Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Mert Karakoyun

3 yıl önce - Pts 23 Ksm 2015, 04:05

Arkadaşlar Fatma Şahin böyle bir fotoğraf vermiş.

Proje hakkında bir gelişme mi var acaba?

Ünal27
2 yıl önce - Pts 06 Hzr 2016, 15:12
DEV PROJE HAYATA GEÇİRİLİYOR!Güneydoğu illeri Urfa, Gaziantep ve Adıyaman'ın tarihi ve turistik ilçelerinin tek seferde gezilebilmesi için Atatürk Barajı ve Fırat Nehri'nde tur düzenlenecek.

Son yıllarda kara ve havayolu ulaşımında adeta çağ atlayan Güneydoğu Anadolu bölgesi illerindeki tarihi ve turistik alanlara şimdi de su üzerinden ulaşım planlanıyor.

Urfa ve Gaziantep büyükşehir belediyeleri ile Adıyaman Belediyesinin ortak çalışması sonucu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı onayıyla feribotlarla "Fırat turu" yapılacak.

Feribot seferleriyle; Fırat Nehri kıyısında bulunan, doğa ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkan Urfa'nın Siverek, Hilvan, Bozova, Halfeti, Adıyaman'ın Kahta ve Samsat, Gaziantep'in Nizip ve Yavuzeli ilçelerinin birbirine bağlanması amaçlanıyor.

Su üzerindeki en güzel ve keyifli kabul edilen turlara katılacak yerli ve yabancı turistler, yerleşim birimlerini ikiye bölen nehir üzerinden geçerken bölgedeki doğa ve tarihi güzellikleri görme imkanı bulacak.

Tura katılacak turistler, kartpostallık manzaraların bulunduğu birden fazla yerleşim birimini tek seferde görebilecek.

Güzergahta başta UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve "Dünyada güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer" olan Nemrut Dağı olmak üzere Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ise önde gelen barajlarından Atatürk Barajı, Türkiye'nin en büyük üçüncü asma köprüsü Nissibi Köprüsü ile yarısı su altında kalan Halfeti ve Rumkale gibi doğal ve tarihi güzellikleriyle öne çıkan mekanlar bulunuyor.

İlk etapta 3 feribotla yıl sonuna doğru başlayacak turlar ilgi durumuna göre artırılabilecek.

- "Boğaz turu gibi"

Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nehir turlarının, en güzel ve keyifli seyahatlerin başında geldiğini söyledi.

Bölgenin, Atatürk Barajı ve Fırat Nehri gibi önemli su havzasına sahip olduğunu vurgulayan Çiftçi, Gaziantep ve Adıyaman ile yaptıkları iş birliğiyle bu potansiyeli kullanmaya hazırlandıklarını belirtti.

Atatürk Barajı ve Fırat Nehri üzerinde planladıkları feribot turları sayesinde vatandaşların hem zamandan hem maliyetten kazanacağını ifade eden Çiftçi, feribot turlarının bu yıl sonunda başlamasını hedeflediklerini bildirdi. Çiftçi, şöyle devam etti:

"Turları projelendirdik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımıza sunduk, kabul gördük. Şu an feribotları aldık, hazır. İskeleleri yapıyoruz. Onların projesi geçti, bütçelendirdik, şu an ihale aşamasındayız. Bu iskeleleri de yaptıktan sonra feribotları hem ulaşım hem de turizm amaçlı kullanacağız. İnsanların gelip Güneydoğu'daki bu sıcak coğrafyada suyla buluşmalarını ve seyahat düzenlemelerini istiyoruz. İstanbul'da nasıl bir Boğaz turu anlam ifade ediyorsa biz de bölgeye gelen misafirlerimizin 'Fırat turu yapalım' demesini istiyoruz. Güzergah tarihi mekanları da birbirine bağlıyor."

http://urfa.com/m-haber-58117.html


Mert Karakoyun

2 yıl önce - Cmt 02 Tem 2016, 16:25

Son durum nedir?Mert Karakoyun

1 yıl önce - Cmt 22 Nis 2017, 21:21
GAZİANTEP’İ FIRAT’A BAĞLIYOR
Gaziantep’in turizm sektöründe hak ettiği payı alması gerektiğini belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bu doğrultuda yaptığı çalışmalar ile turizm sektörüne yeni ivme kazandırmaya devam ediyor.Özellikle Rumkale ve Aşağı Fırat bölgesinde turizme yönelik yeni çalışmalar başlatan Şahin, bu bölgede yeni bir turizm hamlesi başlatmak istiyor. Su turizminde yeni bir hamlenin başlaması için Fırat Nehri ile Belkıs Barajı üzerinde yer alan köyler için yol ve asfalt çalışmasını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, dağ köylerini yeni yollar ile birbirine bağlıyor.

Rumkale turizme kazandırılması ve Gaziantep’e gelen yerli ile yabancı turistlerin bu bölgeye daha rahat gidebilmeleri için bir takım çalışmalar sürüyor. Bu bağlamda, Beğendik Mahallesi’nde (köyünde) 100 dönümlük mesire alanı oluşturulması planlanıyor.

Gaziantep’ten gelen turistlerin Rumkale, Merzimen Çayı, Belkıs Barajı, Fırat Nehri ve Halfeti üzerinde tekne turu yapabilmeleri için ulaşımı daha kolay hale getirmek isteyen Büyükşehir Belediyesi, dağların eteklerinden yeni yollar açıyor.

Vadide bulunan köylerin arasından geçen Merzimen Çayı üzerinde bir köprü kurarak köylülerin ve buraya gelen turistleri Nizip’e ulaşmasını da planlayan Büyükşehir Belediyesi, Rumkale ve Aşağı Fırat’ı yeniden canlandırarak turizm sektörüne kazandırmayı hedefliyor.https://gantep.bel.tr/haber/gaziantepi-firata-bag ...-5213.html

https://gantep.bel.tr/icerikresim/haber/resim2/bu ...084104.jpg
https://gantep.bel.tr/icerikresim/haber/resim2/bu ...084104.jpg
https://gantep.bel.tr/icerikresim/haber/resim2/bu ...084104.jpg


Misafir a61

1 yıl önce - Pts 10 Tem 2017, 14:23

istimlak olacakmı aşağı çardak su kenarlarisayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> GAZİANTEP