Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul İlk Metrobüs Hattımız: 'Topkapı-Avcılar' ile İlgili Ayrıntılar
« önceki   123 ... 424344 ... 606162   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
kilitli
sayfa 43
yusuf38
14 yıl önce - Sal 28 Ağu 2007, 11:28

eylülde açılması düşünülen topkapı-avcılar metrobüs yolunun bugün itibariyle durumu
1-istasyon(durak)ların ve üstgeçitlerin  hiçbiri tam olarak bitmedi.
2 cevizlibağ ,florya kavşağı ,cennet duraklarının yapımı yeni başlandı.
3 topkapı, k.çekmece ve sonrası istasyonlara hiç başlanmadı.
4 merter ,demirciler sitesi, incirli, şirinevler ,yenibosna durakları yapımı devam ediyor.
5 topkapı dönüş köprüsü  yapımı devam ediyor.
6 çobançeşmedeki ayamama köprülerinden metrobüse ait olanı bitti fakat havaalanı-çobançeşme katılımı köprü inşaatı devam ediyor.
7 k.çekmece köprüsü yapımı devam ediyor. köprü ayakları yapımı bitmek üzere.
8 k.çekmece avcılar arası metrobüs yolu bariyerlerle ayrıldı.kanalve betonlama işleri devam ediyor.
9 avcılar üniversite civarında yapılması planlanan dönüş köprüsü ve park alanıyla ilgili henüz bir çalışma yok.


Keremss
14 yıl önce - Sal 28 Ağu 2007, 11:42

Resmi ağızdan duyalım; 15 Eylül'de açılacak ama İlk etapta Küçükçekmece-Cevizlibağ arası açılıyormuş Sn. Başkan öyle diyor...


Alıntı:


http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=580932

Metrobüste ilk sefer 15 Eylül'de  


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mayıs 2006'da çalışmalarına başlanan metrobüsün ilk seferinin 15 Eylül'de yapılacağını söyledi. Metrobüs projesinin Avcılar kampüsüne kadar uzatılan kısmının gecikebileceğini kaydeden Başkan Topbaş, "Metrobüs Avcılar'a kadar gidecek.  
Ancak ilk etapta Küçükçekmece-Topkapı hattımızı 15 Eylül'de devreye sokacağız." dedi. Yapılan işin sadece yüzeye beton dökerek bariyer yapmak olmadığını söyleyen Topbaş, "Metrobüsün altındaki altyapının her şeyini yapmak için zaman gerekiyor. Ama ilk etabımızı okulların açılmasına yetiştireceğiz. Metrobüslerin gelmesinde de bir aksama olabilir. Metrobüslerin gecikmesi halinde mevcut otobüsleri devreye sokacağız." diye konuştu.

Maslak trafiğini rahatlatmayı amaçlayan Ayazağa Kavşağı'nı inceleme gezisinin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, metrobüs çalışmasında sona gelindiğini aktardı. Metrobüsün tramvaylar gibi raylı sistem olmadığı için uzun süreli bir deneme seferi olmayacağını kaydeden Topbaş, "15 Eylül'de seyahate başlayacak. Yol çalışmaları bitiyor. Ancak metrobüslerin gelmesinde bir aksama olabilir. Metrobüs araçlarının gecikmesi halinde mevcut otobüsleri devreye sokacağız. Önemli olan oraya bir rahatlık getirmek. Küçükçekmece'den sıkıntılı gelen insanlarımız rahatlıkla gelecek." şeklinde konuştu. Metrobüs projesinin Beylikdüzü'ne kadar uzatılmayacağını ifade eden Başkan Kadir Topbaş şunları söyledi: "Metrobüs, Avcılar kampüsünden yola çıkarak Boğaz Köprüsü'nü de geçerek Göztepe'ye kadar gidecek. Tramvay ve metro gibi vatandaşımız araca binip konforlu bir şekilde işine eğitimine gidecek. Metrobüs Beylikdüzü'ne ulaşmayacak, çünkü oraya metro projemiz var. Şu anda orada yapılmış olan televizyon kulesine bir istasyon kurulacak. Daha sonra metro Silivri'ye kadar gidecek."

İhale bedeli 56 milyon YTL

İstanbul'un en büyük problemlerinden biri olan trafik sıkışıklığını önlemek için yapılan metrobüs projesinin ilk etabı 15 Eylül'de açılacak. E-5 Karayolu'ndaki trafik tıkanıklığına karşı geliştirilen en büyük projelerden biri olan metrobüs projesinin ilk ayağı olan Topkapı-Avcılar İstanbul Üniversitesi Kampüsü arasındaki çalışmalar hızla devam ediyor. Projenin önemli ayağını oluşturan Topkapı-Avcılar arasında 14 durak bulunuyor. Metrobüs hattının 1. etabı Topkapı-Avcılar İstanbul Üniversitesi Kampüsü yol uzunluğu yaklaşık 20 kilometre. Metrobüs projesinin ilk ayağındaki duraklar ise sırasıyla şöyle: "Topkapı Parkı Metrobüs Dönüş İstasyonu ve Durağı, Cevizlibağ, Demirciler Sitesi, Merter, İncirli, Şirinevler, Yenibosna, Sefaköy, Beşyol, Cennet, Küçükçekmece, Avcılar Reşitpaşa, Avcılar Kuruçeşme ve Avcılar İstanbul Üniversitesi Kampüsü Son Durak."

Metrobüs projesi kapsamında her biri 1 milyon 200 bin Euro olan toplam 50 araç alınacak. İlk etapta eylül ayında 10 metrobüs alınacak. Uzunluğu 26 metre olan metrobüsler yaklaşık 220 yolcu kapasiteli. Metrobüs araçları çevre dostu ve dizel ve elektrikli olmak üzere hibrid motor sistemine sahip. Otomatik kontrol sistemine sahip olan araçlar şoförsüz olarak da kullanılabiliyor. Metrobüsler duraklara sıfır yanaşarak özürlü vatandaşların araçları sorunsuz şekilde kullanması sağlanacak. Proje kapsamında günlük ortalama 170 bin yolcu taşınması hedefleniyor.


Burç

14 yıl önce - Sal 28 Ağu 2007, 11:53

Alıntı:
Metrobüs projesinin Beylikdüzü'ne kadar uzatılmayacağını ifade eden Başkan Kadir Topbaş
... çünkü oraya metro projemiz var.

Haydaa, ne oldu da birden Beylikdüzü kısmı iptal edildi?
Metro projesi 10 yıl sonra ancak yapılır, metrobüsün amacı acil çözüm değil miydi zaten?
Metro yapılacak diye iptal edilmesi de çok anlamsız,
sanki metro Avcılar'dan geçmeyecek mi?


hasan köse
14 yıl önce - Sal 28 Ağu 2007, 12:22

Alıntı:
Haydaa, ne oldu da birden Beylikdüzü kısmı iptal edildi?
Metro projesi 10 yıl sonra ancak yapılır, metrobüsün amacı acil çözüm değil miydi zaten?
Metro yapılacak diye iptal edilmesi de çok anlamsız,
sanki metro Avcılar'dan geçmeyecek mi?


Burç abi'yi de Eleştiri Mafyasının saflarına kattık  


Keremss
14 yıl önce - Sal 28 Ağu 2007, 12:45

Yamalı bohça gibi oldu ilk önce Cevizlibağa kadardı tam bitti derken avcılara uzadı beylikdüzüne uzayacak dendi sonra boğaz köprüsü çıktı göztepeye uzadı iki şöför kabinli araçlar alındı kendi giden araçlar alındı sonra tek kabinlilere dönüldü dönüş rampaları yapıldı şimdi araçlar gelmezse citarolar kullanılacak citarolar olmazsa manlara dönülecek...

BAKALIM DAHA NELER DEĞİŞECEK!Caner TEZER
14 yıl önce - Sal 28 Ağu 2007, 12:48

Benim  anlamadığım bir şey var:

Şirinevler'le İncirli arasında oldukça uzun bir mesafe var. Bu iki durak arasına neden Behçelievler Metro İstasyonu'na paralel bir Metrobüs Durağı yapılmıyor.  Eğer iki durak arası bu kadar mesafe olmalıysa o zaman Şirinevler ve Yenibosna durakları neden bu kadar yakın.

Bütün Metro İstasyonlarına paralel Metrobüs Durağı yapılıyor, bir tek Bahçelievler İstasyonu'na paralel bir durak yapılmıyor.

Metrobüs Durakları -->  Yenibosna, Şirinevler, --------------, İncirli     , Merter        , DemircilerSitesi
Metro İstasyonları  -->  Yenibosna, Ataköy    , Bahçelievler, Bakırköy, Zeytinburnu, Merter
                                                         Şirinevler                         İncirli


(+)


Bence mutlaka Bahçelievler Metro İstasyonu'nun bulunduğu yere de bir Metrobüs Durağı yapılmalı!!!


En son Caner TEZER tarafından Sal 28 Ağu 2007, 13:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Semih Yaşar

14 yıl önce - Sal 28 Ağu 2007, 12:56
Metrobüs


Metrobüs hattının Beylikdüzü'ne uzatılmaması mantıklı bir gerekçe değil.
Bence yapılacak Metro hattı tartışma yaratmasın diye Metrobüs'ü güzergahını
kısaltıyorlar, politik bir karar.


cem216
14 yıl önce - Sal 28 Ağu 2007, 13:53

Kadir topbaş,metrobüsler 15 Eylül tarihine yetişmezse otobüsleri sokacaz demiş,ama otobüslerin sol ve sağda kapıları yok,nasıl mümkün olacak orta istasyonlarda,otobüslerle nasıl yapmayı düşnüyorlar.Yetişemeyeceğinden küçükmece-topkapı arası açılıp,ikici etap avcılar olacakmış,diğer yönünde ikici etabı göztepe olacakmış,ama hangi güzergahtan geçip göztepeye gideceğini belirtmemiş.İhtimaller,büyük ihtimalle,söğütlüçeşmeden döndürüp bağdat caddesiyle göztepeye,küçük ihtimallede ziverbeyden döndürüp minibüs yoluyla göztepeye!

cem216
14 yıl önce - Sal 28 Ağu 2007, 13:59

Başlığın,ilk metrobüs hattımız topkapı,küçükçekmece arası metrobüsler yakında seferlere başlıyor,olarak değişmesi daha uygun olur,otobüslerin metrobüs hattına verilmesi nasıl mümkün olacak,çözebileniniz varmı?

Keremss
14 yıl önce - Sal 28 Ağu 2007, 14:04

Alıntı:
Kadir topbaş,metrobüsler 15 Eylül tarihine yetişmezse otobüsleri sokacaz demiş,ama otobüslerin sol ve sağda kapıları yok,nasıl mümkün olacak orta istasyonlarda,otobüslerle nasıl yapmayı düşnüyorlar.


Ters kullanılacak yani kıbrıstaki (İngilteredeki) gibi araçlar ters şeritlerde gidecek ama bırakın nasıl olacağınıda BU KADAR SAÇMALIK OLURMU SİZ BUNU DÜŞÜNÜNsayfa 43
« önceki   123 ... 424344 ... 606162   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM