Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana'da Hasat
« önceki   1234567   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 5
Resul GUL
11 ay önce - Pzr 07 May 2017, 10:19
Adana'da ilk karpuz hasadı gerçekleştirildi


Türkiye üretiminin yaklaşık yüzde 20'sinin karşılandığı Çukurova yöresinde, turfanda karpuz hasadına başlandı.Haberin Detayı

Alıntı:
Yüreğir Ziraat Odası'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin erkenci karpuz üretiminin neredeyse tamamını, genel üretiminin ise yüzde 20'sini karşılayan Adana'da, ilk karpuz hasadı Karataş ilçesi Bahçe Mahallesi'nde gerçekleştirildi.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan ile üreticilerin de katıldığı hasat töreninde, bu yıl Adana'da 120 bin dekar alanda karpuz üretimi yapıldığını söyledi. Tekin, Türkiye'nin toplam karpuz üretiminin yıllık 4 milyon ton civarında olduğunu, bunun yaklaşık 800 bin tonluk bölümünün Adana’da hasat edildiğini aktardı.


Karpuzun kilogramının şu anda tarlada 2 liradan alıcı bulduğunu anlatan Doğan, "Fideleri soğuktan kuruyan çiftçilerimizin bir kısmı tekrar ekim yapacak fide bulamadığı için ekili alanlarımız geçtiğimiz yıllara oranla daha az." dedi.

Muhabir: İbrahim Erikan


http://aa.com.tr/tr/yasam/adanada-ilk-karpuz-hasa ...ldi/812497
önens

11 ay önce - Sal 09 May 2017, 23:57Çukurova'da hasadına başlanılan patates ve soğanda oluşan fiyatlar üreticiyi memnun etti.


Çukurova'da hasadına başlanılan patates ve soğanda oluşan fiyatlar üreticiyi memnun etti.

Türkiye'nin turfanda patates ve soğan merkezi olan Adana'da geçen yıl 61 bin dekar alanda 221 bin ton patates, 41 bin dekar arazide 220 bin ton soğan üretildi.

Çiftçilerin geçen yıl kilogramı 15-20 kuruşa kadar düşen patates ve soğanı hasat etmeyip tarlada bırakması, soğanın Çukurova'daki ekim alanının yaklaşık yüzde 25 azalarak 31 bin dekara düşmesine neden oldu.

Bu sezon ise Adana ve çevresinde patatesin kilogramı tarlada 1,5 liradan, soğanın kilogramı ise 50 kuruştan satılmaya başlandı.

Her ikisi de toprak altında yetişen ürünlerin hasadı büyük bir hızla sürerken, üreticiler fiyatlardan memnun.

Özellikle Rusya'nın ithalat kısıtlamasını kaldırmasıyla birlikte ihracatına da başlanılan patates ve soğanda üretici geçen yılki zararını karşılamayı umut ediyor.

Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin, AA muhabirine, Çukurova'nın bu yıl gerek mevsim koşulları gerekse yağış itibarıyla çok verimli bir sezon geçirdiğini, yağışların tam zamanında ve verimli düştüğünü söyledi.

Türkiye'de ilk patates ve soğan hasadının gerçekleştiği Adana'da bu durumun üretici için sevindirici olduğunu ifade eden Tekin, "Geçen yıl patateste ciddi bir sıkıntı yaşandı. Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi bölgemizde de patates üreticisi çok büyük zarar etti. Bu sene Allah'a şükür patatesin şu an durumu iyi gidiyor." dedi.

Tekin, ilde yaklaşık 62 bin dekarda patates hasadının sürdüğünü, dekar başına ortalama 4 ton verim alındığını belirterek, "Fiyat ortalama 1,5 lira bandında. Şu an için çiftçimizi rahatlatacak bir fiyat. İnşallah bundan aşağı bir seyir göstermez." diye konuştu.

Adana soğan üretiminde 5. sırada

Tekin, soğan üretiminde de çiftçilerin verimden memnun olduklarını söyledi. Adana'nın Türkiye'nin soğan üretiminde 5'inci sırada bulunduğunu belirten Tekin, bu sezon ortalama 160 bin ton soğan üretimi beklediklerini kaydetti.

Önceki yıllarda soğan üretiminde fiyatlardaki istikrarsızlıklardan dolayı çiftçinin ciddi sıkıntılar yaşadığını, şu an oluşan 50 kuruşluk fiyatın çiftçiyi kurtardığını anlatan Tekin, şunları söyledi:

"Aslında patates ve soğan ikisi de birlikte seyrediyor. Patates düşerse soğan da düşüyor. Geçtiğimiz yıl ikisinde de gerçekten fiyat yönüyle ciddi sıkıntılar yaşandı, çoğu tarlada kaldı, hasat edilemedi ama bu yıl ikisi de daha randımanlı gidiyor. Şu an soğanda 50 kuruş civarı fiyat var. İnşallah fiyatlar bu şekilde devam ederse çiftçilerimiz için gayet olumlu bir üretim sezonu geçmiş olacak."

"Bu fiyatların çok aşağıya inebileceğini tahmin etmiyoruz"

Seyhan Ziraat Odası İkinci Başkanı Cahit İncefikir de patates ve soğanda geçmiş yıllara göre çok daha iyi bir sezon beklediklerini kaydetti.

Fiyatların bu şekilde oluşmasının piyasaya ürünün dengeli bir şekilde girmesinden kaynaklandığını, bunun yanı sıra ihracatın da önemli etkisi bulunduğunu ifade eden İncefikir, "Gerek patates gerek soğan, Rusya ve Rusya etrafındaki ülkelerin bu ürünleri ithal etmeleriyle beraber kendi fiyat konumunu, politikasını ciddi bir şekilde korumaya başladı. Şu andaki fiyatlar, çiftçiyi memnun edecek düzeyde. Rusya'dan, çevresinden patates ve soğana ciddi bir talep söz konusu. Biz bu fiyatların çok aşağıya inebileceğini tahmin etmiyoruz." dedi.

Geçen yılın mahsulü bitti

Üretici Mesut Subaşı da geçen yıl 2 bin dekar alanda patates yetiştirdiğini ancak fiyatların düşük olması nedeniyle bu yıl 800 dekarda ekim yaptığını belirtti.

Subaşı, "Patates bu yıl iyi. Dönümde 3,5-4 ton civarı alıyoruz, 1,5 liradan satıyoruz. Şu an bizi kurtarıyor. Sertifikalı ektiğimiz için dekara 100 lira devlet desteği de var. Onu da alıyoruz. Geçen yılın mahsulü özellikle Suriye, Irak ve Gürcistan'a satılıp tükendiği için Adana patatesine yoğun bir ilgi var. Ürünümüzü satabiliyoruz." dedi.


https://www.sondakika.com/haber/haber-patates-ve- ...i-9593118/


önens

11 ay önce - Prş 18 May 2017, 17:44Buğdayda ilk hasat Adana'da


ADANA Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, yılın ilk buğday hasadının Adana'da başladığını, verimde geçen yıla göre yüzde 30 artış beklendiğini söyledi.
ATB Başkanı Bilgiç, hasat döneminin başlaması nedeniyle yaptığı açıklamada "Yılda ikibuçuk ürün alınabilen bu topraklar, bölgemize büyük bir zenginlik kazandırmakta ve insanımıza gelir kapısı yaratmaktadır. Yetiştirilmekte olan ürünler arasında buğdayın ayrı bir yeri ve öneminin olduğu aşikardır. Buğday ekmek demektir, ekmek de insanlık açısından vazgeçilmez gıdalardan biridir" dedi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkedeki ilk buğday hasadını Adana'da başladığını vurgulayan Bilgiç, şöyle devam etti:
"İlimizdeki iklim şartlarının üretim sezonunda olumlu gitmesi, verimi de olumlu yönde etkilemiş olup üretim miktarında geçen yıla göre yaklaşık olarak yüzde 30'luk bir üretim artışı beklenmektedir. Hasatla birlikte tarım ve tarıma dayalı sektörler hareketlenme yaşayacaktır ve bu durum da bölgemiz ekonomisine olumlu yansıyacaktır. İlimizde, ülkemizin ilk buğday hasadının yapıldığı bu günlerde, yeni hasat sezonunun üreticilerimize ve borsamız üyelerine hayırlı, bereketli ve bol kazançlı olmasını temenni ederiz."

http://www.hurriyet.com.tr/bugdayda-ilk-hasat-ada ...a-40461820inanc01
11 ay önce - Cum 19 May 2017, 20:07


(+)
(+)
(+)


Resul GUL
10 ay önce - Pts 05 Hzr 2017, 10:55
Adana da Kavun Hasadı başladı..


Adana'da sahil kesimlerine yakın köylerde turfanda kavun hasadı yapılmaya başlandı.
Haberin Detayı

Alıntı:
Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, "Kabak aşılı karpuzlar var ama kavunda aşılama sistemi yok. Buna bağlı olarak karpuza göre kavunun satışları daha fazla arttı" dedi.

Dünyada kavun üretiminde ilk 10 ülke içerisinde olan Türkiye'de, kavun ihtiyacının yüzde 5'ini karşılayan Adana'da hasat başladı. Yüreğir ilçesindeki Cırık Mahallesinde yetişen ve kilosu 1,5 liradan satılan kavunlar, Türkiye'nin dört bir yanına gönderilmeye başladı.

Yetkililer de karpuza yapılan kabak aşısından dolayı vatandaşların kavun alımına yöneldiğini ve kavunun satışlarının karpuza göre daha fazla arttığını belirtti.

https://m.sondakika.com/haber/haber-adana-da-kavu ...i-9689603/
sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ADANA