Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya - Seydişehir - Vasada Antik Kenti


ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
emre85
7 yıl önce - Cmt 06 Ksm 2010, 14:18
Konya - Seydişehir - Vasada Antik KentiKonya, Seydişehir'e bağlı Bostandere beldesinin üst kısmında 1969 yılında su deposu yapımı sırasında tespit edilen, ardından 2 yıl yapılan kazı çalışmaları ile de küçük bir kısmı gün yüzüne çıkarılan Vasada Antik Tiyatrosu'nda kazı çalışmalarına 39 yıl sonra tekrar başlandı.

Roma dönemine ait ve yaklaşık 3 bin kişi kapasiteli tiyatronun kazı çalışmaları Konya Müzeler Müdürlüğü Arkeologu Kazım Merter başkanlığında 8 kişilik bir ekip tarafından yürütülüyor.
Bostandere Belediye Başkanı Turan Koyuncu, gazetecilere yaptığı açıklamada, antik tiyatronun 1969 yılında su deposu yapılacağı sırada fark edildiğini belirtti.
''O süreden sonra hiç ilgilenilmemiş. Yıllardır bu tiyatronun, kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarılması için görüşmeler yapıp gayret sarf ettik ama bir sonuca ulaşamadık. Bu yıl kazı yapılması için ödenek ayrıldı. Bundan sonra çalışmalar ara verilmeden devam edecek. Vasada antik kenti kazısı bittiği zaman Antalya-Konya karayoluna 3 kilometre olması nedeniyle Antalya'dan Kapadokya'ya geçen turistlerin uğrak yeri olacak.''
kaynak:http://www.tayproject.orgnuran42
1 yıl önce - Prş 05 Oca 2017, 15:30

Son durumu ne oldu acaba.

Karaman Ahmet
1 yıl önce - Prş 05 Oca 2017, 20:22
VASADA ANTİK KENTİ
Alıntı:

Vasada Antik Şehri, Seydişehir’in kuzeydoğusunda bulunan Kestel Dağı’nın eteğindeki vadide, bugünkü Bostandere köyünün Aktepe mevkiinde yer almaktadır. Bu ünlü Roma şehri, Kavak ve Kızılca köyleri arasındaki Amblada şehrine, ayrıca Beyşehir Fasıllar köyündeki Mistya’ya (Asartepe) ana yol ile bağlanmıştır. 1969 yılında Bostandere Köyüne su getirmek üzere Aktepe’de su yolu açılırken bir tiyatro kalıntısının varlığı anlaşılmış, yapılan kazılarda Roma devrine ait bir amfitiyatro kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.
Vasada şehrinin harabelerine ait kitabe ve mimari parçalara Bostandere köyündeki evlerin duvarlarında halen rastlanır. 1952 yılında Bostandere köyünden Konya Arkeoloji Müzesi’ne bir Zeus kabartması, 1957 yılında da bir yüzünde bir kadın öteki yüzünde bereket boynuzu kabartması bulunan kalker bir Sunak getirilmiştir. Yine Bostandere buluntuları arasında Vasada’da basılmış bir Augustus parası mevcuttur.

http://www.seydisehirhaberler.com/vasada-antik-kenti.html

Her tarafindan tarih fiskiran, medeniyetlerin besigi anadolu.Misafir 5a8

11 ay önce - Cum 19 May 2017, 11:40

Duran kardeşim geç kalınmış bir kazıya yeniden başlanması şevindiriciinşaallah turizme kazandırılır köyümüzün adını duyurursunuz Ekrem özkancevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KONYA