Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 798
Yakup

6 ay önce - Prş 18 May 2017, 23:30

ABD'den kritik PYD/PKK açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cohen, ABD'nin terör örgütü PYD/PKK ile olan ilişkisinin "geçici" ve "taktiksel" olduğunu söyledi.

Alıntı:
.

ABD Dışişleri Bakanlığında Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen, ABD'nin terör örgütü PYD/PKK ile olan ilişkisinin "geçici" ve "taktiksel" olduğunu söyledi.

Cohen, Washington'da faaliyet gösteren düşünce kuruluşu Ortadoğu Enstitüsünde düzenlenen "ABD-Türkiye İlişkilerindeki Gerilimler" başlıklı panele katılarak ABD ile PYD/PKK arasındaki ilişkiler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Jonathan Coheni "Savaş ortamının getirdiği şartlardan dolayı YPG ile bir ilişkimiz var. Çünkü Suriye’deki Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Rakka’nın (DEAŞ'tan) geri alınmasında önemli bir role sahip. YPG ile ilişkimiz geçici ve taktikseldir.” ifadelerini kullandı.

"YPG'ye hiçbir söz vermedik"

Cohen, YPG unsurlarının Rakka operasyonu çerçevesindeki eylemleriyle ilgili bir soruya cevap verirken, "Biz YPG'ye hiçbir söz vermedik. Bu savaştalar çünkü bu savaşta olmayı istiyorlar. Kendilerine göre elbette motivasyonları var." değerlendirmesini yaptı.

Cohen, "Irak ve Suriye'den tamamen çıkarılana kadar Türkiye ve ABD DEAŞ'a karşı beraber savaşmaya devam edecek. Terörün her türlüsüne karşı Türklerle birlikte mücadele etme çizgimize bağlıyız." dedi.

Terör örgütü PKK'nın Sincar'daki varlığına da işaret eden Cohen, Musul'un kurtarılmasından sonra ABD'nin hem Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) hem de merkezi Irak yönetimi ile iş birliği halinde Sincar konusuna daha yakından eğileceğini vurgulayarak, PKK'nın "ister gönüllü ister başka şekilde" oradan çıkarılacağını belirtti.

Ayrıca Cohen, Suriye ve Irak'taki demografik yapının değiştirilerek fiili durum yaratılmasına karşı olduklarını ve yerel unsurların kendi geleceklerine karar vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: TRT.NET.TR

Buna inanan varmi acaba?


alim80
6 ay önce - Cmt 20 May 2017, 00:19

Alıntı:
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cohen, ABD'nin terör örgütü PYD/PKK ile olan ilişkisinin "geçici" ve "taktiksel" olduğunu söyledi.


Adam doğru söylemiş.

Ancak burada önemli olan bu geçici durumun nereye kadar olduğudur.

Mesela rakkanin alınmasına kadar mı? Yoksa büyük İsrail'in kurulmasına kadar mı?


Statement
6 ay önce - Cmt 20 May 2017, 02:43

Hatta ve hatta bu "gecici ve taktiksel" iliskinin doguracagi sonuclarin bize etkisi onemli.

Yoksa banane elalemin birbiriyle iliskisinden.
(Bence bir cay icsinler-kacak cay)
Björn Ironside
6 ay önce - Cmt 20 May 2017, 03:47

Ne kadar geçicide olsa onlara verdikleri silahlar yıllarca bize doğru çevrilme ihtimali olacak.Özellikle anti tank silahları bizim için önemli bir tehdit.

hazarkentli
6 ay önce - Pzr 21 May 2017, 00:04

İkisi de aynı ayak, ikisinde de aynı ayakkabı, çünkü ikisi de ABD örgütü YPG ve DAEŞakin87
6 ay önce - Sal 23 May 2017, 15:04

FKO Bölgesinden catisma haberleri geliyor.
Türkmen gruplarla Arap gruplar catisiyor 2-3 gündür diyorlar ... Ölü ve yaralilar var ...
TSK arayi bulmaya calisiyormus.kemalviyana
6 ay önce - Sal 23 May 2017, 16:58

Bizim 10 bin kisilik osö ordusuna egitim verdigimoz söyleniyor.. dogruysa cok güzel.. en az 100 bin kisilik öso ordusu kurulursa ypg/pkk kusa döner 😃

Yakup

6 ay önce - Sal 23 May 2017, 17:03

Alıntı:
Bizim 10 bin kisilik osö ordusuna egitim verdigimoz söyleniyor.. dogruysa cok güzel.. en az 100 bin kisilik öso ordusu kurulursa ypg/pkk kusa döner 😃


100.000 öso askeri bulabilecekmisin?

YPGye verilen silahlara karsi ne yapacak öso?


Cemil TAN
6 ay önce - Sal 23 May 2017, 18:30

100. 000 asker bulmak sorun değil. Zaten burada bu rakamın 2 - 3 katı eli silah tutan Suriyeli var.
Buralarda efelenip dayilanabiliyorsa bi zahmet vatani için gitsin savassin.


Björn Ironside
6 ay önce - Sal 23 May 2017, 18:31

Sayısal rakam o kadar önemli değil. Zaten yeteri kadar öso askeri var biraz daha artırılabilir. Önemli olan zamanlama. O zaman geldiğinde gereken hamleyi yapacağız.sayfa 798
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET