Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sinop - Ayancık
« önceki   123456

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 6
Feminist_gs
1 yıl önce - Pzr 09 Nis 2017, 16:45

Ayancik eski hapishane


(+)Tarihi ev


(+)

(+)


Sinop - Ayancik - Atbaşı köyünden mini deniz manzarasi


(+)Sinop - Ayancik - Uzunçam Köyü eski ilkögretim okulu


(+)
hsn3457
1 yıl önce - Sal 06 Hzr 2017, 12:41

Sessizce orman katliamı yapılıyor ve kimse görmüyor..

Alıntı:
CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Ayancık Çaybaşı Köyü’ne kurulmak istenen taş ocağını Meclis gündemine taşıdı. Kendilerine ve çevreye vereceklerini zararlardan ötürü köy sakinlerinin taş ocağını istemediğini belirten Karadeniz, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’na, “İzin verilmemesi gereken bir taş ocağına neden izin vereceksiniz?” diye sordu.

Ayancık Çaybaşı Köyü sakinleri bir süredir köylerinde faaliyete geçmeye hazırlanan taşocağının yaratacağı sağlık ve çevresel sorunların endişesi yaşıyor. Kepez Mahallesinde Karayolları Genel Müdürlüğü’ne verilecek hammadde için taşocağı üretim sahası kurulması köy sakinlerinin tepkisine yol açtı. Konuyu her platforma taşıyan ve taşocağının köylerine ve kendilerine verecek zararları yetkililere anlatan köylüler bir sonuç alamayınca CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’den yardım istediler. Karadeniz, konuyla yakından ilgilenmeye başlayıp, takibe aldı. “Çaybaşı köylülerimizin kendilerine ve doğal zenginliklerine zarar verecek bir taşocağını bölgelerinde istemiyor olmasından daha doğru ne olabilir? Hiçbirimiz, yatırımlara karşı değiliz. Ancak doğaya ve insan sağlığına zarar verecek her yatırım doğru yatırım değildir” diyen CHP’li Karadeniz, Orman ve Suişleri Bakanı Veysel Eroğlu’na Çaybaşı köyü halkının endişelerini dile getiren soruları sordu. Soru önergesinde taş ocaklarının yarattığı sorunlara dikkat çeken Karadeniz, şu görüş ve sorulara yer verdi:
“Bilindiği gibi taş ocağı izinlerinin yetkili kurumlarından biri de Bakanlığınızdır. Son yıllarda sayıları hızla artan taş ocakları önemli çevre sorunlarına yol açmaktadır. Taş ocağı işletmelerinin faaliyetleri sırasında ortaya çıkan toz, gürültü, patlamalı üretim yapılan yerlerde meydana gelen doğa hasarları, ortaya çıkan moloz yığınları, ocaklardan çıkarılan malzemelerin nakliyesi sırasında ağır tonajlı araçların yarattığı tahribat insan sağlığı ve doğa adına büyük çevresel sorunlar yaratmaktadır. Bu sorunların bilincinde olan halkımız kendi sağlıklarını ve çevreyi tehdit eden bu tür taş ocaklarının faaliyetlerini yaşadıkları bölgede istememektedirler. Taş ocaklarından biri de Sinop ili Ayancık İlçesi Çaybaşı Köyü Kepez Mahallesi’nde faaliyete hazırlanmaktadır. Karayolları Genel Müdürlüğü’ne verilecek olan hammadde üretim sahası izninin köylerine ve çevreye zarar vereceğini düşünen yöre halkı taş ocağı faaliyetini bölgelerinde istememektedir. Buna göre;
1- Taş ocağı işletmesinde arazinin hazırlanması, malzemenin ocaktan alınması, tesislerde kırılması, köyün yollarından taşınması sırasında ortaya çıkan tozun Çaybaşı Köyü sakinlerine, Kepez Deresine, yaban hayata ve doğal zenginliğimize zarar verecekse Bakanlık olarak bu taşocağına neden izin veriyorsunuz?
2- Taşocağının yaratacağı hasarlar için bir önlem almış olsanız da alınan bu önlemler yeterli midir? Bu önlemler yeterli değilse bu taş ocağını faaliyeti için yine de izin verilecek midir? İzin verilmemesi gereken bir taş ocağına neden izin vereceksiniz?
3- Taş ocağında yapılacak patlamalı üretim sırasında neredeyse 2 kilometre uzaklıktaki yapılarda bile oluşan titreşim etkinliği ve binalarda yaşanabilen hasarlar köy halkını tedirgin etmekteyken, hammadde üretim sahası ile yerleşim alanları arasında hangi önlemler alınmıştır? Bu önlemler yeterli midir? Önlemlerin yeterli olduğu hangi kriterlere göre kabul edilmiştir? Köy sakinleri endişeleri neden dikkate alınmamaktadır?
4- Ormanlık alan, su kaynağı ve doğal hayata zararı düşünülmeden verilen hammadde üretim izni ile ilgili köy sakinlerinin görüş ve önerileri alınmış mıdır? Hayatlarını önemli derecede olumsuz yönde etkileyecek taş ocağı işletmesi faaliyetlerinin yaratacağı zararlar karşısında mağdur olacak köy sakinlerinin taleplerini dikkate alacak mısınız?


hsn3457
1 yıl önce - Pts 03 Tem 2017, 08:58
Yeşil ve Doğa Düşmanlığı


Ülkemizdeki yeşil ve doğa katliamına bir yenisi daha eklendi..
Mevki olarak ters bir bölge olduğu için medyada görünmüyor fakat..

Geçtiğimiz yıllarda çinlilere verilen doğada firma Mermer ocağı açtı ve sessizce bir köşeden doğayı yok etmeye başladı..

Bu Yıl ise sevgili devletimiz Karayolları sanki Türkiye'de çorak kayalıklar kalmamış gibi ormanlık alandaki kayalıklara göz dikti ve taş ocağı tabelasını dikti..tabela dikilen bölgede Doğal kırmızı benekli Alabıklar,kayabalıkla,eşsiz kanyon içinde şelaleler ve keşfedilmemiş mağaralar ,endemik bitkiler ve canlılar mevcut..bunları görmezden gelip nasıl buraya bu tabelayı dikerler aklım almıyor.
Bu tepkinin yayılması için destekleriniz rica olunur.
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)

(+)
sayfa 6
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler